struna  Dołączył: 22 Mar 2007
według chińczyka z ebaya matówki w ist D DL K10d K100D są wymienne link >>

jeżeli ktoś może zaprzeczyć lub potwierdzić to proszę o pomoc, bo wcześniej umówiony chińczyk przy takiej wielkości zamówienia nabrał wody w usta
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wg mnie K100 nie jest wymienna z pozostałymi. Pozostałe tak - przeczytaj opis na zdjęciu i w treści .
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dada, chyba nie chodzi, że są wymienne między sobą, ale że w ogóle dają się wymienić :-)

Jeśli tak, to potwierdzam - we wszystkich cyfrankach pentaka da się bez problemu wymienić matówkę.

[ Dodano: 2007-07-24, 15:50 ]
Acha - a jeśli chodzi o te zdjęcia z akcji - na 100% trzeba wybrać, o który model chodzi. Matówka do DL-a nie pasuje do kasetki (sprawdzaliśmy z milo, nie pasuje), co do piero k10 a k100 - nie ma mowy, żeby pasowało.
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
niby tak, ale koleś na moje stwierdzenie, że tam są inne matówki, mi napisał:
"they are same size. i have sold hundreds and no problem with them. Thanks."
dla niewtajemniczonych w wolnym tłumaczeniu "mają taki sam rozmiar, sprzedałem ich setki i nie miałem problemu z tym. dziękuję"
z kolei inny koleś mi napisał
"... We are selling the Split Image Focus Screen for Pentax ist D DL DS (sku 005106-006) and Split Image Focus Screen for Pentax K10D K100D (sku 005106-018) ... "
jak by do D/DL/DS były takie same oraz K10D/K100D
już powoli zaczynam w ogóle nie czaić co oni sprzedają :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musisz najpierw rozróżnić aparaty z pryzmatem od aparatów z układem luster - mają inny współczynnik krycia więc inna powinna być wielkość matówki. W każdej z tych grup trzeba ponadto sprawdzić czy nie ma jakichś różnic pomiędzy istami a K.
Przydałaby się pomoc Andee bo on zapewne jest zaznajomiony z tymi niuansami.
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
no ja nie chce żeby była jakaś wtopa z tym zakupem, wiec chciałbym żeby ktoś kto jest pewien sie wypowiedział, bo przynajmniej z tego co piszą te chińczyki na ebayu to nic konkretnego nie wynika, wręcz tylko ich opisy robią mętlik w głowie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na stronie Katz Eye do Pentaksa mają cztery rodzaje matówek http://www.katzeyeoptics....cat_pentax.html . Czy się różnią rozmiarami czy to tylko chwyt marketingowy to nie wiem.
 
arrow01  Dołączył: 28 Cze 2007
Schemat i cena są te same, więc można podejrzewać iż to to samo.
Jednak zawsze można wysłać do nich maila z zapytaniem o różnice.
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
to spłodzi ktoś do nich jakiegoś maila z dyskretnym zapytaniem o różnice
jak znam życie to jak sie zapyta wprost, to oni odpowiedzą, że różnica jest ogromna :-P

pozdr
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
struna napisał/a:
to spłodzi ktoś do nich jakiegoś maila z dyskretnym zapytaniem o różnice
jak znam życie to jak sie zapyta wprost, to oni odpowiedzą, że różnica jest ogromna :-P
pozdr


Splodzilem malo dyskretnego:
I am interested in your Pentax Focusing screens offer. My question is: What's the difference between (for instance) focusing screen for Pentax K100 and for Pentax K10. You are providing different screeens for those particular Pentax models.

Is this related to the focusing screen size (different dimensions for each Pentax model), or maybe it's something else.

I odpowiedz:
Thank you very much for your inquiry. The various Pentax focusing screens are listed separately because there are quite a few differences between them, including the size, AF bracket pattern, test results, etc. In direct answer to your example, the K10D and K100D use focusing screens of a slightly different size. Although their shape is similar and the size difference is difficult to see in the thumbnails on the web, they are physically incompatible with each other. The best thing is to purchase the screen that we specify for use with your particular camera model. If you have previously purchased a Katz Eye screen and need compatibility information for an upgrade or similar purpose, feel free to ask and we can let you know. Thanks again for your interest in Katz Eye products, and if you have any other questions, please ask.

Pisza ze te matowki roznia sie rozmiarami i nie tylko. A co do roznic miedzy tymi do K10D a K100D, to pisza ze maja male roznice w rozmiarach i sa fizycznie niekompatybilne.

Zapytalem ich dzis i otrzymalem dzis odpowiedz. W USA jeszcze pracuja, wiec jak macie inne pytanka, to mozemy napisac.

Pozdr.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No to mam nadzieję mieć fajną matówkę w kasetce. A do MZetek jakie by się nadawały?
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
Ma ktoś instrukcję obsługi do zmiany matówki w Pentax DS? Właśnie przyszły do mnie od Chińczyka i o ile w K10D wygląda to bardzo podobnie do tego, co wcześniej już ktoś pokazywał, to w DS ponoć (twierdzi kumel dla którego kupiłem) jest jakiś myk.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie ma żadnych myków- dokładnie tak samo jak K10- popatrz do wnętrza i zobaczysz taki sam dings do odciągnięcia - ramka idzie na dół i matówka jest na niej na wierzchu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
http://pentax.org.pl/view...t=5812&start=50 tam znajdziesz zdjęcie "rozpiętego" DL-a, w DS-ie jest zapewne podobnie.
 

miro77  Dołączył: 13 Lip 2007
Witam.
Czy założył już ktoś chińską matówkę do K100 i może napisać jak się sprawuje?
Dzięki.Pozdrawiam
 
arrow01  Dołączył: 28 Cze 2007
Witam.
Matówka z Katzeye już siedzi w aparacie :)
Wrażenia jak najbardziej pozytywne.
Ostrzenie to bajka, choć przyzwyczaiłem się już trochę do tej oryginalnej matówki i na początku klin z mikrorastrem bardziej mi przeszkadzały niż pomagały.
Co do wpływu na pomiar światła to ja żadnego nie zauważyłem.
Tzn nie robiłem żadnych specjalnych testów ;)
Po prostu zdjęcia wychodzą takie jak powinny.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Niedługo (dzięki uprzejmości Struny, tu link) spora grupa forumowiczów będzie mogła się cieszyć posiadaniem takiej chińskiej matówki. Myślę, że chętnie się podzielą swoimi wrazeniami. Ja napewno to uczynię :-)
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
arrow01 napisał/a:
Witam.
Matówka z Katzeye już siedzi w aparacie :)
Wrażenia jak najbardziej pozytywne.
Ostrzenie to bajka, choć przyzwyczaiłem się już trochę do tej oryginalnej matówki i na początku klin z mikrorastrem bardziej mi przeszkadzały niż pomagały.
Co do wpływu na pomiar światła to ja żadnego nie zauważyłem.
Tzn nie robiłem żadnych specjalnych testów ;)
Po prostu zdjęcia wychodzą takie jak powinny.



ciekawe czy Chińczyk bedzie miał te same co ty kupiłeś...oby tak było....

swoją drogą tak dla potomnych opisałbyś jakis poradnik jak w k100d wymienic matówke zwykłemu zjadaczowi chleba z trzesącą się łapą?
25 osób na Ciebie liczy:] dodaj zdjęcia najlepiej
 
arrow01  Dołączył: 28 Cze 2007
Cytat

swoją drogą tak dla potomnych opisałbyś jakiś poradnik jak w k100d wymienić matówkę zwykłemu zjadaczowi chleba z trzęsąca się łapą?

Niestety nie mam K100 :) Ale w kadyszce pewnie jest tak samo.
Wymiana jest dziecinnie prosta. Jedyne na co trzeba uważać to aby nie porysować matówki pęsetą przy zamykaniu bo ten metalowy uchwyt nie jest zbyt pewny. Mi się niestety omsknęło i mam pamiątkę na wieki :) - na szczęście na starej matówce i jest do przeżycia.
Zdjęć również nie zrobię bo to moja jedyna cyfrówka. Zresztą wszystko jest tu:
http://www.katzeyeoptics.com/files/PENTAX.PDF
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
davnes napisał/a:
swoją drogą tak dla potomnych opisałbyś jakis poradnik jak w k100d wymienic matówke zwykłemu zjadaczowi chleba z trzesącą się łapą?


Ktoś chyba nie dokładnie czyta forum. Przecież, tutaj każdy post jest okrutnie ważny i absolutnie nie należy czegoś pomijać ;-) .

Cytat
Ktoś chyba kiedyś szukał instrukcji do wymiany matówki w k100d:
http://www.focusingscreen.com/work/k100d.htm


Podawałem to kilka stron wcześniej. Niestety przetłumaczyć tego nie umiem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach