rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Mnie tam naszło na wymiankę kita na uniwersalne szkło spacerowe - jak w temacie, tylko szkoda mi dać tyle kasy za ciemne szkło 8-)
Czekam na jakieś porównania użytkowników 18-135 do kita II typu: ostrość 18-105 przy 50mm i F5.6 porównywalna np do 7.1 kita itp., może wtedy łatwiej będzie się zdecydować.

Kit do widoczków na f9 jest wystarczająco dobry, przekonałem się o tym na ostatnich wyjazdach. Przydało by mu się jednak więcej ostrości na pełnych przysłonach gdy brakuje światła. Brakowało mi czasami niestety tego długiego końca, tutaj byłoby w sam raz :roll:

 

peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
W linku na wcześniejszej stronie było porównanie tego szkła na 36mm przy F 4.5 z 35mm/2.8 Ltd. na F4.5. Różnicy znaczącej nie ma. Toteż na pewno jest ostrzejszy od kiciusia. :-)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
nie wiedziałem gdzie napisać, zdecydowałem się tutaj.

Mam tego pentaxa 18-135mm iwłaściwie fotografuję nim zamiennie z 35/2,4. Mam też * 16-55mm oraz sigmę 50-150mm z HSM (ver.2) i moje pytanie dotyczy właściwie tej sigmy.. Gwiazdkę do szerokości w pomieszczeniu to zostawię, ale czy przy częstym używani jednak 18-135mm ta sigma wydaje mi sie jakby niepotrzebna.

Chodzi za mną jej sprzedaż, ja wiem że jasna ale mi się dubluje...
 

peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
Jeśli Ci sigma nie potrzebna, to sprzedaj, choć to trochę dziwny temat na takie rozterki... :-P Jak dla mnie posiadanie dwóch zumów o podobnym zakresie mija się z celem - co innego zum + stałki o zbliżonych ogniskowych.

Napisałbyś chociaż co sądzisz o 18-135 ;-)

squonk napisał/a:
* 16-55mm

16-50 :idea:
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Jednego dnia nabyłem 18-135 i 35/2.4 i do teraz praktycznie wpięty zoom a unlimiteda może z pięć razy założyłem.
Fakt - pogoda nie za bardzo "fotogeniczna", nooo i do moich amatorskich pstrykań zakres 18-135 narazie wystarcza (gdyby on jeszcze miał światło 1.7 - 2.8).
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
espresso napisał/a:
ze stajni pentaxa
:shock: to już nie z garażu ? ;-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
wuzet napisał/a:

:shock: to już nie z garażu ? ;-)

Po 3 kwartale i o wiele lepszych wynikach finansowych niż się spodziewała sama HOYA ( http://www.pentaxforums.c...er-results.html ) , produkcja została przeniesiona z garażu do stajni. Następnym etapem jest Barak (też czarny, składający w łapkach dany obiektyw) a potem już mityczna możliwość robienia szkiełek na taśmie Nikona/Canona podczas ich przerwy launchowej. Używany na hali produkcyjnej skład chemiczny powietrza wpływa bardzo pozytywnie na korygowanie abberacji oraz - co nie mniej istotne - na podniesienie ego nabywcy (świadomość, że takie samo powietrze zostało uwięzione w obiektywach profesjonalnych firm dodaje jednak pewności i jakości do robionych zdjęć i ociera się prawie o możliwość nazywania takiego obiektywu serią L Pentaksa) ;-)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Mało tu fotek z tego szkła.

"Poluję" na tego ptaszka, zwany tu "Blue Jay" z familii sójkowatych. Bardzo szybki i płochliwy. Wiem - przydała by się jakaś pięćsetka, najlepiej 2.8 (ptasiarze wiedzą).
Jednak i tym "kiciakem", jak większość tu nazywa tego typu obiektywy można coś "upolować". Ptaszysko w gałęziach ok. 25 metrów, bardzo ruchliwe, światła mało.

Jak na tzw. "budżetowe" szkło i tą ogniskową, w/g mnie, efekt nienajgorszy.
Druga fota, to wycinek z pierwszej 100%.


Blue Jay l by dżejpi, on Flickr


Blue Jay by dżejpi, on Flickr

[ Dodano: 2011-02-04, 02:23 ]
peterK napisał/a:
Mnie by satysfakcjonowało 2.8-4.0

już lepiej Ty nie kombinuj... nie jest źle ...

Wystarczy, że osłona przeciw-słoneczna (dodawna do szkła za darmo) od środka ma czarny, zamszowy meszek, o wiele delikatniejszy niż niejedna osiemnastoletnia Sigma EX (czy któryś z posiadaczy zajżał do środka osłony?), to już jest warta brania.
 

Apache  Dołączył: 09 Lut 2010
dżejpi,

Jak dla mnie mocno to zdjęcie fioletowe (z lewym górnym rogu wręcz tragicznie to wygląda) :-/
Nie wiem, czy to wina złych warunków, czy ten obiektyw aż tak aberruje?

Ponawiam swoją prośbę do tych, którzy mogliby porównać jakość zdjęć generowanych przez ten obiektyw w porównaniu z zoomami typu S18-200, S/T/P18-250. Interesuje mnie wyłącznie jakość obrazu, a nie silniki, stabilizacje, itd.

dżejpi - z tego, co widziałem w innym wątku posiadasz nową Sigmę 17-70. Przyznam, że bardzo poważnie zastanawiam się nad jej zakupem, ale ten Pentax 18-135 trochę mi namieszał w głowie. Podobne pytanie jak wyżej: jak oceniasz jakość zdjęć P18-135 w porównaniu z tą Sigmą? Spodziewam się, że Sigma jest lepsza, ale czy to duża różnica?

Z góry dzięki.
Pozdrawiam.
 

peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
No trudno nie zauważyć tej CA... Ale z drugiej strony to mam wrażenie, ze warunki były "dość" trudne.
dżejpi napisał/a:
Mało tu fotek z tego szkła.

Stanowczo :-P
dżejpi napisał/a:
już lepiej Ty nie kombinuj... nie jest źle ...

Ależ ja nic nie mówię, z F2.8-4.0 to żadna cena nie byłaby do zniesienia, jak sądze.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Apache,
niestety, aberracje będą przy tego rodzaju scenerii. Zauważyłem, że występują na obrzeżach kadru, szczególnie na fotach lekko "pod słońce".
Na krawędziach przedmiotów w głębi są one bardziej fioletowe. Na przedmiotach znajdujących się bliżej krawędzie ozdabia kolor zielony.
W centrum kadru, w strefie ostrości aberracje praktycznie nie wystepują.
Pamiętać też należy, że nie jest to szkło z "górnej półki".

Daleki jestem od testowania obiektywów. Porównując fotki z Sigmy 17-70 do zrobionych pentaksowym szkłem odnoszę wrażenie, że jednak DA 18-135 wygrywa.
Ostrość w obu na tym samym poziomie (przy takich samych ustawieniach), jednak kolory na zdjęciach z P są, jak dla mnie, ładniejsze, "cieplejsze".
Światło podobne (P przy 70mm ma 4.5), jednak 135mm na długim to dodatkowy plus dla Pentaksa.
Waga, to dodatkowy plus Pentaksa - jest lżejszy.

Nie miałm/nie mam zoom'ów S18-200, S/T/P18-250, a na podstawie fotek z sieci nie będę porównywał.

[ Dodano: 2011-02-04, 15:09 ]
To, że obecnie u mnie DA 18-135 na pierwszym miejscu, wcale nie świadczy, że S 17-70 jest dużo gorsza.
Jest bardzo dobrze wykonana. Na krótkim końcu ma 17mm/2.8, co jest dużym plusem. "OS" w obiektywie w/g mnie lepszy niż "SR" w naszych puszkach a blokada obiektywu też nie raz się przydaje.
Mamy w czym wybierać i to chyba najważniejsze.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
http://www.pentaxforums.c...35mm_review.php

Tutaj jeden chyba z pierwszych testów szkła. Ogólna ocena 8.3/10, przy czym praca AF oceniona na 10/10. Nowy motorek widzę robi furorę....
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
espresso napisał/a:
Liczę na to że ten rodzaj napędu AF na stałe zagości w pentaxowych obiektywach i szybko zapomnimy o nieszczęsnych SDMach.


espresso,
Wrzucałeś gdzieś na forum jakieś sample z 18-135? Chętnie bym sobie je pooglądał. Chodzi mi głównie o rozdzielczość obrazu i pracę pod słońce (twój konik :-P ). W zasadzie klamka zapadła, sprawię sobie to szkło na wiosnę, ale chciałbym się utwierdzić w przekonaniu, że 18-135 jest faktycznie przekozacki. :-D
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
Benek napisał/a:
Ogólna ocena 8.3/10, przy czym praca AF oceniona na 10/10.

pomijając AF, w porownaniu z 50-200 WR nic specjalnego, wychodzi na to że sam silnik DC jest wart 2000pln.
---------------18-135 / 50-200
sharpness ---------7 / 7
aberrations -------7 / 9
bokeh -------------9 / 9
autofocus --------10 / 6
handling ----------9 / 8
value -------------8 / 10
overall ---------8,3 / 8,2

czekamy na wersję DAL :-) na śrubokręt i bez uszczelek
 
paweł p  Dołączył: 20 Lis 2008
b-bar01 napisał/a:
pomijając AF, w porownaniu z 50-200 WR nic specjalnego

no i trochę inny zakres ogniskowych
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
b-bar01 napisał/a:
wychodzi na to że sam silnik DC jest wart 2000pln.
Nowość, za nowości trzeba płacić. ;-)
espresso napisał/a:
dziś myslałem że tą długą gwiazdkę zrzucę z wysokości 2400m
Pentax, just Pentax. :roll:
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
espresso napisał/a:
bardziej uzyteczny od 60-250.
No masz...całkiem inne ogniskowe,a tak poważnie...dobry jest,mam dylemat czy do spaceru nie kupić,miast 17-70?
 

peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
Adamss68 napisał/a:
mam dylemat czy do spaceru nie kupić,miast 17-70?

Nie zastanawiałbym się nawet - światło jakoś nieznacznie różne, ale masz lepszy zakres, af, uszczelnienia (jeśli komu potrzebne) no i jest mniejszy.
Mnie trochę zastanawia sens zakupu tego szkła w moim wypadku, i nie wiem czy nie zacznę szukać da18-250... zakres lepszy jak dla mnie. No i używkę można wyrwać za znacznie bardziej sensowną cenę. :-| A sample z PPG są zachęcające.
Przydałoby się porównanie tych dwóch szkieł. (Z samplami, a nie af czy to że jeden ma lepszy zakres a drugi uszczelnienia :-P ).
 

ariel007  Dołączył: 25 Sie 2008
dziś rano zrobione zdjęcie prawie pod słońce

 
ano  Dołączył: 17 Lut 2011
Czy ktoś może podpowiedzieć jak sie ma jakość obrazu w 18-135 w stosunku do P17-70. Oczywiście w zakresie 18-70.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach