fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
 
espresso napisał/a:
fotonyf napisał/a:
sporo wielkich fotografów wtedy było....
ano było... dziś za to jest więcej pstrykaczy

Z autofokusem :mrgreen:
 
salceson  Dołączył: 28 Lis 2011
Tak, nie ma to jak dynamiczne sceny fotografowane jasnym obiektywem bez autofocusa. :lol:
Przecież samemu można kręcić, a to że wyjdzie jedno na sto to drobiazg. :roll:
To, że kiedyś zdjęcie trzeba było naświetlać przez 15 minut nie znaczy, że wszystkie późniejsze udogodnienia to fanaberia "pstrykaczy". EOT.
 

Slavol  Dołączył: 13 Lis 2011
Nie wiem ja u Was było... ale kiedyś na filmie i analogu zdecydowanie mniej zdjęć podczas sesji się robiło. Jak człowiek założył film (czasem z trudem zdobyty) to nad każdym zdjęciem jednak trochę się zastanowił, ustawił dobrze kadr itp. Dziś ... cóż ... przynajmniej ja jednak bardziej stałem się pstrykaczem. Na kitach strzelam fotki praktycznie bez opamiętania ;) z nadzieją że zawsze coś wyjdzie i tak się na ogół dzieje.
Opamiętanie z analoga wraca dopiero jak zapnę manualne szkło.
Tak więc wg. mnie DZIĘKI CI PANIE ZA AF - cudna sprawa. Co do celności - ideał nie istnieje. Podejrzewam że nawet Ci którzy stwierdzili u siebie IDEALNE aparaty w rękach naszych kolegów "badaczy pisma świętego" okazałoby się że jakiś FF bzy BF jednak jest na tym czy innym szkle.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
fotonyf napisał/a:
salceson napisał/a:
Ile to fajnych ujęć poszło do kosza z powodu błędnej pracy autofocusa.

Jak Ci wszyscy ludzie robili zdjęcia, gdy nie było jeszcze autofokusa...?
I sporo wielkich fotografów wtedy było.... :-)

Gdy nie było autofokusa to były duże jasne matówki z klinami, mikrorastrami itp. Teraz w nowych lustrzankach matówki są małe ciemne i bez tych dodatkowych elementów jak klin czy mikroraster. Pentax do K-7 i K-5 niby produkuje specjalną matówkę która ułatwia ostrzenie manulane ale nie można jej kupić.

Chcemy czy nie jesteśmy zdani na AFa. :-/
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Lepszy sprzęt nie przeszkadza w zrobieniu dobrego zdjęcia.
Bardzo dokładny AF pewnie też.
Przy mnogości sprzedawanych lustrzanek jest bardzo mało ludzi, którzy sprawdzają czy w ich aparacie występuje FF lub BF z takim czy innym szkłem. Są tacy, którzy „produkują” bardzo ostre zdjęcia, całkowicie zapominając o kompozycji. I tacy, którym brak ostrości nie przeszkadza, a jednak ich pstryki są o wiele bardziej interesujące.
Zgadzam się z tymi, co są wymagający w stosunku do AF.
Płacimy za aparat i mamy prawo wymagać, aby spełniał określone normy.
Przy moim K-5 po wgraniu najnowszego oprogramowania dało się wyregulować wszystkie obiektywy w przedziale, na jaki pozwala regulacja i jestem zadowolony.
O ostrości zdjęcia jednak wolę sam decydować.
 
Promocja111  Dołączył: 04 Lis 2008
ZbyszekB napisał/a:

Gdy nie było autofokusa to były duże jasne matówki z klinami, mikrorastrami itp. Teraz w nowych lustrzankach matówki są małe ciemne i bez tych dodatkowych elementów jak klin czy mikroraster. Pentax do K-7 i K-5 niby produkuje specjalną matówkę która ułatwia ostrzenie manulane ale nie można jej kupić.

Chcemy czy nie jesteśmy zdani na AFa. :-/


Jak nie można kupić Pentaksa to można coś takiego:

KatzEye
lub takiego:
Focusing Screen
niby nie można, a jednak można
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
adeer napisał/a:
Zauktualizowałem, zresetowałem, FF dalej jest, skorygowałem w Debug Mode, ale...
autofocus działa szybciej i sprawniej, nie lata po całej skali, ale trafia w cel, zdecydowanie szybciej niż przed upgrade - mówię o Tamronie 17-50 :)

Czyli po aktualizacji trzeba resetowac ustawienia? Ja przez pomylke wgralem soft 1.13 i zapomnialem wyciagnmac karte jak wlaczylem menu przy starcie i znnow zapytal to istalke, wiec dalem "nie" ale potem wlaczylem jeszcze raz tak samo i dalem ponnownne instalowaie, rozumie ze to nie ma znaczenia dla dzialania aparatu.. PO prostu zainstalowalem 2x wersje 1.13.
Alek
 
myqel
[Usunięty]
Czesc witajcie, mam pytanko, k-5 wróciła mi z kalibracji (problem ze światłem żarowym) a w miedzyczasie pojawił sie nowy soft 1.13. U mnie jest 1.12. Czy moge bez obaw o zresetowanie lub rozlegulowanie skalibrowanego AF wgrać nowy firmware?

dzieki i pozdrawiam
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
myqel napisał/a:
Czy moge bez obaw o zresetowanie lub rozlegulowanie skalibrowanego AF wgrać nowy firmware?

Jeżeli masz wszystko OK i jesteś zadowolony, to bym nie wgrywał.
 
myqel
[Usunięty]
Wgrałem i potwierdzam - nic sie nie "popsuło" czyli nowy firmware nie ruszył kalibrowanego AF.

pozdrawiam Michał
 
piotrox  Dołączył: 30 Sty 2010
Witam
Zwracam sie do moderatorów Ten watek powinien byc podzielony tematowo tzn na poszczególne modele Pentaxów ( K7 K5 Kr Kx itd) Np. Jak zachowuje sie pentax K5 po wgraniu nowego firmware lub Jak zachowuje się Pentax K7 po wgraniu nowego firmware itp.
Użytkownicy danego modelu Pentaxa wypowiadali by sie konkretnie jak zachowuje się jego model po wgraniu nowego firmware
Na teraz zrobił się mały błagan (trzeba wałkowac cały wątek i wykluczać odpowiedzi użytkowników innych modeli pentaxa a uwage zwracać na ten model co mnie interesuje)
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
myqel napisał/a:
k-5 wróciła mi z kalibracji (problem ze światłem żarowym)

Może dokładnie opisz przyczynę wysyłki do serwisu i na ile poprawili?
Jaki nr. softu miałeś wgrany w momencie wysyłki do serwisu?
Komuś się przyda taka informacja.
 
myqel
[Usunięty]
OK a wiec pentax k5 z firmware 1.12 ze znanym z forum problemem duzego FF dla swiatla zarowego i BF dla swiatla dziennego dla wszystkich podpinanych szkiel a wiec doprowadzajace do szalu wielokrotne odwiedzanie menu mikroregulacji i ustawianie od ok -7 do +7.
Aparat zostal wyslany do apollo, po 2 tyg wrocil ze skalibrowanym AF i juz w/w problemu nie ma. Roznica i komfort pracy nie do opisania. W miedzyczasie pojawil sie soft 1.13, po wgraniu i testach aparat nie utracil serwisowej kalibracji.

pozdrawam. m.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
myqel napisał/a:
pentax k5 z firmware 1.12 ze znanym z forum problemem duzego FF dla swiatla zarowego i BF dla swiatla dziennego dla wszystkich podpinanych szkiel


takiego problemu z tym fw juz raczej nie bylo...
 
piotrox  Dołączył: 30 Sty 2010
A ja tak konkretnie zapytam się wszystkich Panów co do firmware 1.13 dla Pentaxa K5
A mianowicie: jakie konkretne rożnice zauważyliście? w porównaniu z wcześniejszymi oprogramowaniami do K5 (jakość zdjęć szybkość AF itp) Prosze o konkrety i przyklady jeżeli to możliwe Nadmieniam tylko do K5
Dodam jeszcze jedno wątek ten zmienia temat i moderatorzy powinni usunąć ostatnie wypowiedzi typu jak nie bylo Auto fokusa jak robiło się wtedy zdjęcia itp
Wiem że jestem tu nowym forumowiczem ale mnie denerwuje ten balagan w koncu ten wątek dotyczy nowego firmware
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja wgrywam zawsze najnowsze oprogramowanie i nie bawię się w testy. Uważam, że nie bez powodu wydaje się upgrady. Widocznie coś tam zauważyli, wsłuchali się w opinie użytkowników, itp. Inaczej po kiego diabła by to wydawali. Szanuję ich pracę i skoro wgranie nowego softu należy do użytkownika to tak robię. Pzdr.

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Koledzy! Wyluzujcie! Wiosna idzie. Czas wyjść w teren i focić, focić..... Można też strzelić samemu lub w większym towarzystwie, jedno, drugie lub wiecej :-B Pzdr.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Wgrałem nowy firmware do K-x, ale nie zauwazyłem zmian.
PS.paradziqs, gratuluję awansu w hierarchii forum :-P
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotrox, paradziqs, prośba jest, abyście przenieśli się na PW jeśli macie coś do siebie. Wątek czasowo zamykam dla ochłonięcia dyskutantów i posprzątania.

EDIT: otwieram i życzę wszystkim MIŁEJ dyskusji :-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja dziś byłem na porządnym spacerze w lesie. Jak wszystko pachniało wiosną. Widziałem pierwsze przebiśniegi. I pierwszego motylka. I biedronek w ch... no dużo ich było :P Polecam wszystkim!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach