rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Ale co chcesz mieć w EXIFie? Czułość i czas naświetlania? Bo więcej nic ciekawego nie będzie...
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
rjan, będzie...
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
marucha, zdradź co, to postaram się przygotować jakiegoś seta w weekend :-)

Aha, o trybie pomiaru światła to wiem, ale czy coś jeszcze, istotnego w temacie prześwietlania?
 
sumer  Dołączył: 14 Maj 2008
No nie dodzwoniłem się :(
Jutro spróbuję ponownie, na wysłanego maila odpisali, żeby podesłać do nich puszkę ze szkłem z którym nie działa. Więc i tak będę dzwonił, bo nie chcę po 2 tygodniach dowiedzieć się, że tak ma być.
Jak tylko będę miał jakieś dane na ten temat, to na pewno się podzielę.
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
Mały problem :))
Witam!!!
To może i ja się dołącze do dyskusji na temat "małych problemów". Zgadzam się z wszystkimi którzy twierdzą że to nie jest mały problem tylko kompromitacja. Sam kupiłem k10 ze wzgledu na moje stare szkła m42 i te rewelacyjne recenzje w necie. Zanim miałem k10 juz kupilem przejsciówke m42 i od poczatku zaczalem od m42. 4 obiektywy m42 ten sam problem i w 2 obiektywach ka przy przelaczeniu na mauala to samo. Krótko zwiezle i na temat nie wierze przy tylu postach zeby komus na k10 przy manualu dobrze naswietlalo przy roznych przyslonach. Tyle ze zaleznosc jak u siebie stwierdzilem jest liniowa. Jak jest regula to mozna ja rozwiazac programowo. Nie opłaca mi sie pozbywac teraz sprzetu wiec wyczekuje na poprawke firmware'u. Mam pytanie czy ktos dodzwonil sie do serwisu Pentaxa i czy cos mu powiedzieli konkretnego. Nie wiem moze ktos zna japoński i napisałby list otwarty do Pentaxa dla dobra wszystkich :))))

[ Dodano: 2008-05-16, 13:25 ]
Witam!!!
To może i ja się dołącze do dyskusji na temat "małych problemów". Zgadzam się z wszystkimi którzy twierdzą że to nie jest mały problem tylko kompromitacja. Sam kupiłem k10 ze wzgledu na moje stare szkła m42 i te rewelacyjne recenzje w necie. Zanim miałem k10 juz kupilem przejsciówke m42 i od poczatku zaczalem od m42. 4 obiektywy m42 ten sam problem i w 2 obiektywach ka przy przelaczeniu na mauala to samo. Krótko zwiezle i na temat nie wierze przy tylu postach zeby komus na k10 przy manualu dobrze naswietlalo przy roznych przyslonach. Tyle ze zaleznosc jak u siebie stwierdzilem jest liniowa. Jak jest regula to mozna ja rozwiazac programowo. Nie opłaca mi sie pozbywac teraz sprzetu wiec wyczekuje na poprawke firmware'u. Mam pytanie czy ktos dodzwonil sie do serwisu Pentaxa i czy cos mu powiedzieli konkretnego. Nie wiem moze ktos zna japoński i napisałby list otwarty do Pentaxa dla dobra wszystkich :))))
 
sumer  Dołączył: 14 Maj 2008
Dzwoniłem i jestem mądrzejszy o całe nic :)
W poniedziałek wysyłam więc sprzęt do serwisu i gdy dostanę oficjalną odpowiedź na ten tematm to na pewno się podzielę.
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
A moge się jeszcze dowiedzieć co znaczy to nic? To znaczy mówili " Ma Pan obiektywy zaoliwione" "ring nie na permitted" czy "szefa nie ma a ja jestem sekretarka", czy wiedzieli juz w czym rzecz i czy cos moga poradzic.
 
sumer  Dołączył: 14 Maj 2008
Że dopóki sami nie sprawdzą, to tak jakby wada nie istniała. A spodziewałem się, że skoro o występuje tak często i zostało już odnotowane na różnego typu grupach, to będą mieli wyrobione zdanie.

A tak swoją drogą, to zauważyłem, że prześwietla mi też zdjęcia na maksymalnym otworze przysłony, przy tych ciemniejszych szkłach. Pewnie jakbym zapiął coś w stylu 500/8.0 to na dzień dobry zdjęcia były by prześwietlone tak, że nie nadawały by się do użytku.
 
repeater  Dołączył: 20 Lut 2008
marucha

Zerknij, proszę.
Zrobiłem przed chwilą serię: http://repeater.fotosik.pl/zdjecia
Kolejne numery w nazwach plików oznaczają kolejny krok na pierścieniu przesłon: od 2.0 ( 1497.jpg) do 22 (1509.jpg). JPG prosto z body, ustawienia defaultowe, obiektyw FA35/2.
Metodologia: tryb M + zielony przycisk + sekunda + pstryk.
Światło pozostawało bez zmian w trakcie serii. Aha, pomiar cw, zmniejszenie ps.

W sumie ciekawie wyszło, bo rzeczywiście zmiany nie mają charakteru liniowego.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
repeater, zerknąłem, ale exif'y wycięte...
 
repeater  Dołączył: 20 Lut 2008
A niech to, musiałem coś zepsuć przy zapisywaniu w PS. Nie znam się na tym... :-/ No nic, wgram oryginały z puszki (50MB) gdzieś na serwer i podeślę info.
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Ponownie proszę, napiszcie jak wygląda ten temat na K200D.
 
Mi1980  Dołączył: 13 Maj 2008
Podpinam się pod pytanie.

Niechże ktoś sprawdzi i da znać, to ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie k200.
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Mi1980 napisał/a:
Podpinam się pod pytanie.

Niechże ktoś sprawdzi i da znać, to ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie k200.


Ja już pytam n-ty raz a nawet założyłem wątek, który ZORZYK usunął z racji istnienia tego wątku więc zlitujcie się użytkownicy K200. A może nikt jeszcze nie kupił kadwusetki? ;)
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Panowie ale o co wam chodzi ?
W kadwusetce nie zauważyłem jakiś prześwietleń.
Sprawdzałem na dwóch manualnych szkłach na M42.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chodziło chyba o manualne z bagnetem K.
 
Mi1980  Dołączył: 13 Maj 2008
No to super, właśnie o to chodziło. Dzięki!!
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Czyli jak zrozumiałem K200 zachowuje się z manualami jak K100 a nie jak K10 ?

A czy pomiaru ekspozycji dokonuje się jak w K100 AE-L czy też tak jak w K10 "greenem" ?
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
3xs napisał/a:
Czyli jak zrozumiałem K200 zachowuje się z manualami jak K100 a nie jak K10 ?


No właśnie, mnie też ten temat interesuje, ponieważ rozważam zakup k200. Myślałem o k10, ale przed chwilą pobawiłem się aparatem kumpla i już mi przeszło - aparat nie przymyka przysłony w moich szkłach k24/2.8 i k105/2.8 do niego podpiętych - wygląda na to, że "dzyndzek" w aparacie jest zbyt krótki i nie zahacza o "dzyndzek" w obiektywie. Jeżeli ten sam problem dotyczy k200 to słynna legendarda kompatybilność zostaje już tylko legendą, tak samo jak ta o Smoku Wawelskim :mrgreen: :evil:
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
3xs przyciskiem "green"

Paweł Szkup niewiem jak kadwusetka pracuje na manualnych szkłach na K

co do manualnych na M42, przy pentaconie 135 można zmieniać normalnie przysłone pierścieniem, przy heliosie 50 nie działa i obiektyw pracuje na pełnej dziurze.
Ktoś opisywał, że zdaje się trzeba jakąś blaszkę wstawić między body a obiektyw.
Ale nie testowałem, musiałem oddać pożyczony adapter.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach