SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
sołtys napisał/a:
I pierwszego motylka.
Użarł mnie komar jakieś 15 minut temu. Wiosna! Jak nic, wiosna! :-B
 

czach  Dołączył: 19 Sty 2008
SeizeThePicture napisał/a:
sołtys napisał/a:
I pierwszego motylka.
Użarł mnie komar jakieś 15 minut temu. Wiosna! Jak nic, wiosna! :-B

Po czym można poznać wiosnę: po katarze, łzawieniu oczu i kichaniu.

Jest tu jeszcze jakiś pentaksiarz-alergik, który zrobił upgrade do 1.13 i katar nie ustąpił? ;-)
 

laaval  Dołączył: 07 Paź 2011
sołtys napisał/a:
A ja dziś byłem na porządnym spacerze w lesie. Jak wszystko pachniało wiosną. Widziałem pierwsze przebiśniegi. I pierwszego motylka. I biedronek w ch... no dużo ich było :P Polecam wszystkim!


Przepraszam za OT, ale mam dosć tych przeklętych biedronek, z którymi walczyłem w domu. Te cholerstwa z brązowymi kropkami doprowadzały mnie do szału. Dziennie kosiłem po kilkanaście sztuk, w końcu znalazłem ich legowisko i urządziłem hekatombę. Większość padła, chociaż jeszcze znajduję niedobitki.

A co do fw 1.13 to aparat jak działał, tak i działa. Nie zauważyłem żadnych różnic :) A jak się pokaże 1.14 to też zainstaluję, nawet dla efektu placebo :)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Czytam i nie bardzo rozumiem: Czy po wgraniu nowego firmware wokół pojawiają się jakiś biedronki?!
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
a_czacha napisał/a:
po wgraniu nowego firmware wokół pojawiają się jakiś biedronki?!
No wiesz, wiosna idzie, to wszystko możliwe. Zaraz jeszcze ci od makro się ujawnią, to i może biedronki też...
 
daro.s  Dołączył: 05 Wrz 2010
W mojej K-r po modyfikacji z 1.11 na 1.12 są dwa niepokojące zagadnienia.
- zrobiłem zdjęcia w domu przed i po modyfikacji, przed w PhotoME mam temperaturę aparatu 22C zaś po 28C. Pierwsza wartość była prawidłowa z dokładnością do +/- 1C, po modyfikacji aparat zawyża wskazania o kilka stopni.
- numeracja zdjęć przeskoczyła o 77 - przed modyfikacją miałem numer zdjęcia IMGP2272 zaś ShutterCount 2273, po modyfikacji zdjęcie które mi zostało ma numer IMGP2354 a ShutterCount 2278. Licznik migawki inkrementował się prawidłowo, było pięć zdjęć bateryjek które skasowałem.
Zdaję sobie sprawę, że powyższe przypadki są praktycznie bez znaczenia ale niepokoi mnie zachowanie nowej wersji softu.
Pozdrawiam
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
daro.s, a ty myslisz ze ta temperatura to jest otoczenia?

[ Dodano: 2012-03-24, 09:24 ]
daro.s napisał/a:
- numeracja zdjęć przeskoczyła o 77 - przed modyfikacją miałem numer zdjęcia IMGP2272 zaś ShutterCount 2273, po modyfikacji zdjęcie które mi zostało ma numer IMGP2354 a ShutterCount 2278.


tego w ogole nie rozumiem..
licznik migawki odczytuje sie tylko i wylacznie z photome (tzn np z tego programu, a nie po nazwie pliku jaka otrzymujesz..) w polu shuttercount
 

Slavol  Dołączył: 13 Lis 2011
daro.s napisał/a:
W mojej K-r po modyfikacji z 1.11 na 1.12 są dwa niepokojące zagadnienia.
- zrobiłem zdjęcia w domu przed i po modyfikacji, przed w PhotoME mam temperaturę aparatu 22C zaś po 28C. Pierwsza wartość była prawidłowa z dokładnością do +/- 1C, po modyfikacji aparat zawyża wskazania o kilka stopni.
- numeracja zdjęć przeskoczyła o 77 - przed modyfikacją miałem numer zdjęcia IMGP2272 zaś ShutterCount 2273, po modyfikacji zdjęcie które mi zostało ma numer IMGP2354 a ShutterCount 2278. Licznik migawki inkrementował się prawidłowo, było pięć zdjęć bateryjek które skasowałem.
Zdaję sobie sprawę, że powyższe przypadki są praktycznie bez znaczenia ale niepokoi mnie zachowanie nowej wersji softu.
Pozdrawiam


Wróć do poprzedniej i sprawdź czy to przypadek czy reguła .. może i przypadki bez znaczenia ale jeśli to reguła to np. temperatura może mieć wpływ na zachowanie aparatu i jego automatyczne nastawy w momencie zdjęć seryjnych lub filmowania ...
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Slavol napisał/a:
to np. temperatura może mieć wpływ na zachowanie aparatu i jego automatyczne nastawy w momencie zdjęć seryjnych lub filmowania ...


mozesz rozwinac ta mysl?
 

Slavol  Dołączył: 13 Lis 2011
paradziqs napisał/a:
Slavol napisał/a:
to np. temperatura może mieć wpływ na zachowanie aparatu i jego automatyczne nastawy w momencie zdjęć seryjnych lub filmowania ...


mozesz rozwinac ta mysl?

W mojej KRedce jest tak że ostatnie sekundy dłuższego filmowania mają jakieś kropki a przynajmniej jakość jest nieco gorsza - jak dzwoniłem do Apollo to powiedzieli mi że to wina nagrzewającej się matrycy i to jest norma;lne zjawisko.... Jeśli faktycznie tak jest to podczas filmowania oprogramowanie aparatu powinno reagować na zwiększającą się temperaturą np. korekcja czułości lub czasu naświetlania ... po co w takim razie jest pomiar temperatury aparatu ? Tak myślę.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Slavol napisał/a:
Jeśli faktycznie tak jest to podczas filmowania oprogramowanie aparatu powinno reagować na zwiększającą się temperaturą np. korekcja czułości lub czasu naświetlania


czas naswietlania podczas filmowania? zastanawiajace...
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
Slavol napisał/a:
po co w takim razie jest pomiar temperatury aparatu ?

aby zakończyć filmowanie, kiedy temp. matrycy osiągnie max. dopuszczalną.
 

Slavol  Dołączył: 13 Lis 2011
b-bar01 napisał/a:
Slavol napisał/a:
po co w takim razie jest pomiar temperatury aparatu ?

aby zakończyć filmowanie, kiedy temp. matrycy osiągnie max. dopuszczalną.


No więc być może zmiana pomiaru temperatury przez firmware jest istotną zmianą.
 
daro.s  Dołączył: 05 Wrz 2010
Slavol napisał/a:

No więc być może zmiana pomiaru temperatury przez firmware jest istotną zmianą.


To może być słuszna uwaga, bez zmiany algorytmu zmieniając tylko poziom kalibracji czujnika temperatury programiści mogą uzyskać wcześniejszą reakcję aparatu na wzrost temperatury matrycy.
Zdjęcia były wykonane w tym samym pomieszczeniu ok. 21C w odstępie kilkunastu minut. Moim zdaniem wykonanie 7 zdjęć z odstępami co najmniej po minucie nie powinno podnieść temperatury wewnątrz aparatu o 6C.

paradziqs napisał/a:

tego w ogle nie rozumiem..
licznik migawki odczytuje sie tylko i wylacznie z photome (tzn np z tego programu, a nie po nazwie pliku jaka otrzymujesz..) w polu shuttercount


Tak też zrobiłem, ale nie opisywałem tego w szczegółach. Zaskoczył mnie "brak" kilkudziesięciu zdjęć, początkowo myślałem, że to usterka karty SDHC, dlatego sprawdziłem shuttercount.
Temperatura i shuttercount - są z programu PhotoMe po wywołaniu RAW-ów.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
daro.s napisał/a:
Moim zdaniem wykonanie 7 zdjęć z odstępami co najmniej po minucie nie powinno podnieść temperatury wewnątrz aparatu o 6C.

a o ile? znasz proporcje wzrostu temperatury do ilosci wykonanych zdjec?
poza tym nie sama ilosc zrobionych zdjec, ale i czas w jakim aparat jest wlaczony sie zapewne liczy..

[ Dodano: 2012-03-24, 13:53 ]
daro.s, piszesz:
"przed modyfikacją miałem ShutterCount 2273, po modyfikacji ShutterCount 2278"
" Licznik migawki inkrementował się prawidłowo, było pięć zdjęć bateryjek które skasowałem. "
pozniej piszesz:
"" Zaskoczył mnie "brak" kilkudziesięciu zdjęć"

jakich zdjec?
 
daro.s  Dołączył: 05 Wrz 2010
paradziqs napisał/a:

[ Dodano: 2012-03-24, 13:53 ]
daro.s, piszesz:
"przed modyfikacją miałem ShutterCount 2273, po modyfikacji ShutterCount 2278"
" Licznik migawki inkrementował się prawidłowo, było pięć zdjęć bateryjek które skasowałem. "
pozniej piszesz:
"" Zaskoczył mnie "brak" kilkudziesięciu zdjęć"

jakich zdjec?


OK, spróbuję wyjaśnić Ci to w punktach:
1. Naładowałem akumulator.
2. Sprawdziłem którą wersję oprogramowania ma moja K-r, miała wersję 1.11.
3. Zrobiłem w domu (temp ok 21C) zdjęcie które miało numer IMGP2272.
4. Zmodyfikowałem oprogramowanie z 1.11 do wersji 1.12.
5. Zresetowałem w menu ustawienia aparatu i ponownie ustawiałem w/g moich upodobań.
6. Poszukałem kilku bateryjek i ustawiłem je na półce, zajęło mi to ok 10 minut.
7. Zrobiłem 4 zdjęcia zmieniając w menu mikroregulację AF.
8. Podłączyłem kabel USB i zgrałem je do PC kasując z karty pamięci.
9. K-r na OFF
10. Trochę czasu zajęło mi oglądanie sampli na PC
11 K-r na ON
12 Zrobiłem w domu (temp ok 21C) zdjęcie córce które po ponownym podłączeniu USB zgrałem do PC.
13. Zastanowił mnie numer IMGP2354 wykonanego w pt. 12 zdjęcia. Dlatego napisałem "brak" kilkudziesięciu zdjęć w cudzysłowie aby przekazać, że oczekiwałem zdjęcia o numerze IMGP2272+4+1=IMGP2277 otrzymałem zaś IMGP2354.
14. Wywołałem zdjęcie o numerze IMGP2272 i IMGP2354 i sprawdziłem i EXIF-y w PhotoME.
15. Zdjęcie o nazwie IMGP2272 ma ShutterCount 2273
16. Zdjęcie o nazwie IMGP2354 ma ShutterCount 2278
17. Na podstawie tych danych stwierdziłem, że inkrementacja ShutterCount następowała prawidłowo, jedynie podczas modyfikacji nastąpiło przekłamanie kolejności nazw zdjęć nadawanych przez moją K-r.
18. Przeglądając Exif-y zauważyłem różną temperaturę zarejestrowanych zdjęć. Zdjęcie IMGP2272 ma 22C, zdjęcie IMGP2354 ma 28C. Zdjęcia były wykonane w tego samego wieczoru w tym samym pomieszczeniu, przed wykonaniem obydwu zdjęć aparat nie był intensywnie używany.

Prościej już nie potrafię.
Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może w starym firmware temperatura matrycy była zaniżana. Jaką temperaturę miałeś w domu? Temperatura matrycy powinna być trochę wyższa.
 
daro.s  Dołączył: 05 Wrz 2010
plwk napisał/a:
Może w starym firmware temperatura matrycy była zaniżana. Jaką temperaturę miałeś w domu? Temperatura matrycy powinna być trochę wyższa.


Automatyka pieca jest stawiona na 20.5C, ale w rzeczywistości jest ok 21C. Pierwsze z omawianych zdjęć miało zarejestrowaną temp 22C.
Pozdrawiam
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Elektronika a procesory w szczególności podczas pracy wytwarzają ciepło. Dlatego wcale nie trzeba filmować czy fotografować żeby wzrosła temperatura wewnątrz aparatu. Wystarczy, że jest włączony. Piszę to z własnego doświadczenia. Miałem włączony aparat K200D, przez jakiś czas czekając wieczorem na pokaz świateł w Sajgonie. Wielce się zdziwiłem jak bardzo wiele gwiazd pojawiło się nie tylko na niebie. Po wyłączenie u pozostawieniu aparatu koło klimatora wszystko wróciło do normy - gwizdki zniknęły.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
daro.s, nie miales ustawionego podwojnego zapisu raw+jpg?
nie uzywales tej karty w innym aparacie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach