studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
Modelowy przyklad naciagania ludu na znaczek LTD (choc co on tu oznacza tak wlasciwie? chyba tylkoto, ze obiektyw jest stosunkowo maly :lol: ) ... jaki jest sens kupowania tak ciemnego szkla za 2 tys ? z tego co pamietam to kit f3.5 trzymie do 22mm (choc moge sie mylic). Nawet gdyby w kicie na 21mm bylo juz f4 to przy tej ogniskowej taka roznica w swiatle to zadna roznica. Za ta kase to juz lepiej nowego tamrona 17-50 kupic i miec 700zł w kieszeni i zakres 17-20 i 22-50 z lepszym swiatlem gratis.
 

Viridian  Dołączył: 08 Paź 2006
Tyle że plastyka Tamrona w porównaniu do Ltd jest delikatnie mówiąc gówniana.
Tamron jest niezły jak na tani zoom, ale bez przesady - nie róbmy z niego niewiadomo czego.
Poza tym Pentax bez Ltd to jak... i tak dalej, i tak dalej ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
studentmibm, czasami trafiają się osobnicy, którzy lubią małe, ładnie wykonane obiektywy stałoogniskowe. A 2 tysiące, to niewielka cena za zrobienie sobie przyjemności. Czasami płaci się dużo, dużo więcej i też warto. :roll:
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
Viridian, pokaz mi ta cudowna plastyke. Chce to zobaczyc.
O wlasnie ogladnałem sample na photozone. Zdjecie jak z kita. Zero roznicy. Nawet w ostrosci :| i po co komu takie szklo? bo mniejsze?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
tofik napisał/a:
Ktoś powie jest 31mm 1.8, 43mm 1.9, 77mm 1.8.
Ale ja wolałbym jasniejsze i większe.

A inni ciemniejsze i mniejsze.

studentmibm napisał/a:
i po co komu takie szklo? bo mniejsze?

a nie?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
DA 21 Ltd jest po prostu mniejsze - i mi to w zupełności wystarczy jako powód żeby je mieć
to sobie fundnąłem właśnie - trzeba sobie robić w życiu małe przyjemności

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Proszę nie czatować sobie tutaj - to wątek o 21 Ltd, a nie preferencjach kilku osob.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
A ja mam takie pytanie. Po co się kupuje takie szkło jak ten 21ltd, tzn. jakie jest jego zastosowanie? Ani to szeroki kąt ani standard na cyfrze, do tego trochę ciemnawy.
 

bobek  Dołączył: 26 Mar 2008
a po co zadajesz takie pytania? widocznie widzisz obiektywy tylko przez pryzmat jasnosci, no chyba ze ogniskowa tez ci niepasuje, ewidentnie nie sa w takim razie dla ciebie. To ja sie zapytam po co ludzie zadaja te same pytania we wszystkich watkach o limitedach? naprwde nie rozumiem, skoro poszlo juz 8 stron tematu!

kondrath napisał/a:
jakie jest jego zastosowanie?

do robienia zdjec :-P
 

Gall  Dołączył: 15 Mar 2010
bobek napisał/a:

kondrath napisał/a:
jakie jest jego zastosowanie?

do robienia zdjec :-P

Wiesz, niektórym może też służyć do ozdoby...
stopki i półki ;)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
kondrath napisał/a:
A ja mam takie pytanie. Po co się kupuje takie szkło jak ten 21ltd, tzn. jakie jest jego zastosowanie? Ani to szeroki kąt ani standard na cyfrze, do tego trochę ciemnawy.

A dlaczego ludzie kupują 50 do APS-C? Tak na dobrą sprawę marne to tele, a tym bardziej klasyczna portretówka :-P

A już bardziej serio, to gdybym miał zamienić analoga na korpus cyfrowy to właśnie sprawiłbym sobie 21 + 70 do K100D, czy K-x, zamiast dwóch zoomów. 21 mm są blisko ekwiwalentu moich ulubionych 35 mm na 135, a nawet nieco szerzej przy mniejszych rozmiarach.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
kondrath napisał/a:
jakie jest jego zastosowanie?

Hm..
do "lansu" -nie... za mały
jako zaslepka do body
przycisk do papieru - nie... za lekki
do kolekcji ltd
można nim od czasu do czasu fotkę zrobić

Szczerze mówiąc, też nie jestem (ani nie byłem mając Pentaksa) "grupą docelową" DA21... Bo na uniwersalną stałkę za ciemny, jako szkło do "landszaftów" lepiej sprawdzi się P 12-24 lub S 10-20 ( a i taniej będzie)... Jakością obrazu też mnie nie powala... Ale ładny, świetnie wykonany jest i malutki - i rozumiem, że można go "chcieć". To doskonale wpisuje się z resztą w filozofię Pentaksa w ogóle- dlaczego Pentax? bo taki fajny jest ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
myślę (a nawet jestem pewien) że 21mm na APS-C to jest szeroki kąt

pewnie to szkło nie obrazuje lepiej od kita i da się nimi zrobić takie samo zdjęcie, ale jestem prawie pewien, że poniższego zdjęcia, parki gołębi gaszących pragnienie w upalny letni dzień, nie zrobiłbym innym obiektywem które posiadam, gdyż
a) 16-50 bym nawet nie zabrał na miasto, bo jest po prostu za ciężkie do szwendania się bez celu po mieście
b) 18-55 dźwiękiem autofokusa spłoszyłby ptaki momentalnie ;-)
c) nie mając tego szkiełka musiałbym założyć inne, dzięki czemu uzyskałbym inny kadr :-P

nie wiem czy to szkło jest warte 2kPLN - nie miałem na szczęście takiego dylematu
ale po krótkim obcowaniu z nim, wiem że daje fun-factor porównywalny z DA 70
wiem też, że będę mógł zabrać sobie na beztroską wędrówkę w góry, małą kaburę foto z DA 21 do widoczków i DA 70 do portetów
ktoś powie - 21mm za wąsko do widoczków, ja powiem że dla mnie wystarczająco

peace - każdy ma inne podejście do tego, czym lubi robić zdjęcia - ja ostatnio lubię robić lekkimi i małymi obiektywami

tak więc do czego może służyć DA 21mm :?: np do robienia fotek (czasami tak złych jak to poniżej)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
K7 + 21ltd + 77ltd cudny zestawik, gdyby nie był tak dużo droższy od 5D + ef35/2 + ef85/1.8 to bym pewnie taki miał :-P (po za tym lubię małą go na 35mm, więc w tej chwili już bym się nie zamienił).

Na ppd miałem okazję pobawić się chwilkę 21ltd. Baaaaardzo fajny obiektywik, ale powinien być w cenie tej samej co 40ltd. Przy tym świetle i kącie widzenia to chyba nie jest aż tak trudna konstrukcja jak 15ltd, który w sumie konstrukcją i osiągami zasługuje na wysoką cenę.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Eldred napisał/a:
Przy tym świetle i kącie widzenia to chyba nie jest aż tak trudna konstrukcja jak 15ltd,

wiesz, konstrukcja osłony przeciwsłonecznej i gwint do montowania filtrów od środka osłony trochę kosztują ;-)

żartuję - IMHO też mógłby być trochę tańszy, ale na szczęście można go kupić na rynku wtórnym :-P
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Samp napisał/a:
To naprawdę nie jest odpowiednie miejsce, by dzielić się przemyśleniami, czy czyjaś żona lubi małe.

Ktoś chyba ma kompleksy, bo nie dokończył zdania powyżej "... a która lubi duże" ;-) :-B
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
studentmibm napisał/a:
Modelowy przyklad naciagania ludu na znaczek LTD (choc co on tu oznacza tak wlasciwie? chyba tylkoto, ze obiektyw jest stosunkowo maly :lol: ) ... jaki jest sens kupowania tak ciemnego szkla za 2 tys ? z tego co pamietam to kit f3.5 trzymie do 22mm (choc moge sie mylic). Nawet gdyby w kicie na 21mm bylo juz f4 to przy tej ogniskowej taka roznica w swiatle to zadna roznica. Za ta kase to juz lepiej nowego tamrona 17-50 kupic i miec 700zł w kieszeni i zakres 17-20 i 22-50 z lepszym swiatlem gratis.


Wyjedzie człowiek na wczasy, potem wróci i wejdzie na forum a tu takie brednie, że ręce i nogi opadają. Jak tu prowadzić dyskusję, jeśli na wstępie trzeba tłumaczyć interlokutorowi że dla kogoś najważniejszą cechą obiektywu może być nie jego jasność, ale dawana rozdzielczość, gabaryty, wykonanie? Jak prowadzić dyskusję, jeżeli na wstępie trzeba tłumaczyć, że ktoś może trzymać kilka obiektywów o zbliżonych, pokrywających się zakresach ogniskowych, bo każde szkło znajduje inne zastosowanie (ekstremalna wyprawa w góry, ślub i wesele, spacer po parku z dzieckiem itp.)?

Dowodzenie wyższości T17-50 nad DA 21/3.2, bełkot o uniwersalności, zakresie, "światle i trzymieniu" (poziom polszczyzny godny pozazdroszczenia :evil: ) w konsekwencji prowadzi do przyjęcia założenie, że do "luszczanki" najlepiej kupić coś w stylu DA 18-250, bo jest uniwersalny, ma świetnego "zuma" (czyli zakres) i tym samym nie trzeba od korpusu odczepiać. A ile kasy zostaje w kieszeni, którą inni wydają na drogie, nieuniwersalne, ciemnawe stałki...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jedrus68 napisał/a:
czy to cudeńko (21Ltd) daje radę na FF

Przypuszczam, że odpowiedź jest gdzieś w tym wątku i zapewne udzielił ją Dada.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Niestety nie. Winieta jest wielka, oczywiście można korzystać z cropa, ale to chyba jest bez sensu. Chciałbym dodać przy okazji, że DA 35 wg mnie też nie kryje FF, choć niektórzy twierdzą, że tak.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Dada napisał/a:
DA 35 wg mnie też nie kryje FF
no porównując to:
http://www.pentaxforums.c...374-post21.html
i to:

wychodzi, że 24-105 L też nie kryje :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach