Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
IMHO Sony NEX-7 jest śliczny, choć fakt w tym systemie fajnych szkieł brak.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Zeiss Sonnar 24mm f1.8 - optycznie będzie raczej high-end - drogi, dość duży rozmiar, produkt Zeiss'a, a przede wszystkim konstrukcja na bazie Sonnara - mz. jeden z najładniejszych bokeh mają wszystkie 50-tki bazujące na tej konstrukcji, jeśli ta 24 to odziedziczy... Mhmmm :mrgreen:

50mm 1.8 ze stabilizacją optyczną (chyba najjaśniejsze w historii szkło ze stabilizacją o_0) raczej całkiem biedne nie będzie...

No i należałoby dodać do tego jeszcze wszystkie szkła manualne z bagnetem lejkowym, bo z funkcją focus-peaking i EVF są raczej mocno użyteczne ;-)

Bardzo podoba mi się kierunek rozwoju Sony
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Powiem wam tak robaczki.. Przewaliłem wszystkie te bezlusterkowe systemy i jedynym mającym dobre szkła, dobre body i dobrą cenę jest NX. Czy tego chcemy czy nie. Może i matryca nie jest już taka wyczesana jak konkurencji, ale to ze szkłami się zostaje na dłużej, a nie z body, które ciągle są lepsze i lesze. Gdzie indziej jest 30/2, 20/2.8 w tak abstrakcyjnie niskich cenach? :-> Zaraz będzie 16/2.4, 60macro i 85 dla portrecistów. I idę o zakład że ceny nie zabiją.. A u konkurencji co? Są może i szkła lepsze, są też gorsze, ale wszystkie są duuuużo, wręcz bardzo niewspółmiernie dużo droższe...
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Sony = technologia, Sam = szkła i ceny :evilsmile:
 

WoRaS  Dołączył: 30 Lip 2009
matth napisał/a:
Powiem wam tak robaczki.. Przewaliłem wszystkie te bezlusterkowe systemy i jedynym mającym dobre szkła, dobre body i dobrą cenę jest NX. Czy tego chcemy czy nie. Może i matryca nie jest już taka wyczesana jak konkurencji, ale to ze szkłami się zostaje na dłużej, a nie z body, które ciągle są lepsze i lesze. Gdzie indziej jest 30/2, 20/2.8 w tak abstrakcyjnie niskich cenach? :->


W NXie brakuje szerokiego zooma, takiego jak np. Oly 9-18 dla m4/3 (zresztą Sony E tez takiego nie ma, nie mówiąc już o czymś do portretu). Jak dla mnie to raczej m4/3 ma najpełniejszą oferte szkieł.

matth napisał/a:
Zaraz będzie 16/2.4, 60macro i 85 dla portrecistów.


Zobaczymy jak to będzie z tym "zaraz"... narazie to są obiecanki - cacanki Samsunga ;) Gdyby w systemie był odpowiednik 85 i szeroki zoom, chyba bym wtedy rzeczywiście sprzedał lustro na rzecz takiego NX100. A tak to nadal trzeba czekać.

Za to jeśli chodzi o ceny to NX zdecydowanie wygrywa, to fakt.

Swoją drogą ciekawe czemu Samsung siedzi tak cicho.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
matth napisał/a:
Ekajana, serio? Brzydkie jak cholera, bez fajnych stałek..

Ja ostrzę ząbki na NX10 + 20 + 30 + 50-200 + kit. Fundusz już czeka ;-)


NX10 już starocią jest więc leoiej chyba poczekać na następcę.
Nowa matryca 20 MP może namieszać oj może.
Zamiast kitów zastanowiłbym się nad 18-200 OIS Movie, który już pojawił się w sprzedaży może ktoś przetestuje.
20 mm pomijam prawie żaden zysk do kita tylko 1 EV jasności bo na tym zakresie kit jest baredzo dobry optycznie. Chyba więc lepiej dołozyć do 16 mm przynajmniej uzyskasz ekw 24 mm.
No ale w przypadku priorytetu kosztowego to "Twój set" jest optymalny aczkolwiek NX11 jest niewiele droższy.
W szerokim zakresie są Samyangi 9 i 14 mm gdzie manual nie przeszkadza przy tak dużej GO. Wg opacznych prezentują sie bardzo dobrze ze strony optycznej nie wiem tylko jak wygląda komfort prracy z nimi bo nie stosuję niz poza 30 mm póki co i czasem szerszym kitem.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
No i jak się wam widzą zdjęcia z nowego nexa?
http://www.fotopolis.pl/i...cia-przykladowe
 

jerzy  Dołączył: 14 Paź 2008
JPG jak JPG. Tutaj jest porównanie z RAW bez rozmywania szumów do D3 i 5mk2:
http://forums.dpreview.co...essage=39234206

APS-C ponoć goni Marka Drugiego już od czasów K-x, ale, póki co, jeszcze trochę pobiega...
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Jak porównanie do K-5?
 

jerzy  Dołączył: 14 Paź 2008
triger napisał/a:

No i należałoby dodać do tego jeszcze wszystkie szkła manualne z bagnetem lejkowym, bo z funkcją focus-peaking i EVF są raczej mocno użyteczne ;-)


To pokazywanie szczytów kontrastu nie jest specjalnie dokładniejsze od Pentaksowej pułapki ostrości.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
jerzy napisał/a:
triger napisał/a:

No i należałoby dodać do tego jeszcze wszystkie szkła manualne z bagnetem lejkowym, bo z funkcją focus-peaking i EVF są raczej mocno użyteczne ;-)


To pokazywanie szczytów kontrastu nie jest specjalnie dokładniejsze od Pentaksowej pułapki ostrości.


To nie kwestia dokładności a przydatności do ostrzenia w słońcu i w innych okolicznościach. Wczoraj testowałem funkcję fokus-peaking w moim NEX-5 w porównaniu z lustrznką GX-10 i stwierdzam, że tak precyzyjnie i szybko ostrości na interesujący mnie element na drugim planie, nie jestem w stanie ustawić tym samym obiektywem 100mm na GX-10.
 
andi  Dołączył: 11 Wrz 2009
Efekt moich pierwszych dwoch dni zabawy z NEX-5N:


http://forums.dpreview.co...essage=39279954


Pokazalem tam zdjecia zrobione z Zeiss'ami - 100MP i 2/35 oraz Leica Macro-Elmarit 60mm

Dlaczego NEX-5N jest lepszy od 5D II? Poniewaz 5D II rozwala cienie, jesli nie masz
perfect naswietlonych cieni, a nigdy nie masz, to jest tam zwykle ciapa i niewiele wiecej.
NEX-5N robi to co K5, tyle tylko ze jeszcze to ulepsza. Plus plynniejsze jakby przejscia
niz K5. Za malo zdjec zrobilem, ale pierwsze wrazenie takie jest.
Dodatkowy bonus - jakosc JPEG-ow ktorych zwykle nigdy nie uzywam.
W NEX-5N gdy zapomnisz przelaczyc na RAW to nie ma konca swiata :)

Moja zabawa z Pentaxem dobiega w pewnym sensie konca, choc nie do konca :mrgreen:
Mam kilka Zeiss'ow z mocowaniem ZK, ktore sa idealne do uzywania z NEX-em,
w przeciwienstwie do wersji Canon/Nikon, maja pierscien przeslony. Dzialaja super
z adapterem Novoflex. Perfekcja wykonania, nie wyobrazam sobie innej wersji tych
swietnych szkiel z NEX. Zostawiam sobie tez 43 i 77, najbardziej "zeissowskie" ze szkiel
Pentaxa, pierwsze proby pokazuja dobre efekty na NEX-5N, plus male i lekkie,
plus pelny manual. Zostawiam tez poki co 15 Ltd, z moim adapterem jest mozliwosc
zmiany przeslony, malo dokladnie, ale z tym szklem w sumie wystarcza.
Nie mam nic tak szerokiego i dopoki Sony cos nie zrobi lub nie uda mi sie znalezc
czego lepszego (pewnie ZM 18mm, ktorego nigdzie nie ma) to da sie z nim zyc.
Generalnie uwazam, ze to co bylo dla mnie dobre w K5 jest lepsze lub duzo lepsze
w NEX-5N i pewnie jeszcze lepsze w NEX-7.
Przede wszystkim praca ze szklami manualnymi jest super, lekkosc zestawu
do kwadratu, mozliwosc podpiecia "innych" super szkiel, genialne menu z mozliwoscia
konfigurowania. Rowniez po prostu cos nowego, cos innego, nowoczesny maly
aparat daje duzo wiecej frajdy niz zwykly DSLR, ktory mi sie po prostu znudzil.
Glowna zaleta do tej pory czyli jakosc zdjec zniknela i rozprysla sie z hukiem.
zerknijcie na moje przyklady ^

A na koniec mala dygresja. Naprawde szkoda, ze to nie Pentax zrobil NEX-5N/NEX-7.
Wiadomo, ze FF nigdy nie bedzie, byla szansa by wyskoczyc z rewolucyjnym nowym
produktem i szansa no nowy oddech. Zamiast tego mamy Q na ktory maluski
budzet R&D poszedl. Dla mie to byl znak, naprawde mialem nadzieje ze oczekiwany
mirrorless system Pentaxa to bedzie NEX. A okazala sie Q...
Nie widze czym w tej chwili Pentax moglby sie wybic. Ricoh to jeszcze wieksza nisza,
pewnie zostawia sobie pare patentow a reszte zczyszcza.
Dzis spakowalem moj K5 do wyslania i... to by bylo na tyle.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
andi, jak ustawiłeś parametry Jpg (wyostrzanie, kolory, itp)?

Potrzebuję szybko nowej cyfrówki, po kilku latach z lustrzanką dochodze do wniosku, że jest za duża, i przez to jej po prostu nie brałem ze sobą. Bezlusterkowce z APS-C mi bardzo pasują.

Mam teraz dylemat NX czy NEX. NEX _podobno_ kiepskie jpg robił, bardzo odszumia i gubi szczegóły. Jakie są twoje spostrzeżenia w tym temacie?
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
No to mała zagwozdka - ja też nie lubię dużych aparatów (góry, rower, codzienne noszenie) ale te nexy z wystającym obiektywem też nie są szczególnie małe (a piękne to już wogóle). No i mam jakiś tam zestaw pentaxowych szkieł. Jaka może być cena 5N w PL? Czy jest do tego jakiś dobry zoom w cenie do 2000? Acha nie doszukałem się to przy okazji zapytam - ekran odchylany?

[ Dodano: 2011-09-06, 11:34 ]
No i ciekawe jak z dynamiką (5N vs K-5), bo Nikon z tej samej matrycy wyciągnął mniej niż Pentax. A po doświadczeniach z małym fujikiem dynamika urosła u mnie do cechy wiodącej.
Przede mną reportaż wymagający absolutnej ciszy - tutaj widzę dla nexa zastosowanie, choć K-5 w sumie cichy.
 

jerzy  Dołączył: 14 Paź 2008
NEX nie jest cichy.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ostatnio bawiłem się paroma NEXami. Rzeczywiście, są zaskakująco głośne.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Cytat
NEX nie jest cichy.

Ale cóż tam może być głośne? Chyba jedynie AF... Przecież on nie ma kłapiącego lustra...
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Ekajana napisał/a:
Cytat
NEX nie jest cichy.

Ale cóż tam może być głośne? Chyba jedynie AF... Przecież on nie ma kłapiącego lustra...


Właśnie. Czyżby to obiektyw przy ostrzeniu tak hałasował?
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
i cóż tu podpiąć do takiego nexa jeśli chce się mieć zoom z AF? Czy standardowy 18-55 to sensowne szkło? Przejściówki na szkła pentaxowe mają sens? Chodzi mi o działanie.
Jest jeszcze jedna zaleta takich aparatów - brak problemów FF/BF (no może mniejsze szanse na nie)


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach