fides  Dołączył: 21 Cze 2016
FraZa napisał/a:
Nurtuje mnie to ostatnio, bo wiadomo że samyang to najlepszy wybór (tylko dystorsja za duża i nie wiem czy do pokonania w obróbce?)


profile z LR świetnie sobie radzą ale jak wspomniał kolega trzeba pamiętać o zapasie.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
FraZa napisał/a:
Nurtuje mnie to ostatnio, bo wiadomo że samyang to najlepszy wybór (tylko dystorsja za duża i nie wiem czy do pokonania w obróbce?)

http://stormandsky.com/lens14mm
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W tym Samyangu problemem może być nie wielkość dystorsji lecz jej kształt.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Można zrobić sobie profil korekcji Samyang 14 do K-1 w Adobe Lens Profile Creator.
To nic trudnego ;-)
Zrobiłem sobie taki do GX-20 i K-50...
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
FraZa napisał/a:
... szukam teraz ultraszerokiego kąta z af do K-1 - poza 15-30/2.8 coś jest dostępnego sensownego ....Ja nie widzę

jaad75 napisał/a:
Miałeś wyżej - 12-24 Sigmy, poza tym masz np. 14/2.8, 15-30/3.5-4.5 i 17-35/2.8-4 Sigmy i podobne 17-35 i 14 Tamrona. .
Te Sigmy i zoom Tamrona nie wytrzymuja próby matrycy 36 Mpx. Nadają się na poczatek krajobrazowcom, którzy zaakceptują niezbyt żyleciasty obrazek mimo f11. Ale w żadnej repo gdzie trzeba otwartych szkieł. Stałki 14 mm - nie znam ich, zastanawiałem się nad ostrym Samyangiem 14 mm, ale on nie ma AF, FraZa pytał o Af.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Po co komu AF w 14 ?
Ustawia się hiperfokalną i zapomina o AF ...
No chyba że ktoś na F 2.8 będzie z bliska robił fotki ? Wtedy LV może się przydać czyniąc AF raczej zbędnym...?
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jacek_Z - sprawdzałeś te sigmy i tamrony albo masz jakieś źródła testów? Możesz podać?
Czyli na placu boju af zostają Pantaxy - FA 20-40 i FA 20/2.8. Tylko weź i gdzieś znajdź :( A ostatnio widziałem na ebayu 20/2.8 za jedyne ponad 4 tys. zł :)

Właśnie - szeroki kąt potrzebny mi nie do widoków tylko do zdjęć reportażowych, eventowych gdzie nie ma zbytnio czasu na ręczne ustawianie ostrości i często trzeba użyć otwartych szkieł.

Markus - z LV da się szybko zrobić zdjęcie? Ja tego w ogóle nie używam, kilka razy z podniesioną nad głowami ludzi K-1 robiłem ale wtedy tylko af ratuje
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Nie wiem jak działa LV w K-1 ? :evilsmile:
Pentaxami to chyba od wieków , szybko zdjęć się nie robi ? ;-)
W zasadzie możesz walić serią któreś wyjdzie...?
Focus peak chyba jest w K-1 ? w K-50 trochę to przyśpiesza wyostrzenie...
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
FraZa napisał/a:
Czyli na placu boju af zostają Pantaxy - FA 20-40 i FA 20/2.8.
Z FA20-40 faktycznie będzie problem, ponieważ nie ma takiego szkła ;)
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
FA20-35
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
F 17-28 naprawde daję radę
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
michal5150 napisał/a:
FAJ 18-35

Kilka sampli z K-1: http://pentax.org.pl/view...1236617#1236617
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
FraZa napisał/a:
Jacek_Z - sprawdzałeś te sigmy i tamrony

Właśnie - szeroki kąt potrzebny mi nie do widoków tylko do zdjęć reportażowych, eventowych gdzie ..często trzeba użyć otwartych szkieł.
Sprawdzałem oczywiście na 36 Mpx ale na Nikonie D800 - bo tego uzywam. Więcej osób poleca Tamrony, ale ja się przekonałem (sprawdzałem na swoim body, szkła używane), że ciut lepiej wypada Sigma HSM 17-35 2.8-4 i te Sigmę kupiłem. Nie jest ostra, ale za niewiele ponad 1 tys zł nie da się kupić nic ostrego (bardzo szerokiego) na te matrycę, no chyba że Samyanga 14 bez Afu. Pozwalam sobie
mieć nieostre szkło, bo prawie nie używam szerokiego kąta. To u mnie takie szkiełko do focenia u cioci na imieninach. Jak raz na rok mam poważne zlecenie gdzie trzeba szerokości to pożyczam nikkora 14-24.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Jacek_Z napisał/a:
Nie jest ostra, ale za niewiele ponad 1 tys zł nie da się kupić nic ostrego (bardzo szerokiego) na te matrycę, no chyba że Samyanga 14 bez Afu.

Ja tego Samyanga pozbyłem się bardzo szybko niestety. Łapał mi przeokropne odblaski, często i chętnie. A miałem tę wersję z powłokami. Nie chcę sobie nawet wyobrażać jak to wyglądało przed liftem.
Jacek_Z napisał/a:
Pozwalam sobie
mieć nieostre szkło, bo prawie nie używam szerokiego kąta.

Ja podobnie. Do szerokich ujęć używam.. 9mm Fisheye LensCap od Olympusa :-) I w przeciwieństwie do wsszystkich dobrych szkieł pod m4/3 ta "zaślepka bagnetu" nieźle radzi sobie ze światłem, a obrazek daje przyzoity, choć wymaga podbicia kontrastu dość znacznego. Ale to tak na marginesie.

Do K-1 jest 15-30 i chyba nie ma na co narzekać.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jacek_Z - ta Sigma nie jest ostra w centrum czy w rogach? Bo optyczni piszą że w centrum żyleta
Tylko szkoda że jej nie ma w sprzedaży ani tego Tamrona :(
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Optyczni testowali ją w 2006 r - czyli tylko na DX i na matrycy która pewnie miała cos koło 10 Mpx (a może i mniej - nie doczytałem na czym ja testowano). Opinie użytkowników tak przychylne nie są. Brzegi FX przy 36 Mpx - porażka.
Nie jest ostra nawet w centrum. Tamron 17-35 też nie. Chwalić to ją można jedyne za szybki AF, filtry 77mm (większośc moich szkieł ma taki filtr).
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
siemka wszystkim po długim czasie nieobecności pytanie mam jedno czy są zadowoleni użytkownicy ? nowej puszeczki ??
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Witam cieplutko,

na pewno tacy są, puszeczka sprawuje się wyśmienicie, o czym przekonało się już wielu forumowiczów.

Pozdrawiam serdecznie Kochani
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
no właśnie mam zamiar kupić w PL :) za tydzień :), ciekawe czy 16-45 będzie jakoś działać na nim :D
choć nastawiam się na stałeczki :D bo moje ukochane 50mm będzie w końcu standardem a nie portretówką :-B
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
adriano210 napisał/a:
ciekawe czy 16-45 będzie jakoś działać na nim :D


W trybie kadrowania na pewno ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach