sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Aparaty to przeszłość. Smartfony to przyszłość!
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
sołtys napisał/a:
Smartfony to przyszłość!

I śmierć w bikini.

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ostatecznie nie będzie nigdy problemu z tym czym robić zdjęcia, a raczej z tym co pokazać.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
teta napisał/a:
Wszystko wskazuje na to, że bagnet K zostanie już tylko z Pentaksem.

I z Sony :mrgreen:
https://www.optyczne.pl/1...eda%C5%BCy.html
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
Ostatecznie nie będzie nigdy problemu z tym czym robić zdjęcia, a raczej z tym co pokazać.

O to to! :-B
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
Mnie się podoba komentarz niejakiego Paździocha...

Jaki sens podpinać te antyki Pentaxa gdy systemie Sony mamy ogromny wybór nowoczesnej optyki w każdym przedziale cenowym?

:mrgreen:
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Może dla zabawy? Ostatecznie wszystko to robimy dla funu, pomijając zastosowania naukowe i techniczne.
Z drugiej strony, jeśli już kogoś chcesz cytować, to może mniej skrajnego buca :-P
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
No właśnie dlatego go zacytowałem, że jest skrajnym bucem. Poza tym, ten komentarz brzmi, jak dosłownie skopiowany fragment ulotki reklamowej. Uważam Kolegów za inteligentnych, więc uznałem, że tłumaczenie tegoż jest zbędne :mrgreen:
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Spokojnie, możliwe że w innym komentarzu jednocześnie (i z zgodnie z prawdą nawet) będzie udowaniał, że to są znakomite korpusy do zabawy ze starszymi szkłami z innych systemów ;-)
Tak BTW, fajne w tym adapterze jest to, że hipotetycznie ma działać sonowski af-c ze swoimi bajerami, czyli mamy najbardziej zaawansowany system AF do Pentaksa, którego nie zrobił sam Pentax :mrgreen:
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Tyle co kojarzę to Canon nikomu nie udostępnia mechanizmu bagnetu RF i jakoś nikt nie płacze a ceny nie są małe.
A Pentax ma fajne szkła a szczególnie już te HD i myślę ze dla wiekszosci użytkowników to w zupełności wystarczy
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
adi24-78 napisał/a:
Canon nikomu nie udostępnia mechanizmu bagnetu RF i jakoś nikt nie płacze a ceny nie są małe.

Słowo klucz - adapter. Canon ma masę fajnej optyki, więc nawet zamykając drogę dla alternatywnych firm użytkownicy będą zadowoleni.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
RF jest wstecznie zgodne z EF. Tak jak pisze Enzo - adapter i jazda, działają wszystkie "ficzery". Sam adapter dość prosty, bo Canon dawno temu pozbył się śrubokrętów i innych popychaczy. A szkła "niezależne" to zapewne tylko kwestia czasu.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Zresztą Nikon poszedł tą samą drogą. Jedynie Sony jest w pełni otwarte i tam Tamron i Sigma mają ciekawą ofertę. Ale i to się zmienia, bo na bagnet Z powstaje coraz więcej nowych obiektywów a po zapowiedzi Sigmy 18-50/2,8 dla APS-C będzie luksusowo.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
No to tez racja
Dla Pentaxa im się nie opłaca robić a już teraz tym bardziej jak są modne bezlusterkowce
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Cóż, zazdroszczę 'innosystemowcom' kilku smakowitych szkieł od producentów niezależnych, i to nawet biorąc pod uwagę jedynie z wolna porzucane bagnety lustrzankowe (z oczywistych względów...). 'Kundlarze' zaoferowali im optykę nie tylko tańszą, ale nierzadko nie gorszą pod względem optycznym i mechanicznym, a czasem nawet zauważalnie lepszą od tzw. systemowców, że o trafiających się od czasu do czasu rodzynkach jeśli idzie o parametry typu zakres/światlosiła nie wspomnę.
Z drugiej strony w naszym systemie udało się załatać kilka poważnych dziur: wreszcie mamy coś sensownego na długim końcu ponad 300mm, 11-18/2,8 to naprawdę udane szkło UWA dla APS-C, a i odświeżony standardowy zoom robi dobre wrażenie. Cieszy obfitość w zakresie 70 -200, choć waga jaśniejszego szkła i cena ciemniejszego to kryminał... Gdyby tak jeszcze Ricoh zdecydował się odświeżyć 50-135/2,8 tak, jak to zrobił z krótszym standardem dla APS-C, dodać jakieś dobry zoom w zakresie 70-300 dla FF i może zrobić od nowa 60-250 (a słyszałem ze źródła baaaardzo dziwnego, że to akurat nie jest wykluczone, tylko nie wiem, czy za mojej kadencji...) - to ja więcej pytań bym już nie miał i uznałbym życie bez kundli za możliwe.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Apas - dobrze piszesz, Pentax bardzo powoli to wszystko robi co mnie naprawdę dziwi. Limited DFA 21/2.4 powinien pojawić się minimum 4 lata temu, jak wprowadzili K-1 powinni natychmiast prezentować to szkło. Cena tego szkła jest bardzo wysoka w porównaniu z naprawdę bardzo dobrym Nikkorem Z 20/1.8 którego można już kupić za 4400 PLN co jest 2400PLN taniej niż nasz Limited. Mam czasami takie wrażenie, że Ricoh myślał w tym czasie kiedy kupował Pentaxa gdy miał jeszcze 10% rynku, że będzie znosił złote jaja. Po przeboju jakim był K-5 i w sumie 645Z już w dół. Gdyby nie K-1 to nie wiem jak to dzisiaj by wyglądało, bo jednak K-1 dużo się sprzedało. Ciekaw jestem czy 645 już sobie odpuścili czy nie
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Przyszłość mocowania Pentaxa
Zagadnienie to należałoby potraktować w szerszej perspektywie. Mianowicie ktoś napisał że w chwili obecnej nie ma aparatów złych. Ja powiedziałbym że należy je podzielić na zabytki i aparaty nowoczesne . Do zabytków zaliczyłbym wszystkie lustrzanki a do nowoczesnych bezlusterkowce. Te dwie kategorie podzieliłbym jeszcze na aparaty przyjazne dla fotografa i mało przyjazne, powiązane jest to z ergonomią obsługi i oprogramowania.
Pokrótce chciałbym wyjaśnić skąd taka klasyfikacja.
Każda lustrzanka posiada komorę lustra w której podnosi się i opada lustro główne. jest ono zamocowane na zawiasie z odpowiednim napędem .Zawias znajduje się w górnej części komory w pobliżu matrycy . Z tyłu lustra głównego pod kątem prostym zamocowane jest małe lusterko . Promień z obiektywu przechodząc przez półprzezroczyste w odpowiednim miejscu lustro główne odbija się od małego lusterka i trafia do czujnika systemu AF zamocowanego w dole komory lustra. Czujnik ten odgrywa istotną rolę w ustawianiu ostrości fotografowanego obrazu. Wracamy do głównego lustra które odbija promień z obiektywu do matówki pryzmatu pentagonalnego i oka przyłożonego do wizjera. Powiązania czujnika AF z punktami ostrości na matówce dokonuje elektronika aparatu.
Po takim wstępie należy pochylić się nad jednym słowem TOLERANCJA . Tolerancja określa dokładność wyprodukowania poszczególnych części mechanizmów , dokładność montażu tychże części oraz dokładność wyjustowania całego układu aby działał jak należy. Justowanie słowo używane w mojej młodości , teraz mówi się kalibracja co niedokładnie odpowiada całemu procesowi.
Jak obserwuję dyskusję na temat różnego rodzaju aparatów to w większości osoby biorące w niej udział nie bardzo zdają sobie sprawę z tego że każda część mechanizmu aparatu wykonana jest z błędem i im więcej części wchodzi w skład ruchomego mechanizmu tym końcowy efekt jego działania może być gorszy.
Nie może być więc dwóch identycznie wykonanych zdjęć. Praktycznie nie ma takiej fizycznej możliwości. Istnieje natomiast tolerancja zarejestrowania takiego zdjęcie i zdolność naszego oka do wychwycenia różnic , ale tutaj wchodzimy już w zagadnienia fizjologii ludzkiego organizmu.
Konkluzja z tego jest jedna - im mniej ruchomych części w systemie Af aparatu to tym doskonalszy jest ten system.
Jest tylko jeden wniosek wynikający z takiego rozumowania. Inteligentni inżynierowie konstruktorzy dostrzegli ile problemów sprawiają ruchome lustro i inne ruchome części systemu AF i cały ten układ wyrzucili na śmietnik.
Zdajecie sobie sprawę z ilu problemów udało im się uwolnić. W wyniku takiego postępowania zmniejszono gabaryty aparatów bezlustrowych ,obiektywów i wykorzystując analizę ostrości obrazu na matrycy jak bardzo możliwe było poprawienie działania systemu AF.
W tym momencie w niektórych aparatach ilość czujników ostrości na matrycy dochodzi już do prawie 800. W niektórych aparatach najnowszej generacji wizjery elektroniczne przekraczają zdolności pryzmatów pentagonalnych jakkolwiek doskonałe by one nie były.
Proszę zauważyć jak zmniejszyło się pole działania dla błędu tolerancji gdzie przy elektronice i systemie zero jedynkowym możliwe jest wyeliminowanie błędów.
Z mojego doświadczenia w użytkowaniu zabytków wynika że kupiony w 2016r aparat Pentaksa FF przy fotografowaniu sportów konnych i pokazów koni arabskich dawał w 2017r ok 60-65% ostrych akceptowalnych zdjęć natomiast w 2021r było to już 35-40% .
Pod koniec 2019r zaniosłem aparat i obiektywy do serwisu i poprosiłem o kalibrację to powiedziano mi że wszystko jest w granicach tolerancji i nić nie będą kalibrować.
Zdziwiło mnie stwierdzenie jednego z dyskutantów na forum że bezlusterkowce są obecnie modne.
Wg mnie modne to mogą być majtki jakie noszą wasze kobiety czy są to barchany ,figi czy też stringi.
Takie stwierdzenie wybitnie świadczy o poziomie szkoły polskie gdzie absolwent nie potrafi odróżnić innowacyjności i postępu technicznego od mody (niestety takie podejście nie jest czymś odosobnionym na tym forum.
Generalnie przyszłość tego mocowania zależy kiedy obudzą się konstruktorzy Pentakxa i stwierdzą że są z jedną lub dwiema rękami w nocniku.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
foto napisał/a:
Pentax bardzo powoli to wszystko robi co mnie naprawdę dziwi.

No cóż, chyba nie trudno zauważyć, że po prostu nie ma na to wszystko na raz funduszy i możliwości developmentu i produkcji...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Wiktor napisał/a:
Zdziwiło mnie stwierdzenie jednego z dyskutantów na forum że bezlusterkowce są obecnie modne.

We wczesnej fazie wchodzenia na rynek z uwagi na ich wady można było się pokusić o takie stwierdzenia. Ale mamy do czynienia z kolejnymi generacjami, które nie odbiegają, a w pewnych aspektach przewyższają topowe lustrzanki. Mając oba urządzenia doceniam precyzję autofokusa w bezlustrze.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
foto napisał/a:
Mam czasami takie wrażenie, że Ricoh myślał w tym czasie kiedy kupował Pentaxa gdy miał jeszcze 10% rynku, że będzie znosił złote jaja. Po przeboju jakim był K-5 i w sumie 645Z już w dół. Gdyby nie K-1 to nie wiem jak to dzisiaj by wyglądało, bo jednak K-1 dużo się sprzedało.
A masz jakieś dane na poparcie tych tez?

foto napisał/a:
Ciekaw jestem czy 645 już sobie odpuścili czy nie
Słyszałem ploteczki, że pracują nad kolejną wersją.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach