Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
jungli napisał/a:
No i pojawil sie w koncu super kompakt, ktory nakazuje powywalac lustra do smietnika...

DP1M sampelki
http://www.sigma-dp.com/D...to/SDIM1581.jpg
http://www.sigma-dp.com/D...to/SDIM1083.jpg

tararauuuulaaa...

pozdroofka :mrgreen:


Szczegółowo... aż za szczegółowo bo faktura drewna wygląda mi na jakiś HDR z pociągniętym wyostrzaniem.

Przy okazji to ciekaw jestem jak można mierzyć i czy w ogóle warto jest porównywać rozdzielczość sensorów Sigmy w odniesieniu do innych aparatów.
Ostatnio dzięki uprzejmości jednego z naszych forumowiczów miałem możliwość osobistego porównania sampelków z DP-1. Producent podaje jak pamiętam 14mln MP a rozdzielczość efektywna jest ok5 MP (ktoś to policzył).
Detal obrazka mnie poraził - widziałem szczegóły których zupełnie się nie spodziewałem. Podejrzewam, że nawet mój K-7 z DA 40mm i dobrą obróbką nie dałby tak szczegółowego obrazka.
 
jungli
[Usunięty]
Michciu,

Mnie troche przeraza, ze to jpg, sigma miala problemy z jpgami widac troche popracowali.
No i kupujemy Dp1M i mamy jakosc sredniaka:)

4MPix czy 16, to nie wazne, foveon to inna filozofia, co widac po obrazkach, sam przyznales, ze szczegol produkuje nie zgorszy od 16mln K5tki.

Tak, drogo ale jak sie ma pomysl na uzycie Dp1M, to moze wcale nie tak drogo?::)

pozdroofka
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
jungli napisał/a:
DP1M sampelki
ISO 100 super ale ja bym chciał zobaczyć ISO 800... chciałbym porównać np do k-m. I tak mnie na nią nie stać ale co tam :) mozna pomarzyć.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Michciu76 napisał/a:
Producent podaje jak pamiętam 14mln MP a rozdzielczość efektywna jest ok5 MP (ktoś to policzył).
Nic nie trzeba liczyc, producent sam to podaje - w DP-1 mamy 3 poziomy piskeli po prawie 4,7mpx na warstwie ;-)

pyciar napisał/a:
jungli napisał/a:
DP1M sampelki
ISO 100 super ale ja bym chciał zobaczyć ISO 800... chciałbym porównać np do k-m.

http://www.dpreview.com/reviews/sigmasd1 - tescik Sigma SD1 Merrill, jest tam porownywarka z innymi sprzetami
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
cube007 napisał/a:
Michciu76 napisał/a:
Producent podaje jak pamiętam 14mln MP a rozdzielczość efektywna jest ok5 MP (ktoś to policzył).
Nic nie trzeba liczyc, producent sam to podaje - w DP-1 mamy 3 poziomy piskeli po prawie 4,7mpx na warstwie ;-)


No tak to podaje producent ale niezależne portale które testowały ten aparat wspominają o rozdzielczości efektywnej ok 5MP.
Wg mnie to porównania nie mają sensu bo ta matryca po prostu inaczej pracuje - rejestruje o wiele więcej detali niż nasze Samsungi lub Sony.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Mam Dp2s to działa tak, że zdjęcie ma niższą rozdzielczość ale szczegóły podobne do tych z 12mpix matrycy fuji x100. Imho to tylko pokazuje że w lustrzankach ilość mpix też jest trochę na siłę podbijana, tak jak 12mpix w telefonach (xperia s).
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Wszystko fajnie ale zachowanie na ISO1600 dyskwalifikuje tą martycę do pracy w ciemnych pomieszczeniach i po zmroku.

K5
http://www.dpreview.com/r..._iso%201600.jpg

SD1
http://www.dpreview.com/r...ot/sdim6095.jpg
 
jungli
[Usunięty]
Sd1 ma zgola inne atuty niz praca w ciemnosciach i nie do tego sie ja kupuje, nie mozna miec wszak aparatu idealnego:)

pozdroofka
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
schwefel, chodzi ci o bladość? Jpg z puszki sigmy - typowe. Tak samo szumy z resztą. Wystarczy w SPP nara wywołać i z DP1 na iso 800 nie miałem zastrzeżeń do zbyt dużej ilości szumu a szczegóły nie znikały.
 
jungli
[Usunięty]
schwefel napisał/a:
Na ISO100 jest to samo tylko mniej szumów :roll:

http://www.dpreview.com/r...ot/sdim6084.jpg
http://www.dpreview.com/r...o_iso%20100.jpg


Ale co ty wybierasz sobie puszke pod katem szumow? wyraznie napisalem, ze nowy foveon ma zupelnie inne zastosowanie, zreszta zawsze mial, zas jesli chodzi o szumy, to moja X10 ma podobne do K5 na iso 3200, to co lepsza jest? (bez sensu oczywista oczywistosc, wiadomo, ze lepsza:))

pozdroofka
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
jungli napisał/a:
No i pojawil sie w koncu super kompakt, ktory nakazuje powywalac lustra do smietnika...

jungli napisał/a:
wyraznie napisalem, ze nowy foveon ma zupelnie inne zastosowanie, zreszta zawsze mial

Można to inaczej odczytać. ;-)
Co nie zmienia faktu, że ilość pikseli to nie jest wyznacznik rozdzielczości obrazu (czego najlepszy przykład to aparaty w telefonach).
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
jungli napisał/a:
Ale co ty wybierasz sobie puszke pod katem szumow?

Między innymi ale jest też kilka innych ważnych rzeczy, chociażby kolor.
Na co mi jpeg, który i tak nadaje się albo do śmieci albo do obróbki w PSie, a jak już mam obrabiać coś to wolę RAWy.
Skoro miał inne zastosowanie to po co piszesz bzdury typu "super kompakt, można wywalić lustra do śmietnika". Dla kogo super? Dla ciebie i garstki ludzi.

Jakoś DxOMark nie potwierdza tych szumów podobnych do K5.
 
jungli
[Usunięty]
Jak bedziesz mial kiedys okazje, to pobaw sie byle jaka sigma, moze zweryfikuje twoje poglady.
Co do slupkow i wykresow, to ok rozumiem, ze sa ludzie, ktorzy tylko tym zyja i sa inni, ktorzy robia zdjecia, musi byc rownowaga we wszechswiecie.

pozdroofka
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
jungli napisał/a:
musi byc rownowaga we wszechswiecie.


To błędne przekonanie. Nie musi, nie istnieje nawet ta ekologiczna 8-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jungli napisał/a:
Jak bedziesz mial kiedys okazje, to pobaw sie byle jaka sigma
dokładnie, nie wiem ja po jakimś czasie przestałem patrzeć tak bardzo na szumy bo w pewnym momencie człowiek sobie zdaje sprawę że i tak najczęściej robi zdjęcia kiedy jest dobre, ładne światło.
Teraz takie patrzenie na aparaty dla mnie jest tym samym co wybieranie pod kątem ilości mpix (i nie mówię tu o profesjonalnej potrzebnie dużej ilości mpix np. na billboardy czy inne reklamy)

Foveon ma bardzo fajną tonalność i szczegółowość, żaden tak mały, kieszonkowy wręcz aparat nie daje takiej jakości zdjęć jak sigmy z serii dp, i nie mówię o żadnych słupkach, używałem go równolegle z 5d i było bardzo porównywalnie pod niektórymi względami.

Zrozumiem jeśli Kuba Nowak będzie potrzebował jak najniższych szumów bo sam avatar zdradza, że światła mu często brakuje w fajnych miejscach ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Eldred napisał/a:
Zrozumiem jeśli Kuba Nowak będzie potrzebował jak najniższych szumów bo sam avatar zdradza, że światła mu często brakuje w fajnych miejscach ;-)


Mnie też namawiasz na sigmę? ;-)
 
jungli
[Usunięty]
Nie oszukujmy sie Sigma od zawsze wymagala swiatla, jak kazda fotografia, tu sigma jest bezkonkurencyjna. W DP1M dostajemy jakosc (doslownie) sredniego formatu zamknieta w malej kompaktowej obudowie. Nie ma takiego aparatu i pewnie dlugo nie bedzie. To, ze sigma bazuje na zupelnie innej technologii nie znaczy, ze sie nie da.

Rozumiem rowniez, ze dla niektorych priorytetem przy pracy z aparatem jest uzywanie wysokiego iso, sam uzywam bedac czesto na koncertach czy inszych reportazach, sigma zostaje w domu, bo nie ma tam czego szukac, jednak zamiast k5 biore inne aparaty, ktore moze nie maja tak wysmienitej:) matrycy ale duzo lepiej daja sobie rade w innych aspektach tej pracy, niestety nie znam daj hardow w 3miescie, ktorzy w repo uzywaja K5 (procz mnie czasami:))

pozdroofka
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Kuba Nowak napisał/a:
Mnie też namawiasz na sigmę? ;-)
no własnie napisałem że nie.

jungli napisał/a:
Nie oszukujmy sie Sigma od zawsze wymagala swiatla
ja wymagam od siebie dobrego światła zanim w ogólę wyjmę aparat :-)
Robię mniej zdjęc ale jestem z nich bardziej zadowolony. Chyba każdy kto porobi dłużej analogami tak ma po jakimś czasie, sigma dp2s ma szumy już na iso 400, x100 ma takie dopiero na 3200 i jakoś nie robię nim więcej zdjęć na codzień.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Ale nieraz wysokie iso jest na prawdę realnie bardzo potrzebne. W takim reportażu ciemnawym uważam, że K-5 jest świetny. Do dobrego światła częściej zabieram sigmy. Od jakiegoś czasu uważam jednak, ze mam o jedną DP za dużo (ciągle nie wiem o którą) - aż tak drastycznie ogniskowymi się nie różnią. I znowu rozglądam się za kompaktami. Tym razem z zoomem, którego mi w sigmie brakuje. Jak szkoda, że w RX100 przeładowali tę matrycę. Mógłby być idealny maleńki kompakt.
Nowy nikon ciekawie się zapowiada. Ma sporego zooma a i na jakość chyba narzekać nie można.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach