alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
napylane


raczej za pomoca sublimacji (?)

to znaczy - w niezlej próżni odparowują sobie takie fajne związki, jak MgF2 i podobne, po czym powoli osadzają się na szkle. Bynajmniej nie nakłada się ich w postaci "pyłu" ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
e, rozkiem to chyba mozna porysowac


Kurcze - nie dotykam! Tylko tak się przykłada do kropli, a on się ładnie wciąga do chusteczki. Jak będzie okazja, to wam zademonstruję ;-)

Maxi 7 napisał/a:
Nie lepiej zainwestować w płyn i ściereczkę do czyszczenia szkieł optycznych (okularów) dużo nie kosztuje a i pomóc może.


Kiedyś miałam coś podobnego - zostawały mazy, szybko się zagubiło - i się zraziłam. Ale ściereczka jak najbardziej - można kupić taką z Primy za 1,50 w Tesco, ale ona jest trochę sztywna. Razem z brylami kupiłam taką mięciuchną - i ona jest super.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Maxi 7 napisał/a:
Nie lepiej zainwestować w płyn i ściereczkę do czyszczenia szkieł optycznych (okularów) dużo nie kosztuje a i pomóc może. :shock:

E tam na łatwizne chciałbyś pójść. Trochę kreatywnosci :-P :evilsmile:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
Trochę kreatywnosci


No i ten dreszczyk emocji - 'no risk - no fun' :mrgreen:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ja mam oryginalny i bardzo kreatywny, zupełnie niespotykany, drogi i ryzykowny zestaw: szmatuchna hama i pędzelek z pompką (żeby było bardziej ekscentrycznie też hama)...
 
6293  Dołączył: 05 Sie 2007
Jak cieżko zarysować soczewkę obiektywu? :) Niechcący dzisiaj przy zakładaniu tulipana na kit z kasetki nadgarstek drgną i uderzylem nim w obiektyw. Od razu wziąłem go pod lupe i wypatrywalem zarysowań.. i no własnie, coś widać.. tylko nie wiem co dokładnie. Być może to ryska, być może i.. dwie ryski ;d a być może ze tylko tłusta podłużna plama.. tudzież nawet dwie tłuste podłużne plamy. Aparat mam od krótkiego czasu i nie zdążyłem się zaopatrzyć jeszcze w coś lepszego do czyszczenia optyki więc boje się tego ruszać. Na zdjęciu nic nie widać co prawda, ale rysy w świadomości cały czas widoczne.

PS#1 Czy ktoś wie gdzie w Lublinie można kupić zestaw hama?
PS#2 Czy ktoś wie gdzie w Lublinie można kupić poliwęglanowe folie na ekrany LCD?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
6293 napisał/a:
PS#1 Czy ktoś wie gdzie w Lublinie można kupić zestaw hama?
PS#2 Czy ktoś wie gdzie w Lublinie można kupić poliwęglanowe folie na ekrany LCD?

To wszystko powinieneś znaleźć w Media.
 

PilowBox  Dołączył: 09 Lut 2007
Fotojoker Lubin
telefon: 076/841-08-57
ulica: Ul. Paderewskiego 101
kod: 59-300
sklep: Tesco

obiektywów może nie ma ale filtry hamy i hoya, zestawy czyszczące karty pamięci i itp. W całkiem przyzwoitych cenach.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
ja osobiście na powłoki SMC stosuje płyn chemax-3 (do dostania u każdego optyka - psikacz kosztuje okolo 5-8zł) i mikrofibry. To specjalny płyn do czyszczenia optyki z powłokami... jak narazie moje szkła mają się dobrze
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
6293, Ja filtr i folie kupiłem w MM
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
chomik napisał/a:
chemax-3


może chomix?


:-P
 
6293  Dołączył: 05 Sie 2007
dyptam napisał/a:
6293, Ja filtr i folie kupiłem w MM

Folii z MM nie opłaca sie kupywac. Są jakies najtańsze po 6zł (hama z tego co pamietam, cieniutka naklejka można powiedzieć) ale gdy przyklei sie na LCD to wygląda to paskudnie (wyswietlacz byl staranie wyczyszczony przed zabiegiem :>). Są też droższe po 20zł (1szt. w zestawie) ale na allegro można już kupić za 8zł, i to już z tych grubszych..
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Zainwestowałem w izopropanol (6zł w sklepie z elektroniką - btw. szukałem pół dnia w praktikerach, sklepach chemicznych, aptekach a znalazłem w sklepie dla elektroników, to tak na przyszłość, żebyście się nie wkurzali że nigdzie nie wiedzą o czym mówicie ;)), i zestaw do czyszczenia optyki Hama. Przestrzegano mnie przed zakupem zestawów w których płyn nie ma 'płomyczka' (czytaj: płyn jest niepalny, czytaj: nie zawiera izopropanolu), klienci skarżyli się, że zwykłe płyny z detergentem niewiele dają, a z doświadczenia mojego brata wiem także, że płyny bezalkoholowe wolniej odparowują co może się bardzo źle kończyć (zalał obiektyw A75 płynem, płyn zaczął parować w środku, przy okazji rozwalając elektronikę, bo za szybko włączył aparat). Do płynu trzeba jeszcze coś do pocierania szkła - Hama dawała w zestawie bibułkę do czyszczenia szkieł (chyba żadna wyjątkowa, pamiętam taką sprzed lat). Jan narazie się sprawdza. Wyczyściłem sobie soczewkę przednią z soligora - wyglądała jakby miała wżery- pięknie zeszły bo okazały się tylko tłuszczem i pyłkami.
 

Yanoosh  Dołączył: 02 Gru 2007
Czyszczenie obiektywu
Czy można do czyszczenia obiektywu (szkła) użyć pianki (NIE -> :-B :!: ) a takiej jak do monitorów, czy też lepiej zaopatrzyć się w dedykowany płyn/ zestaw ?

(ankohola wolę wypić :-P )
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Yanoosh napisał/a:
ankohola wolę wypić
no i potem miękką ściereczkę, wzmocniony chuch i polerka
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Cytat
Jak cieżko zarysować soczewkę obiektywu?


Dzisiaj jednego obiektywu używałem jako podkładki do wiercenia dziur bo akurat miał dużo miejsca między przednią soczewką a (dalszym od mocowania) końcem obiektywu, (czyli krótko mówiąc był głęboki dość) i przy wierceniu pare razy dostał piertłem i to wcale nie słabo i żyje i ma się dobrze :) wiec to nie jest takie proste (uszkodzenie powłok pewnie jest troszkę łatwiejsze)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
negocjatorek napisał/a:
Dzisiaj jednego obiektywu używałem jako podkładki do wiercenia dziur bo akurat miał dużo miejsca między przednią soczewką a (dalszym od mocowania) końcem obiektywu, (czyli krótko mówiąc był głęboki dość) i przy wierceniu pare razy dostał piertłem i to wcale nie słabo i żyje i ma się dobrze :) wiec to nie jest takie proste (uszkodzenie powłok pewnie jest troszkę łatwiejsze)


Czy ty sie dobrze czujesz? :shock: :shock: :shock:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
negocjatorek napisał/a:

Dzisiaj jednego obiektywu używałem jako podkładki do wiercenia dziur bo akurat miał dużo miejsca między przednią soczewką a (dalszym od mocowania) końcem obiektywu, (czyli krótko mówiąc był głęboki dość)


M 50f/1.7 czy A 50 f/2 ?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Akurat nie miałem nic innego pod ręką. Samp, nie nie od pentaxa, od jakiejś starej kamery, akurat leżał na biurku :P

[ Dodano: 2008-01-06, 14:26 ]
W zasadzie to nawet nie wiem skąd go mam :roll: chcecie jego packshoty ? :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach