michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A nie prościej kupić ze dwa zapasowe akumulatorki do pentaksa? Małe, lekkie, upchniesz bez problemu w kieszeni plecaka.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
mam 2 nowe aku teoretycznie pozwolą wykonać ok 1400 zdjęć .czy to jest dużo , na 10 dni i troche nocy. a jeszcze jak polece z bracketingiem widomo woda odblaski i refleksy. o własnie refleks aparat cały czas włączony 'gorący' foto ptaki. i nic nie zrobie jak siądą oba aku. koszt zakupu ładowarki samochodowej jest porównywalny z kosztem 3 aku. i to pierwszesie nie starzeje. i z całym szacunkiem na wode nie bierze sie plecaka a jeszcze nie daj boże ze stelarzem, sprzet pakuje sie w drumsy i worki ale to temat na osobną opwieść. gorąco pozdrawim.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Weź K-x (lub K200D, K-m) i zapas litowych AA. Lekkie i wydajne. Może nawet uda Ci się dokupić gdzieś paluszki, nie wiem gdzie będziesz spływał.

Wyjdzie taniej niż spalenie K20D przy pomocy akumulatora od wkrętarki. :evilsmile:
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
aku od wkętarki poprzez ładowarke samochodową będzie ładować aku D-LI50. tak więc kontakt z aparatem może nieć co naj wyżej optyczny. moja decyzja zapadła kupuje ładowarke samochodowa jaką jeszcze sie zastanowie wyżej podałem 2 modele.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Kombinujesz jak koń pod górę :mrgreen:
Akumulator z wkrętarki:
masa: 500g
wymiary: 120X75X60
pojemność: 2,5Ah

Akumulator z pentaksa:
masa: 80g
wymiary: 40X55X21
pojemność: 1,5Ah

Wnioski? Wolałbym kupić kilka akumulatorków dedykowanych do aparatu niż bawić się w duże i ciężkie akumulatory i ładowarki do nich. Czy koniecznie musisz zrobić aż tyle zdjęć? Ja na tygodniowy wypad wziąłem tylko jeden akumulatorek, zrobiłem ok. 200 - 300 fotek, z których połowę wywaliłem :)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
michal5150 napisał/a:
których połowę wywaliłem
szczesliwy człowiek . ja będe zadowolony jak zrobie 1-2 dobre zdjęcia.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
michal5150 napisał/a:
Akumulator z wkrętarki:
masa: 500g
wymiary: 120X75X60
pojemność: 2,5Ah

Akumulator z pentaksa:
masa: 80g
wymiary: 40X55X21
pojemność: 1,5Ah
Nie wziąłeś pod uwagę jednego ważnego czynnika - Napięcia.
2.5Ah przy 10.8V-12V-14,4V-18V-24V (takie aku są najbardziej popularne do wkrętarek) to jednak nie to samo co 1,5Ah przy 7.4V.
Wiec jak do takiego 2,5Ah 24V aku podepniemy aparat który potrzebuje 7,4V to wydajność dramatycznie wzrośnie i okaże się że per saldo mamy nie 2.5Ah a 5Ah.
Liczyć mi się niechce niestety ile to będzie dokładnie - prawo Ohma zwalczałem w szkole.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Niestety, nie ma tak różowo. Będą straty z powodu ładowarki (podłączonej do akumulatora wkrętarki), za pomocą której kolega chce ładować pentaksowy akumulatorek (a nie bezpośrednio podłączyć akumulator z wkrętarki do aparatu).
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
grzegorzgr, zapomnialem napisać BARDZO zadowolony
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
JackDeJack napisał/a:
Wiec jak do takiego 2,5Ah 24V aku podepniemy aparat który potrzebuje 7,4V to wydajność dramatycznie wzrośnie i okaże się że per saldo mamy nie 2.5Ah a 5Ah.
Bez urazy, ale możesz to poprzeć jakimś uzasadnieniem? Mi co prawda brak większego praktycznego doświadczenia w tej dziedzinie, ale teorię fizyki znam dość dobrze i nie mogę sobie wyobrazić sposobu w jaki nagle w akumulatorze miałoby się znaleźć dwa razy więcej energii. Bo [Ah] to jednostka energii. Nagła zmiana jej ilości w zależności od tego jakiego napięcia potrzebujemy pachnie mi złamaniem zasady zachowania energii.

Za to rację ma Michał pisząc o stratach na przetwornicy konwertującej napięcie, minimum ok 10%.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
pojemnosc
Cytat
Bo [Ah] to jednostka energii


Ah, to jednostka pojemności prądowej. jeżeli akumulator ma 12 V i 1Ah, oznacza to, że (w bardzo dużym uproszczeniu) możesz pobierać jeden Amper przez godzinę przy napięciu 12V, a więc uzyskujesz energię równą 12 (V) * 1 (A) * 1 (h), czyli 12 Watogodzin, czyli możesz zasilać jednowatowe urządzenie przez 12 godzin, lub 12 watowe przez godzinę.
Jeśli masz akumulator 24V i 1Ah, to uzyskujesz energie równą 24 (V) * 1 (A) * 1 (h), czylu 24 watogodziny, więc możesz zasilać jednowatowe urządzenie przez 24 godziny, albo 12 watowe przez 2 godziny, albo 24 watowe przez godzinę. Jakby nie patrzeć energii masz zmagazynowanej 2x więcej (w uproszczeniu). Więc 2 akumulatorki o tych samych pojemnościach podawanych w mAh, lub Ah, ale o różnym napięciu znamionowym będą faktycznie przenosiły różne zapasy energii...
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
Ech, faktycznie, dzięki chomik za wyjaśnienie. Całe życie człowiek się uczy :)
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
A może coś na bazie tego pomysłu?
Jakiś panel słoneczny + odpowiedni sterownik ewentualnie?
Pytanie tylko o natężenie i napięcie jakie trzeba wygenerować dałoby się tym sposobem.
http://www.spryciarze.pl/...ergie-sloneczna
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ale akumulator 12V nie może zasilić bezpośrednio urządzenia które potrzebuje 7,4V czy 8,2V. Trzeba zbudować urządzenie, które zbije napięcie. A to już generuje straty.
Wg. mnie najprostsze rozwiązanie - dwa, trzy akumulatorki (dedykowane do body) na 10 dni na pewno wystarczą. Zajmują mało miejsca, są lekkie, można upchnąć w każdej kieszeni.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
chomik, dzięki za wyręczenie w tłumaczniu :-B
michal5150 napisał/a:
Ale akumulator 12V nie może zasilić bezpośrednio urządzenia które potrzebuje 7,4V czy 8,2V. Trzeba zbudować urządzenie, które zbije napięcie. A to już generuje straty.
True. Załóżmy jednak dla naszych dywagacji że ten zbijacz napięcia robi to bezstratnie - dla uproszczenia teorii :idea:
michal5150 napisał/a:
Wg. mnie najprostsze rozwiązanie - dwa, trzy akumulatorki (dedykowane do body) na 10 dni na pewno wystarczą.
lub Kx i dwa zestawy Ultimate'ów, lub grip/koszyczek/enelopki/ładowarka samochodowa itd itp.

Pytanie ile tych zdjęć w dwa tygodnie chce autor zrobić :?: Bo tu jest klu problemu.
Ja na dwutygodniowych wakacjach robię 700-900 fotek jak jest nudno i mam jazdę na focenie, innym razem na ślubie w 12h trzaskam 700.
grzegorzgr, ile planujesz ?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
obniżenie 12V do 7,4V - i inne wątki..
generalnie polecam też poczytać o diodzie Zenera
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Marooned napisał/a:
polecam też poczytać o diodzie Zenera
czyli taki "Back To School" :mrgreen:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
JackDeJack napisał/a:
Pytanie ile tych zdjęć w dwa tygodnie chce autor zrobić :?:

grzegorzgr napisał/a:
mam 2 nowe aku teoretycznie pozwolą wykonać ok 1400 zdjęć .czy to jest dużo , na 10 dni i troche nocy

Czyli jeden strzał co 10 min, focąc 24h/dobę ;-)

Marooned napisał/a:
generalnie polecam też poczytać o diodzie Zenera

Rozwiązanie oparte na diodzie Zenera podałem na poprzedniej stronie:
michal5150 napisał/a:

O, znalazłem ;)

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=378010#378010
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
Hm... IMHO bezpieczniej byłoby zbudować ładowarkę z której ładowałoby się akumulatorki standardowe, a która czerpała by energię z zapalniczki / akumulatora żelowego / paneli słonecznych / chomika na karuzeli, czy czego tam jeszcze zapragniecie. Jesli wyjdzie coś nie tak, to najwyzej poleci akumulatorek ładowany, a nie całe body...
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
czegoś nie doczytałeś, aku od wkętarki poprzez ładowarke samochodową będzie ładować aku D-LI50. tak więc kontakt z aparatem może nieć co naj wyżej optyczny. moja decyzja zapadła kupuje ładowarke samochodowa jaką jeszcze sie zastanowie wyżej podałem 2 modele. można zamiast aku wkrętarki podłączyć dynamo rowerowe turbine wodną , wiatrak ,kierat albo według uznania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach