spr
[Usunięty]
Widzę że niepotrzebnie zrobiłem poruszenie a mogłem siedzieć cicho i nie dzielić się własnymi obserwacjami.

Wiedziałem że poruszenie tematu wielkości sensora skarze mnie na niełaskę ale nie widzę jakoś argumentacji na temat błędów mojej wypowiedzi.

Wszystko poparłem zdjęciami na których opisane aspekty są widoczne,oczywiscie opisy są ogólnikowe i odnosza sie bardziej konkretnych przykładów i przełożenie na inne warunki będzię zupełnie odmienne ale o to chodzi chyba w każdym teście że odbywa się w pewnych warunkach.

Nie mówię tu o wyższości żadnego ze sposobów rejestracji obrazu ale raczej o ich inności rozpatrując to w pewnych kryteriach.
Zresztą opiecałem to zorbić kilkadziesiąt postów temu więc nie rozumiem oburzenia.

Proponuje obu Panom zrobic własny test poparty zdjeciami i opisać go w temacie, lub zwrócić mi uwagę na PW co jest błedne sugerując właściwą argumentację bym mógł poprawić własną wypowiedź i nie wprowadzać innych użytkowników w błąd.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2010-07-17, 14:40 ]
dagio, ok teraz jest ok.dzięki za krytykę,jednakże chyba twoja wypowiedz minela się z celem i moją prośbą bo znów teraz twoje wypowiedzi są zbyt ogólnikowe.
Zmienię post zostawiając same fotografie by nikt się nie burzył i nie psuł sobie krwi w tak piękny weekend.
Pozdrawiam
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
1. Bockaert, V., The 123 of digital imaging, ISBN: 981-05-2151-0, www.123di.com .
2. Ifeachor, E. C., Jervis, B. W., Digital Signal Processing. A Practical Approach, Addison-Wesley Publishing Inc., 1993.
3. Lyons, R.G., Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów, WKŁ, Warszawa 1999.
4. Nakamura, J., Image Sensors and Signal Processing for Digital Still Cameras, CRC Press, 2006.
5. Zieliński., T. P., Cyfrowe przetwarzanie sygnałów, WKŁ, Warszawa, 2005.

Nie trzeba robić testów by rozumieć jak powstaje obraz cyfrowy i dlaczego ma takie a nie inne cechy. Zainteresowanym polecam lekturę powyższych, kolejność bibliograficzna. Szkoda że tak trudno dostępna jest pozycja numer 4. Najlepsze opracowanie w temacie.
 
spr
[Usunięty]
popieram dagio i ciesze się że podzielił się bibliografią.
Zapraszam wszystkich do fotografowania i nie zaprzątania sobie głowy na temat co jest lepsze cyfra czy klisza...
Miłego weekendu
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
A ja mam dzisiaj dzień dziecka i nigdzie nie pójdę, O!
Nawet fotografować :mrgreen:
Jutro pewnie tak.
....
Co jest lepsze? Matryca czy materiał srebrowy?
Jak mawia mój dziadek> Jeden lubi jabłka a drugi córkę ogrodnika.
Różnice w ostrości? Pewnie biorą się z tego że pikseli jest określona ilość i mają jakąś konkretną geometryczną formę i wielkość. Ułożone są w ścisłym porządku. Ma taki piksel ostre granice i tak też będzie pokazany na monitorze.
Czy ktoś określił już ile mpx jest potrzebne żeby ładnie popsuć zdjęcie w jakimś PS-e ?
Myślę że dodanie takiego ziarna właściwego materiałom srebrowym kiedyś będzie perfekcyjne.

Edit:
Ja zaś zakochałam się w Autochrome. Lubię historię i któregoś dnia znalazłam w necie zdjęcia robione przez fotografa armii francuskiej podczas I wojny światowej.
Kodaki i Fuji wymiękają
:mrgreen:
(policzyłam tak zgrubnie ile autochrom miał pikseli :mrgreen: Zakładając że robił zdjęcia aparatem płytowym 4x6 cala wychodzi ok 90 mpx. Przypadkowo rozłozonych 8-) )
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Vera napisał/a:
Kodaki i Fuji wymiękają
A w jakim aspekcie dokladnie?

[ Dodano: 2010-07-17, 18:26 ]
Vera napisał/a:
Zakładając że robił zdjęcia aparatem płytowym 4x6 cala wychodzi ok 90 mpx. Przypadkowo rozłozonych
Widzialas kiedys zdjecia na plytach szklanach z poczatku dwudziestego wieku, czy tylko sobie wyobrazasz? I jak te piskele obliczylas? To piksel ma wymiary?

Mam wrazenie, ze cos przypadkiem trafilas, cos tam zobaczylas i nie poczulas zupelnie potrzeby, zeby poszukac dalej. Wyjezdzasz z totalnie chybiona technika, ktora miala mnostwo wad, a do tego totalnie pudlujesz wyciagajac jakies piksele. Autochrome byl tak kiepski, ze w momencie, gdy pojawily sie blony, zniknal z rynku w 3 lata i nikt za nim nie teksnil.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
dzerry,
Widziałam też na żywo w muzeum miasta Lame Regis (kilka mil od mojego domku). Autochrom był materiałem rastrowym gdzie rolę samego rastra pełniły ziarenka skrobi ziemniaczanej. Ponieważ wiadomo jakie rozmiary ma ziarenko skrobi i ile ich było na cal kwadratowy(zapytaj googli jak nie wierzysz) Może nawet blondynka policzyć (kalkuratorem jak ma kłopoty) ile ich było na przeciętnej płycie.
Edit:
Masz oczywiście absolutną rację. Nawet nie śmiem dyskutować z tobą, ani o tym że piksele mają fizyczny rozmiar. Ani o tym że autochrom jest totalnie do bani.
....
Mnie się podoba. Capito?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A ile jest ziarenek halogenku srebra na Velvii 4x5 cala? A jak wloze Ektara 100 do mojej Moskwy 6x9, to bede mial 500 mega pikseli? A jak Adoksa 20, to 2 giga piskele? Daj spokoj,

Mi tez sie podoba, ale na autochrome swiat sie skonczyl. Najbardziej zirytowal mnie ten tekst z wymiekaniem. Chetnie sie dowiem w czym dokladnie wymieka pocziwy Kodachrome luba taka Velvia, oba w wielkim formacie. Polecam shorpy.com skoro lubisz historie.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
dzerry,
Wiesz co. Powiem ci coś, zupełnie szczerze.
> dzieci też można karmić z procy
:mrgreen:
A ile jest ziarenek halogenku srebra na Vevii to mnie nie interesuje. Chcesz to sam poszukaj ja za ciebie tego nie zrobię. Napewno jest to jakaś liczba. 100mpx czy 2 giga to mniejsza z tym
Hahahahahahaha
Edit:
Jeżeli chodzi o ciebie to nie lubię historii. Może teraz rozumiesz.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Jeden lubi jabłka a drugi córkę ogrodnika.


Jeden woli ogórki, drugi ogrodnika córki
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Vera napisał/a:
100mpx czy 2 giga to mniejsza z tym
Skoro mniejsza z tym, to po jaka cholere wyjezdzasz z przeliczaniem ziarenek skrobii na megapiksele? Nie mam pojecia, ale glos zabiore. Neostrada w rozkwicie. Zrozum, ze takie przeliczanie to najwieksza bzdura, ktora od lat toczy caly fotograficzny internet.
Vera napisał/a:
Jeżeli chodzi o ciebie to nie lubię historii. Może teraz rozumiesz.
Jakos nie bardzo.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
M.W,
Oświecę dziadka że jest lamerem
:mrgreen:

dzerry,
Po co?
Ustaliliśmy już chyba jak to jest z gustami. Mnie to zainteresowało. Jeżeli jakoś poczułeś się szczególnie dotknięty moim > wyjechaniem< to przepraszam Ciebie oficjalnie. Świadkami będą wszyscy czytający. Mam nadzieję że nie wstąpisz na drogę sądową.
A sam autochrome? Też już napisałam> mnie się podoba
:-P
No i jakoś tak w swoim czasie był najlepszą metodą. Bo innej nie było.
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Oj coś słońce mocno dopala. Neurony się grzeją...... Ależ w Polsce pięknie... właśnie wróciłem z łeby. Było kilka megapixelowych korków..... :-B na zgodę.....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach