Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Proponuje na PPD przeprowadzic testy "krzyzowe" :-P dane szklo z kilkoma korpusami i zobaczyc czy na ktoryms korpusie pomiar jest ok....jezeli tak to korpusy maja rozna jakosc wykonania :roll:
Ja np. moge postarac sie przywiezc szklo ktore chodzi dobrze i sprawdzimy czy chodzi dobrze na innych korpusach - jezeli tak to jest to wina samych szkiel
Napisze to jeszce raz - Pentax juz w czasach Z1p (tak mi sie przypomina) uprzedzal ze klopoty moga wystapic przy pomiarze ze starymi szklami a Z1p nie mial "obcietego" bagnetu - jest widocznie jakis techniczny problem ktorego nie udalo sie rozwiazac....
Swoja droga zastanawiam sie czy sam pomiar w K10D jest wykonywany we wlasciwym momencie :roll: - bo moze tu lezy przyczyna
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Fafniak napisał/a:
Napisze to jeszce raz - Pentax juz w czasach Z1p (tak mi sie przypomina) uprzedzal ze klopoty moga wystapic przy pomiarze ze starymi szklami a Z1p nie mial "obcietego" bagnetu - jest widocznie jakis techniczny problem ktorego nie udalo sie rozwiazac....


Kurcze ale w k100 tego nie ma więc problem techniczny w raczej nie występuje, może coś po prostu skiepścili w k10?

Dodam, że ten sam obiektyw bez problemów działa z dwiema k100 a z moim k10 już nie. Wiecej podpiołem sigme 70-300 apo pierścień przesłony przestawiłem z pozycji A na manualne ustawianie i to samo im mniejszy otwór przesłony - zdjęcia bardziej prześwietlone :-(
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Baaz napisał/a:
Kurcze ale w k100 tego nie ma więc problem techniczny w raczej nie występuje, może coś po prostu skiepścili w k10?
- byc moze chodzi o "moment" w ktorym jest dokonywany pomiar swiatla i tu niewatpliwe mozna zmienic to w firmware zmieniajac kolejne czasy operacji - czyli wydluzyc o np. sekunde przymkniecie przeslony w szkle i pomiar przesunac pod "koniec" calej operacji....
Tyle ze z punktu widzenia pentaxa nie jest to podejrzewam sensowne - zmusza do kupna nowszych szkiel :-P

[ Dodano: 2008-05-06, 08:18 ]
Baaz, a mozesz przeprowadzic taki "test" - wez kilka razy zrob pomiar tym zielonym guzikiem....ok?
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Ok, postaram się przeprowadzić test, ale ładnych parę zdjęć natłukłem testując tą przypadłość. Pobawię się tą sigmą i napiszę co i jak.
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
A czy K10 z podpiętym M42 w trybie Av będzie dobierał czas prawidłowo?
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
3xs napisał/a:
A czy K10 z podpiętym M42 w trybie Av będzie dobierał czas prawidłowo?


Niestety nie :-(
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Baaz napisał/a:
Niestety nie
?????
Coty gadasz?
Faktem jest ze nie mailem ostatnio doczynienia z M42 ale jak mialem tamrona 500mm f8 aparat bardzo ladnie pracowal - a system pracy byl analogiczny....
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Baaz napisał/a:

Kurcze ale w k100 tego nie ma więc problem techniczny w raczej nie występuje, może coś po prostu skiepścili w k10?

Dodam, że ten sam obiektyw bez problemów działa z dwiema k100 a z moim k10 już nie. Wiecej podpiołem sigme 70-300 apo pierścień przesłony przestawiłem z pozycji A na manualne ustawianie i to samo im mniejszy otwór przesłony - zdjęcia bardziej prześwietlone :-(



Z ciekawosci jaki masz firmware w aparacie?

Generalnie u mnie jest tak samo, juz sie przyzwyczailem do operowania EV :-)
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Fafniak napisał/a:
Baaz napisał/a:
Niestety nie
?????
Coty gadasz?
Faktem jest ze nie mailem ostatnio doczynienia z M42 ale jak mialem tamrona 500mm f8 aparat bardzo ladnie pracowal - a system pracy byl analogiczny....


No niestety nie w M42 w trybie Av zmieniam pierscieniem przesłonę roboczą aparat automatycznie dobiera czas, niestety źle im mniejszy otwór przesłony tym bardziej prześwietlone zdjęcia. Niestety.

Firmware 1.10
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jak robiłem ostatnio manualnymi szkiełkami - nieważne, czy na M42, czy M50/1.7, to zauważyłem taką przykrą rzecz, że przy pewnej przysłonie i pewnym czasie (chyba 1/100) przyknięcie o jeszcze jedną działkę i wykonanie ponownego pomiaru już tego czasu nie zmieniło. Czyli w tym przypadku chyba niedoświetlał... Zaczynam sądzić, że trzeba będzie mierzyć na pełnej dziurze i odpowiednio zmniejszać czas w stosunku do przysłony, a to już jest wyjątkowo kłopotliwe. :-?
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
To Was zdziwię. Robiłem zdjęcia na zawodach na basenie, później w plenerze i... wszystko było OK... :| To od dnia zależy ... :lol:
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Powiedzcie jak to jest z K200. Współpracuje tak jak K100 czy tak jak K10?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
A czy nie lepiej mierzyć w jaśniejszym punkcie kadru , może nie zawsze ale w wielu sytuacjach to chyba wygodniejsze od kręcenia kółkiem .
 
jaworek  Dołączył: 07 Maj 2008
Witam wszystkich.
Od paru miesięcy mam K10, a parę dni temu dokupiłem M 50 1:1.7. I niestety też odkryłem opisywaną w tym wątku wadę - postępujące wraz ze zwiększaniem przysłony prześwietlenia. Początkowo myślałem, że to tylko mój problem, ale widzę, że sprawa jest szerzej znana. I przyznam, że jestem zdołowany. Na wybór Pentaxa w znaczącej części wpływ miała podkreślana w każdej opinii pełna zgodność ze starszymi szkłami. A tu taka "niespodzianka". Oczywiście można ten problem obejść. Tylko że dla amatora szybkie określenie o ile należy zwiększyć czas, aby osiągnąć właściwą ekspozycję nie jest ani tak proste, ani szybkie. A i pstrykanie kilku zdjęć z różnymi czasami nie jest zawsze możliwe. Mówiąc krótko - nie zmienię z tego powodu systemu, ale uważam, że w świetle powszechnej opinii o współpracy K10 ze wszystkimi szkłami - taka sytuacja jest kompromitująca.
 
repeater  Dołączył: 20 Lut 2008
@jaworek (i inni)
Przesadzasz. Prześwietlanie k10D to żaden poważny problem. Jak sam napisałeś, masz m-kę od kilku dni, ale już wiesz, że wyczucie poprawnej korekty to straszny problem, który kompromituje Pentaksa. Powtórzę, to żaden problem. Albo inaczej: realnym problemem jest tu fotograf, a nie aparat. Robię zdjęcia M-kami od roku i gdyby nie ten wątek, to nawet bym się nie zorientował, że K10D ma taką cechę. I co? I częściej zdarza mi się zepsuć zdjęcie przez banalny temat, nieuwagę lub słaby refleks, niż przez bzdurną techniczną drobnostkę.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
jaworek napisał/a:
Tylko że dla amatora szybkie określenie o ile należy zwiększyć czas, aby osiągnąć właściwą ekspozycję nie jest ani tak proste, ani szybkie.

E tam, łatwo jest to wyliczyć - ustalasz czas powiedzmy na przysłonie F2.0 i ustalonym ISO. Korygujesz, jeśli chcesz. Przymykasz o k działek przysłonę, gdzie każda kolejna działka to mnożenie liczby F przez pierwiastek z dwóch: 2, 2.8, 4, 5.6, 8... a czas mnożysz przez 2 do k-tej. Proste. :mrgreen:
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
repeater napisał/a:
@jaworek (i inni)
Przesadzasz. Prześwietlanie k10D to żaden poważny problem. Jak sam napisałeś, masz m-kę od kilku dni, ale już wiesz, że wyczucie poprawnej korekty to straszny problem, który kompromituje Pentaksa. Powtórzę, to żaden problem. Albo inaczej: realnym problemem jest tu fotograf, a nie aparat. Robię zdjęcia M-kami od roku i gdyby nie ten wątek, to nawet bym się nie zorientował, że K10D ma taką cechę. I co? I częściej zdarza mi się zepsuć zdjęcie przez banalny temat, nieuwagę lub słaby refleks, niż przez bzdurną techniczną drobnostkę.


Oczywiście że można korygować umiejętnościami, ale to tak jakbys kupił nowe auto i samochód nie trzyma się prostej drogi, zaś koledzy mówili Ci, że to żaden problem, bo się przyzwyczaili i jadą kontrując cały czas kierownicą... I że nawet wyczaili o ile trzeba kręcić by trzymał prostą! A tak w ogóle to Twoja wina, a nie producenta, bo masz za małe umiejętności jako kierowca w kontrowaniu krzywego układu kierowniczego...

Sorki - ale strzelę po amerykańsku, konsumpcyjnie - kupuję sprzęt i producent mówi że ma działać, to ma działać. A nie, że fotograf może się nauczyć łatać problem. Może zbyt dużo wymagam, ale uważam, że to, że nasze sprzęty są tańsze, to fajna polityka Pentaxa, jednak nie usprawiedliwia ich w tej usterce. Bo zgodzimy się wszyscy, że to usterka? Fabryczna/projektowa/jak tam zwał, ale usterka, czy jak kto woli feler.

BTW - czy problem przestał istnieć w k20? Może posiadacze k20 + m się wypowiedzą?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
SQ6GIT, - wiesz jak do takiego auta kupisz ruskie kartoflaki to auto tez bedzie jezdzilo ale z duzo mniejsza predkoscia :-P
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
repeater napisał/a:
@jaworek (i inni)
Przesadzasz. Prześwietlanie k10D to żaden poważny problem. Jak sam napisałeś, masz m-kę od kilku dni, ale już wiesz, że wyczucie poprawnej korekty to straszny problem, który kompromituje Pentaksa. Powtórzę, to żaden problem.

A ja powtórzę inaczej - jest to wielki problem i kompromitacja. Też kupowałem K10D z myślą o wykorzystaniu w pełni manualnych obiektywów i też się srodze zawiodłem.

Może fotografujesz kwiatki, robisz portrety znajomym i inne tematy, które pozwalają Ci na wprowadzanie korekty i samodzielne ustalanie wartości ekspozycji. Niestety często zdarza się, że na samo wciśnięcie zielonego przycisku jest mało czasu, a co dopiero na wprowadzanie poprawek.

Trochę popstrykałem z manualną przysłoną i ze zgrozą stwierdziłem fakt, że znowu zaczynam zerkać na LCD by sprawdzić, jak zdjęcie wyszło - czy z ekspozycją jest w porządku. Po prostu nie mogę ufać body we współpracy z manualną przysłoną. I to jest WIELCE irytujące. Z tego też powodu musiałem nadwyrężyć portfel kupując SMC-A.

Moim zdaniem, Pentax kompromituje się podwójnie. Raz tym, że taka sytuacja zaistniała, mimo, że chwalą się kompatybilnością wstecz (w K100D jest wszystko ok - dlaczego w K10D nie?). Drugi raz tym, że nabrał wody w usta. Problem jest powszechnie znany (poczytaj zagraniczne fora) ale niestety ignorowany przez producenta. Wstyd!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
rjan, ale masz calkowita racje !!! Tyle ze ile mozna tluc ten temat? Faktycznie z czescia obiektywow i korpusow wystepuje taki problem - proponowalem zrobic test na PPD

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach