adammo1990  Dołączył: 10 Gru 2021
[korpus] Stabilizacja z zoomem manualnym i inne pytania
Witam od niedawna jestem posiadaczem Pentaxa KP.
Jest to mój pierwszy korpus od tego producenta i mam kilka pytań co do niego :)

1. Jak to jest z zoomem i stabilizacją ? Kupiłem okazyjnie Tamrona 70-200/2.8, niestety nie działa AF w nim więc działa tylko manualnie. Sterowanie przysłoną akurat działa... ale jest to od 2.8 światło a w korpusie nastawa zaczyna się od 2.0 ? Miał ktoś taki problem ?

Druga sprawa to ustawienie ogniskowej dla stabilizacji... Czy za każdym razem muszę ją zmieniać jak przekadrowuje obrazek zmianą ogniskowej ?
Chodzi o to że jak po włączeniu ustawie 200mm a w międzyczasie szybko muszę skręcić obiektyw do 70mm... Czy obraz nie będzie jakiś rozmazany ?
Producent chwali się stabilizacją na poziomie 5 EV... Ja mam jakieś wrażenie że działa słabiej (słychać że działa).

2. Aparat kupiłem używany z przebiegiem 22 tyś... Jak wiadomo to już nie mało, jak z trwałością tych migawek ? W korpusie jest dostępna migawka elektroniczna w trybie LV. Jak padnie mechaniczna to czy będę mógł dalej robić zdjęcia ale na elektronicznej ?

3. W poprzednim aparacie (Samsung NX300) korekcja CA dla JPG była automatyczna z manualnymi szkłami. W Pentaxie niestety nie koryguje tego...
Po przełożeniu szkieł z samsunga do pentaxa było trochę rozczarowania bo wychodzą spore CA w plikach JPG....
Także klepanie Jpg na ulubionych manualach traci sens... Bo jak wiadomo korekcja CA na plikach innych niż RAW jest stratna albo niemożliwa.
Czy da się jakoś wymusić tą opcję ? (wiem że w systemowych jest to możliwe).

Z góry dziękuję za fachową pomoc :)

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
adammo1990 napisał/a:
Sterowanie przysłoną akurat działa... ale jest to od 2.8 światło a w korpusie nastawa zaczyna się od 2.0 ?

Problem ze stykami w obiektywie. Układ zwartych/rozwartych styków między obiektywem i body informuje body o minimalnej i maksymalnej jasności obiektywu.
adammo1990 napisał/a:
Druga sprawa to ustawienie ogniskowej dla stabilizacji... Czy za każdym razem muszę ją zmieniać jak przekadrowuje obrazek zmianą ogniskowej ?

W obiektywie ze stykami body odczytuje z obiektywu ustawioną ogniskową.
adammo1990 napisał/a:
Aparat kupiłem używany z przebiegiem 22 tyś... Jak wiadomo to już nie mało, jak z trwałością tych migawek ?

Dla tego aparatu deklarowana trwałość migawki to 200 tys.
adammo1990 napisał/a:
W poprzednim aparacie (Samsung NX300) korekcja CA dla JPG była automatyczna z manualnymi szkłami. W Pentaxie niestety nie koryguje tego...

Trzeba włączyć w menu, ale działa chyba tylko z obiektywami Pentaksa.

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
adammo1990 napisał/a:
Kupiłem okazyjnie Tamrona 70-200/2.8, niestety nie działa AF

To na czym niby polega ta okazja? Był w cenie piwa? ;-)
Wiedziałeś co kupujesz czy wyszło w praniu? Z niesprawnym szkłem nie ma się co męczyć i kombinować. Albo zwrócić jeśli jest taka możliwość albo naprawić jeśli jest to opłacalne i wtedy normalnie korzystać ze wszystkich "ficzerów".

adammo1990 napisał/a:
Ja mam jakieś wrażenie że działa słabiej

Oczywiscie, że "działa słabiej" :-) Chyba jeszcze u żadnego producenta nie było takiej, która by się pokrywała z deklaracjami.
adammo1990 napisał/a:
Aparat kupiłem używany z przebiegiem 22 tyś... Jak wiadomo to już nie mało,

To jest, że tak powiem "ledwo dotarty", a nie "niemało" ;-)

Niestety tylko z obiektywami pentaxa i to jest duży minus jak dla mnie bo mam sporo starych szkieł a rzadko robię RAW na wycieczkach....

A okazja była na tego tamrona bo dałem za niego 400 zł :) O wadach poinformował sprzedawca.
Chodziło mi ogólnie jak to jest z tym wpisywaniem ogniskowej przy zoomach... Mam sporo retro szkieł zoom i nie wiem właśnie jak z tą stabilizacją a w sumie po to kupiłem KP z stabilizacją w body :) No może nie tylko dla tego bo zawsze mi się podobały pentaxy... A teraz marzenie się spełniło :)

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
adammo1990 napisał/a:
zawsze mi się podobały pentaxy... A teraz marzenie się spełniło

No, to jak przystało na forum Pentaxa, zaraz kilku takich zacznie udowadniać że wtopiłeś 8-)

greentrek napisał/a:
zaraz kilku takich zacznie udowadniać że wtopiłeś

I będą mieli rację :-)
Obecnie pod kątem podpinania starych szkieł są lepsze opcje niż lustrzanka Pentaksa, a i stabilizacja w korpusie też będzie. A to, że niektórzy próbują to wyprzeć i jest tylko JSS a wszelkie inne konstrukcje be, to już ich problem ;-)

A jak to w końcu jest z tym wpisywaniem ogniskowej dla manualnych zoom ?
Mam co przekadrowanie wpisac nowa wartość żeby stabilizacja dobrze działała ? Czy może być uśredniona ? Np dla 70-200 to wpisuje 130 ?

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Im dalej będziesz od rzeczywistej wartości tym większe będą błędy stabilizacji.

Skocz do: