White  Dołączył: 31 Paź 2008
midocad, dzięki za przeprowadzenie testu, jednak zachowanie Twojego 16-45 na f4 jest jakieś dziwne u siebie nigdy czegoś takiego nie zauważyłem.
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Podsumowując - skoro są takie skrajne opinie to wychodzi na to, że kontrola jakości w P jest mówiąc eufemistycznie "mało precyzyjna" - szkoda bo wychodzi na to, że trafiłem na jakiś feralny egzemplarz - wszechogarniająca tandeta nas zalewa :-/ Przynajmniej mój trzeci "kiciak" w karierze jest jakimś demonem jakości ;-)
 

midocad  Dołączył: 03 Mar 2008
Myślałem, że jest gorzej na 16mm, ale po przymknięciu jest w ostry na całej powierzchni
Do tej pory robiąc nim zdjęcia w terenie starałem się nie robić się na 16 tylko na 17-18mm
wydawało mi się, że tak będzie lepiej, ale tak wcale nie jest.
W teście porównawczym z kitem testowałbym DA 16-45 na 16,24,35,45 mm
Jestem pewny, że 16mm jest lepsze w DA 16-45 mm.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ja praktycznie używam go głównie na 16 mm i z racji upodobania do widoczków rzadko używałem f4. Ale parę takich zdjęć zrobiłem i nigdy nie zauważyłem by bok był ostrzejszy od środka kadru. Jest odwrotnie u mnie. Uważam, że na 16 mm i w przedziale od f8 do f16 szkiełko jest całkiem dobre do krajobrazu, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cenę w stosunku do możliwości.
 
akuracik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Jedno co się nasuwa po obejrzeniu sampli MIDOCADA (dzięki za test) to że chciałbym mieć takie szkło jak DA 12-24,niestety priorytety zakupowe ustala żona ,a ona nie ma najmniejszego zrozumienia,dla potrzeb fotografa amatora.W moim zasięgu więc, pozostaje tylko DA 16-45, oraz oraz wątpliwości co do sensu kupna tego szkła ,jeśli posiadam DA 18-55 II , czyli najlepszego z kitów.A tak a propos, poważnie zastanawiam się nad kupnem wersji uszczelnionej. a starego kitaII, zostawić sobie w rezerwie, zresztą wg. mnie grzechem by było, pozbywanie się za tak śmieszne pieniądze ,niezłego w sumie szkłą.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
akuracik ja to już pisałem gdzieś ale powtórzę :-) Jak dla mnie DA16-45 jest dużo miodniejszy od kita. Jest sporo szerszy i jakoś tak fajniej się nim zdjęcia robi.
Jak się pojawiły kity II to nawet kupiłem jednego, z myślą, że sprzedam da16-45. No i sprzedałem. Kita :evilsmile:
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Pamiętaj, że dziób Ci się w Da 16-45 będzie najbardziej wysuwał przy 16mm, niektórzy tego nie lubią :-P
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
akuracik, marudzisz jak nie wiem co. Po prostu idź sobie do sklepu przestrzelaj 16-45 i będziesz miał porównanie z kitem. Albo lepiej to jeszcze sobie popstrykaj DA 12-24.
Po takim doświadczeniu wiedział będziesz, że 16-45 jest wart swojej ceny, 12-24 także i kit też. Potem policz na co Ciebie stać i podejmij męską decyzję.
 

Sroqraf  Dołączył: 29 Maj 2009
Witam, jako świeży użytkownik 16-45 muszę szczerze przyznać, że z punktu widzenia średnio zaawansowanego amatora, po bezpośrednim porównaniu z 17-70SDM, nie mówiąc już o podstawowym 18-55 - jest to zdecydowanie najlepsze szkło jakie miałem - biorąc pod uwagę stosunek jakość optyczna/cena. W tej chwili można kupić za ok 750zł całkiem szerokie i niezłe optycznie denko. Widzę jednak, że również u Pentaxa pojawiają się "nierówne" modele. Być może na ten gorszy trafiłem kupując 17-70 SDM, bo szybko zmieniłem go na zwykłego KIT'a (ostrzenie w nieskończoność bez porównania lepsze).
W SDM ciche ostrzenie kończyło krótką listę zalet. Pomyłki focusa nagminne, niepewne ostrzenie po często długim czasie i wielu próbach - niestety.
Kit pewny i solidny ale chciałem coś szerszego i ostrzejszego.
16-45 - gdyby był nieco dłuższy, byłby idealny, tak czy inaczej jest wystarczająco ostry, pewnie ostrzy i jego cena nie szokuje (chociaż biorąc pod uwagę jakość wykonania, mógłby być tańszy). Faktycznie irytować może najdłuższa lufa przy 16mm :) dość nietypowo

Pozdrawiam
 
akuracik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Rozumując tak jak White, to w sumie żadne forum nie jest potrzebne ,tylko iść do sklepu ,,postrzelać" i kupować. Moim zdaniem właśnie po to są różne fora, żeby podzielić się swoimi opiniami , wrażeniami oraz wątpliwościami na różne tematy, czyli pomarudzić.Poza tym nie wiem jak w pięknej stolicy Dolnego Sląska, ale w szarej i brzydkiej Górnego nie jest tak, że wchodzisz do sklepu i czekają na Ciebie pełne półki szkięł pentax-a,no więc postrzelać sobie możesz najwyżej do personelu.Właśnie dzisiaj byłem w jednym ze sklepów i na pytanie o DA 16-45 facet odpowiedział mi że i owszem jest ,ale ale tylko na zamówienie,(czekać do tygodnia) a postrzelać sobie można nawet w sklepie, tylko jego po kupnie.Niestety prawda jest taka, pentax jeśli chodzi o dostępność jest chyba na szarym końcu spośród wszystkich systemów.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Jakoś mi się nie chce wierzyć, że w Katowicach tak kiepsko z zaopatrzeniem. Są jeszcze sklepy internetowe i PW do kolegi z forum mającego odpowiednie szkło mieszkającego w niedaleko.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
White napisał/a:
Jakoś mi się nie chce wierzyć, że w Katowicach tak kiepsko z zaopatrzeniem.
uwierz. Górny Śląsk to jakaś fotograficzna dziura. O ile szkła kundelki jeszcze znajdziesz to z P jest problem. Mieszkam w dwustutysięcznym mieście które nie ma ani jednego prawdziwego sklepu foto. Po akcesoria bardziej skomplikowane niż filtr UV muszę jechać 25km dalej. Jak zapytałem kiedyś w sklepie o slajdy to mnie wyśmiali a w większości sklepów nawet nie wiedzą co to jest film 120.
W MM w Zabrzu kupisz każdy aparat z wyjątkiem Pentaksa. Jeszcze 2 lata temu mieli w ofercie ale nawet wtedy nie sprzedawali nic poza kitowymi zestawami.
W Katowicach jest co prawda trochę lepiej ale niewiele.
 
akuracik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Trudne do zrozumienia , ale niestety prawdziwe to co napisał NEMO.W hipermarketach typu ,,Saturn czy ,,MM "lub innych i to nie tylko w Katowicach ale w pozostałych dużych miastach na terenie Sląska oferta Pentax-a,sprowadza się w zasadzie do KM i KX i to w zestawie z podstawowymi szkłami. Jest jednak wyjątek od reguły, a mianowicie 2 sklepy gdzie i wybór niezły oraz fachowa i miła obsługa pierwszy, to ,,Fotoceny" w Chorzowie na Wolności (są oni też przedstawicielem Sigmy) , oraz,,Fotozakupy"w Tarnowskich Górach, ten sklep zaś oprócz tego, wg.mojego rozeznania ma jedne z najniższych cen na sprzęt foto w kraju.Polecam bo miałem z nimi do czynienia.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
A niby Dolny Śląsk to ma lepiej niż Górny? Nie bądźcie śmieszni. We wrocławskich MM, EURO RTV, czy Saturnie jest tak jak wszędzie - k-m z kitem, czasem k-x, ewentualnie jakiś zabłąkany GX-20 za szybą. Do tego DA 50-200, oryginalny pilot, dwie Sigmy z mocowaniem Pentaxa i jakiś tamron. I to wsio. OK - we Wrocławiu jest Fotomaster na Odrzańskiej, tam są ze 3-4 obiektywy do Pentaxa i 2-3 puszki do pomacania. Ale za ladą za to stoi gbur, któremu nic się nie chce i traktuje klienta jak zło konieczne (najdelikatniej mówiąć). O cenach które tam proponują nawet nie wspomnę - w MM jest taniej. Często sprzedają sprzęt bez gwarancji Apollo, czyli z prywatnych nieoficjalnych kanałów dystrybucji (ja tak kupiłem DA 55-300). A postrzelać to sobie tam możesz, ale chyba z palców.

Na G.Śląsku masz przynajmniej fotozakupy, bardzo w nich podobnie do Fotomastera, ale obsługa i ceny są nieporównywalne.

O niemałych w końcu, kiedyś wojewódzkich miastach typu Legnica, Wałbrzych nie wspomnę. Tutaj sprzedawca markę Pentax kojarzy z ultratanimi tosterami lub pastą do zębów Elmex.

P.S. Gdyby nie możliwość zakupów przez internet, albo możliwość ściągania sprzętu w ramach sieci MM lub EURO, to chyba zmieniłbym system.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Cieszcie się ,że nie mieszkacie w Kielcach - to dopiero czarna dziura fotografii:)

I gdzie tu macać i strzelać przed zakupem.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
kondrath, niestety... w Szczecinie nie jest lepiej ze sklepami foto. Może i jest centrum Sigmy, ale Pentaksowych kundli mają jak na lekarstwo. MM ubogi jak nigdzie. Jeszcze jakiś sklep by się znalazł, ale ceny nie małe i na miejscu niewiele...
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Jak to ktoś napisał na forum "Pentax jest dla twardzieli" ;-)
 

paveld  Dołączył: 06 Lut 2010
akuracik napisał/a:
<...>wybór niezły oraz fachowa i miła obsługa pierwszy, to ,,Fotoceny" w Chorzowie na Wolności (są oni też przedstawicielem Sigmy)<...>

Potwierdzam opinie o Fotocenach - bardzo miła obsługa, znosi marudzenie klienta bez fochów.
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Benek napisał/a:
Ale za ladą za to stoi gbur, któremu nic się nie chce i traktuje klienta jak zło konieczne
gdy kupowałem Sigmę odniosłem zupełnie inne wrażenie
A w saturnie był pentax 12-24
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
MCsubi napisał/a:
A w saturnie był pentax 12-24

Teraz? W jakiej cenie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach