TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Kiev88 ma stary bagnet hassela, a 88CM ma bagnet z sixa, co również widać po cenach body, więcej szczegółów na stronie Arsenala
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
matth, ja moge sie wypowiedziec na temat yashici 124g, ktora moim zdaniem jest super :-)
lekka, cicha, ladna :-P , matowka dosc jasna, jezeli lubisz kadorwac przez kominek to polecam bo ja to uwielbiam :-D , fakt troche bol, ze masz do dyspozycji tylko jeden obiektyw (ja sie juz przyzwyczailem), jednak do takich ulicznych spacerow jest bardzo dobra. do tego jeszcze nie musisz sie meczyc naszac ja bo naprawde jest lekka, kolejny plus to taki, ze z wielka latwoscia mozna robic ludziom zdjecia na miescie, nikt sie do Ciebie nie przyczepi, do tego ciezko sie zorientowac czy zrobiles zdjecie czy nie bo nikt tego nie uslyszy na miescie. No i w sumie tyle w sumie to rzecz gustu co wybierzesz, ale jezeli by Ci przeszkadzal fakt, ze nie mozesz uzycz innego obiektywu to odradzam zakup yashici. W kazdym razie ja osobiscie polecam TLR-y ;-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Kiev 88 to nie jest bagnet Hasselblada . Podobieństwo to optyka Kieva a właściwie Fabryki Wojskowej Optyki w Umeniu . Do Hasselblada i Kieva (niektóre) obiektywy były opracowywane przez tę samą firmę Opton . Co do 88 ki to podrasowane w Bydgoszczy modele posiadały również bagnet Pentacona. Zrezygnowano z Gwintu ale muszę pocieszyć użytkowników . Na aukcjach allegro widziałem redukcje 88-60 . Ostrzenie jest oczywiście o niebo lepsze , przesów filmu bardziej bezpieczny niż w Pentaconie . Niestety należy po naciągnięciu powoli i delikatnie powracać dzwignią naciągu bo można uszkodzić a wtedy polecam właśnie zakład pana Weissa w Bydgoszczy nie kombinować z zakładami naprawczymi . Kiedyś był jeszcze zakład na lewartowskiego w Warszawie . Nie wiem czy jeszcze pracuje . Co do światłomierzy to najlepiej kupić zewnętrzny . I nie bawić się w ustawiania i przenoszenie przysłony . Swierdłowsk jest tani i skuteczny ( są lepsze ale cena też nie na ten post ) . Optyka godna uwagi Wega 120 miękki i piękny portretowiec lepszy i szlachetniejszy od Biometara 120 . Kalejnar 150 ostry i kontrastowy jak to kalejnar . Zodiak -8 30/3,5 rybie oko wspaniałe rybie oko . Są i inne ale te trzy są naprawde godne uwagi wołna 80/2,8 miękka od pełnej dziury staje się ostra po przymknięciu . Biometar MC 80/2,8 jest ostrzejszy na pełnej dziurze ale pod słońce niestety nie jest wzorem . Polecam Flektogona 50 tkę jako dopełnienie . Zreszta są gusta i guściki . I jeszcze jedno optykę Ukraińską należy sprawdzić bo egzemplarze różnią się diametralnie .
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wlasnie wzialem M. C220F od kumpla na wieczne oddanie za przysłowiową kratę piwa :-D Wrazenia wstepne:

1. Budowa: czołg.
2. Waga: pół czołgu.
3. Troche za duzo gałkologii, no ale to konieczne zeby miec wymienne szkla ;-) Jak już sie czlowiek nauczy czym NIE krecic, wszystko znowu staje sie łatwe proste ;-)
4. Ostrzenie i wyzwalanie migawki wymaga dosc specyficznego chwytu... cos czuje ze tez kwestia wprawy
5. Brakuje troche sprzezonego naciagu + napinania migawki z C330... ot, mozna zapomniec o migawce... Dobrze, ze jest blokada multiekspozycji w takim przypadku.
6. Matowka - miodzio. Ostrzy sie szybko i skutecznie.
7. Migawka troche glosniejsza niz myslalem, ale i tak lepiej niz w leice ;-)

Wieczorem jakies skanki :-D
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
alkos, dzięki, C220 mnie zainteresowało.. Masz więcej takich kumpli? ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matth napisał/a:
Masz więcej takich kumpli? ;-)


Niestety :-|
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos napisał/a:
matth napisał/a:
Masz więcej takich kumpli? ;-)


Niestety :-|

W takim razie pozostaje byś nas z zapoznał z tym jednym... :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
W takim razie pozostaje byś nas z zapoznał z tym jednym...


Ale on juz nic nie ma :-P
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos napisał/a:
Ale on juz nic nie ma :-P

a szkoda... :-)

pawel1967, a tego Wega 120 nie próbowałem, okropnie jestem ciekaw, bo mam standardowego Arstata http://www.araxfoto.com/lenses/arsat-standard/ i fajnie buja. Może jednak Wega 120 warta jest zachodu? (a raczej Wschodu.. :-) )
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Mam Mamiyę C33. Czołg z dwiema lufami, ciężki i stabilny. Ostrzenie na matówce - jeśli się nie śpieszysz, to wyostrzysz dobrze. Trzeba pamiętać o paralaksie i korekcie ekspozycji przy wysuwaniu miecha.
Myślę, że warto samemu dotknąć zanim się podejmie decyzję jaki średni format się chce. Ja zdecydowałem, że wolę TLRa niż średnioformatowego SLRa.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
matth napisał/a:
A czy po założeniu kominka z pryzmatem łatwiej złapać ostrość?

Albo kominek, albo pryzmat, to dwie oddzielne rzeczy ;-) . Z pryzmatem się trudniej ostrzy (jak nie masz rastra), bo jest ciemny (ten od Siksa). Jak masz matówkę z rastrem, to prawie się nie da wyostrzyć przez kominek bez lupki.

SQ6GIT napisał/a:
Może jednak Wega 120 warta jest zachodu?

Nie wiem jak Wega, ale Biometar 120 to jeden z moich ulubionych obiektywów.

pawel1967 napisał/a:
Co do światłomierzy to najlepiej kupić zewnętrzny . I nie bawić się w ustawiania i przenoszenie przysłony . Swierdłowsk jest tani i skuteczny ( są lepsze ale cena też nie na ten post ) .

Używam pryzmatu TTL i gdyby nie to, że jest ciemny i sporo ucina, to nawet bym się nie zastanawiał nad zewnętrznym światłomierzem.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
A, dorzucę dwa słowa.
matth, miałem kiedyś podobny dylemat, czyli zakup średniego.
Przećwiczyłem Starty, Flexareta, Kijewa 60 (albo 6C - nie pamiętam) oraz Mamiję RZ67
Lustrzanki dwuobiektywowe są kochane i mają niepowtarzalny urok. Pozwalają na rozkoszowanie się misterium robienia zdjęcia. Ale wygoda wątpliwa.
Kijew 60 (bo na Penataxa 67 nie stać mnie było) bardzo się sprawdzał. Ciężki. Masywny i solidny. Sprzedałem go, bo zainwestowałem w Mamiyę, która ma wszystko co potrzeba.
Ale do Kiewa chcę wrócić. Bardzo mi leży.

Dlatego przy okazji zapytam SQ6GIT, - gdzie można dostać tego Araxa-60?

matth, myślę, że najlepiej, jak umówisz się na jakimś plenerze z ludziskami i namacasz się sprzętu. To jest bezcenne.

 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Do paralaxy trzeba się przyzwyczaić z tego powodu moje lustrzanki dwuobiektywowe poszły w odstawkę . Jest jeszcze jeden minus . W pentaconopodobnych naciąg i nic mnie nie interesuje . W przypadku lustrzanek dwuobiektywowych przeważnie wymaga to kilku ruchów . Obiektyw Arsat to Wołna 80/2,8 konstrukcja firmy Opton . Miałem ich kilka . Pisałem wcześniej o nim . Wega z zakładów Wega w Umeniu to piękna mięciutka portretówka pod każdym względem lepsza od Biometara 120/2,8 . Poszukiwana ale cena jej nie powinna przekroczyć 200-220 zł . Miałem kiedyś ich kilka na zbycie obecnie nie mam . Na początku lat 90 tych moja obszerna szafa była przechowalnią jednego przemiłego Ukraińca . Mialem w niej 80 obiektywów do średnioformatowych obiektywów i kilkaset filtrów do owych . Leżało to pół roku mogłem się bawić , trochę sobie zostawiłem resztę po pół roku zabrał . W tych czasach ta optyka i to co postradzieckie było be . Optyka Mamiyi jest ostra nie tak kontrastowa jak USSR . Osobiście nie lubiłem Yashiki ale to moje osobiste zdanie . Wegę polecam oj przydałaby się teraz szafa i dyrektor kołchozu którego brat pracował w Umeniu oj przydałby się jak widzę

[ Dodano: 2009-01-06, 19:49 ]
Polecam redukcję do Pentaxa i można tymi obiektywami osiągać naprawdę piękne efekty na cyfrze .

[ Dodano: 2009-01-06, 19:53 ]
Jeśli ktoś chce kupić kieva 60 to proszę zaopatrzyć się w kontrolny film i mazak aby zrobić test przesuwu klatek . Należy zwrócić uwagę na zachodzenie pasków podgumowanych aby nie było szczelin . I test szczelności migawki , przy pentaconie parę razy widziałem dziurki jak szpilka na migawce
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Kolejne ciekawe opinie :-) dzięki

Muszę kogoś z TLRem namierzyć w okolicy. Najchętniej bym pożyczył, zrobił dwie rolki i wsio.. Na razie mam Six'a i jedzie do mnie skaner :-) Jeszcze koreks i trochę chemii zanabyć, bo tu na wygnaniu nie mam ciemni i... akurat przyjdzie pani sesja z wiadrem gwoździ :-/
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
Wlasnie wzialem M. C220F od kumpla na wieczne oddanie za przysłowiową kratę piwa
Czy ty nie przesadzasz juz tymi prezentami? :evil: Masz hejta! :evilsmile:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
gdzie można dostać tego Araxa-60?

Pewnie tu http://araxfoto.com/cameras/
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
plwk, tutaj to wiem, myślałem o jakimś bliższym miejscu.
Ja jestem 100km od Berlina w linii prostej. :-)
Albo może ktoś ma do sprzedania.....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Czy ty nie przesadzasz juz tymi prezentami?


Taki szał poswiateczny - ludzie sie nadostawali, ludzie sie wyzbywaja ;-) Hejta przyjmuje! :-D
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
alkos, zbierasz sobie :-P ;-)

Skany pokaż 8-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matth napisał/a:
Skany pokaż


Zara, zara, jeszcze nie siadlem do wolania :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach