pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Niewątpliwie LV to fajna rzecz, ale ma sens tylko wtedy, gdy jest obracany w dwóch osiach, np. tak jak w kompaktach i hybrydach Canona.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Już dawno kupiłbym wizjer kątowy ale musiałbym zdejmować nakładkę powiększającą dlatego się jeszcze zastanawiam..
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
hmmm, Eldred czy do pentaksa są jakieś dedykowane wizjery ?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Są, powiększające obraz, kątowe, i prawdopodobnie jakieś z dodatkową korekcją dioptrii jakby komuś zabrakło skali w aparacie (tylko nie wiem czy do cyfrowych lustrzanek takie są bo do analogów na pewno). No ale Pancur nie zaśmiecajmy wątku. ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
pancurski napisał/a:
Niewątpliwie LV to fajna rzecz, ale ma sens tylko wtedy, gdy jest obracany w dwóch osiach

Dlatego coraz powazniej zastanawiam sie nad Zigview z odczepianym LCD. Wada tego jest taka sama jak wizjera katowego - jak chcesz patrzec przez wizjer, to musisz to zdemontowac. Ale funkcjonalnosc tego wydaje mi sie jeszcze wieksza niz wizjera katowego (mam wizjer katowy i zadko go uzywam - nie chce mi sie go montowac), szczegolnie jesli ma odczepiany ekranik na kablu + zdalne wyzwalanie migawki.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A jest taki Zigview w wersji na pentaxa?
 
Weelkoo  Dołączył: 09 Cze 2008
dziękuję za liczne odpowiedzi - mam jednak kilka pytań...

piszecie o tym, że do Olka szkła nie kupię bo za drogie - ale taki 50/f2.0 jest przecież nawet tańszy od 70/f2.4 Limited a co najmniej porównywalny - a na Pentaxa kilkaset złotych więcej wydam na starcie... Piszecie, że nie ma co Sigmy czy Tamrona 70-300 czy 50-200 porównywać do Zuiko 40-150 (tego nowego, ciemniejszego) bo to inna półka - czemu tylko cenowo to Olek jest najtańszy... a i na pewno na kitach Olek jest wyraźnie szybszy (w sklepie zdecydowanie szybciej łapał mi ostrość) jak tu ktoś zaznaczył (choć to przy kitach raczej mniejszy problem, przy tele podobno bardziej zauważalny w porównaniu do takiego 50-200 od Tamrona czy Pentaxa). Dalej mam wątpliwości co do optyki jednak. Wychodzi na to, że do 600PLN nie kupię rozsądnego tele (czy to 50-200 czy 70-300) a i ze stałkę na pewno nie zapłacę mniej niż w Olku - mogę ew. jedynie wybrać coś słabszego i tańszego (FA 50/1.4). Na manualnych skupiać się nie będę, wielce możliwe że żadnego nie kupię - szkła mają być z AF stąd wizjer głównie do kadrowania będzie służył - zaznaczyłem, że większej różnicy mi nie robi.



Żeby trochę przekręcić temat i spróbować uzyskać pewne konkretne odpowiedzi:

- jakie tele do K200D w cenie góra ~600PLN jest przyzwoite, porównywalne z 40~150 Zuiko lub nieznacznie słabsze

- są jakieś alternatywy dla 50/f1.4 i 70/f2.4? Czy do wyboru tylko te dwa w tym zakresie cenowym?


Bo że puszka jest przyjemniejsza w K200D to mój wniosek również (choć sprawniej się chyba jednak Olka obsługuje i trochę bardziej zaawansowany technicznie jest - takie wrażenie odnoszę - stąd ocena obu puszek zbliżona) - ale nie mogę dojść do ładu z skompletowaniem przyzwoitej optyki (nowej, z AF, w określonym przedziale cenowym).




PS. Nikonowi podziękuję ;) Jego lustrzanki zaczynają się dla mnie od D80, który jest za drogi po prostu. Podobnie z E-520 - już się pojawiają ale wychodzą ~700PLN drożej niż E-510. W grę wchodzą tylko te dwa aparaty ale wiem, że forumowa tradycja nakazuje wręcz wymienienie D40X przynajmniej przy wątpliwościach :)

 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Eldred napisał/a:
A jest taki Zigview w wersji na pentaxa?

Info ze strony producenta
http://www.argraph.com/Zi...ility-chart.htm
http://www.argraph.com/Zi...ew_eyepiece.htm
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Weelkoo napisał/a:
ale taki 50/f2.0 jest przecież nawet tańszy od 70/f2.4 Limited a co najmniej porównywalny
:roll: No nie bardzo :-P
DA 70/2,4 mozna kupić za 1400 zł, FA 50 za ok. 700, ZD 50/2 taniej niz 1600 nie widziałem.
Weelkoo napisał/a:
coś słabszego i tańszego (FA 50/1.4).
Na pewno nie jest słabszy od ZD 50, tyle że macro nie ma- za to jaśniejszy. :-P
Weelkoo napisał/a:
jakie tele do K200D w cenie góra ~600PLN jest przyzwoite, porównywalne z 40~150 Zuiko lub nieznacznie słabsze
Jeśli mówimy o ZD 40-150/4-5,6 to prawie każde w zakresie do 200 mm. Nie wiem kto napisał, że jest lepsze od 70-300 do Pentaksa ? Moim zdaniem jest porównywalne z Pentaksa 50-200 na pewno.
Weelkoo napisał/a:
jakieś alternatywy dla 50/f1.4 i 70/f2.4? Czy do wyboru tylko te dwa w tym zakresie cenowym?
No ale ten zakres cenowy jest od 700 do 1500 :evilsmile: To jeszcze cała masa obiektywów jest, np FA 43, DA 40, FA 35 Sigma 30 itd itd.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Weelkoo napisał/a:
(...) Wychodzi na to, że do 600PLN nie kupię rozsądnego tele (czy to 50-200 czy 70-300) a i ze stałkę na pewno nie zapłacę mniej niż w Olku
(...)
jakie tele do K200D w cenie góra ~600PLN jest przyzwoite, porównywalne z 40~150 Zuiko lub nieznacznie słabsze

SMC-DA 50-200 dostaniesz za 615-650 PLN (wg ceneo.pl)
Weelkoo napisał/a:
mogę ew. jedynie wybrać coś słabszego i tańszego (FA 50/1.4).

Ale, sumarycznie, nie wydaje mi się to być gorszą alternatywą.
Weelkoo napisał/a:
są jakieś alternatywy dla 50/f1.4 i 70/f2.4? Czy do wyboru tylko te dwa w tym zakresie cenowym?

Jest jeszcze 40-tka 2.8 Limited - świetna, ale to szerszy kąt. Są te dwa obiektywy Macro - 50-tka 2.8 i 100/2.8. Jest rewelacyjny Tamron 90/2.8 Macro. I Sigma 70/2.8 Macro. Niedługo pojawi się nowa 55-tka. SMC-DA* 55 f/1.4 - z napędem SDM, będzie pewnie nieco droższa.
Weelkoo napisał/a:
Bo że puszka jest przyjemniejsza w K200D to mój wniosek również (...)
PS. Nikonowi podziękuję ;) Jego lustrzanki zaczynają się dla mnie od D80, który jest za drogi po prostu. Podobnie z E-520 - już się pojawiają ale wychodzą ~700PLN drożej niż E-510. W grę wchodzą tylko te dwa aparaty ale wiem, że forumowa tradycja nakazuje wręcz wymienienie D40X przynajmniej przy wątpliwościach :)

Ja bym się jednak zastanowił nad K10D. Można złapać już za 1700-1900 PLN - to śmieszna cena, jak na taki aparat. IMO lepsza propozycja niż nowa K200-tka, i pewnie niż Olek takowoż.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Weelkoo napisał/a:
- jakie tele do K200D w cenie góra ~600PLN jest przyzwoite, porównywalne z 40~150 Zuiko lub nieznacznie słabsze
po pierwsze za tyle spokojnie kupisz pentaxa 50-200 spokojnie porównywalnego jakościowo z zuiko 45-150 (a ogniskowe po przeliczeniu cropów wychodzą podobne bo w pentaksie 75-300 a w olku 80-300). A tamron i sigma 70-300 (po cropie 105-450) do swoich 200mm też są bardzo dobre, dopiero powyżej 300mm zaczyna się robić gorzej, ale wierz mi nie aż tak gorzej żeby nie wystarczało do większości sytuacji, po za tym tryb makro się przydaje, (używam na 180mm i jest ostro a z raynoxem daje spore powiększenie) i daje możliwość ostrzenia z mniejszej odległości.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Eldred napisał/a:
A jest taki Zigview w wersji na pentaxa?


Jest. Tak przynajmniej twierdzi producent ;)
Ale jest on ostatni na mojej liscie zabawek. Najpierw musze sie zaopatrzyc w Sigme 17-70, 10-20, Sigme 530 Super i byc moze Pentaxa 50/1.4. Wiec zanim zdecyduje sie na ZIGVIEW byc moze Pentax wypusci juz korpus z LiveView z ekranem Tilt&Shift :mrgreen:
 
Weelkoo  Dołączył: 09 Cze 2008
http://www.ceneo.pl/513339 - Pentax od 1550PLN
http://www.ceneo.pl/298703 - Zuiko od 1590PLN

Zuiko jaśniejsze i ma MACRO, Pentax z MACRO jest tylko krótszy i jeszcze ciemniejszy :(

W kwestii Pentax 50-200 vs Zuiko 40-150 bazuję głównie na opiniach i testach np. z SLRgear.com

http://www.slrgear.com/re...duct/317/cat/46
http://www.slrgear.com/re...uct/1086/cat/15

Olek jest ostry przy zdecydowanie szerzej otwartej przesłonie, podczas gdy Pentaxa trzeba przymykać do f11 (przy końcu nawet do f16 - zresztą wypadł tu gorzej niż Tamron 70-300). Ostrzenie - Pentax:

The 50-200mm ƒ/4-5.6 focuses relatively slowly, but then this is a mechanically-driven lens that has to push a fair amount of glass around. On a K100D Super, a full focus racks through in 1.3 seconds and is fairly noisy; Point-to-point focusing was somewhat sluggish.

Olympus:

The 40-150mm focusses quickly, racking through a full focus in less than a second, with a relatively quiet motor. The lens does not extend while focussing, and the front filter ring does not rotate. Point to point focussing is extremely quick

dodatkowo miękkie rogi pojawiają się praktycznie w każdym review 50-200 :( np.
http://www.photozone.de/R...-report?start=1



Z porównaniem 50/f1.4 może faktycznie trochę przesadziłem bo to w sumie inna półka cenowa (ale jakie 700PLN? 920PLN znalazłem najtaniej w sklepach?) ale też inne ogniskowe w ekwiwalencie - cieszy niby światło f1.4 ale wszędzie gdzie natykam się na opinie i oceny podkreślana jest słaba rozdzielczość/ostrość przy f1.4 i przeciętna przy f2.0 - tu fajnie wypada już właśnie Limited i ogniskowa bardziej mnie interesująca - ale tu zaś do porównania dochodzi Zuiko, ostry od f2.0 i z trybem MACRO :(


@Samp
jakbyś mógł mi podać, gdzie K10D nowego z kitem można dostać za 1700~1900PLN to byłbym bardzo wdzięczny - bo za 2200~2300 to dla mnie już zdecydowanie za dużo ale za 1700~1800PLN to już inna opowieść.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Jak dla mnie Olek to pomyłka. Co do parametrów to ok. ale jak wziąłem do ręki 510, i 410 to nie wiedziałem co z nim zrobić :roll: Niewygodne strasznie, a w dodatku obsługa nie bardzo. Pentaxy są dla mnie bardziej intuicyjne, zresztą o czym my mówimy KAŻDĄ lustrzanką zrobisz dobre zdjęcia (zwłaszcza N d40 :mrgreen: ), wg mnie K200D + dual kit + grip to bardzo świetny zestaw do "wszystkiego" w amatorskim zastosowaniu. Jedynie może brakować jakiejś lampki, ale to dotyczy każdego aparatu, gdzie można podłączyć zew. lampę. Pozdr. Co wybierzesz będziesz zadowolony.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Weelkoo napisał/a:
mogę ew. jedynie wybrać coś słabszego i tańszego (FA 50/1.4)

Weelkoo napisał/a:
Z porównaniem 50/f1.4 może faktycznie trochę przesadziłem bo to w sumie inna półka cenowa (ale jakie 700PLN? 920PLN znalazłem najtaniej w sklepach?)

No, tutaj troszeczkę przesadziłeś. :-) Ta pięćdziesiątka może nie jest super wykonana i tak dalej, ale optycznie jest bardzo fajna. Wiem, że to mało konkretny argument, ale niektórzy uznali ją za jedną z najlepszych pięćdziesiątek ever. Może teraz szacunek do tego szkła trochę spadł, bo wydaje się bardziej przystępne (700 zł nowe, sprowadzone ze Stanów), ale szkło nadal pozostaje bardzo dobre. A w porównaniu do ceny - rewelacyjne wręcz. :-) Może nie podchodź do tego szkła, jako czegoś słabszego i tańszego. Kup je i daj mu się wykazać - wyniki mogą Cię zaskoczyć. 8-)

 
256mb  Dołączył: 26 Maj 2008
Weelkoo napisał/a:

The 50-200mm ƒ/4-5.6 focuses relatively slowly


Do 100m na f/4 ustawia ostrość pewnie i szybko. Na bardzo odległe obiekty ma problem na f/4-5.6.

przykład z 50-200 f/8, 200mm, bez wyostrzania.




edit:
chociaż zdarzało się, że i na mniejsze odległosci lubił się gubić na f/4.

 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Olek 510 to dobry sprzęt. Ino wizjer mały :-/
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Weelkoo napisał/a:
@Samp
jakbyś mógł mi podać, gdzie K10D nowego z kitem można dostać za 1700~1900PLN to byłbym bardzo wdzięczny - bo za 2200~2300 to dla mnie już zdecydowanie za dużo ale za 1700~1800PLN to już inna opowieść.


Proszę:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=249565#249565
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
256mb, na takim rozmiarze to i mój tamron na 300mm i f5.6 będzie ostry :-P
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Eldred, weź się w końcu do roboty! Siedzisz aby na forum - za co oni Ci płacą? :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach