rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
Sterowanie przysłoną w zależności od jasności obiektywu
Witam, potrzebuję zrozumieć, jak dokładnie działa popychacz przysłony w KA. Najlepiej na przykładzie:
Podpinam obiektyw o przysłonie regulowanej w zakresie 1.4 - 22, czyli mam możliwość regulacji 9EV. Przypuśćmy, że skok popychacza to 10mm, czyli na 1EV przypada skok 1.25mm (zakładając, że jest to liniowe). Wybieram z aparatu przysłonę 1.4, podczas robienia zdjęcia popychacz nie wykona żadnego ruchu (maksymalne otwarcie)? Wybieram przysłonę 8, aparat ptzymyka o 5EV, czyli o 6.25mm.
Teraz podpinam obiektyw 8- 32, czy wybierając przysłonę 8 popychacz zrobi ruch o 6.25mm czy pozostanie nieruchomy, ponieważ 8 to maksymalne otwarcie?
Czyli moje pytanie sprowadza się do tego, czy z każdym obiektywem aparat wykona dokładnie taki sam ruch przysłony dla wybranej wartości, czy jednak aparat przelicza zakres (minimum i maksimum przysłony) i dostosuje do tego ruch popychacza?

Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem. ;-)

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Dla bagnetu KA
Cytat
Linear Operation of the Diaphragm Actuator
The least-noticeable change is in the movement of the diaphragm actuator. In the original K-mount its displacement is proportional to the diameter of the diaphragm opening. In the KA mount, it is proportional to the area of the diaphragm opening, and thus to the selected f-stop. This leads to an identical stop-displacement between any two consecutive f-stops, and thus greatly simplifies the operation of the body in the Tv and P operating modes. All KA lenses have the same stop-displacement.

The diaphragm actuator’s change in operation does not lead to any incompatibilities with older camera bodies. This is because the diaphragm release of these bodies always moves all the way up, and allows unrestricted travel of the lens’ diaphragm actuator.

Cytowane za http://kmp.pentaxians.eu/technology/k-mount/ka/

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rj1307, popychacz działa relatywnie do maksymalnego otworu względnego danego obiektywu. Inaczej mówiąc, przymyka przysłonę o określoną liczbę EV.
rj1307 napisał/a:
Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem.
Ja też :mrgreen:

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rj1307 napisał/a:
Przypuśćmy, że skok popychacza to 10mm

Ruch jest kątowy a nie liniowy.
rj1307 napisał/a:
(zakładając, że jest to liniowe)

Nie jest liniowe.

plwk, chodzi o relację, nie o kinematykę ;-)

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jestem techniczny :evilsmile:

rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
Ryszard napisał/a:
rj1307, popychacz działa relatywnie do maksymalnego otworu względnego danego obiektywu. Inaczej mówiąc, przymyka przysłonę o określoną liczbę EV.

OK to teraz kolejne pytanie: zoom 70-200mm 3.5-5.6, ze stykami, bez AF - przy ustawieniu 70mm aparat będzie dobrze naświetlał, przy 200mm będzie....no właśnie, będzie dobrze czy niedoświetlone? Bo jeśli dobrze zrozumiałem, zmniejszy się tylko ilość światła ze względu na jasność obiektywu
przy 200mm, aparat to zmierzy, a przysłona nadal zostanie w pełni otwarta i zdjęcie wyjdzie OK? Czyli w tego typu sytuacjach nie można się sugerować wartością przysłony ustawionej na wyświetlaczu tylko tym, o ile EV ją przymknęliśmy od maksymalnego otworu?

Tak z ciekawości, DA 18-55mm 3.5-5.6 z zaklejonym siódmym stykiem (komunikacyjnym) ustawia maksymalny otwór na 4.5, czyli tak ma zakodowane na pozostałych sześciu stykach. Nie rozumiem dlaczego nie 3.5.

rj1307 napisał/a:
przy 200mm będzie....no właśnie
Będzie OK. Na ciemnym końcu zooma światłomierz dobierze dłuższy czas i załatwi sprawę.
plwk napisał/a:
Jestem techniczny
Ja również, ale nie chciałbym się licytować ;-)

Skocz do: