jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
ja mam pytanie, skoro NEX jest mały, ale ma mało szkieł, więc w Sony Center polecają kupić adapter... jak jest wtedy z jego kompaktowością nexa z adapterem ? ;)
 

unum  Dołączył: 03 Kwi 2012
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
jaczes napisał/a:
ja mam pytanie, skoro NEX jest mały, ale ma mało szkieł


Zapowiedziane nowości:

Sony 10-18 f/4 OSS: available in November 2012 for $850.
Sony 35mm f/1.8 OSS: available in December 2012 for $450.
Sony 16-50 f/3.5-5.6 OSS (kit lens): available in January 2013 for $350.

Pierwsze dwa szkła bardzo fajne. Jeśli ta 35 to będzie naleśnik, to trzeba pochwalić Sony.


Swoją drogą na przykładzie NEX-ów i NX-ów widać dwie różne drogi budowy systemów bezlusterkowych. Samsung skoncentrował się na szkłach, wypuszczając w dość krótkim czasie prawie dziesiątkę niezłych szkieł (20-50, 18-55, 18-200, 50-200, 16/2.4, 20/2.8, 30/2, 60/2.8, 85/1.4 + zapowiedziane na photokinę 45/1.8, 12-24 - nie liczę tu licznych wersji II) trochę jednak zaniedbując korpusy (NX210 wyróżnia od poprzednika w zasadzie tylko WiFi, a do flagowca NX20 wpakowano matrycę z NX200 i to cała nowatorskość).
Sony tymczasem robi świetną robotę w korpusach, ewidentnie jednak zaniedbując szklarnię.

 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
nic tylko kupić sonego z przejściówką na NX ;)
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
jaczes napisał/a:
nic tylko kupić sonego z przejściówką na NX ;)


To byłby idealny zestaw... SonSung XE1.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
jaczes napisał/a:
nic tylko kupić sonego z przejściówką na NX ;)


No. Szklarnia NX + korpusy NEX.
NXNEX byłby hiciorem.
 

WoRaS  Dołączył: 30 Lip 2009
Benek napisał/a:

Zapowiedziane nowości:

Sony 10-18 f/4 OSS: available in November 2012 for $850.
Sony 35mm f/1.8 OSS: available in December 2012 for $450.
Sony 16-50 f/3.5-5.6 OSS (kit lens): available in January 2013 for $350.


A to są szkła z bagnetem E (NEX)? czy A? Jakoś nigdzie nie moge tego wygooglać...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
WoRaS napisał/a:
A to są szkła z bagnetem E (NEX)? czy A? Jakoś nigdzie nie moge tego wygooglać...


Na mirrorlessrumors.com piszą, że to mają być NEX lenses...
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
NEX-7 czy NEX-5 ? Jak uważacie - opłaca się dawać tą różnicę ?

za 7 przemawia bardzo mocne "wnętrze", 2 pokrętła do zabawy, wbudowana lampa błyskowa
za 5 dobra matryca (k-5?) ogólnie przyzwoity- lekkim minusem jest dołączana lampa, o której można zapomnieć z domu.

Aparat z założenia ma służyć amatorowi z aspiracjami ;)

Edyta:
Co do szkieł - to starczy krótki kit + jakaś standardowa stałka na początek.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Ja bym kupił NEXa-5. Siódemka jest droższa przeszło 2000 zł., a to kupa kasy. Co prawda nie mogę dodać, że "za różnicę lepiej dokupić lepsze szkiełko", bo do NEX-a szkieł w zasadzie nie ma :mrgreen: , ale te dwa klocki naprawdę lepiej można zagospodarować (fotograficznie).

Co do lampy - w NX200 jest podobnie jak w NEX-5. A ja lampki w zasadzie nie wyciągam z kieszeni małej foto-torebki, w której praktycznie zawsze noszę Szajsunga. Problem "zapomnienia" więc mnie nie dotyczy...
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
też bym brał 5-tkę... użytkuję ją od 9 miesięcy na początku tylko z kitem (którego już nie używam) i później wzbogacając moją szklarnię o contaxowe 75/2.8 (jakość super, wygoda użytkowania średnia przez tani adapter, całkiem tanie 700zł), Sigma 30/2.8 E (uwielbiam to szkiełko, nie za duże, ostre na 2.8 i 700zł za nowe :D ) i od niedawna CV 15/4.5 (piękne, malutkie szkiełko, jakościowo super, za krótko je mam żeby coś sensownego powiedzieć ale jak na razie od 3 tygodni go nie zdejmuję z body ;))
Nex-em zastąpiłem C 5d pierwszą wersję i nie żałuję jak na razie, nawet jestem bardziej zadowolony, bo mogę go zabrać wszędzie bez problemu. 7-ka ma więcej pokręteł ale 5-tkę można też w miarę fajnie skonfigurować, że jest wygodny i szybki dostęp do tego co potrzeba. Jest również lepszy przy super szerokokątnych stałkach bo niby można zdjęcia z 7-ki naprawić cornerfixem ale to są kolejne kliknięcia w oprogramowaniu... no chyba, że ktoś lubi spędzać więcej czasu na postprocesie niż robieniu zdjęć :) 5-tka nie ma wizjera ale po włączeniu ekranu na tryb słoneczny wszystko widać w pełnym słońcu, co prawda totalnie nie należy się sugerować tym co widzimy na ekranie :) ... innym rozwiązaniem jest screenviewer... jest duuuży, gorzej z nie rzucaniem się w oczy, ale za to podgląd jak w kinie :) Nie lubię obudowy... pojawiły mi się jakieś obicia na korpusie jak i na tym srebrnym pierścieniu, a o sprzęt dbam... warto kupić halfcase, zabezpieczy korpus jak i poprawi chwyt
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
dejot napisał/a:
Sigma 30/2.8 E (uwielbiam to szkiełko, nie za duże, ostre na 2.8 i 700zł za nowe :D )

Bez urazy, ale Samsung NX 30/2 nie dość, że jaśniejszy o działkę, ostry od pełnej dziury to i prawie połowę tańszy... :mrgreen:
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
dzięki za opinie :) Przekonaliście mnie do 5 kita i stałki ;)
 

unum  Dołączył: 03 Kwi 2012
Największym minusem 5-ki jest brak wizjera, komuś przyzwyczajonemu do lustrzanki radziłbym pobawić się najpierw jakimś pożyczonym egzemplarzem, bo może go spotkać rozczarowanie.Tu widzę największą przewagę 7-ki.Ja już się przyzwyczaiłem, ale robienie zdjęć "na zombiaka" nie każdemu podejdzie, zwłaszcza z manualami.
Mam Nex5 z kitem, którego zazwyczaj używam do filmowania dzieciaków, albo gdy brakuje mi szerokości, używam też trzech stałek Pentaksa. Powiem tak: Nex to bardzo fajny aparacik, mały, zgrabny, jakość zdjęć OK, lubię go, ale gdybym drugi raz miał kupować sprzęt głęboko bym się zastanowił, czy nie lepiej kupić jakiejś lustrzanki Pentaksa. Nex wygrywa gabarytami, Pentax ergonomią,nie wiem który by zwyciężył:)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Benek napisał/a:
dejot napisał/a:
Sigma 30/2.8 E (uwielbiam to szkiełko, nie za duże, ostre na 2.8 i 700zł za nowe :D )
Bez urazy, ale Samsung NX 30/2 nie dość, że jaśniejszy o działkę, ostry od pełnej dziury to i prawie połowę tańszy... :mrgreen:

Napisz jeszcze, jak go podpiac do NEXa :roll:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
cube007 napisał/a:
Napisz jeszcze, jak go podpiac do NEXa
:-B
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
NO i chłopaki z Sony poszli po rozum do głowy i wypuścili trzy - zapowiadające się świetnie szkła do NEX-a: 16-50; 10-18; 35.

http://www.alphacameradeals.com/
(przeskrolować w dół)

Jeszcze tylko jakaś dobra portretówka i byłby dla mnie komplet. :mrgreen:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Cenowo 16-50 zaskakuje (pozytywnie) - mniej niż 400$. 35/1.8 w granicach 500$.
Ciekawie się robi, ciekawie. Cenowo 10-18 (no piękny ultrawide) za mniej niż 900$ też jest bardzo dobrą wg mnie propozycją. Oj, gorąco się robi.

Doczytałem, że ten 16-50 to f/3.5-5.6. Trochę szkoda.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
Ten 16-50 taki naleśnikowaty trochę. Chyba się ktoś pomylił...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
boober napisał/a:
Ten 16-50 taki naleśnikowaty trochę. Chyba się ktoś pomylił...


Pewnie to pozycja transportowa, a po uruchomieniu wyciąga się dwukrotnie. Tak jak w przypadku wielu zoomów do bezlusterkowców.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach