Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
alkos napisał/a:
Mówisz o tej mieszkowej, si

Chyba nie o mieszkowej.....Miałem dłuugo Certo Sixa i kilka lat temu sprzedałem, czego nie mogę sobie do dzisiaj wybaczyć :-(
Wcześniej pewien znajomy kupił Mamiyę 6, to był jakiś nowy model (mam małe rozeznanie w tym typie Mamiyi) - zrobiliśmy test, te same filmy, aparaty obok siebie na statywach itd itp. No i wyszło na to że Tessar Certosixa jest ewidentnie ostrzejszy od Mamiyi 80 mm, przegrywał (minimalnie) w zdjeciach pod światło. Jeśli chodzi o porównanie z Moskwą 6x9, to Certo jest absolutnie poręczniejszy, mniejszy - zresztą porównywanie formatu 6x9 z 6x6 jest niezbyt sensowne.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
No i wyszło na to że Tessar Certosixa jest ewidentnie ostrzejszy od Mamiyi 80 mm


Miałeś uszkodzony egzemplarz. Nowa 80/4 to najostrzejsze szklo do sredniego jakie istnialo, od otwarcia 120l/mm w centrum. Widziałem co potrafi na Mamiyi 7 + 9000ED....
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
alkos napisał/a:
Nowa 80/4 to najostrzejsze szklo do sredniego jakie istnialo, od otwarcia 120l/mm w centrum. Widziałem co potrafi na Mamiyi 7 + 9000ED....


Yeti napisał/a:
...od Mamiyi 80 mm,...


No to na pewno nie chodzi o Mamiye 6. Tam nie ma 80/4.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[rK] napisał/a:
No to na pewno nie chodzi o Mamiye 6. Tam nie ma 80/4.


Oj, no tak. Tam jest 75ka ztcp.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
alkos napisał/a:
Nowa 80/4

Nie, to na pewno nie był ten obiektyw. Niestety nie pamiętam dobrze, to porównanie robiłem jakieś 6-7 lat temu, ale była to Mamiya 6. Inna sprawa to że ten Tessar w moim Certosixe był naprawdę wyjątkowy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
Niestety nie pamiętam dobrze, to porównanie robiłem jakieś 6-7 lat temu, ale była to Mamiya 6.


W takim wypadku 75mm... tez super szklo.. .az mi sie nie chce wierzyc :-) Nie masz jakiegoś evidence ? :-)
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Kiedys mialem 50ke do tego aparatu, ktora ostrzyla polowa kadru.
Rozne rzeczy sa co sie nie snily.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tessar 2,8/80 stosowany był do prekursorów Pentaconów 6x6 , wprowadzono później Biotara 2,8/80 duzo ostrzejszego i ten z np Kievem 60 da obraz naprawdę ostry od pełnej dziury . Robiąc zdjęcia dobrze justowanym egzemplarzem nie widziałem różnicy między nim a 16-45/4 oczywiście oba na pełnej dziurze ale to ewenement . Mozna Biotara jak i tessara 28/80 (pentacon) stosować bezpośrednio do Pentaxa . Co do Mamiyi to ostre obiektywy nieustępujace najlepszym konstrukcjom zachodnim (miałem zaszczyt mieć kilka w kolekcji) to były konstrukcje małoobrazkowe . Wspaniała rozpiętość tonalna , ostrość , ale juz średnioformatowe nie biły na głowę Hasselbladowskiej optyki która to na pełnej dziurze mięciutka była . Ale to nie umniejszało jej jakości i przydatności . To optyka 6x6 czy 6x9 a więc ile razy większa klatka od małego obrazka . Mnie się podobają tessary dają wspaniałą plastykę , przyciągają wzrok swoim rozmyciem. Może w fotografii nie chodzi o oddanie każdego pryszcza każdej zmarszczki . Mam tych tessarów troszeczkę i zachwycam się nimi mimo że są od nich sporo ostrzejsze obiektywy nie tylko produkcji zachodniej .Tessar zawsze piękny był jest i będzie . Nobilitując kogoś kto ma zaszczyt nim pracować
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Nobilitując kogoś kto ma zaszczyt nim pracować


Wybacz, ale to już onanizm sprzętowy czystej wody. :evilsmile:
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
alkos napisał/a:
Wybacz, ale to już onanizm sprzętowy czystej wody. :evilsmile:


Dlaczego? Zawsze nobilituje aparaty, ze moga pracowac dla mnie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Dlaczego? Zawsze nobilituje aparaty, ze moga pracowac dla mnie.


No ba, ale nie na odwrot, ej? ;-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Japończycy wierzyli że dusza wojownika tkwi w mieczu . Gdy idę robić zdjęcia zawsze zabieram ze sobą na rękę zegarek Omega z lat 40tych pięknie odnowiony . Kiedyś zapomniałem się i zostałem przy Corteberze 521 pasówce przedwojennej też odnowionej . Wierzcie albo i nie - zrobiłem imprezę , ale kiepsko mi się tam pracowało umęczyłem się okrutnie . Przedmiot przejmuje cechy swego właściciela dobre albo złe . Ja w to wierzę , to wolny kraj . Każdy przedmiot z którego korzystam musi być pięknie odnowiony i sprawny . Jestem niepoprawnym kolekcjonerem
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Jestem niepoprawnym kolekcjonerem


Powiedziałbym, że Don Kichotem kolekcjonerstwa :-) I fajnie!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach