dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
mily napisał/a:
dzerry, ale moim zdaniem to nie problem negatywu tylko swiatla
Wlasnie to mialem na mysli - negatyw naswietlony w nietypowych warunkach ;-) To z psem jest na NPS, inne zdjecia z tego materialu wychodzily mi bez problemu. Powinienem sie precyzyjniej wyrazac ;-)

dz.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jednak działa. Błąd był tak banalny, że aż wstyd. Tak wygląda próbka - ustawione tylko rodzaj i czułość filmu a reszta powyłączana. Film Kodak Gold 200-2



Dla porównania z softu dołączonego do skanera - wszystko powyłączane - czysty automat

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No to małe porównanie. Ta sama klatka.
SF - ustawienia dedykowane dla filmu (Fuji Superia X-tra 400) + auto adjust

VS - ustawienia dla "Generic colour negative" + WB pobrany z białej tabliczki

I kurde nie wiem, jak z tego SFa wycisnąć takie kolory jak z VueScana :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś WB brać też z tabliczki?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
matb - zdejmij czerwony i już, tzn z kanału czerwonego w color balance ..

skanery nie wiem czemu lubią dawać cały czas dużo ,bardzo dużo czerwonego ..
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
zorzyk, z jakiej tabliczki? Napiszcie mi po ludzku bo teraz nie mam czasu studiować tych kilku tomów instrukcji w pedefach :evil:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matb napisał/a:
VS - ustawienia dla "Generic colour negative" + WB pobrany z białej tabliczki
zorzyk napisał/a:
Próbowałeś WB brać też z tabliczki?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No dobrze. A może ktoś mi powiedzieć w prostych słowach jak się WB ustala w tym SilverFascie? W jakiś prosty sposób (a nie gięciem krzywych). Jak w VS - klik prawym klawiszem na neutralnym i jest OK. A w SF??? :roll:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matb, przecież Ci podesłem link do pdfa...

Nie mam tego w działaniu - kiepsko to pamiętam - na pasku ikonek jest taka jedna - kwadrat szaro-czarno-biały (a może to są dwa kwadraty) - szare określa punkt szarości (czyli WB), carne/białe punkt czerni/bieli.
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
No, ale sęk w tym, że jemu ten biały się chyba (sądząc po tabliczce) w tym SF dobrze ustawił :-D
Problemem jest źle odfiltrowana maska. W VS jest specjalna "routine" do tego -- tzn. można skanując pusty kawałek negatywu (pozytywu zresztą też) ustalić kolor maski. I DOPIERO POTEM ustawiać wajtpointa.
Ten sam problem miałem (właśnie na negatywach Fuji) z fabrycznym softem Minolty DSIV. Białe wychodziło białe, a i tak buraczek z innych kolorów przebijał. Dopiero myk z maską w VS rozwiązał ten problem.
I jeszcze jedno: predefiniowanymi maskami w VS nie ma się co przejmować, lepiej zrobić swoje...
 
czarls88  Dołączył: 15 Kwi 2012
 
Jaki skaner polecacie do amatorskiego zastosowania i mało wymagającego materiału? Otóż mam możliwość zeskanowania kilku rolek filmu 35mm (rolka po ok.600 klatek). Zależy mi na zakupie skanera bez przegięc cenowych:
- do szybkiego skanowania
- jakość nawet na poziomie 600dpi
- mozliwość skanowania całych rolek bez rozcinania

Negatywy zawierają zdjęcia książek w czarno-bieli; nie zależy mi na hiperjakości, byle sprzęt digitalizował do wydruku w formacie A4. A zazwyczaj dołączone do zestawu ramki na paski filmu ograniczają długość do 6 klatek. Jak wyżej, ważne żeby skanowało się szybko. Wydaje mi się, że tego typu materiał wystarczy skanować do 300dpi.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
czarls88 napisał/a:
zazwyczaj dołączone do zestawu ramki na paski filmu ograniczają długość do 6 klatek

No niestety, większość, jeśli nie wszystkie amatorskie skanery mają taką przypadłość.
Skoro nie masz dużych wymagań, a właściwie malutkie, to spróbuj czegoś takiego:
http://allegro.pl/skaner-...2279747755.html

czarls88 napisał/a:
Wydaje mi się, że tego typu materiał wystarczy skanować do 300dpi.

To źle ci się wydaje. Klatka filmu 35mm ma 24x36mm, czyli 1x1,5 cala. Przy 300dpi wyjdzie ci plik o rozmiarach 300x450 - ciężko będzie z tego coś odczytać. Moim zdaniem, jeśli jest to normalnej wielkości tekst, to minimum 1200dpi, a max to 1800dpi - nie ma co bez sensu dysku pustymi danymi zapychać.
 
czarls88  Dołączył: 15 Kwi 2012
W takim razie przy zakupie tego typu skanera pozostaje troche pomajstrowac przy ramce, nadając jej "mobilności" (przesuwając ramke po mikrofilmie...) Chyba, że są jakieś inne mniej inwazyjne rozwiązania?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Był kiedyś produkowany duplikator negatywów do aparatu nie wymagający ramki, ale bardzo ciężko było go dostać, jak kiedyś szukałem. Byłoby to najwygodniejsze rozwiązanie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Epson V350 ma podajnik filmów, umożliwiający chyba skanowanie całego filmu.
 
czarls88  Dołączył: 15 Kwi 2012
A jakaś inna propozycja skanera?? Żeby to nie był chłam, ale też nie lexus. i jak wcześniej - zalezy mi na szybkości skanowania przy względnej (jak Pawelek-79 sugeruje - min.1800dpi) jakości. Trochę roboty mnie czeka przy 5000 klatek ;)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
Epson V350 ma podajnik filmów, umożliwiający chyba skanowanie całego filmu.

Nie ma.

Ma podajnik automatyczny na pasek 6 latek i podajnik na szybę na 3 klatki.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Sugeruję 1200dpi jako minimum. Nie widziałem negatywów, ciężko ocenić, ale skoro mówisz, że to tekst, to wystarczy, żeby był czytelny.
 
czarls88  Dołączył: 15 Kwi 2012
Na taki sprzęt mam ograniczony budżet - do 500 złociszy. A co do zawartości filmu - tylko i wyłącznie tekst B&W. Myślicie, że ingerencja w konstrukcję ramki domową metodą zda się na coś?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
czarls88 napisał/a:
Myślicie, że ingerencja w konstrukcję ramki domową metodą zda się na coś?

Zda się - będziesz musiał kupić drugi skaner, bo samej ramki nie dostaniesz. A jak uda ci się nie-połamać ramki, to porysujesz sobie film i program OCR będzie miał problemy z odczytaniem tekstu :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach