Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
woxy

Nie chcę być złośliwy, ale mała rada z mojej strony: zanim znowu zaczniesz robić zdjęcia testowe, popracuj trochę nad normalnymi zdjęciami. Zabierasz się za testowanie FF/BF, a nie wiesz, że kitem nie da się zrobić zdjęcia macro? Eeeeeh.... [ciężkie westchnięcie]

:-B dla ciebie, idź i nie grzesz więcej :-D
 
woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
Benek napisał/a:
woxy

Nie chcę być złośliwy, ale mała rada z mojej strony: zanim znowu zaczniesz robić zdjęcia testowe, popracuj trochę nad normalnymi zdjęciami. Zabierasz się za testowanie FF/BF, a nie wiesz, że kitem nie da się zrobić zdjęcia macro? Eeeeeh.... [ciężkie westchnięcie]

:-B dla ciebie, idź i nie grzesz więcej :-D



Mea Culpa :)

Wiem że KIT nie ma MACRO, chodziło tylko o fakt iż skoro obiektyw daje radę wyostrzyć z jakiejś odległości to powinno być zdjęcie ostre a jest rozmyte, a to chyba ze zględu na ten FF tak mi się wydaje + wiadomo że to tylko KIT.

Temat uważam za zamknięty, przynajmniej dla mnie :)

Dzięki za :-B , postaram się nie grzeszyć więcej :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
woxy napisał/a:
fakt iż skoro obiektyw daje radę wyostrzyć z jakiejś odległości to powinno być zdjęcie ostre a jest rozmyte,

hmm, to że auto może jechać max 200km/h nie oznacza że ma takie same przyspieszenie jak przy 120km/h ;-)

jakość na brzegowych ogniskowych też różni się od reszty zakresu
 
montezuma  Dołączył: 03 Paź 2008
witam
nie moge doczytac nigdzie czy ma ktos jakies informacje czy jest mozliwosc dokopoania sie w k200d do menu serwisowego i ustawienia korekcji FF
dodam tylko ze objawilo mi sie to widocznie po podpieciu tamrona 28-75 2,8 i na max przyslonie(2,8) i 75 z odleglosci 2-3m potrafi ustawic ostrosc nawet 10cm przed
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
montezuma napisał/a:
czy ma ktos jakies informacje czy jest mozliwosc dokopoania sie w k200d do menu serwisowego i ustawienia korekcji FF

Na razie nie zostało to rozpracowane
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
montezuma napisał/a:
i z odleglosci 2-3m potrafi ustawic ostrosc nawet 10cm przed

faktycznie gigantyczny FF
 
montezuma  Dołączył: 03 Paź 2008
a teraz najlepsze.....
ten tamron jest po kalibracji..... w fototechnice....
qr...... sam sprzedaje te tamrony i sigmy i trafilo na to ze moj wlasny prywatny egzemplarz ma taki FF..... jak robie portret to modelka z profilu ma ostre ramie a twarz mydlo.....
i co? 6 tygodni w serwisie... robie sobie sam poniekad antyreklame ale rece mi opadly - teraz mialem troche czasu zeby przestrzelac i masakra... okolo 70-90 % fotek na 2,8 jest do dupy...
A i uslyszalem jeszcze ze pentax i sony maja specyficzny autofocus.....
teraz chyba pozostalo tylko apollo....
 

Perszeron  Dołączył: 21 Gru 2008
Właśnie odkryłem, że moja kadwusetka ma piękny FF :-? . Nie wiem, czy wcześniej go nie było, czy jestem taki ślepy, że dopiero teraz to zauważyłem. Zrobiłem testy z linijką oraz w terenie. Na linijce trafia z ostrością jakieś 5 cm przed celem, przy ogniskowej 50mm. Testowałem, to z kitem krótkim, kitem długim i z SMC-A 50mm 1.7. Na wszystkich jest FF, więc to raczej wina puszki. W terenie FF jest znaczny i widoczny, więc raczej nie mogę z tym przejśc do porządku dziennego. Oczywiście najbardziej widoczne jest to na stałce 50mm przy 1.7. No i teraz mam dylemat, ponieważ naczytałem się o Apollo i nie dośc, że raczej na pewno zostane bez aparatu na baaaardzo długo (a jest mi teraz potrzebny), to szanse, że to zrobią dobrze mam takie jak na szóstkę w totka :-? . Czy ktoś może się orientuje, czy jest jakiś inny sposób na usunięcie problemu? Może w jakimś serwisie foto da się to wyregulowac odpłatnie? Bo już wolę zapłacic i miec to zrobione szybko i dobrze, niż użerac się latami z Apollo. Orientujecie się może jaki jest mniej więcej koszt takiej regulacji?
 
crash85  Dołączył: 06 Gru 2008
ja dzisiaj rozmawiałem z serwisantem z Apollo, mam ten sam problem w moim k200d, FF a zwłaszcza pod koniec ogniskowej kita II... koleś powiedział, żebym dołączył fotki na karcie, opisał dokładnie usterkę i wysłał do nich, nie ukrywał, że potrwa to do 2 tygodni więc po weekendzie majowym wyślę i zobaczymy, pierwsze wrażenie ok, zobaczymy jak bedzie później, mam nadzieję, że jedna wysyłka wystarczy.... tak jak wszyscy mówili.... "rób zdjęcia a nie testuj AF na kartce" ale jak wszystko jest nie ostre to wkońcu prztestowałem na kartce i wyszło.... szkoda bo body jest świetne...
 

Perszeron  Dołączył: 21 Gru 2008
A tutaj takie zdjęcie poglądowe dla przyładu zrobione smc-a 50mm:
kuń
Ostrosc nastowiona zgodnie z potwierdzeniem ostrości przy centralnym punkcie AF wycelowanym w nos kunia :roll: .
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
A przypadkiem nie przekręcasz pierścieniem za daleko ?
Jak u siebie przepnę się na manualAF to kręcąc płynnie pierścieniem ostrości czasem zdarza się że przejadę zanim puszka zdecyduje się potwierdzić - u mnie matówka pomaga więc potwierdzenie raczej olewam.
Tylko że wtedy raz by był FF a raz BF zależnie od którego końca kręcisz - a przy AF to już w ogóle inna inszość.
 

Perszeron  Dołączył: 21 Gru 2008
Brałem to pod uwage i FF występuje niezależnie od tego czy kręce w lewo czy w prawo. Poza tym jak już wspominałem z obiektywami AF także występuje. Jak na razie zaprogramowałem sobie w mózgu korektę FF i jak aparat mi pika, ze jest dobrze to ja wtedy minimalnie przekręcam pierścień w prawo i wtedy jest git :mrgreen: . Tylko na autofokusa jeszce nie mam patentu ;-) . A się dziwiłem, że sporo zdjęc wychodzi mi nieostrych, ale naczytałem się narzekań na AF pentaxa i myślalem, że "tak ma byc". A tu taki suprise. Wie ktoś gdzie jest jakiś serwis, który zrobi to "tanio i szybko ;-) "?
 
montezuma  Dołączył: 03 Paź 2008
widze ze nie tylko ja mam problemy z ff :)
kuñ z wzorcowym FF :)
moze zrobimy taka galerie -- na najladniejszy FF / BF? :)
 
marbytom  Dołączył: 24 Maj 2009
W końcu zakupiłem Tamrona 28-75 no i oczywiście po kilku fotkach postanowiłem zrobić test na FF/BF. Prosiłbym doświadczonych kolegów o radę czy jest w miarę ok czy dno. Obiektyw jako że kupowany w sklepie internetowym nadal mogę zwrócić.

FOTKI:
http://img200.imageshack....2/imgp1933k.jpg

http://img194.imageshack....82/imgp1930.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/9712/imgp1932.jpg

z góry dzięki za pomoc
 

Rzaba  Dołączył: 05 Gru 2007
jak dla mnie to na 28mm jest ok, na 75 minimalny FF. Podejrzewam że nie do zauważenia na normalnych fotkach
 
marbytom  Dołączył: 24 Maj 2009
 
No właśnie, mam podobne odczucia. Ale czy możliwe jest trafić od razu na dobry egzemplarz Tamrona?? Aż dziwne czytając wypowiedzi innych użytkowników. Obiektyw testuje od 3 dni i zamiast robić normalne zdjęcia to pstrykam tylko korki, kapsle, bateryjki itp :-D po prostu jakiś obłęd :-D
 
plastyk  Dołączył: 30 Sie 2007
marbytom napisał/a:
No właśnie, mam podobne odczucia. Ale czy możliwe jest trafić od razu na dobry egzemplarz Tamrona?? Aż dziwne czytając wypowiedzi innych użytkowników. Obiektyw testuje od 3 dni i zamiast robić normalne zdjęcia to pstrykam tylko korki, kapsle, bateryjki itp :-D po prostu jakiś obłęd :-D



Myślę, abyś dał sobie spokój z testami. Wymieniałem trzy takie obiektywy i żaden nie spełnił 100% oczekiwań. Obecnie jest to moje podstawowe szkło i dałem sobie sp. z testami.
Fotki są ok. Nawet w studiu, ale należy dobrze (dokładnie, nie śpiesząc się) ustawiać ostrość (zapewne winna jest tu puszka zawsze jakiś procent mam nieostrych.
Pozdrawiam.
 
Jankes  Dołączył: 23 Gru 2007
Pozwolicie Państwo, że podepnę się do tematu FF i BF.
Mam pytanie dotyczące
K20stki. Czy w K20 można za pomocą opcji w menu serwisowym skalibrować (FF lub BF) dla obiektywu innego jak systemowy?
Posiadam kilka obiektywów ale problemem mam z sigma 70-200 (f.2,8) , AF - ostrzy 8 cm przed celem, pozostałe obiektywy ostrzą bez zastrzeżeń.
Próbowałem dokonać korekty FF poprzez menu serwisowe, wybrałem opcję dla jednego obiektywu ale moje starania w ustawieniu tych parametrów w menu spełzły na niczym i nadal AF ostrzy mi tak jak ostrzył 8 cm przed celem. Moje odczucie jest takie jakby korekta FF w K20 była możliwa tylko dla systemowych szkieł.
Czy mogę prosić o Państwa zdanie na ten temat ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jankes napisał/a:
K20stki. Czy w K20 można za pomocą opcji w menu serwisowym skalibrować (FF lub BF) dla obiektywu innego jak systemowy?
Znaczy Sigmy lub Tamrona ? Jeśli o to chodzi, to tak.
Jankes napisał/a:
ale problemem mam z sigma 70-200 (f.2,8) , AF - ostrzy 8 cm przed celem, pozostałe obiektywy ostrzą bez zastrzeżeń.
Możliwe, że zakres korekcji w korpusie jest za mały. Trzeba odesłać szkło do kalibracji.
 
Jankes  Dołączył: 23 Gru 2007
argawen napisał/a:
Możliwe, że zakres korekcji w korpusie jest za mały. Trzeba odesłać szkło do kalibracji.


tak jak zauważył "argawen" mój problem dotyczy K20 i Sigmy 70-20 oraz tego, że po wprowadzonej korekcji FF w opcji menu nie widzę żadnej różnicy na zdjęciach testowych,
nadal ostrość jest na kilka centymetrów przed celem. Stąd moje pytanie czy korekta odnosi się również do innych obiektywów jak systemowe.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach