PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wielkoformatowce
Czy ktos ma doswiadczenie na temat kamer wielkoformatowych, np Horseman 4"x5"? Co nim sadzicie lub co polecacie w tym formacie?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
Czy ktos ma doswiadczenie na temat kamer wielkoformatowych, np Horseman 4"x5"? Co nim sadzicie lub co polecacie w tym formacie?


Mam. Strasznie to niewygodne, nieporeczne, trudne i kapryśne.

Ale jak sie patrzy na stykówkę to :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:




Kup Tachihare - są tanie, małe i lekkie przynajmniej. http://www.adorama.com/VW45FC.html


Horsemana nie znam.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
alkos napisał/a:
Kup Tachihare - są tanie, małe i lekkie przynajmniej.


Albo Hau-Miau

http://www.shen-hao.com/
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ok, tylko mnie interesuje do studia. Mam zamiar powolutku zbudowac studio w domu, wiec interesuje mnie 4"x 5" na tzw. lawie. W cenie tago pieknego Tachihara, to moge np. kupic Horsemana + jakies szkielko.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
Ok, tylko mnie interesuje do studia. Mam zamiar powolutku zbudowac studio w domu, wiec interesuje mnie 4"x 5" na tzw. lawie. W cenie tago pieknego Tachihara, to moge np. kupic Horsemana + jakies szkielko.


Aaaa, to ja sie nie znam... Ale do studia zainwestowalbym w 8x10 ;-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Noo tak, tylko koszty duze :mrgreen:
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Kup Cambo, niedrogie,dobre, na ławie optycznej. Właśnie takiego sprzedałem, komplet z obiektywami i całym wyposażeniem, a jak trudno było znaleźć kupca !
Horseman też dobry.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Widzisz Jurek, nie wiem czy wiesz, ale ja mieszkam w Japonii, wiec u mnie jest poularne aukcje sa w yahoo. Wiec tam wystepuje wiecej horsemanow i Toyo i wlasnie nad tymi modelami sie zastanawiam :mrgreen:
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
No tak,Cambo są Holenderskie. Tojo to takie japońskie Cambo, popularne i nedrogie.
Tachihara to jest piękny aparat, z drzewa wiśniowego,mosiężne okucia, cudo.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jurek, widze, ze orientujesz sie w tym temacie, moge zadac pare pytan?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Specjalnie zorientowany nie jestem, po prostu fotografowałem w takim formacie,wywoływałem slajdy i negatywy 4x5, robiłem z nich powiększenia.
Jeżeli będę wiedział to chętnie odpowiem.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jurek, czy znasz jakies strony, gdzie moglbym uzyskac info na temat szkiel, rodzajow filmow,itp.? Np. nie wiem jak mam odroznic szklo do 4x5 a do 8x10? Czy szkla sa uniwersalne do danej kamery, czy tez wystepuja roznice, cos jak np w aparatach sa rozne bagnety?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Obiektywy do dużych formatów mają różne pole krycia, im większe tym droższy obiektyw. Jak chcesz shiftować przy fotografowaniu używasz obiektywu o większym polu krycia np. fotografując na formacie 4x5 cala używasz obiektywu od 5x7 cala co pozwala na duże pokłony. Obiektywy są najczęściej na gwint a do niego dopasowujesz płytkę, które też są różne: płaskie,wypukłe, wklęsłe.
Wielki format to jest obszerny temat. Jak znajdę w necie linki do tego to podam.
Jest fajna książka "Fotografia wielkoformatowa" wydana przez "Fotokurier"
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
PiotrB. napisał/a:
czy znasz jakies strony, gdzie moglbym uzyskac info na temat szkiel, rodzajow filmow,itp.?


Wstępniak jest tu:
http://www.largeformatpho.../lenses-primer/

poza tym właściwie całe http://www.largeformatphotography.info/

Czytania na parę tygodni :-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Piotr_w, dzieki za link. Ale czy jest mozliwe cos po polsku? Angielski znam na srednim poziomie, a tu jeszcze jest duuuzo technicznych zwrotow. :-P
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
A co polecacie na początek? Coś lekkiego, dobrego i niedrogiego. Shen-hao są fajne... Tylko dość drogie (dla mnie). Szkoda, że nigdzie nie ma tanio używanych.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
W wielkim formacie nie ma mozliwosci spelnienia twoich zyczen, lekki, dobry i niedrogi. Cos za cos. Lekkie sa skrzynkowe, ale sa drogie, dobry, to na lawie np. Sinar, Cambo albo Toyo.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Maciej, kup sobie Graflex Crown lub Speed Graphic-a ? W 2000zł się zmieścisz z kompletem gotowym do użytku.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Pietras, a jak w tych aparatach z pokłonami?
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Ma mniejszy zakres regulacji w tym przypadku jak Sinar F1 ze względu na konstrukcje. Łoże da się pochylić w dół do pozycji prawie 45 stopni, ograniczenia "tilt" oraz "shift" polegają na tym że na szynach są ograniczniki. Ale to co daje w zupełności wystarcza.

Dodatkowe zalety to oczywiście dalmierz, celowniki, poza migawką na obiektywie dodatkowa przed miejscem na kasetę z błoną. Również można na niej ustawiać czasy...

Wcześniej trzeba nakręcić sprężynę kluczykiem :mrgreen:

Jeżeli nie dostaniesz magazynków w zestawie to poniżej 400zł jesteś w stanie kupić komplet 6 sztuk (każdy mieści standardowo dwie błony).

Ma możliwość zamontowania lampy błyskowej ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach