plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michciu76 napisał/a:
A jak zachowuje się AF w Sigmie 50-150?

Szybko i bez błądzenia.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Michciu76 napisał/a:
Zastanawiam się teraz nad Sigmą 50-150 + jakiś ciemniejszy zoom ponad 150mm
A może zamiast tego ciemniejszego zooma może lepiej kupić telekonwerter do tej Sigmy 50-150?
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
ZbyszekB napisał/a:
A może zamiast tego ciemniejszego zooma może lepiej kupić telekonwerter do tej Sigmy 50-150?


Telekonwerter :?: :?: myślałem nad tym ale boję się, że obraz będzie niewiele lepszy niż na telekicie a w dodatku lepsze z przeniesieniem elektroniki podobno sporo kosztują??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michciu76 napisał/a:
A jak zachowuje się AF w Sigmie 50-150?

Jeszcze uzupełnię, że mój egzemplarz wymagał kalibracji do body.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - będę w domu na wiosnę to porównam w salonie Sigmy bezpośrednio 70-200 i 50-150 i może (w przypadku decyzji) uda mi się od razu wybrać ostrą sztukę.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Michciu76 napisał/a:
A jak zachowuje się AF w Sigmie 50-150? chodzi mi o pracę w słabszym świetle i szybkość ogólną.

Z K-7 działa kapitalnie - szybko, cicho i pewnie. Do tego FTM, więc luksus. Sigmy 24-70, 50-150 i 70-200 z pierścieniowym HSM, to chyba najszybsze szkła w naszym systemie.

Rozczarowuję jedynie w AF opartym o detekcje kontrastu (LV) - wyraźnie wolniejsza od śrubokrętowej 18-50/2.8 Macro na 50 mm, nawet po wstępnym ustawieniu ostrości lubi sobie sporo cofnąć i dopiero po kilku "skokach" ustawić ostrość. Sądziłem, że obiektyw z takim silnikiem będzie to robił znacznie płynniej.
 

Oruniak  Dołączył: 02 Paź 2009
Brak konwerterów?!
jedrus68 napisał/a:
ZbyszekB napisał/a:
może lepiej kupić telekonwerter do tej Sigmy 50-150?

Michciu76 napisał/a:
Telekonwerter myślałem nad tym ale boję się, że obraz będzie niewiele lepszy

Problem niestety sam się rozwiązuje, gdyż do tej sigmy nie ma TC przenoszącego napęd HSM. Stare sigmowe x1,4 i x2 na pewno nie przenoszą AF w tym konkretnie szkle , a na sprawdzanych przeze mnie TC tamrona, soligora i kenko również nie dało rady. Jedyna na razie nadzieja, to sprawdzenie pentaxowego adaptera AF i sigmy ustawionej na MF.
Jednak wydaje mi się, że fotografując tą sigmą na 150mm i 5,6 uzyskuję obraz tak dobrej jakości, że można pokusić się o wycropowanie fragmentu odpowiadającemu 200mm na kitowym zoomie i raczej nie będzie gorzej.

Sam używam Sakar Pz/af 1,7x z Sigmą 50-150mm i działa szybko i sprawnie,tylko w przypadku małego kontrastu i ilości światła(jak każdy konwerter) trochę gorzej.Warto poszukać Kenko 1,5x lub 1,7x(taki używam),czy pod nazwą Soligor i Sakar.Ważne,by miał oznaczenie Pz-wtedy działa HSM w Sigmie!Po dwóch latach używania dowiaduję się,że dokonuję rzaczy niemożliwych?!Warto sprawdzić aukcje Eday,by wiedzieć czego szukać,ostatnio był nawet konwerter Pz 2x.Żadne ceny z sufitu.
Pozdrawiam
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Właśnie dlatego staram się uniknąć telekonwertera - niby to zwykły "przedłużacz" do bagnetu z powiększeniem ale żadna firma jeszcze nie zaproponowała niczego uniwersalnego.
Czytałem już kilka wątków o TC i ciężko uzyskać wiarygodną informację na temat ich działania.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Tamron 1.4x ze stykami PZ radzi sobie bardzo dobrze z
- obiektywami na śrubokręt
- obiektywami z HSM
- obiektywami SDM z hybrydowym napędem (z tym niektóre TCki mają problem)

nie testowałem tylko z obiektywem "SDM only" - np DA* 55mm f/1.4
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
opiszon napisał/a:
Tamron 1.4x ze stykami PZ
Jest takowy 1.7x?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nie wiem
aha, żeby nie było, to jest konkretny TC - nie wiem jak inne Tamrony ;-)

Tamron-F AF Tele-converter 1.4X Pz-AF MC4
taki jak tutaj: http://www.techtheman.com...econverter.html
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ja mam takie swoje krótkie przemyślenia :-) Miałem w/w sigmę, mam teraz rzeczonego pentaxa i tak "na gorąco":

1/ Pentax *50-135/2,8:
(+) wykonanie i kultura pracy - jeszcze fajniejsze niż sigmy, choć ta naprawde wykonana była dobrze..
(+) uszczelonienia,
(+) wewnętrzny zooming i ogniskowanie,
(+) KOLORY!!
(-) czepiam się - ale ta osłona przeciwsłoneczna to jak na słonie...
(-) SDM - demon prędkości to on nie jest - sigma była troche szybsza ale też bez rewelacji - przy czym byłem swiadom tego.

Sigma 50-150/2,8 HSM II
(+) wykonanie,
(+) wewnętrzny zooming i ogniskowanie,
(+) użyteczne 150mm na 2,8
(-) brak uszczelnień,
(-/+) obraz bardziej "sterylny", zimny, względem powyższego Pentaxa, ale sam w sobie bardzo dobry!

(Mam też P*16-50/2,8 z którego jestem bardzo zadowolony, im dalej "w las" tym zadowolenie większe, jedynie co mi przeszkadza to bardzo wąski pierścien zoom-u w porównaniu do pierściania ustawienia ostrości).

Reasumując: ja z zamiany sigmy na pentaxa jestm zadowolony (ekonomii w to nie mieszajmy :mrgreen: )
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
squonk napisał/a:
(-/+) obraz bardziej "sterylny", zimny, względem powyższego Pentaxa...

A nie da się tego załatwić w sigmie poprzez dodanie odpowiedniego filtra, np polara ocieplającego? Oczywiście nie zawsze można będzie go użyć, ale to już inna sprawa :roll:
Podpinałem w sklepie S 17-50/2.8 z HSM i porównawczo kita, "chłodniejsze" kolory dało się zauważyć już na wyświetlaczu body. Jakoś te cieplejsze bardziej mi leżą, ale to moje osobiste zdanie.

 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
to że tak powiem moja subiektywna opinia :-) generalnie - to jeden z najbardziej udaqnych modeli sigmy :-)
 

bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
potwierdzam, sigma daje nieco chłodny obraz (ale świetny jakościowo), w odróżnieniu od np. cukierkowego tamrona 17-50, co kto lubi ;-)
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
rey napisał/a:
A nie da się tego załatwić w sigmie poprzez dodanie odpowiedniego filtra, np polara ocieplającego?

Troche tak, a trochę nie. To b. subtelne różnice, ale widoczne, zwłaszcza jak się porównuje to samo ujęcie zrobione różnymi szkłami. To cecha nie tylko S 50-150, ale Sigmy w ogóle. Ja nawet lubię - taki stonowany kolorystycznie obrazek. Sterylny - ładnie to określił squonk
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może to mieć jakieś większe znaczenie dla robiących w jotpegach, robiący w rawach i tak zazwyczaj kolory koryguje.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
rbucz napisał/a:
Sterylny - ładnie to określił squonk


zboczenie zawodowe :-)
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
A zmieniając temat - używał Ktoś tej sigmy z konwerterem 2X sigmy (wiem , że z 1.4 super) ? ......jakie efekty?
 
ErZet  Dołączył: 11 Mar 2011
W mocowaniu Pentaxa konwertery Sigmy pracują tylko z 300/2.8 i chyba jeszcze jakimś jednym obiektywem - mowa tylko o aktualnych szkiełkach. Bida.
Ale to teoria, może praktyka wygląda piękniej. Ktoś pewnie coś wie i napisze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach