bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
l_uka napisał/a:
24) wymienne obudowy w zarowiastych kolorach :]
Tak przejrzałem pierwszą stronę i widze, że chyba tylko l_uka trafił z proroctwem :P ale to odnośnie k-x.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
opiszon napisał/a:
jedynym rozsądnym na dzień dzisiejszy rozwiązaniem, jest IMO albo matryca taka jak w Fuji, albo to co zaproponował sunshine
IMHO najprostsze jest włożenie przed matrycę CMOS matrycy LCD, która mogła by być programowo przyciemniana na 1/2 albo 1/3 wysokości. Wtedy nic nie trzeba ruszać w pozostałej konstrukcji aparatu. Zmiana matrycy na "ala-fuji" czy podział jej tak, żeby jedna część mogła by mieć inną czułość jest dużo trudniejsze i kosztowniejsze.
Więc jak dla mnie pomysł Maklera jest jak najbardziej sensowny.
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
A ja chce, żeby matryca była okrągła.
I każdy sobie by mógł z takiej matrycy wykropować wedle uznania co by chciał.
O, i wizjer też okrągły z zaznaczonym prostokątem klatki.
a co do wyglądu, to bym chciał, żeby wypieprzyć ten guziczek "raw" bo do niczego sensownego nie służy, a ciągle mi sie naciska i robie jakieś ponadplanowe jegi.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Gwiazdor napisał/a:
Zmiana matrycy na "ala-fuji" czy podział jej tak, żeby jedna część mogła by mieć inną czułość jest dużo trudniejsze i kosztowniejsze.


Przecież czułość matrycy określa się poprzez wzmocnienie/osłabienie sygnału z fotodetektorów, więc gdyby mieć odpowiednio oprogramowany DSP w puszce, to czułość każdego piksela matrycy (albo raczej każdej grupy detektorów budującej piksel) można by było ustalać oddzielnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
romeoad napisał/a:
więc gdyby mieć odpowiednio oprogramowany DSP w puszce, to czułość każdego piksela matrycy (albo raczej każdej grupy detektorów budującej piksel) można by było ustalać oddzielnie

Gdyby było tak dobrze to można by sobie ustawić oprogramowanie tak aby zmieścić się w zakresie tonalnym z całą sceną.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
romeoad napisał/a:
Przecież czułość matrycy określa się poprzez wzmocnienie/osłabienie sygnału z fotodetektorów, ...

Tylko teraz prawdopodobnie (choć tego na pewno nie wiem) sczytuje całą macierz i odpowiednio wzmacnia sygnał po całości a tak to by trzeba wzmacniacz na każdy "piksel" (grupę 3-4 subpixeli) a na to pewnie jeszcze technologia nie pozwala, albo cena raczej :-) .
Zresztą kto ich tam wie? Pewnie się kiedyś doczekamy.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
romeoad napisał/a:
czułość każdego piksela matrycy (albo raczej każdej grupy detektorów budującej piksel) można by było ustalać oddzielnie.

kiedyś już była o tym dyskusja. Wiesz do czego by to doprowadziło? Ano do tego, że każdy piksel miałby jasność 18% szarości, zgodnie z działaniem światłomierza. Chyba nie o to Ci chodziło? :mrgreen:
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
No właśnie tu się schody zaczynają. Musiałby sczytać matrycę, sprawdzić przepalenia i zaczernienia po czym wprowadzić korekty wzmacniaczy i jeszcze raz sczytać. Tylko kiedy to wszystko? Ale w K1D to kto wie ? :-D
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
l_uka napisał/a:
każdy piksel miałby jasność 18% szarości


po tym jak to napisałem, byłem skłonny uznać, że powstałby obraz podobny do uzyskiwanego po potraktowaniu dowolnego obrazka filtrem detekcji krawędzi, co w sumie specjalnie daleko od 18% szarości nie odbiega.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Makler napisał/a:
romeoad napisał/a:
Przecież czułość matrycy określa się poprzez wzmocnienie/osłabienie sygnału z fotodetektorów, ...

Tylko teraz prawdopodobnie (choć tego na pewno nie wiem) sczytuje całą macierz i odpowiednio wzmacnia sygnał po całości a tak to by trzeba wzmacniacz na każdy "piksel" (grupę 3-4 subpixeli) a na to pewnie jeszcze technologia nie pozwala, albo cena raczej :-) .
Zresztą kto ich tam wie? Pewnie się kiedyś doczekamy.
Regulacja wzmocnienia dla całych linii, jeśli zrbiona "płynnie i z umiarem" mogła by też być rozwiązaniem. Ale mamy jedno ograniczenie - minimalne ISO (przepaleń nie możemy uniknąć). W wersji z dodatkowym przyciemnianiem mamy dodatkowe przyciemnienie obrazu, czyli filtr ND.
Więc należało by połączyć te technologie. :-)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
żeby miał opcje podwójny bracketing strzał i poprawka jak w karabinie M 16. wiem jest potrójny, ale po co marnować kule.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
H.M. napisał/a:
A ja chce, żeby matryca była okrągła.
Chodzi o możliwość jej wytoczenia z korpusu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak na takiej zrobić poziomy horyzont?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
plwk, ponoć Ziemia jest kulista, a horyzont jest prosty.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Horyzont zdarzeń?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ten akurat jest kulisty. I to jest dobry trop.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach