izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
sylwesto napisał/a:
Poprawcie mnie jeśli się mylę. W tzw. przestrzeni publicznej (ulica, plaża, parki, place itp.) można robić zdjęcia, nawet jeśli kadr obejmie ludzi przy czym nie chodzi tu konkretnie o panią w berecie lub pana w spodniach na szelkach ale o bezosobowych ludzi.

To nie są proste i jednoznaczne sprawy bo istnieje domniemane prawo do ochrony własności z czego pośrednio wynika, że właściciel np parku może ustanowić dowolny regulamin korzystania z tego parku, w którym na ten przykład ureguluje fotografowanie tego parku. Takie regulacje mogą być w zasadzie każde o ile same nie naruszają bezpośrednio lub pośrednio obowiązującego prawa. Czyli np, zapis w regulaminie: "Zdjęcia wolno robić tylko ukradzionym aparatem" nie będzie ważny :) Ale już: "Zakazuje się wykonywania zdjęć bez zezwolenia właściciela parku" już jak najbardziej jest ważny.

Druga rzecz - istnieje prawny wymóg posiadania zgody na publikację wizerunku osób, które nie są osobami publicznymi. Ty z tego wywodzisz, że wolno Ci fotografować każdego i takie zdjęcia trzymać w domowym albumie. Moim zdaniem za daleko w tej interpretacji poszedłeś bo wymóg prawny posiadania zgody na publikację wcale nie oznacza, że ktoś nie może zabronić Tobie fotografowania go bo to oznaczałoby ograniczenie jego praw. Owszem, możesz domniemywać, że dopóki ktoś nie protestuje widząc, że kierujesz w jego stronę obiektyw to nie ma nic przeciw wobec tego, że go sfotografujesz.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
izbkp napisał/a:
Owszem, możesz domniemywać, że dopóki ktoś nie protestuje widząc, że kierujesz w jego stronę obiektyw to nie ma nic przeciw wobec tego, że go sfotografujesz.


Ja właśnie z tego punktu widzenia wychodzę fotografując na ulicy.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Cholera, a wystarczałoby trochę kultury. Niezależnie od tego, czy prawnie ktoś może czy nie może mi zabronić fotografowania go (jej), jeśli sobie nie życzy być fotografowanym/ą, to go/jej nie fotografuję.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
PiotrR napisał/a:
jeśli sobie nie życzy być fotografowanym/ą, to go/jej nie fotografuję.
To czy sobie życzy czy nie najczęściej mogę stwierdzić dopiero po wykonaniui zdjęcia. Wtedy już drugiego nie robię.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Kiedyś rozmawiałem z jednym fotografem. Powiedział mi, że jeśli to są typowo zdjęcia pozowane, to zgoda jest wymagana. Jeśli zdjęcia sprawiają wrażenie przypadkowych - to już nie. Tym niemniej z tego co widzę, to wszystkie stocki wymagają zgody każdego modela, który jest na zdjęciu rozpoznawalny. Niezależnie od pozy. Także pewne prawne regulacje to jedno, a zwykła kultura to drugie. Choć jak mi się nie chce starać o zgodę, to po prostu zakładam tele. Nie mam jednak w zwyczaju publikować zdjęć gdzie można kogoś rozpoznać bez jego wyraźnej zgody.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
izbkp napisał/a:
Ty z tego wywodzisz, że wolno Ci fotografować każdego i takie zdjęcia trzymać w domowym albumie.


Tak, z tym, że nie miałem na myśli prawa do fotografowania kogolwiek nawet wbrew jego woli i obowiązku tej osoby poddania się temu. ;-)

izbkp napisał/a:
Owszem, możesz domniemywać, że dopóki ktoś nie protestuje widząc, że kierujesz w jego stronę obiektyw to nie ma nic przeciw wobec tego, że go sfotografujesz.


Własnie o to mi chodziło. Takt przed kodeksem prawa.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mam wrażenie, że znów wałkujemy rozwałkowany temat. Wszystko już w tym temacie zostało napisane. http://pentax.org.pl/view...highlight=zgoda
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
jorge.martinez napisał/a:
Mam wrażenie, że znów wałkujemy rozwałkowany temat. Wszystko już w tym temacie zostało napisane. http://pentax.org.pl/view...highlight=zgoda


Trochę trudno odseparować ludzi od miejsc i pewnie dlatego taki bias. Ale już staram się trzymać kurs :->
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
guerilla napisał/a:
"Prosze pana, pan nie może robić zdjęciów!"

I co Ty na to?

[ Dodano: 2009-08-24, 10:46 ]
guerilla napisał/a:
pieprzyć to, ja sobie dałem spokój z takim rozmyślaniem,

Mnie zawsze powstrzymuje pewna obawa oraz myśl, że nie mam czasu szarpać się z nadgorliwacami wołającymi policję czy inne służby.


Wybuchnąłem śmiechem, na te "zdjęciów". To urocze było ;-)

Nie powstrzymuj sie, ludzie robią tyle rzeczy naruszających wolność współobywateli, że robienie zdjęciów jest na prawdę niewinne.!
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
guerilla napisał/a:
Jak to zawołała do mnie pani ostatnio - "Prosze pana, pan nie może robić zdjęciów!" ;-)

Bystrzyca, Bystrzycą, ale w Stolicy Polski, co prawda na peryferiach (zaraz przy Apollo), ale pewna pani (w słusznym wieku) obserwując mnie jak robię zdjęcia, podeszła do mnie i zaczęła... po co mi te zdjęcia? bo to są jakieś dziwne zdjęcia, bo nie są rodzinne! czy ja aby nie jestem jakimś dziennikarzem i szykuje się jakaś afera? A po krótkiej mojej odpowiedzi w sensie "robię zdjęcia bo lubię", pani zaproponowała "może poszedł by pan ze mną i zrobił zdjęcie pewnemu panu, bo on mnie nachodzi, robi awantury i mnie bije" :shock:
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Na allegro pojawiły się legitymacje prasowe za 10zł. ;-)
http://www.allegro.pl/ite...e_prasowka.html
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Karol Popik napisał/a:
Na allegro pojawiły się legitymacje prasowe za 10zł.


"Zawód: Reporter" :?:
 

catintheflat  Dołączył: 07 Sie 2009
Pewnie większość ludzi dałoby się nabrać na tą legitymację ale pojawiłby się nowy problem. Skoro już by wiedzieli, że jesteśmy kimś z gazety to zaraz by zaczęli, ze mam sfotografować to albo tamto bo tu rura ciekanie bo pies sąsiada nasikał pod drzwiami itp ;-)


PS. Albo jeszcze gorzej wzięli by nas za jakiegoś paparazzi i by było s****** ty żydzie z wyborczej....

 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Już nie ma :(
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
JackDeJack napisał/a:
Już nie ma :(

bez sensu
przecież ten koleś nie sprzedawał legitymacji prasowych swojej gazety, tylko oferował wyprodukowanie legitymacji, wg dostarczonego projektu - czyli oferta dla gazet

ciekawe z jakiego powodu usunęli :?:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Lepiej chyba pomyśleć o założeniu Stowarzyszenia Fotoreporterów Niezrzeszonych :-P
Ale chyba trzeba by napisać statut, założyć konto w banku i zarejestrować to w sądzie.
Potem już tylko wydawać legitymacje :mrgreen:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
JackDeJack, W gruncie rzeczy nie jest to skomplikowane bo do rejestracji Stowarzyszenia Zwykłego wystarczą 3 osoby ;)
Można także zarejestrować swój blog/stronę jako czasopismo, co za tym idzie samemu zostać Red. Nacz. i wydawać legitymacje prasowe ;)
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
catintheflat napisał/a:
Pewnie większość ludzi dałoby się nabrać na tą legitymację ale pojawiłby się nowy problem.


I to pewnie nie jeden (wcześniej lub później) 8-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Kumplowi mojemu z Czestochowy zwykla legitymacja lokalnego Fotoklubu nie raz pozwolila na spokojne focenie. Bylem tez swiadkiem, gdy na pytanie np. 'a po co panowie robicie tutaj zdjecia?' odpowiedz ze jestesmy z fotoklubu wyraznie uspakajala podejrzliwe umysly smutnych ludzi.

W Czestochowie od jakiegos czasu rujnuja dawna fabryke materialow ogniotrwalych - megamiejsce. Nie ma tam zadnych plotow i nawet za specjalnie nie gonia. Jednakze ostatnim razem nadzialismy sie na jakiegos powiatowego wazniaka w towarzystwie ochroniarza. Oczywiscie rozpoczeli nieprzyjemnie od wiadomego pytania ale na haslo Fotoklub przestali na nas patrzec jak na intruzow tylko wazniak zaczal sie dziwic, po co fotografujemy takie byle co. I nawet dali nam laskawie do zrozumienia, ze teraz to musimy sobie isc bo maja jakies wazniakowe wizytacje ale za dwa tygodnie presja im zejdzie i bedziemy mogli sobie focic..
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Odchodząc nieco od głównego tematu ( ;-) )- jak ma się sprawa z wnoszeniem aparatu do miejsc, w których wewnętrzny regulamin zabrania fotografowania (np. wchodzę do sklepu z puszką na szyi, bez niecnych zamiarów- założyłem dekiel na szkło, chcę załatwić sprawunki...)- mają prawo traktować mnie jak arabskiego terrorystę podkładającego świnie - za samo posiadanie ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach