gorski  Dołączył: 12 Mar 2012
dzięki testowałem na tablicach trochę zmodyfikowałem tą którą tak niektórzy przeklinają(ten kwadrat w środku pomalowałem na czarno-biało i wyciąłem tak żeby był pod kątem do reszty karty ok. 45%, ustawiłem aparat pod kątem prostopadłym do tego wyciętego i podniesionego kwadraciku i strzelałem) wyszło ok od do 2mm i samo centrum było przyzwoite i mnie to wystarczyło.

teraz tak po kilkudziesięciu seriach zdjęć testowych (na razie nie pokazuje że kupiłem ten słoik mojej prawie-małżonce bo by mnie delikatnie mówiąc nie pochwaliła:) sądzę że wielu ludzi boi się kupić segmentowe tamrony dla "ludu" ze względu na problemy z bf/ff, jednak ze swojej perspektywy (kupuje praktycznie w ciemno przez www) na razie nie narzekam.

Jeśli komuś to pomoże to nie ma co się bać zakupu, jeśli podczas robienia fot zauważysz problemy z ostrością oddaj do kalibracji.. to mój pierwszy Tami i jest ok więc - szczęście czy jednak nie mają aż tak fatalnej kontroli jakości?
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
gorski, odkryłeś to samo co ja przy zakupie Tamiego. Nie ma co się bać, to nie jest tak że jeden na dziesięć jest dobry, tylko dokładnie odwrotnie:) Gratuluję zakupu:)
Ps. I nie testuj go już więcej:)
 

gorski  Dołączył: 12 Mar 2012
niezłe - podobają mi się kolory ;), co ten pan/pani po lewej strzelała?

dziś na szybkości zrobiłem z 4-5 pstryków jak szedłem do sklepu i na szybkich klatkach na 2.8 zdjęcia są ładne niestety przy czasach 160 w dół wiele już zależy od fotoamatora (szkoda ze nie ma wersji z VC dla Pentaxa).
poniżej (ciemne itd.) ale foto pokazujące ostrość na pełnej dziurze jadącego pociągu, odległość ok 5-6 metrów.

 
Imperator  Dołączył: 25 Paź 2011
Mój T 17-50 jest ostry ale mam wrażenie, że AF trafia czasami jak chce i jeszcze obraz po prawej stronie kadru przy ogniskowej 17 mm jest troszkę rozmazany. Możliwe to jest?
Ogólnie cyknąłem nim parę fajnych fot, kilka w ciężkich warunkach oświetleniowych (w cieniu drzew, po zmroku (!) ) i trafił prawidłowo. Mam nadzieję, że wyczuję drania. :mrgreen: :evilsmile:

espresso napisał/a:
Bez łaski powinneś mieć dobre zdjęcia przy 1/16s. (stabilizacja w korpusie). Bez stabilizacji przy 1/30 - 1/50.

Potwierdzam. :)
A nawet da się nieporuszone zdjęcie zrobić przy czasie 1s :-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Ma ktoś przykłady jak się ten obiektyw zachowuje na kliszy (winieta)?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
jak się ten obiektyw zachowuje na kliszy (winieta)?
W ogóle się nie zachowuje:

17mm:


50mm:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Jarek Dabrowski, dziękuję :-B
 

serafin1  Dołączył: 14 Lis 2011
espresso napisał/a:
nie wiem czy było http://www.pentaxforums.c...troduction.html


beznadziejna gwiazdka i za taką cene, to już lepiej kupić tamiego(zaoszczędzimy 2300zł). Pentax powinien odkurzyć zoomy. Wydał ciemnice 18-135 z dobrym AF ale cena też chora.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Mam pytanie, jak wygląda ostrość na brzegach i w kątach kadru?Czy coś zauważyliście na swoich fotkach?Mam kilka zdjęć z tego szkła i w środku jest elegancko, ale wydaje mi się, że w rogach jest delikatnie rozmazane/nieostre.

W szybkich testach z tablicami, milimetrami i czcionką w gazecie:
na 50mm i f/2.8 jest w "punkt"
na 17mm na f/2.8 jest delikatny BF, ale na 17mm i pełnej dziurze z pół metra chyba nie za często się fotografuje
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
dlugas1982, spróbuj ostrzyć na którymś ze skrajnych punktów i wtedy porównaj ostrość, głębia ostrości nie zawsze jest płaska i nie wiem czy w tym modelu tak nie ma, choć ja takich testów nie robiłem.
A tak w ogóle, jakie wrażenia, zadowolony z nabytku?
 
vulkanwawa  Dołączył: 13 Sty 2012
Acer napisał/a:
głębia ostrości nie zawsze jest płaska
POTWIERDZENIE
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Mam dwa takie same i obydwa ostrzą identycznie ma 50mm w punt a na 17mm lekki BF.
Trzeba sprzedać jeden, ale nie wiem który zostawić, bo wiem że tablice swoje a testowanie w terenie to już może być inna bajka.

Brakuje mi okazji do większego focenia, ale na razie te f/2.8 i AF mi się przydaje ;-)

Muszę też machnąć jakiś test porównawczy na żywym przypadku i zobaczyć jak to wygląda na SMC-A 50mm f/1.4 a jak na tym tamronie.

Że GO nie jest całkowicie płaska wiem, tylko że ja robiąc ujęcie z góry prostopadle do obiektu mam środek ostry a taką jakby winietkę(nie w sensie że czarną tylko w kształcie winiety) nieostrą

Zaraz podrzucę jakieś foto.
Tylko na kilku ujęciach mi tak wyszło, bo w normalnym foceniu tego chyba niewidać

 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
dlugas1982, ja też nie jestem do końca zadowolony ze swojego na 17mm. Najlepiej zrób kilkaset zdjęć (prawdziwych, nie testowych) i wyjdzie, czy to dokuczliwa wada:)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Może nawet nie wada tylko bokeh ;-) Przy pstrykaniu krajobrazów czy innych fot, tego nie widać, więc pewnie tylko z bardzo bliska na 17mm si uwidacznia ten bokeh/winieta

Ogólnie za taką kasę to całkiem przyzwoite szkła, a że dałem skandalicznie mało za jeden z nich to już w ogóle nie narzekam.
 
metall1000  Dołączył: 14 Maj 2010
Witam .Jestem szczęśliwym nabywcą tego obiektywu ale nie do końca na 2,8 mam mydełko i czeka mnie serwis.
 
metall1000  Dołączył: 14 Maj 2010
Wlaśnie muszę oddać po wakacjach do serwisu bo teraz ostry dopiero od f4.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
metall1000, Daj jak możesz fotę na 2.8 z tym mydłem jak się da to w pełnej rozdzielczości, z ciekawości pooglądam jak to wygląda bo może są egzemplarze jeszcze ostrzejsze jak ten co mam ;-) lub wyslij mi na mejla (podam na pw)
 
metall1000  Dołączył: 14 Maj 2010
Jutro podeśle Ci na mejla.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
espresso napisał/a:
taka jest róznica pomiędzy T17-50 a P16-50 że temu pierwszemu przy tej przypadłości serwis pomoże, a temu drugiemu nie
Co pomoże serwis na nieostre 2.8? Posmaruje chrzanem?
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
metall1000 napisał/a:
Witam .Jestem szczęśliwym nabywcą tego obiektywu ale nie do końca na 2,8 mam mydełko i czeka mnie serwis.

To jest mydełko czy po prostu tamronowy front focus, bo faktycznie przy tym pierwszym cudów po serwisie bym się nie spodziewał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach