PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Może wada mechaniczna polega na zbyt szybkim puszczaniu w ruch drugiej kurtynki?

Właśnie - dołączam do pytania, czy po wymianie bloku migawki problem nie wraca.
I wie ktoś, czy Ricoh honoruje trzyletnią gwarancję, którą dawało Apollo, czy jak to teraz wygląda?
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
PiotrR napisał/a:
Może wada mechaniczna polega na zbyt szybkim puszczaniu w ruch drugiej kurtynki?


Gdyby to była tylko mechanika to przy manualnych obiektywach też by występowała.

[ Dodano: 2015-11-24, 18:38 ]
potokowiec napisał/a:
Dziś nadszedł oczekiwany z niecierpliwością koszyczek. Oczekiwany z nadzieją i niedowierzaniem, że zwykłe akumulatorki mogą sprawić cud.
CUDÓW nie ma!
Jak było ciemno na każdym zdjęciu tak jest ciemno!
.


Czy sprawdzałeś z obiektywami manualnymi ?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
jaro63 napisał/a:
Gdyby to była tylko mechanika to przy manualnych obiektywach też by występowała.
Co racja to racja. A nie występuje?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
W żadnym szkle, gdzie nie było mechanizmu af - problem nie występował.

W K-30 jest jeden duży blok, w którym są mechanizmy sterowania przesłoną, migawką i podnoszeniem/opuszczaniem lustra. W czasie, kiedy występowała u mnie ta usterka i kiedy aparat robił felerne zdjęcia - przysłona w czasie robienia fotki w ogóle się nie otwierała.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ale przysłona przy robieniu fotki się przymyka, nie otwiera.
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
fuen napisał/a:
W żadnym szkle, gdzie nie było mechanizmu af - problem nie występował.

W K-30 jest jeden duży blok, w którym są mechanizmy sterowania przesłoną, migawką i podnoszeniem/opuszczaniem lustra. W czasie, kiedy występowała u mnie ta usterka i kiedy aparat robił felerne zdjęcia - przysłona w czasie robienia fotki w ogóle się nie otwierała.


A czy w wizjerze też było ciemno ? Przysłona powinna być cały czas otwarta na max.
Dopiero przy robieniu zdjęcia przymyka się, do określonej przy pomiarze światła, wartości.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
czy Ricoh honoruje trzyletnią gwarancję, którą dawało Apollo, czy jak to teraz wygląda?


Ricoh nie honoruje- telefonicznie rozmawiałem z nimi i twierdzą, że jest to gwarancja Apollo i do nich z usterkami.
Dlatego aparat wysłałem do Apollo.
Gwarancje Ricoh-a są podobno od niecałego roku- tak twierdzili tzn.. jeśli kupiłem aparat chyba w tym roku to jest gwarancja Ricoh.

Cytat
Ale przysłona przy robieniu fotki się przymyka, nie otwiera.


Może i tak ale patrząc przez obiektyw od przodu- otwór cały czas jest max zamknięty- nie zmienia pozycji w czasie klapnięcia lustra- wygląda, że jednak nie otwiera przysłony stąd ciemne fotki.
Przy M-42 jest ok.
Przy paluszkach trzeba go rozbujać.

[ Dodano: 2015-12-01, 20:47 ]
Dzisiaj wrócił z naprawy z opisem""naprawa układu bloku pracy przysłony, regulacja"
Na razie jest ok.
Zobaczymy co dalej.
 
user73  Dołączył: 25 Lis 2013
Moja K-30'tka wróciła trzy dni temu z naprawy we Francji. Pomimo tego, że przypadek niedoświetlenia zdarzył mi się tylko trzykrotnie, reklamacja została uznana. Jak napisano w protokole zdawczym, została przeprowadzona:
- naprawa/wymiana bloku pracy przysłony
- regulacja
- sprawdzenie, testy, czyszczenie.
Na razie wszystko jest ok :)
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Kilka razy w tym temacie pytano czy k-50 ma problem z blokiem przysłony, wczoraj mojej k-50 takowy się zdarzył, wcześniej nigdy nie zauważyłem żeby niedoświetlała, wygląda jakby całkowice padło sterowanie bo wszystkie zdjęcia czarne. Aparat kupiony 12.12.2013 zawsze pracował na koszyku, licznik migawki pokazuje 8500.

[ Dodano: 2015-12-18, 13:13 ]
Po 10cio dniowym pobycie w Apollo K-50 wróciła z notką "Naprawa bloku przysłony, regulacja,aktualizacja FV,sprawdzenie+testy"
 
truskafka  Dołączyła: 06 Mar 2014
Witam,
dołączam do klubu nie doświetlonych fotek ale sekcja k50. Objawy tak jak opisywane wcześniej przy okazji k30, najpierw ciemniejsza fotka po dłuższym czasie bezczynności później już ok, a wczoraj zastrajkował całkowicie i ciemność, widzę ciemność..... co do baterii, działam tylko na oryginalnym akumulatorze, z koszyka nie korzystam, przebieg to ok12k. W trybie bulb o dziwo zdjęcie się doświetla ale musi to chwilę potrwać.... rozumiem, że czeka mnie serwis.... Aparat kupiony w marcu 2014.

Edytunia: W trybie seryjnym 4-5 fotka jest normalnie naświetlona.
 

Sound  Dołączył: 31 Sie 2010
Pentax może na tym dużo stracić, na angielskich forach też dużo żali i olewające stanowisko firmy.
Mi zaczęło się to zdarzać czasami w k-x, używam go w pracy od 2010, przebieg jakieś 50 tyś.
Najgorsze jest to, że kupiłem na potrzeby własne k-30 i czytając wątek włosy się jeżą. Na razie mam 10 tyś i problemu nie zauważyłem, czy są użytkownicy k-30 którym to się nie zdarza czy to po prostu wyrok z różnym odroczeniem?
o aparat dbam jak o swoje trzecie dziecko.... :)
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
zy są użytkownicy k-30 którym to się nie zdarza czy to po prostu wyrok z różnym odroczeniem?
o aparat dbam jak o swoje trzecie dziecko.... :)


Mnie też nie zdarzyło się to do ostatniego postu.
również dbam i niestety, po ok 2 m-ce nieużywania odmówił posłuszeństwa.
Jak pisałem, naprawiono gwarancyjnie. Na razie jest super- nie wiem czy nie lepiej jak przed naprawą- jakość zdjęć, ostrość itp- może tylko sugestia.Na jak długo ????
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
W moim k 30 (7500 zdj.) jest wszystko ok.(odpukać).
 

Sound  Dołączył: 31 Sie 2010
najciekawsze jest to że wymieniają w serwisie podobno na to samo, a więc usterka powróci.
Na angielskim forum piszą coś o jakieś petycji.
Wyobraźcie sobie jak ktoś po wadzie w swoim k-30 kupił k-50 i ma to samo.
No cóż, utopieni w szklarni będą bronić marki, nowych użytkowników niestety pentax nie zdobędzie, a to źle wróży na przyszłość. Nowi użytkownicy przeważnie zaczynają od niższych modeli...
 
Filozof90  Dołączył: 26 Cze 2009
Mam podobny problem, jednak u mnie co kilka zdjęć prześwietla całą kompozycję. Dosyć dużo pstrykam produktowej, więc używam stałych ustawień na manualu. Zdjęcia powinny wychodzić jednakowe, jednak co 3 czy 4 zdjęcie zostaje mocno przepalone.

Nie rozpoczynałem nowego tematu, może ktoś coś pomoże.

Początkowo myślałem, że to przez lampę, która źle błyska. Jednak bez lampy jest dokładnie tak samo.

@edit: poczytałem troszkę i zgłębiłem fakt, że problem pojawia się tylko na szkłach z af, manualna 50 nie ma problemu. Poczyszczę styki :)
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Jeśli prześwietla tylko z jednym obiektywem, sprawdź czy listki przysłony nie są zaolejone.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Czyli problem znany z K-30 zaczyna dotykać nowszy model - K-50? Możliwe, że w obu aparatach jest taki sam "padający" podzespół. Ciekawe czy w nowszych K-S1 i K-S2 jest też taki sam, czy też może poprawiony, a problem K-30 (50?) próbują przeczekać...
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Aż żal to czytać... kurcze, ewidentnie k30 i teraz jeszcze k50 są "trafione", a producent ma to w du** Mnie po problemach z SDMem już nachodziło na zmianę marki na inną, tylko że takie numery są teraz wszędzie, zarówno w C, N jak i w Olympusie... pozostaje tylko zacisnąć kciuki i liczyć na szczęście...
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Prawdopodobnie moduł, o którym mowa w notkach serwisowych, jest taki sam we wszystkich "budżetowych" modelach. Ponieważ w krótkim okresie działał dobrze, był stosowany w kolejnych modelach. Możliwe, że w K-S1/S2 już jest dobrze. K-30 był chyba bardzo "krótko żyjącym" na rynku modelem i szybko zastąpił go K-50 złożony praktycznie z tych samych podzespołów. Pewnie nie zdążyli odnotować nadmiernej awaryjności w K-30 i K-50 poszło w świat (przynajmniej jakaś partia). Mam wrażenie, że naprawdę testowanie sprzętu odbywa się teraz u klientów końcowych. Producent nie ma na to czasu. I to nie tylko u Pentaksa / Ricoha tak jest...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach