::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Tak lampa wykazywala gotowosc do pracy.

Lampa odpala w pozycji innej niz pozycja pozioma glowicy, lub w pozycji poziomej kiedy ogniskowa wynosi 50 mm.

Poza tym lampa nie odpala nawet po wcisnieciu wlacznika READY/TEST.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wygląda na to, że chyba jednak walnięta.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
ehh ja to mam szczescie :cry:

Nie zostaje nic innego jak przygotowac sie do batali ze sklepem i ....co ... no wlasnie co zrobc.

Zazadac wymiany produktu na nowy czy moze dac sobie spokoj z TUMAX'em i poprosic o gotowke. Nawet nie zdazylem sie zorietowac na co stac ta lampe.

Mam dzis czas do przemyslen a jutro zaczne dzialac.

Dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Nie martw się o sklep. to porządna firma. Wymieniałem w niej moją ksetkę na nowy egzemplarz i wszystko poszło jak najlepiej, żadnych problemów.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
MieCz - dzieki za pocieszenie :-B mam nadzieje ze bedzie tak jak piszesz i wszystko pojdzie bez problemu. Tylko szkoda ze nie bede mial lampy na slub mojej kolezanki gdzie poprosila mnie o kilka zdjec ze slubu i wesela wiedzac o tym ze zajmuje sie amatorsako fotografia.
Nie mam wyjscia bede musial walic z wbudowanej.
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Możesz nie używać lampy wcale. Zastane światło to podstawa.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
MieCz napisał/a:
Możesz nie używać lampy wcale. Zastane światło to podstawa.
No, szczególnie w ciemnym kościele.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
MieCz - najchetniej nie uzywalbym lampy ale nie zawsze sie da. Nie lubie lampy bo strasznie sztucznie to jakos wychodzi. Inna sprawa ze moje umiejetnosci w tej kwesti pozostawiaja wiele do zyczenia. Niestety nie wiem jako to bedzie kosciol poniewaz znajduje sie jakies 130 km od Kielc gdzie mieszkam.
Z jasnych szkiej mam dwie gwintowki w manualu ale chyba sie nie odwaze ich uzyc.
Zobaczymy moze kosciol bedzie super jasny i lampa nie bedzie potrzebna.

A lampe ktora kupilem w foto-tip po krotkich ustaleniach ze sklepem odeslalem w oczekiwaniu na wymiane na nowy model lub zwrot gotowki.

 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Pierwsze co zrobisz to jedź do kościoła i zobacz, na jak głęboką wodę zostaniesz rzucony. Dobierz optymalne parametry, cyknij parę fotek na różnych ISO z paroma szkiełkami, weź materiał do domu i spróbuj wywołać tak, aby "nadawało się dla ludzi". Być może stwierdzisz, że dasz rade ze światłem zastanym, ale w tym wypadku nie obędzie się bez monopoda?

Gdy już będziesz na miejscu - i to pierwszy raz - już będziesz miał z głowy przygotowania, będziesz musiał strzelać fotki jak leci. A chyba nikt nie chciałby mieć rozmazanej fotografii z momentu wymiany obrączkami.

Wiele sklepów bez problemu zwraca pieniądze za sprzęt do iluśtam dni. Może zapytaj, czy w jakimś sklepie w Twojej okolicy jest taka możliwość, po czym zastosuj technikę kup-foć-zwróć ( :roll: ) bez straty pieniędzy. Zawsze jakieś wyjście.

Wbudowana lampa.. ekhm.. średnie rozwiązanie.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
malyglod - dzieki za podpowiedzi. Chetnie do kosciola wybralbym sie wczesniej ale ze wzgledu na odleglosc niestety zrobic tego nie mam mozliwosci. Bedzie niespodzianka a potem wyzwanie :evilsmile:

Mam jeszcze takie pytanie.
Majac w uzyciu ta nieszczesna lampe TUMAX'a w jaki sposob mozna zwiekszyc sile blysku z poziomu aparatu.
Ja to robilem tak.
Mozna sterowac sila blysku zmieniajac to w menu aparatu tak jak w przypadku lampy wbudowanej.
Mozna zwiekszyc korekte ekspozycji i jak to dziala? Wydluza czas naswietlania przy danej wartosci sily blysku?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
::ART:: napisał/a:
Niestety nie wiem jako to bedzie kosciol poniewaz znajduje sie jakies 130 km od Kielc gdzie mieszkam.

Spytaj się o nazwę kościoła i poszukaj w necie. Mnie czeka we wrześniu taka wymuszona impreza i właśnie w necie znalazłem, że jest to mały ciemny kościółek z malutkimi okienkami.
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Z tego co zrozumiałem Twoja lampa nie działa tylko w pozycji "na wprost". Inne pozycje są ok. Więc po co się martwisz. Na wprost masz lampę w aparacie, a "w sufit" zrobisz Tumaxem.
Nigdy nie byłem na ślubie w kościele, w którym ceremonia odbywałaby się po ciemku. Są żyrandole dające dostateczne światło, poza tym nie będziesz fotografował ścian tylko głównych bohaterów, którzy zapewne będą siedzieli na samym środku pod żyrandolem. Poza tym masz aż 1600ISO do wykorzystania. Na drżenie rąk jakiś statyw lub monopod jest najlepszym lekarstwem. Para młoda raczej będzie nieruchomo siedzieć więc problem poruszonych zdjęć odpada.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
MieCz napisał/a:
Na wprost masz lampę w aparacie, a "w sufit" zrobisz Tumaxem.
W kościele sufity potrafią być na sporych wysokościach, ale jeżeli lampa poprawnie doświetla w pionie, to wyjściem byłoby zbudowanie sobie z kawałka białej tektury odbłyśnika, w ten sposoób "obniżysz" sobie sufit. No chyba, że odesłałeś już lampę do sklepu
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Oczywiście. Tylko tak.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
plwk - dobry pomysl, tak zrobie - sprawdze w necie.

piotr_luk - lampa wczoraj powedrowala do sklepu i do soboty jej nie dostane chyba ze jakis cud sie wydarzy :-/ Nauczylem sie juz wstawiac emotki. Wczesniej bylo to niemozliwe poniewaz uzywalem szybkiej odpowiedzi, a tam chyba sie nie da wstawiac emotek.

MieCZ - zawezme sie w sobie i uda sie zrobic "cudne" :-P ;-) zdjecia, w koncu mam do dyspozycji PENTAXA a nie jakiegos ..... no dobra nie bede pisal ;-) kazdy sam sobie wstawi co mu pasuje
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
::ART:: napisał/a:
Nauczylem sie juz wstawiac emotki. Wczesniej bylo to niemozliwe poniewaz uzywalem szybkiej odpowiedzi, a tam chyba sie nie da wstawiac emotek.
Da się.
Tak z innej beczki, szkoda, że ludziska nie piszą pod awatarem skąd są, a może się okazać, że np. ::ART:: ma jakiegoś życzliwego forumowicza w sąsiedztwie gotowego użyczyć mu palnika na ślub
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wstydzi się swego miejsca zamieszkania czy co :evilsmile:
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
A jest taki zyczliwy forumowicz ktory zgodzilby sie pomoc Pentaksjaninowi w przykrej sytuacji :?:

A z tymi kompletnymi danymi to nie jest tak ze wsyd bo Kielce bardzo mi sie podobaja (moze poza mala iloscia pracy i slabymi zarobkami :-/ ) ale kiedy montowalem sie na forum PENTAXA ( teraz bedzie wazelina ;-) ) - ktore jest jednym z najlepszych for - robilem to na szybko i jakos tak zostalo.

Zaraz to naprawie.

Pozdrawiam.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Skoro ten wątek wciąż żyje, to dorzucę moje 3 grosze.

Gdzieś na początku czerwca kupiłem sobie na Allegro lampę Pentax AF220T czyli zwykłe TTL (z nadzieją, że jak sobie kiedyś kupię ME Super to będzie jak znalazł:)).
(kupiłem za grosze - 95zł)

Jadąc na lipcowy urlop zapomniałem jej spakować, czego nie mogę sobie darować!

Więc ciągle nie mam praktycznych ujęć, ale z moich eksperymentów wynika:

- w trybie Tv kompletnie nie do użycia, zazwyczaj wali pełną mocą i wszystko przepala

- w trybie Av da się użyć do doświetleń w dzień, aparat stosuje co prawda strasznie krótkie czasy (1/50-1/80) ale doświetla. Co mnie dziwi to kompletny brak informacji w EXIF, po prostu znika informacja 'Flash'

- w trybie Manual działa ok. W każdym razie ja mam takie wrażenie:)
Czyli po 2-3 próbach jestem w stanie ustawić właściwe namiary czas/przesłona i zdjęcia z lampą są w porządku. (informacje w EXIF - jw. czyli brak)

Tego ostatniego brakowało mi we wszystich dyskusjach o lampach TTL na tym forum.

Jeśli się nie mylę, wniosek jest taki: to podobnie jak ze szkłami SMC-M - działają, tylko trzeba sobie wcisnąć AE-L żeby potwierdzić pomiar.
Niewygoda, ale da się używać.

Czy mój wniosek odnośnie lamp TTL jest poprawny?
Znaczy - niewygoda, ale da się używać? :lol: (no, może większa niewygoda, bo trzeba zrobić 2-3 próbne klatki w danym pomieszczeniu)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
mumonzan, z jaką puszką jej używasz?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach