mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
mygosia, a co do megapikseli to jak się robi tylko w jpgach to można sobie ustawić 6 mpix. i tyle, duża matryca nie jest problemem.
Ja bawiłem się kilka dni nx11 z 30 f2. W porównaniu do kx znacznie mniejszy [płaskośc robi swoje], bardzo wygodny uchwyt. Samsungi są bardzo dobrze wykonane, sprawiają wrażenie pancerności. Iso mimo, że matryca ta co w k7 to coś mi jakoś tak dobrze wyglądało wyższe. Rzeczą, która pierwsza rzuca się w oczy jest nieprzyzwoicie precyzyjny AF. Trafia co do milimetra. Po tych kilku dniach zabawy zmieniłem trochę moje przyzwyczajenia w pracy z lustrem - jak podpinam coś bardzo jasnego i zależy mi na precyzyjnej ostrości to kadruje [choć to niewygodne] na LV - trafialność 100%.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
NEX-y mają tę przewagę nad NX-ami, że jakoś mi tak bardziej pasują do kobiecych dłoni. Może przez te obłości, małe rozmiary, faktury plastiku? Kiedy moja żona bierze do ręki NX200 albo NX5 to jakoś średnio to wygląda. Gdyby jeszcze ten NEX miał naprawdę małe szkła...
No ale, co kto woli. :-D

P.S. Popieram mcgyver. Trafialność bezlusterkowców, przynajmniej NX-ów sprawia, że człowiek po zrobieniu fotki na f1.4, f2.0 może się pozbyć odruchowego, nerwowego włączania podglądu x5 w celu sprawdzenia, czy ostrość została złapana, czy też znowu BF/FF dał się we znaki...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
mygosia napisał/a:
Dzisiaj będe miała NEXa do obwąchania.

I jak? Macanto z NEXem było? Ja przymierzyłem "szóstkę" w firmowym sklepie. Malutki jest. Z nowym power-zoomem brakło mi miejsca między gripem i obiektywem żeby zmieścić palce obu dłoni (prawa na gripie, lewa od spodu trzymająca za obiektyw). Trochę rozczarowujące. Poza tym OK. Podstawowe kółka i spust na właściwym miejscu. Wizjer dobry o ile wyłączy się symulację efektu ustawień. Pomieszczenie było ciemne, tak na 1/20s przy f/4 i ISO1600. Przy takich parametrach obraz w TruFinderze spoko - bez szumu i klatkowania. Przymknięcie do f/16..22 powoduje już kaszanę, wizjer szumi i skokowo odświeża. Ale to raczej ekstremalna kombinacja na takie warunki :roll: Jak napisałem, można to wyłączyć. Wtedy kadruje się elegancko na pełnej dziurze, a efekt ustawień pojawia się dopiero po przyciśnięciu spustu do połowy. Czy są jeszcze jakieś modyfikacje w tym względzie, nie wiem, nie miałem czasu więcej ćwiczyć, a sprzedawca nie wiedział :-> Pozdrawiam!
p.s. Obiektyw 16-50 całkiem przyjemny, silniki ma praktycznie niesłyszalne.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Koleżanka nie wzięła do knajpy i nie macałam :)
Może jutro się uda?

Ona ma NEXa3.

Szóstki nie biorę pod uwagę [cena], raczej celuję w 5, jak już.

Kfan - napiszę, ino znajdę chwilę czasu! Dzięki!
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Dodam jeszcze, że jak na mój gust AF w pełni użyteczny. Co prawda za każdym razem sprawdza przód-tył czy jest ustawiony "w punkt", ale robi to bardzo sprawnie. Nie podejmuję się jednak porównywania do innych aparatów, bo mam za małe doświadczenie i pewnie za niskie wymagania :-P Przymierzając do mojego Olka, nie odczułbym straty.
Aha, nowy NEX-5 używa tej samej matrycy co "6" więc też powinno być dobrze.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
mygosia napisał/a:


Kfan - napiszę, ino znajdę chwilę czasu! Dzięki!


Spoko i tak pogoda zrobiła się paskudna wieje i leje trzeba przeczekać na jakies "babie lato" :-D
Dziś to nawet pieskowi musiałem papu do budy dać bo bał się wyjść :-D

Póki co możesz wstępnie rzucić okiem na parę fotek w wątku o akcesoriach do NX w " innych systemach".

W mojej opinii z tego co tu napisałaś to dla Ciebie na ten moment najkorzystniejszym wyborem jest NX11 z kompletem naleśników. Wizjer i flash na pokładzie- sprawdzona niezawodna konstrukcja bez jakichś baboli których obecnie jest mnóstwo na rynku.
Nie warto aż tyle przepłacać w tym momencie za nowości a tu nie dość ze korpusy drogie to i optyka również.

Do Sony póki co nie kupisz nic takiego jak 30/2 a już tylko dla tej maleńkiej stałeczki warto mieć NXa.

Nie znaczy to że usilnie namawiam, stwierdzam tylko obiektywne fakty i wyrażam subiektywną opinię a to co wybierzesz to Twoja sprawa..

Miłego wieczorku.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kfan napisał/a:
Do Sony póki co nie kupisz nic takiego jak 30/2 a już tylko dla tej maleńkiej stałeczki warto mieć NXa.


35/1.8 Sonego ani małe ani tanie nie jest, fakt. Tylko stabilizacja OSS na ossłodę... ;)
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
Jeżeli rozmawiamy o NEX to mam tylko zwykłą 5 a nie 5N ale obsługa jest makabryczna. Mam bezrolkowego Olka E-PL1 i jestem w stanie zmienić wszystkie ustawienia daleko szybciej niż w NEX. Oczywiście jakość obrazowania to inna bajka, ale przesiadka z K-x na E-PL1 nie była bolesna, jak przechodzę z E-PL1 na NEX to włosy z głowy rwę. O szybkości AF nie powiem, bo bawię sie na EVILach tylko manualnymi cudeńkami.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Z NXów biorę pod uwage tylko 200.

Dla NX-11 nie sprzedawałabym kiksa - za mało bym zyskała.
:)

[ Dodano: 2012-11-05, 22:03 ]
Aha - wątek o akcesoriach NX oczywiście śledzę - ale na razie nie zobaczyłam nic, co by mnie do niego przekonało jakoś definitywnie ;-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
tomekkarol - po odpowiednim zaprogramowaniu przyciskow B/C, NEX jest co najmniej uzywalny. Ja wlosow juz nie trace, biorac soniacza do reki ;-)
Oczywiscie nic nie zastapi pokretel/przyciskow/rolek :-D
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
mygosia napisał/a:
Z NXów biorę pod uwage tylko 200.

Dla NX-11 nie sprzedawałabym kiksa - za mało bym zyskała.
:)
;-)


Hmm trochę nie rozumiem więc kilka pytań uzupełniających
- co konkretnie chcesz zyskać i skoro NX11 daje tego zysku za mało to co da go więcej?
- Czego nie daje Ci kiks?

W kwestii "przekonania" to też zależy jaki czynnik miałby Cię przekonać.
Wydaje mi się że są tam wystarczające dowody na to, że optyka jest bardzo dobra i przy tym tania a kwestie kolorystyki itp sa kwestią indywidualnych upodobań co na przykład widać w naszym RAW Challenge.
Może odwrócę zagadnienie i zapytam co konkretnie Cię powstrzymuje?

Co do NX200/NEX-5 itp np ja nie lubię używac czegoś co wygląda jak papierośnica z uwagi na ergonomię.

Szpileczki są piękne miło się je ogląda na nodze ale czy idąc w góry będzie Ci w nich wygodnie?
Mogłabyś używać takiego aparatu bez wizjera?
Liczysz się z konsekwencjami jego braku?

Proponuję zapomnieć o korpusie póki co i na początek zająć się optyką.
Musisz sprecyzować jakie tematy chcesz realizować jakie masz wymagania jakościowe, w jakich warunkach oświetleni a będziesz pracować i jaki budżet na to chcesz przeznaczyć.
Inaczej to dojdziemy do aparatów marki Leica..
Nie zapominaj też że optyki będziesz używać znacznie dłużej niż korpusu...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Kfan napisał/a:
- co konkretnie chcesz zyskać i skoro NX11 daje tego zysku za mało to co da go więcej?
- Czego nie daje Ci kiks?


Pierwszy post

Cytat
Krótko mówiąc potrzebuję aparaciku:
- małego!


Pierwszy i niezbędny warunek.

Ja wiem, że NX11 ma zapewne więcej zalet, niż nx200, czy też nex.
ale moim skromnym zdaniem - najlepszy aprat to taki, który masz przy sobie...
:-)

Miałam kiksa - z powodu jego wielkości, przez ostatnie 2 lata głównie leżał w domu. no i szkoda mi go było brać na kilkutygodniową włóczęgę w sakwach...
:roll:

Cytat
ja nie lubię używac czegoś co wygląda jak papierośnica


Własnie czegos takiego szukam.

Kfan napisał/a:
Mogłabyś używać takiego aparatu bez wizjera?


uzywam od 1,5 roku.

Proponuję zapomnieć o korpusie póki co i na początek zająć się optyką.
Musisz sprecyzować jakie tematy chcesz realizować jakie masz wymagania jakościowe, w jakich warunkach oświetleni a będziesz pracować i jaki budżet na to chcesz przeznaczyć.
Inaczej to dojdziemy do aparatów marki Leica..


Zresztą - tak naprawde to WSZYSTKO było już wałkowane w tym wątku... :roll: :roll:
I o wielkości.
I o cenie.
I o potrzebach.
I o braku wizjera.
I o wadze.
I o zaletach i wadach.

[ Dodano: 2012-11-06, 10:37 ]
I np. o jakości jpegów i wielkości RAWów.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Cytat
Szpileczki są piękne miło się je ogląda na nodze ale czy idąc w góry będzie Ci w nich wygodnie?
Mogłabyś używać takiego aparatu bez wizjera?




Poza tym wizjer jest za 400 zł do dokupienia i zamocowania na gorącej stopce ...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
pipeman, owszem, ale wtedy trzeba zapomnieć o lampie błyskowej.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
mygosia napisał/a:
Kfan napisał/a:
- co konkretnie chcesz zyskać i skoro NX11 daje tego zysku za mało to co da go więcej?
- Czego nie daje Ci kiks?


Pierwszy post

Cytat
Krótko mówiąc potrzebuję aparaciku:
- małego!


Pierwszy i niezbędny warunek.

Ja wiem, że NX11 ma zapewne więcej zalet, niż nx200, czy też nex.
ale moim skromnym zdaniem - najlepszy aprat to taki, który masz przy sobie...
:-) .


Z tym się zgadzam więc cóż... NX10 mam zawsze przy sobie w tej dokładnie chwili znajduje się w kieszeni mojej kurtki i ma zamocowaną stałkę 30/2 razem z osłoną przeciwsłoneczną. Jak jadę na rower może mi nawet na szyi wisieć i nie przeszkadza. Takie coś z istDSem nie przeszłoi więc też często leżał w domu.

No ale jeśli nie potrzebujesz wizjera i flasha to OK nie wtrącam się ja tylko zwracam uwage na te aspekty i na to, że różnica w wielkości NX20 vs 11 czy 20 jest minimalna można rzec bez znaczenia. Jaki by ten korpus mały nie był i tak musisz zapiać obiektyw a przy matyrycy APS-C trudno o takie.
Do NXa masz obecnie 3 naleśniki systemowe z AF.
To decyduje że aparat jest mały

Jeśłi to ma być priorytet to nawet nie masz innego wyboru poza NEXem i jednym naleśnikiem póki co.

Musiałabyś pójść na kompromis, zrezygnować z APS_C i wejść w m4/3 albo w Nikon 1.

Co do tych bla bla o jakości jpgów wielkości rawów itd itp to są to bzdury, którymi naprawdę nie warto sie przejmować. Na nic się zda jakakolwiek jakość jpgów jak obiektyw uraczy Cię abberacjami lub flarami albo programowymi korekcjami wad optyki całą tą jakość zdegraduje.
Przy APS_C liczy się dobra optyka i pewny AF-niezbędny przy jasnych szkłach a nawet i przy ciemnych tele bo GO jest już mała. Reszta to "fotoszop".

Możesz zresztą wejść na Imaging Resource i uruchomoć funkcję comparometr.

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Wybierasz aparat 1 i 2 wybierasz daną fotkę w tej samej wersji klikasz aby powiększyła sie na 100% i możesz na ekranie porównać sobie te jpgi.
Możesz je pobrać i zrobić sobie pokaz slajdów z losową kolejnością taki ślepy test przekona Cię czy widzisz gdzieś różnicę czy nie.

Można też np. z Phtography Blog pobrać zarówno jpgi jak i rawy czasem są zdjęcia tego samego obiektu wykonane różnymi aparatami niestety tylko z kitów ale zawsze i też sobie porównać na ekranie lub wydrukować duże powiększenie.

Po takich "badaniach" wyrobisz przynajmniej własną opinię a to ułatwi podjęcie decyzji takiej czy innej.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2012-11-06, 16:07 ]
pipeman napisał/a:


Poza tym wizjer jest za 400 zł do dokupienia i zamocowania na gorącej stopce ...


Dobre z tymi szpileczkami :-D
Niestety do NX200 nie ma wizjera chyba, że optyczna lunetka.
Poza tym trzeba to gdzieś nosić poniewiera sie może się zgubić.
Lepiej jak to wszystko jest w zwartym korpusiku.
Jestem o tym przekonany bo ponad 2 lata używam dziesiatkę i praktyka potwierdza moje spostrzeżenia. Miałem sporo sytuacji kiedy wizjer był niezbędny.
W silnym słońcu na ekranie po prostu nie da się kadrować.
NIe jestem sam w tej opinii - niedawno czytałlem opinię oPentaksie K01 któego user też narzeka na ten aspekt.
Flasha też sporo się uzywa np do doświetlania pod słońce czy nawet na jakiejś imprezce gdzie bez lampy nie można zrobić zdjęcia.
Z tego powodu bardzo polubiłem ten korpusik.

Jednym słowem nie rozumiem ludzi kupujących NEXy 5, NX200 itp - no ale ja taki dziwny jestem 8-)


P.S.
Tutaj taki gość mający taką możliwość porównuje sobie bezpośrednio matryce Fuji i Samsunga:
http://forums.dpreview.com/forums/thread/3293803
 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
Jedynym rozsądnym wyborem w krainie bezlustrkowców w rozsądnej cenie jest Fuji X-E1...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Arkadiuszu, niestety Fuji jest poza moim zasięgiem cenowym.

Kfan napisał/a:
Jak jadę na rower może mi nawet na szyi wisieć i nie przeszkadza.


Mi na szyi nawet RS1500 przeszkadza - widac szyja szyi nierówna :D

Kfan napisał/a:
Możesz zresztą wejść na Imaging Resource i uruchomoć funkcję comparometr.

E no - jestem diehardem :-) Nie lubuję się w pixelpeepingu i dzieleniu włosa na czworo.
Dużo bardziej opieram się na subiektywnych opiniach uzytkowników.
A szczególnie na opiniach, co im w systemie przeszkadza...

No własnie - czego Tobie brakuje w NXie? Jakie ma wady wg Ciebie?
:-)


Ostatnio zachwycił mnie mój SuperTakumar 50/1,4 na M42, którego przeznaczyłam do sprzedaży i robiłam zdjęcia testowe.
Niby mam lepsze obiektywy, o lepszej ostrości, lepszym bokehu, ale gdy strzeliłam kilka fotek - doszłam do wniosku, że ten obiektyw nie jest na sprzedaż. Ma swoje ograniczenia, ale dawno nie czułam takiej radości z podpięcia obiektywu do puszki. niesamowite uczucie :)

I tak właśnie - tabelki, aberracje - to nie wzystko.
A logika nie zawsze u kobiet wygrywa z emocjami ;-)

Mam właśnie u siebie NEXa 3 z kitem do potestowania.
Piękny, mały, wytrzymały aparacik. Przeżył kilka tygodni w wyprawie motoenduro do Afryki [kurz, pył, wilgoć, temperatura] - i nawet sie nie zająknął.

Mam nadzieję, że później będę miała możliwość pomacania Twojego Samsunga :-) Tak BTW - jakie masz obiektywy?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
mygosia napisał/a:
Mam nadzieję, że później będę miała możliwość pomacania Twojego Samsunga

Uhhhhh. Robi się gorąco...
:-P

P.S. Manuale na NX200 też chodzą całkiem fajnie. Podczas ostrzenia włącza ci się automatycznie lupa, co przy dobrym wyświetlaczu pozwala na względnie komfortowe fotografowanie. Wrzucałem na forum fotki zrobione Jupiterem 135, Zenitem 55 i Tairem 300 podpiętymi do NX200.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
mygosia napisał/a:


No własnie - czego Tobie brakuje w NXie? Jakie ma wady wg Ciebie?
:-)


Oczywiście znajdzie się nieco.

Po pierwsze to brak nowości i akcesoriów na półkach sklepowych.
Można to i owo zobaczyć w FJ lub Euro RTV ale to stanowczo za mało.

Co do samego aparatu to oczywiście chciałbym aby miał większy wizjer, odchylany ekran, mniejszy najlepiej zerowy Shutter lag i matrycę z użytecznynm ISO 12800 i DR 10EV.

Częśc z tych punktów spełnia NX20 jeszcze drogi ale ..na wiosnę być może jego cena będzie do przyjęcia, zobaczyny.
Aparat nie jest najlepiej przystosowany do zdjęć seryjnych - choć prawdę mówiąc tu wszystko dzieje się tak szybko, że to czy ma się podgląd czy nie przestaje mieć znaczenie.
Przydałby się większy bufor do zapisu RAWów bo po kilku pstrykach zapełnia się i trzeba czekać na zapis ale w praktyce nie jest to specjalnie uciążliwe.

Trzeba wziąć pod uwagę to ze pewne wady są niejako wspólne dla wszystkich a niektóre specyficzne dla modelu.
Specyficzną cechą NX10/11/5 jest lustrzankowa ergonomia. Uchwyt przyciski kółeczko pod ręką pomimo maleńkich gabarytów da się tym wygodnie posługiwać.
Do wszystkiego jest szybki dostęp a to bardzo ważne!!!
Z przycisków przydałby się dedykowany RAW/jpg i przełącznik AF/MF bo ile na obiektywach zoom jest to przy naleśniku trzeba użyć wybieraka (przycisnąć 3x)
Akurat przy NX10 brakuje Framing mode (ma to już NX11).
(Kwestia użyteczności wizjera w studio - normalnie NX10 pokazuje jak wyjdzie zdjęcie co czasem oznacza ciemność - kiedy używasz flasha)
Najbardziej jednak mi brakuje kasy na obiektywy
:evilsmile:
Ich ilość w systemie nie jest piorunująca ale nawet na to co jest (pomimo bardzo atrakcyjnych cen) trzeba wydać nieco pieniędzy.
O ile z niedostatkami korpusu można żyć, obejśc to i owo to bez obiektywów zdjęć się robić nie da.

No i ta 30/2.. Ilekroć patrzę na jakiś fajny aparat np lustrzankę to zaraz przychodzi na myśl codo niego podepnę i czy wejdzie do kieszeni? Ile to będzie kosztowało?
Jednym słowem można popaść w uzależnienie i w "talibanizm" :-D .

Może ktoś wskaże alternatywę ja nie widzę zestawu z dużą matrycą i standardem ekw. 50/F2 o tak małych gabarytach.

Podsumowując uważam że nie ma idealnych aparatów.
W przypadku NXów też są" zady i walety" ale te wady z nawiązką rekompensują obiektywy, które są dobrej jakości i są tanie.
Dla mnie to jest właśnie ten kluczowy argument.

No i jeszcze dygresja w kwestii dopinanego wizjera, który ktoś tu podał jako argument.
Na wystawie FJ leży wizjerek do Olympusa EP za jedyne 999 PLN.
Cóż ja dziękuję za taką kwotę to mam do NXa naleśnika 16/2,4 jeszcze zostaje na dobry bufet a a przypadku białej wersji to zostanie jeszcze i na 30/2 lub 20/2,8

Generalnie mamy na rynku taki paradoks matrycowy - aparaty FF są drogie bo matryca FF jest większa od APS-C. Aparaty m4/3 są też drogie choć matryca jest mniejsza od APS_C w podobnym stopniu jak ta od FF.
Mało tego matryca 1" w Nikonie 1 też nie tania. To samo w Sony RX100.
Idąc dalej niedawno fuji życzyło sobie za 2/3" w kompakcie tyle co inni za APS-C. Gdzie tu logika? Jednym słowem APS_C są najgorsze :shock:
Na moje wychodzi, że APS-C są najbardziej opłacalnymi.

[ Dodano: 2012-11-07, 10:07 ]
Benek napisał/a:
[
P.S. Manuale na NX200 też chodzą całkiem fajnie. Podczas ostrzenia włącza ci się automatycznie lupa, co przy dobrym wyświetlaczu pozwala na względnie komfortowe fotografowanie. Wrzucałem na forum fotki zrobione Jupiterem 135, Zenitem 55 i Tairem 300 podpiętymi do NX200.


Nie kłam!! Fotki były zrobione za pomocą NX200 podpiętym do ww obiektywów :mrgreen:

mygosia z nalesników mam tylko 30/2 a poza tym zoomy.
Natępny na rozkładzie jest portretowy 85/1,4 który do małych nie należy.
No i ten Samyang 8/F2,8 "chodzi mi po głowie".
Potem zobaczę albo zoom 12-24 albo 16/2,4 no i to rybie oczko Samyanga.
Macro 60/2,8 też bym nabył no ale jak pisałem wszystkeigo mieć nie można.

TAIRA obiektywnie rzecz biorąc lepiej Ci będzie podpinać do SONY - focus peaking ma swoje zalety.
Niestety adaptery i lustrzankowe szkłą znacznie powiększają aparat i nie jest on wtedy
mały...

Ja zreszta też mam pentaxowe szkła ale nie chce mi się ich podpinać.
AF wygrywa z MF i sobie leżą.
Jak wyjdzie Pentax/ Ricoh K02 w wersji FF to się przydadzą :-D
 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
mygosia napisał/a:
niestety Fuji jest poza moim zasięgiem cenowym


No niestety póki co poza moim też... a tak naprawdę marzy mi się Fuji X1 Pro... miałem okazję zrobić tym cacuszkiem kilka zdjęć. Rewelacyjny na wysokich czułościach, szybki i celny autofokus, aparacik naprawde z klasą. Leciutki choć wygląda naprawdę na solidną konstrukcję... zbieram kasę :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach