adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
no szału nie ma z tymi nowościami firmware
w grudniu będzie aktualizacja z jakimś nowym profilem zdjęć z lat 60-70
a na wiosnę jakąś aktualizacja do Astrotracera
i pokazali jeszcze jakieś warianty K-3 mark III które pewnie nigdy się nie ukażą
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Fajny będzie ten nowy Astrotracera działa bez użycia GPS. zrobi wstępne zdjęcie które wykrywa rzeczywisty ruch gwiazdy i wtedy kolejne zdjęcie to już matryca podażą za tym śladem
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Dzisiaj byłem w pracy, więc w samym mitingu udziału nie moglem wziąć, ale na szybko przejrzałem kilka relacji:
1. Nowy profil obrazu, wygląda fajnie, ale jeśli ktoś robi w RAWach - to nic ekscytującego. Czyli mój przypadek...
2. Nowy Astrotracker bez żadnego sprzętu - dla mnie bomba, bo już chciałem kupić OGP-2, a może nie będzie trzeba. Zobaczymy, czy będzie miał jakieś ograniczenia. Ten ficzer będzie dostępny tylko dla K-3 III, starsze puszki go nie dostaną. Kwestia mocy obliczeniowej procesora? Czy może nowy moduł stabilizacji matrycy?
3. Rozważane jest kilka 'specjalnych wersji' K-3 III, od nowych kolorków i... zmienionego odgłosu migawki (?!) po model bez filtra Bayera (dedykowany do BW), model dedykowany do astro (miałby sens z tym nowym astrotrackerem) czy wreszcie model bez czujnika AF a tym samym z 'pełnym' lustrem w komorze (30 % większą transmisja na matówkę) - AF w LV byłby, oczywiście, nadal możliwy...
Dodatkowo było sporo pytań o nowe produkty. Odpowiedzi - jak zwykle - bez konkretów, ale było kilka smaczków:
1. Nowe szkła z 'roadmapy' są cały czas opracowywane, jednocześnie jednak podobno trwają prace nad kilkoma szkłami, których na roadmapie nie ma... i które mogą trafić na rynek PRZED tymi z roadmapy. Część komentujących uważa, że oznacza to premiery 'z partyzanta', jakoby Pentax nie chciał uprzedzać faktów i pokazać tylko te szkła, co do których będzie miał pewność, że będzie je w stanie wprowadzić na rynek... Ja jednak czuję, że chodzi tu raczej o nowe wersje istniejących obiektywów, jak to było ze Święta Trójcą Limitedów: nowe powłoki, drobne zmiany w kształcie listków przesłony i załatwione...Osobiście jednak nie miałbym problemu, gdyby taki 50-135/2,8 * został delikatnie poprawiony: bardziej niezawodny napęd AF, może nowe powłoki i kontrola jakości zapewniająca, ze się nie trafi na totalnie mydlany egzemplarz - i brałbym :-)
2. Następca K-1 II - nie było żadnych sugestii poza tymi, że rozważana jest możliwość nowych wersji - bryła i flaki z obecnej K-1, ale z nowszą matrycą o mniejszej rozdzielczości, żeby zapewnić szybszą pracę (takie 24 MPix na nowoczesnej matrycy w K-1? Czemu nie?). Wspomniano też o wersji bez AF, w mniejszej obudowie.
3. Następca K-70/ KP - zainteresowanym z uśmiechem polecono zakup K-3 III, ale na poważnie stwierdzili panowie, że zdają sobie sprawę z potrzeby posiadania 'bardziej przystępnej cenowo opcji' dla mniej zaawansowanych, by dać im możliwość zapoznania się z koncepcją pracy z lustrzanką, więc pewnie w przyszłości...
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
szkoda ze jakiegoś nowego sprzętu nie pokazali
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
adi24-78 napisał/a:
szkoda ze jakiegoś nowego sprzętu nie pokazali

W stosunkowo krótkim czasie miałeś nową puszkę (z gripem!), dwa nowe szkła (21 LTD i 16-50/2,8, który z poprzednikiem, poza parametrami, nie ma nic wspólnego) oraz trzy odświeżone Limitedy, zapowiedź nowego trackera GPS... To w naszym systemie oznacza ruch jak w centrum Tokio, a ty jeszcze narzekasz :-D
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
No jo to prawda :-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
adi24-78 napisał/a:
nowy Astrotracera działa bez użycia GPS. zrobi wstępne zdjęcie które wykrywa rzeczywisty ruch gwiazdy i wtedy kolejne zdjęcie to już matryca podażą za tym śladem

No to chyba to wstępne zdjęcie będzie musiało być baaardzooo długie, by na jego podstawie policzyć parametry ruchu gwiazd. A przecież z GPSem można znacznie szybciej. Bez sensu :-P
Apas napisał/a:
Nowy Astrotracker bez żadnego sprzętu - dla mnie bomba, bo już chciałem kupić OGP-2, a może nie będzie trzeba.

A dla mnie pomyłka, odbiornik GNSS służy głównie do geotagowania, Astrotracer to zastosowanie marginalne. Czekam na powrót do koncepcji odbiornika wbudowanego w pryzmat, wzorem K-3v2/K-1, ale współczesnego, czterosystemowego, a nie starocia z O-GP1 :roll:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
greentrek napisał/a:

A dla mnie pomyłka, odbiornik GNSS służy głównie do geotagowania, Astrotracer to zastosowanie marginalne. Czekam na powrót do koncepcji odbiornika wbudowanego w pryzmat, wzorem K-3v2/K-1, ale współczesnego, czterosystemowego, a nie starocia z O-GP1 :roll:

Geotagowanie w K-3 III możesz załatwić poprzez sparowanie aparatu z telefonem, który masz w kieszeni - błąd metra czy dwóch w najgorszym przypadku w stosunku do osi obiektywu naprawdę nie stanowi problemu w 99 procentach zastosowań geotagowania zdjęć, jednak to nie załatwia kwestii astrotrackingu. Nowe rozwiązanie - jakkolwiek będzie działać - dodaje ci dodatkową funkcjonalność bez konieczności kupowania i noszenia przy sobie dodatkowego sprzętu, zajmującego sanki lampy (gdybyś chciał takowej użyć, na przykład geotagując zdjęcia nocnej fauny w lesie deszczowym, a ja takie zdjęcia robiłem i potrzebowałem kontrolera lampy macro na sankach). Możesz oczywiście uważać, ze dodatkowa funkcja w aparacie bez konieczności wydawania pieniędzy to pomyłka, ale ja pozwolę sobie mieć zdanie odmienne w tej kwestii :-)
greentrek napisał/a:
No to chyba to wstępne zdjęcie będzie musiało być baaardzooo długie, by na jego podstawie policzyć parametry ruchu gwiazd. A przecież z GPSem można znacznie szybciej. Bez sensu

Nie - czas może być całkiem krótki, zależnie od użytego obiektywu. Dla ogniskowej 600mm i sensora 35mm, pozorny ruch gwiazd na niebie jest widoczny już przy ekspozycji jednosekundowej, dla 14 mm będzie to około 1 minuty, dla sensora APS-C te wartości są nawet mniejsze. Biorąc pod uwagę, że w astro i tak z reguły pracujesz na dłuższych ekspozycjach i rzadko kończysz na jednej - to raczej twoje marudzenie jest bez sensu :-) . Zresztą - można założyć, że nowe rozwiązanie będzie też korzystać z GPS w telefonie do wstępnego ustalenia pozycji aparatu na powierzchni Ziemi, zaś dla algorytmu oprogramowania precyzyjnych danych 'doszczegółowiajacych' może dostarczyć już przesuniecie obrazu gwiazd o 1 - 2 piksele na matrycy podczas tej próbnej ekspozycji: dla nas to jeszcze nie będzie 'star trial' widoczny na zdjęciu, ale aparat już będzie wiedział, jak kompensować ten ruch matrycą... Inżynierowie Pentaksa nie raz już udowodnili, że potrafią sprytnie programować funkcje aparatu i wydaje mi się, że wbrew twoim narzekaniom - jakoś chyba wpadli a to, jak zrobić to użytecznie?
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Jak dla mnie to funkcja jest super bo nie muszę wydawać kolejnego tysiąca zł na jakiś odbiornik którego bym za często nie używał a pewnie jak bym chciał użyć to bateria by była padła :-) jestem w stanie poświecić minute czy dwie na zdjęcie próbne.
Szkoda ze już teraz nie ma tej funkcji by się przydała teraz w grudniu jak będzie blisko ziemi na kometa
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
adi24-78 napisał/a:
Jak dla mnie to funkcja jest super bo nie muszę wydawać kolejnego tysiąca zł na jakiś odbiornik którego bym za często nie używał a pewnie jak bym chciał użyć to bateria by była padła :-) jestem w stanie poświecić minute czy dwie na zdjęcie próbne.
Szkoda ze już teraz nie ma tej funkcji by się przydała teraz w grudniu jak będzie blisko ziemi na kometa

Akurat do komety to astrotrackera nie potrzebujesz:
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
no ale zawsze dłużnej można naświetlić zdjęcie
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
ciekawe czy będzie teraz widoczna w polsce
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Apas napisał/a:
model bez czujnika AF

Radykalny i ostateczny sposób na uciszenie wszystkich narzekających na autofokus w Pentaksach. :shock:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
adi24-78 napisał/a:
ciekawe czy będzie teraz widoczna w polsce

Jutro sprawdzę na sofcie, ale chyba raczej nie. A nawet jeśli, to raczej nie gołym okiem i tuż nad horyzontem, co nie ułatwia obserwacji...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
bakulik napisał/a:
Apas napisał/a:
model bez czujnika AF

Radykalny i ostateczny sposób na uciszenie wszystkich narzekających na autofokus w Pentaksach. :shock:

Bez obaw - zaczniemy narzekać na manualny :-D
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Apas napisał/a:
Geotagowanie w K-3 III możesz załatwić poprzez sparowanie aparatu z telefonem, który masz w kieszeni - błąd metra czy dwóch w najgorszym przypadku w stosunku do osi obiektywu naprawdę nie stanowi problemu w 99 procentach zastosowań geotagowania zdjęć, jednak to nie załatwia kwestii astrotrackingu

Jak już pisywałem w kilku miejscach - żadne parowanie ze smyrfonem nie daje informacji o orientacji osi optycznej, więc sam geotag w EXIFie to taki ułomny. Piszę z pozycji zadeklarowanego fana GeoSettera. Fakt, zmagam się czasem z fochami O-GP1 i jego kiepskiej czułości, dlatego rozwiązaniem modelowym jak dla mnie jest koncepcja K-3v2 ze współczesnym modułem GNSS. Czekam na K-3 w odsłonie czwartej, póki co dojeżdżam K-5.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
greentrek napisał/a:
Apas napisał/a:
Geotagowanie w K-3 III możesz załatwić poprzez sparowanie aparatu z telefonem, który masz w kieszeni - błąd metra czy dwóch w najgorszym przypadku w stosunku do osi obiektywu naprawdę nie stanowi problemu w 99 procentach zastosowań geotagowania zdjęć, jednak to nie załatwia kwestii astrotrackingu

Jak już pisywałem w kilku miejscach - żadne parowanie ze smyrfonem nie daje informacji o orientacji osi optycznej, więc sam geotag w EXIFie to taki ułomny. Piszę z pozycji zadeklarowanego fana GeoSettera. Fakt, zmagam się czasem z fochami O-GP1 i jego kiepskiej czułości, dlatego rozwiązaniem modelowym jak dla mnie jest koncepcja K-3v2 ze współczesnym modułem GNSS. Czekam na K-3 w odsłonie czwartej, póki co dojeżdżam K-5.

Zgadzam się, ja też bym wolał, by K-3 III miał wbudowany moduł nawigacji satelitarnej, jak poprzednik. No ale nie ma, podobnie jak nie ma gibanego ekraniku, który sporadycznie, ale bywa bardzo przydatny nie tylko filmowcom, choćby do makro, którym się czasem param, albo astro właśnie. Niemniej dla zdecydowanej większości użytkowników geotagging za pomocą sparowanego smartfona będzie w zupełności wystarczający: gdy dokumentujesz wycieczkę albo nawet badania terenowe, jak wspomniane przeze mnie nocne wędrówki po lesie deszczowym w celu obserwacji zwierząt, zakres zapisywanych danych (długość plus szerokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza) będą dokładnie tym, czego potrzebujesz. I tutaj należy tylko bić brawo ludziom z Pentaksa, że dają taką możliwość bez konieczności zakupu sprzętu - smartfona raczej większość z nas ma. Podobnie z tym nowym programowym astrotrackerem - pewnie, dla zapalonych astrofotografów to będzie kiepski erzatz (na marginesie, wiadomo już nieco więcej: będzie pracował tym lepiej, im dłuższy obiektyw, do UWA zalecane będzie podpięcie O-GP 1 lub 2, będzie w stanie zrobić wielokrotne ekspozycje robocze po jednej wstępnej - wygląda jak coś raczej do obiektów głębokiego nieba, niż panoram z Drogą Mleczną w roli głównej...), jednak dla wielu, bardzo wielu osób może być szansą na spróbowanie astro po raz pierwszy. Jeśli się wciągną i rozwiną - O-GP będzie dostępny, podobnie jak cała masa innego sprzętu dostępnego dla maniaków. Jak dla mnie rewelacja, zwłaszcza za darmo.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Dla takiego amatora jak ja który zdjecia gwiazd robi od czasu do czasu to takie rozwiązanie jest super. Jak dla mnie to nie warto wydawać pieniędzy no O-PG1.
Też miałem nadzieje ze ten moduł GPS będzie przypuszczam ze duży on nie jest skoro opaski sportowe maja to i by się zmiescił w tym aparacie.
Co do Geotagowania to cały czas korzystałem z opaski sportowej a ta opcja z podłączeniem smartfona z aparatem jest super tu na prawdę duży plus dla Pentaxa.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Jedna rzecz mnie dziwi ze nikt na to nie wpadł Pentax ma różne styki go gripa i czy nie mógł by zrobić np. takiego wąskiego gripa na jakieś 2 cm z modułem GPS GLONAS i Gallieo i z akumulatorkiem w środku. Po co takie urządzenie dawać na sanki. by było mniej widoczne i przy okazji było by zasilenie dla aparatu. wiem ze pewnie koszt by był taki sam ale tu chociaż by był dodatkowy akumulator
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
adi24-78 napisał/a:
Jedna rzecz mnie dziwi ze nikt na to nie wpadł Pentax ma różne styki go gripa i czy nie mógł by zrobić np. takiego wąskiego gripa na jakieś 2 cm z modułem GPS GLONAS i Gallieo i z akumulatorkiem w środku. Po co takie urządzenie dawać na sanki. by było mniej widoczne i przy okazji było by zasilenie dla aparatu. wiem ze pewnie koszt by był taki sam ale tu chociaż by był dodatkowy akumulator

Może chodzi o to, że instalowanie anten systemu nawigacji na spodzie urządzenia, do tego zasłanianym podczas użytkowania w znacznej części przez ciało fotografa - to nie jest optymalne rozwiązanie? Poza tym sanki lampy błyskowej leżą w osi optycznej obiektywu, więc umieszczony w nich moduł GPS daje pewność właściwego pomiaru dodatkowych współczynników położenia aparatu, jak choćby właśnie tego, gdzie dokładnie 'patrzy' obiektyw - dla części uzytkowników może to być ważne, wspominał o tym greentrek.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach