a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
W ten sposób granice wątku "Matówki" zetknęły się z granicami wątku "Może kawał?" :mrgreen: Superaszczo! Lubię to forum!
 
TomBombadil  Dołączył: 15 Maj 2008
JackDeJack, te 270zł to wszystko, co miałem do zapłacenia.
 

maciejza  Dołączył: 12 Gru 2008
odgrzeje temat ...

Wyciagnalem matówke z Yashici:


czy przy odrysowywaniu do wymiaru K200D musze srodek klina ustawic niżej niż srodek/oś symetrii oryginalnej matówki ?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Wyciągnij matówkę z K200d i sobie zmierz. ;-) Powinno byćna środku, ale rzeczywiste położenie czujnika może się nieco różnić.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Ktoś Mi może podać Wymiary Matówek z serii MZ i MEs ? :-P
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
matówka z MEs 34x24 mm

No i mam taki mały problem, do DL2 dopasowałem matówkę z MEs i oszukuję pomiar ekspozycji. Czy ktoś miał coś podobnego ??? po dopasowaniu matówkę mogę ustawić tak, że punkt pomiarowy starej matówki pokrywa się z rastrem, lub po odwróceniu 180* pokrywa się z klinem, za każdym razem nie doświetla zdjęć :|

Pozdrawiam.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
ale to chyba przypadłość tego typu matówek -> ciemniejsze niż te standardowe.
Trzebaby pewnie urzyć korekcji ekspozycji na stałe.

Kiedyś widziałem na forum zestawienie które matówki wpływają, a które nie na pomiar ekspozycji.
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
ok, korekcja o 1 EV na minus przeżyję, mam kolejny problem :) tym razem z ostrością
dla:
kit 18-55 ostrość ustawiana przez AF i ręcznie jest ok
sigma 10-20 AF ustawia dobrze, ręcznie jest źle
da 50-200 AF dobrze, ręcznie źle
helios 44-m4 źle

z tego co w innym poście wyczytałem to może byc ustawienie matówki, tylko dlaczego przy tym jednym obiektywie (18-55) wszystko jest ok, jak regulować matówkę :/

Pozdrawiam
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
dejot, a masz moze suwmiarkę do dokładnego zmierzenia grubości obu tych matówek ?
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
w tym momencie nie, na akademiku trudno o taką rzecz ;)
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
bo może jest źle, ale na kicie nie widać, bo jego ciemność sprawia, że błąd i tak mieści się w GO? :-D
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
możliwe, ale na 50-200 na tych samych ustawieniach jest różnica :)
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
hmm... s sumie długi kit jest ciut jaśniejszy na 55 mm niż krutki, f/5.6 do f/4.0 to jakby nie patrzeć cała działka, chociaż przy na tyle wysokich przysłonach to nie spodziewałbym się dużej różnicy GO...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Do regulacji położenia matówki można wyciąć ramkę z cienkiego sztywnego materiału w podobnym kształcie: |__| (bez jednego dłuższego boku - od strony zatrzasku półeczki)
Później metodą prób podkładać jedną lub kilka takich ramek pod matówkę. Nie mam cyfrowego korpusu ale ktoś pokazywał zdjęcia i chyba standardowa matówka też nie leży bezpośrednio na półeczce ale właśnie na jednej takiej ramce z cienkiego metalu.
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
kombinowałem już z ramką, ponieważ matówka od ME na "oko" wydawała się cieńsza na ramkę naklejałem warstwami taśmę izolacyjną (w sumie to jedną warstwę bo jak więcej to nie chciał się zamek zatrzasnąć) i nie zauważyłem żadnej zmiany :/ ... pokombinuję może jeszcze w weekend, ale i tak już jestem trochę wściekły bo trochę porysowałem obie matówki.

Pozdrawiam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dejot napisał/a:
ponieważ matówka od ME na "oko" wydawała się cieńsza

Grubość matówki nie ma znaczenia dla poprawności działania a jedynie dla możliwości poprawnego montażu. W matówce "pracuje" powierzchnia która jest od strony pryzmatu czyli grubość decyduje czy da się zapiąć ramkę i unieruchomić matówkę.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Grubość matówki może nie ma znaczenia, ale znaczenie ma jak głęboko klin i mikroraster jest osadzony w matówce, a raczej jaka jest różnica pomiędzy powierzchnią zmatowienia i klina/rastra.
Jeśli byśmy zamieniali matówkę na taką bez klina i rastra - czyli gładką - to inna grubość nie powinna mieć znaczenia, bo jak napisał PLWK pracująca jest powierzchnia od strony pryzmatu.
Więc zawsze powierzchnia pracująca matówki jest na tym samym poziomie/odległości od lustra/obiektywu i pryzmatu.
Jeśli klin/raster są wyżłobione zbyt głęboko w matówce może okazać się konieczne skorygowanie tej odległości.
Tak ja to widzę.

Ja włożyłem matówkę i od strzału było ok. :mrgreen: Jednak jak słychać nie zawsze tak jest :-( - chyba jednak cena matówki którą zapłaciłem 74USD vs 17USD za chińczyka robi różnicę (transportu i cła nie liczę ;-) ).


[ Dodano: 2009-01-21, 09:35 ]
BTW - Focussingscreen znowu ma matówki K3Grid - taką mam, koszuje ale jest cacy.
 
sumer  Dołączył: 14 Maj 2008
Witam.
Wczoraj zaadaptowałem matówkę z MX-a do k10d i chciałem się podzielić spostrzeżeniami.
Matówka z poziomym klinem i mikrorastrem wokół (szkoda, że nie spisałem modelu).
Matówkę zeszlifowałem papierem ścierny pod wymiar.
I teraz najważniejsze, ostrzy w punkt ze wszystkimi szkłami i przy każdej odległości. Pomiar światła działa poprawnie, testowane z pomiarem centralnie ważonym.
Matówka jest tej samej jasności, ale lepiej oddaje bokeh :-D

Miałem rozbitego MX i od pół roku się zbierałem, żeby to zrobić, tym bardziej, że poczytałem trochę o problemach z ostrzeniem i naświetlaniem. A teraz Cieszę się jak dziecko :-D

Ostrość sprawdzałem z obiektywami 30/1.4 55/1.8 i 70-200/4,5-5,5 i jest dokładniejsza od AF
 
Mucha  Dołączył: 28 Maj 2008
Witam

Kupiłem matówkę od Nikon d40x



Czerwoną linią zaznaczyłem miejsce szlifowania.
Ostrzy z FA50/1.4 idealnie. Centralny punkt ostrzenia w pionie pokrywa się z klinem.
Niestety matówka po dłuższym boku jest minimalnie krótsza od oryginalnej i mam lekko przesunięty punkt ostrzenia (dosłownie o grubość diody wyświetlanej) w prawo. Ostrzy prawidłowo więc dałem sobie spokój z poprawkami.
 

tanthalos  Dołączył: 04 Gru 2008
czy ktos wie, gdzie mozna w PL dostac matowke z klinem i rasterem do k20d? czy tez zostaje mi tylko zagranica/ samorobka?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach