marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
repeater, przejrzałem na szybko te fotki - przypuszczam, że przysłona nie domyka się we właściwym momencie. Przy dłuższych czasach powoli zaczyna dobrze naświetlać, więc dlatego przypuszczam, że istnieje jakieś opóźnienie w stosunku do migawki...
Tak na marginesie - kiedyś miałem jakiś szkło, przy którym nie było w ogóle przymykania przysłony. Wystarczyło wyprostować tę wajchę od przysłony - łatwo ją przez chwilę nieuwagi lub brak dekielka dogiąć do środka obiektywu. Potem nie było już problemów.
Paweł Szkup, może właśnie dlatego nie przymyka...
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
marucha napisał/a:
repeater, przejrzałem na szybko te fotki - przypuszczam, że przysłona nie domyka się we właściwym momencie. Przy dłuższych czasach powoli zaczyna dobrze naświetlać, więc dlatego przypuszczam, że istnieje jakieś opóźnienie w stosunku do migawki...
Tak na marginesie - kiedyś miałem jakiś szkło, przy którym nie było w ogóle przymykania przysłony. Wystarczyło wyprostować tę wajchę od przysłony - łatwo ją przez chwilę nieuwagi lub brak dekielka dogiąć do środka obiektywu. Potem nie było już problemów.
Paweł Szkup, może właśnie dlatego nie przymyka...


Juz sie wszystko wyjaśniło (ale wstyd!!! :oops: ) - wystarczyło przełączyć aparat w tryb "M" :mrgreen: i przysłona śmiga. Natomiast zauważyliśmy powszechnie znany problem z niedokładnością pomiaru na różnych wartościach przysłony.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Paweł Szkup, :-B :-B :-B
Nie wszyscy potrafią się przyznać do błędu, więc jeszcze raz :-B :-B :-B
Tak na marginesie - co porabiasz w długi weekend? Daj znać na pw
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Wątek na 9 stron, a ja niedawno zanabyłem do K10 M50 F1.7 i problemów brak :->
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
matth, robiłeś zdjęcia na różnych przysłonach przy tym samym świetle?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Tak, ale zasadniczo nie szukam dziury w całym, tylko robię fotki ;-) Nie zauważyłem nic czym można by sobie zawracać głowę podczas normalnego użytkowania więc do przesłony 8 czy 11 (robiłem porównanie do kita dla różnych przysłon na kwiatku w ogrodzie), niedługo dojdzie 28mm to zobaczę czy tam też jest wszystko si :-)
 
endriu  Dołączył: 22 Lut 2008
Witam wszystkich.
Przetestowałem swoją k10.
1obiektyw-Helios44M-4 przysłony 2 do 16,na końcach ciemniej w środku jaśniej moim zdaniem bez przepaleń różnica gdzieś 1EV,
2obiektyw-Danubia 500/8 przysłony 8 do 32 ,nie widzę żadnych różnic pomiary światła,acha Danubia jest manualna z bagnetem k nowiutka ze sklepu.
Wygląda na to że w nowych obiektywach pomiar jest skuteczniejszy.Jak dla mnie różnice w Heliosie nie są problemem.Problemem jest brak potwierdzenia ostrości w Danubii może ktoś coś poradzi.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Aaa powiem więcej, u mnie histogram wygląda lepiej przy M50 niż na kicie.. :-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
endriu napisał/a:
Problemem jest brak potwierdzenia ostrości w Danubii może ktoś coś poradzi.
ZTCW, potwierdzenie działa dla przysłony o wartości nie większej niż 5.6. Powyżej jest już chyba zbyt ciemno...
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
endriu napisał/a:
Problemem jest brak potwierdzenia ostrości w Danubii może ktoś coś poradzi.

Spróbuj zewrzeć styki - te od przysłony, nie próbuj czasem zwierać tych od SDM...
 
endriu  Dołączył: 22 Lut 2008
rjan napisał/a:
ZTCW, potwierdzenie działa dla przysłony o wartości nie większej niż 5.6. Powyżej jest już chyba zbyt ciemno...

Jest dokładnie tak jak napisałeś.W instrukcji stoi jak byk że nie ostrzy powyżej 5,6.No cóż trzeba będzie zmienić matówkę.Co ciekawe potwierdzenie działało gdy fociłem księżyc.
Jestem całkowicie rozlużniony po :-B i nasuwa mi się taka refleksja:panowie malkontenci przestańcie się czepiać pierdół i idżcie pstrykać zdjęcioszka wyczujecie problem i przekonacie się że to są naprawdę drobiazgi.Serdecznie wszystkich pozdrawiam i miłego długiego.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
endriu, wszystko zależy od jasności fotografowanej sceny - w nocy nawet szkło f/1 nie pomoże. Pentax w ciągu słonecznego dnia bez problemu przy f/10 wyostrzy...
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Co do drobiazgu, procedura wykonania zdjęcia:
1. Ustaw pierścieniem pożądaną przysłonę.
2. Wciśnij zielony przycisk by zmierzyć światło.
3. Przypomnij sobie, jaką korekcję zastosować dla wybranej przysłony.
4. Skoryguj kółkiem czas naświetlania.
5. Wciśnij spust migawki.

Nieco upierdliwe, prawda? I tak dla każdego zdjęcia, bo różnica np. 2EV jest zbyt duża, by można było później RAW poprawiać... :-( Gdyby chociaż korekcję ekspozycji można było ustawić na stałe...

A propos księżyca - możesz pokazać, co udało Ci się uchwycić?
 
endriu  Dołączył: 22 Lut 2008
marucha napisał/a:
Spróbuj zewrzeć styki - te od przysłony

Dzięki bardzo ale czy mógłbyś napisać które to są styki,chętnie wypróbuję tą metodę.

[ Dodano: 2008-05-22, 00:08 ]
Cytat
A propos księżyca - możesz pokazać, co udało Ci się uchwycić?

Nie wiem jak wstawić zdjęcie
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
endriu, zewrzyj za pomocą folii aluminiowej albo zdrap lakier na końcu obiektywu. Zewrzyj wszystkie styki na kołnierzu bagnetu w aparacie.

Co do wstawiania fotki - jest o tym wątek (chyba w hyde parku)
 
endriu  Dołączył: 22 Lut 2008
[img]file://localhost/C:/TEMP/księżyc%2001.png[/img] [img]file://localhost/C:/TEMP/księżyc%2002.jpg[/img]

[ Dodano: 2008-05-22, 01:25 ]
endriu napisał/a:
img]file://localhost/C:/TEMP/księżyc%2001.png[/img] [img]file://localhost/C:/TEMP/księżyc%2002.jpg[/img]

Coś poknociłem,sorry,dobranoc

[ Dodano: 2008-05-22, 17:15 ]

Teraz lepiej

[ Dodano: 2008-05-22, 17:20 ]

To skadrowane z 10Mpx

[ Dodano: 2008-05-23, 14:43 ]
Zwarcie styków folią aluminiową nie pomogło.Dowiedziałem się że matówka z klinem też niepomoże,a czy zadziała mikroraster?
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Niedawno zakupiłem K10D, jestem bardzo zadowolony, jedynie martwi mnie, że znowu tak jak w starszych korpusach typu DS, ze szkłami wyposażonymi w styki niedoświetla.. Tak Średnio 0,7-1 EV :-x To normalne :?:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
endriu napisał/a:
panowie malkontenci przestańcie się czepiać pierdół i idżcie pstrykać zdjęcioszka wyczujecie problem i przekonacie się że to są naprawdę drobiazgi.
Drobiazgi, którymi producent się nie chwali. Wiesz, ja sobie z tym poradziłem - po prostu nie używam już szkieł bez styków, Wcześniej radziłem sobie dając korektę na M50/1.7. Nie zmienia to jednak faktu, że problem jest, a to co robimy to szybki hack. Jak to się mówi: płacę - wymagam. Narzekać więcej nie mam zamiaru, bo problem mnie już nie dotyczy.

PS. na SMCP-FA 50/1.4 używając pierścienia przysłon chyba mi nie prześwietla. Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić dla każdej przysłony.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No dobra, u mnie też prześwietla foty.. Na 28 widać to znacznie szybciej niż na 50 gdzie zjawisko pojawia się dopiero w okolicach f5.6.. Trzeba robić korektę a z czasem dorobić się szkieł ze stykami.. Jedno co zauważyłem to, że jak zrobię pomiar na chmury to zwykle wychodzi ok ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Dziś robiłem porównanie FA 50mm/1.4 i krótkiego kita - zatem oba szkła z AF i stykami. ;-) No i okazało się, że kit, robiący pomiar na 5.6 - dla przypomnienia, naświetla słabiej przynajmniej o 1EV. Zdjęcia z pięćdziesiątki są po prostu jaśniejsze. Zaczynam sądzić, że K10D ma po prostu skopany trochę pomiar światła. I nie chodzi tu wcale o obiektywy bez styków tylko... :-?

Aha, pomiar centralnie ważony, celowany w ten sam punkt (ze statywu) i z ogniskową 50mm na kicie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach