fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Już mi odesłali naprawiony (wymienili dysk), także chapeau bas dla serwisu.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Pytanie jest. Aktualizował ktoś Windows 10 do wersji 2004 (tej ponoć problematycznej z maja)? Chodzi o staruszka Lenovo ThinkPad T440p?
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Mam tę aktualizację na T440, co prawda 's', ale to nie ma chyba znaczenia?
 
neevor  Dołączył: 14 Mar 2011
Mam go na dwóch T430 i nie zauważyłem problemów (konfiguracja i5/12GB/SSD)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
I u mnie też poszło bezproblemowo :-B
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
U mnie na dwóch stacjach również bez problemu.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Apple wprowadza komputery z procesorami ARM. Najpierw Macbooki Air i Pro (ekran 13), i Mac mini. Mnie trochę nosi żeby kupić. :roll: Najbardziej jestem ciekaw wydajności i cichości. Air ma być chłodzony pasywnie. Ciekawie się robi.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
White napisał/a:
Apple wprowadza komputery z procesorami ARM.

No ciekawe. A co na to autorzy oprogramowania?
Nie jestem ekspertem, ale coś kojarzę, że dystrybucje linuxów pod ARM zawsze były inne niż pod x86 i amd64. I tak samo później repozytoria oprogramowania pod ARM osobne. I biedniejsze jakby.
I ciekawy jestem jak to będzie wyglądało w przypadku MacOS. To też unix przecież. To chyba też programy musza być kompilowane (?) pod inną architekturę aby działały?

Może te od największych producentów będą to uwzględniać a dla reszty będzie w systemie na te komputery zaszyta jakaś emulacja?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Adobe zapowiedziało swoje programy na 2021. Do tego czasu chyba nie ma sensu kupować nawet dla kaprysu. Procesory ARM to niewątpliwie przyszłość - chociażby ze względu na unifikację oprogramowania i pożegnania w końcu architektury x86, ale nie sądzę, by dokonało się to w ciągu roku-dwóch. Za pięć, sześć lat może to jednak wyglądać już znacznie inaczej.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Generic napisał/a:
A co na to autorzy oprogramowania?

x86 ma być emulowane przez Rosetta II, jeśli się nie mylę. Problem jest taki, że jeszcze są i będą produkowane przez 2 lata Macki na Intelu. Wsparcie dla intela 4 lata. Jest udostępniony kompilator dla developerów na architekturę ARM.
To będzie trwało. Microsoft i Adobe szybko będą działały. Affinity np. już ma gotowe swoje programy bo ściągam ich aktualizacje, podpisane "Fully compatible with Big Sur and fully optimised for Apple M1".
Dodam, że już dawno na ARM zostały zrobione systemy Microsoftu Windows RT i Windows 10. Jeśli ktoś miał styczność (ja miałem) to pomińmy to milczeniem.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Generic napisał/a:
A co na to autorzy oprogramowania?
Jesli używali poprawnie wcześniejszych bibliotek udostępnianych przez Apple, to kwestia migracji to tylko ptaszek w kompilatorze - tak twierdzi Apple. Adobe jak zwykle dało dupy, bo są zbyt biedni i mają zbyt mało pracowników, żeby się przygotować na taką premierę. Wspominanie o nich na prezentacji było żenujące. Oficjalnie Adobe twierdzi, że nawet emulacja przez Rosetta 2 mimo, że może działać, to nie jest wspierana. Widać abonament wciąż zbyt tani, żeby w końcu włożyli trochę pracy w modernizację kodu LR Classic (a wychodzi na to, że nawet i CC).
Zmiana architektury - super, niech x86 ginie. Niestety jednak Arm w wydaniu Apple to nie będzie święty Graal. Platforma zamknięta, możliwe, że bez możliwości uruchomienia innego systemu. Już obecnie nie można wyłączyć podpisywania cyfrowego macOS = nie wyłączysz niektórych funkcji systemu operacyjnego.
Bardziej otwarty Arm dla mas? Byłoby świetnie.

No i Mac mini, Macbook Air i Macbook Pro z identycznymi parametrami? To czym właściwie poza touchbarem różni się Air od Pro? Bez sensu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
bbartlomiej, to wszystko zależy.
Bo jeżeli ktoś pisał niektore części oprogramowania bardziej niskopoziomowo, nie tylko wykorzystując biblioteki systemowe ale także wykorzystując bezpośrednio instrukcje konkretnego procesora - co w przypadku pakietów Adobe jest mozliwe, to nie będzie to tylko kwestia rekompilacji.

Nawet aplikacje pisane na JVM mają kłopoty czasami żeby się odpalić na innej implementacji a co dopiero kod natywny.

Ale mogę się nie znać - Maca używałem ostatnio w 2002r i programuję w Javie.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
opiszon, no pewnie, że tak. Tylko widzisz, to jest problem Adobe a nie użytkowników. Oni znów zostali na lodzie :-) a płacą co miesiąc. Podobnie było z przejściem z PowerPC na x86.
Ale niech nikt się nie oszukuje, że Adobe zostało zaskoczone tą zmianą architektury. To jeden z głównych partnerów Apple (Toć to sprzęt dla grafików? Tak się je sprzedaje, dla twórców.) i na pewno są w ich programach testowych/developerskich. Nie zdążyli z przepisaniem niskopoziomowych procedur? No trudno, kolejny rok z rzędu - ale żeby wyprzeć się wsparcia dla oficjalnej emulacji Rosetta 2 to trzeba mieć tupet.

Serif zdążył z Affinity Photo - też soft robiący skomplikowane obliczenia, pracujący na GPU.

Wiem, wylewam żale, i jeśli mi nie odpowiada, mogę nie kupować (nie używam od ponad roku produktów Adobe po tym jak mnie okradli z LR 6), po prostu przez różowe okulary nostalgii widzę, że chyba kiedyś to się bardziej starano, a teraz to aby złapać usera na subskrypcję.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Pierwsze benchmarki są bardzo obiecujące, ale też Ryzen 7 4800U wypada podobnie i podobny laptop jest o kilka tysięcy PLN tańszy. Gdyby cena takiego Air była choć trochę zbliżona do laptopów podobnej klasy, to kupiłbym dla samego macOS. Brakuje mi porządnego Uniksa na desktopie.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
bbartlomiej napisał/a:
Brakuje mi porządnego Uniksa na desktopie
Ten z Windows 10 jest nienajgorszy. Próbowałeś? Ja kiedyś nawet uruchomiłem w ten sposób Darktable do wywołwywania RAWów.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
To tylko proteza. Tak naprawdę jedynie macOS jest używalnym na codzień Uniksem, zwłaszcza w naszej działce fotograficznej.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
bbartlomiej napisał/a:
To tylko proteza. Tak naprawdę jedynie macOS jest używalnym na codzień Uniksem, zwłaszcza w naszej działce fotograficznej.

Bbartlomiej, ja nie widzę związku przyczynowo-skutkowego żeby zdjęcia były "bardziej"*, bo macOS Unix :-) Owszem, mają dobre zarządzanie kolorem w tym systemie, ale to nie zasługa tego, że system jest uniksowy.
Uniksowe powłoki typu bash czy zsh to świetna sprawa, bardzo lubię ich używać. No i przyznam, że mogą się przydać do pracy z organizowaniem zdjęć. A jak ktoś ogarnia ImageMagick, to jeszcze więcej zrobi.
Ja sam ostatnio korzystam więcej z Powershella (w ramach obowiązków zawodowych) i to tez jest świetna powłoka - obiektowość w wierszu poleceń rozbija bank. No i ta powłoka jest już dostępna dla systemów uniksowych :-)

* - czyli lepsze
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Kytutr, nigdy nie mówiłem, że jest lepiej na macOS.
Długo używałem i pracowałem na Linuksach, jako, że teraz więcej siedzę w fotografii to jednak nie spełniałby w 100% moich wymagań przez dostepność komercyjnego softu, sterowników do drukarek i zarządzanie kolorem. MacOS jednak ma te komercyjne wsparcie. Do dobrego (filozofia uniksowa) człowiek się szybko przyzwyczaja i tęskni. Choć tak naprawdę na Windows 10 nie mogę narzekać. Nie pamiętam czy miałem z nim jakikolwiek problem lub chociaż zwiechę - od lat.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
bbartlomiej napisał/a:
Ryzen 7 4800U wypada podobnie i podobny laptop jest o kilka tysięcy PLN tańszy. Gdyby cena takiego Air była choć trochę zbliżona do laptopów podobnej klasy, to kupiłbym dla samego macOS.

Kłócił bym się. Podstawowa wersja Aira kosztuje 5200. Laptop z Ryzenem 7 4800U w takim razie musiałby kosztować najdrożej około 2000 (sam procesor ma cenę plus minus 1200 zł). A np. Lenovo z procesorem 4700U Yoga Slim 7 kosztuje jakieś 4000. W Macbooku dostajesz lepszy ekran, lepszą baterię, ciszę i bonusowo otrzymujesz honorowe członkostwo w klubie superbetatesterów nowych procesorów Apple.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
White napisał/a:
i bonusowo otrzymujesz honorowe członkostwo w klubie superbetatesterów nowych procesorów Apple.
Czytałem pierwsze porównania procesora M1. Testerzy zastanawiają się nad sensem istnienia innych laptopów ze względu na wydajność, energooszczędność, kulturę pracy i stosunek tego wszystkiego do ceny.
I chodzi tu o programy działające zarówno natywnie jak i przez emulator.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach