jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Eldred napisał/a:
ale pomyśl, jeśli ja chcę lampą tylko odbijać, a jeśli doświetlać to z hss'em
Jesteś bardzo pewien tego co napisałeś? Wg mnie i przy odbijaniu i przy doświetlaniu dla krótkich czasów bardzo łatwo spowodować, żeby zabrakło energii błysku, czyli im mocniejsza lampa tym lepsza.

Zauważ, że Pentax AF 540 FGZ dla ISO 100 i 85mm ma LP=54, ale dla HSS już tylko maksymalnie (bo może mieć mniej) LP=24,2. Nie widzę powodu dla którego w innych systemach miało by to działać inaczej.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Ja za innymi z tych dwóch to wybierz 580exII ja raz kupiłem coś pośredniego i więcej nie chcę. Co do tego metza af48 to ja bym go nie brał. Kolega ma do sony i nie jest dobrze. Hss działa ale tylko jak lampa jest na wprost. Jak ma pod kątem w górę palnik to już nie. Lipa straszna jak nie ma kasy to chociaż 430 IMO lepiej niż te które wymieniałeś. Ty lubisz portrety więc lepiej jak byś miał dobrze działający Hss.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Dodatkowo 580EX II ma uszczelnioną obudowę, czego raczej nie ma żadna inna lampa oprócz SB-900, z tego co mi wiadomo.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jack napisał/a:
Jesteś bardzo pewien tego co napisałeś? Wg mnie i przy odbijaniu i przy doświetlaniu dla krótkich czasów bardzo łatwo spowodować, żeby zabrakło energii błysku, czyli im mocniejsza lampa tym lepsza.
Tak bo chcę używać lampy przy f1.4-2.8

seweryn1 napisał/a:
Hss działa ale tylko jak lampa jest na wprost. Jak ma pod kątem w górę palnik to już nie.
rzeczywiście to nie ciekawie, zastanowie się, ale hss'u właśnie na wprost bym używał, na boki i tak ogromnie traci się na mocy, a ja tylko albo w sufit, albo wręcz do tyłu.

romeoad, 5d też nie jest uszczelnione, kupuję właśnie osłonę przeciwdeszczową na aparat, i nawet nie myślałem, żeby używać w deszczu lampy, nie jestem reporterem gazetowym dlatego nie czuję zeby było mi to potrzebne.

To tak jak kupowanie uszczelnionego kita do Km'a.

[ Dodano: 2010-01-28, 12:20 ]
Po za tym ja chciałem kupić lampę za 400zł, kupuję za 800zł tylko dlatego że mi dziewczyna dokłada trzy stówki bo uważa że dla hss'u warto. Nie kupię lampy jeszcze 2x droższej.

Swoją drogą bawiłem się ze dwa tygodnie 430 EX II i jakoś nie potrafiłem uruchomić HSS'u a wręcz myślałem, że go ta lampa nie ma :roll:
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Eldred, Metz 48 to świetna lampka w każdym systemie. Da się uzyskać obrót o jaki Ci chodzi. Muszę sprawdzić HSS, bo zdaje mi się, że działa nie tylko na wprost :-| , ale głowy nie dam, dawno nie używałem...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
rbucz, z góry dziękuję, aczkolwiek prawdopodobnie tak jak pisałem, przy lekkim doświetlaniu hss'em i tak bym pewnie kierował lampę na wprost z dyfuzorem (już tak robiłem 540stką pentaksową i było ok)

Tutaj przykład, jakie efekty można uzyskać przy tych samych warunkach (środek dnia, stare miasto w lublinie, słonecznie, czyli hss konieczny by użyć lampy przy f/1.4 szkła).
Pierwsze zdjęcie bez lampy na, drugie na wprost hss'em 540'stki.
Oba falconem 85/1.4@1.4



Chodzi mi właśnie o takie zastosowanie hss'a, a reszta zastosowania lampy to obijanie od sufitu, i właśnie z jasnymi przesłonami więc raczej bez potrzeby posiadania dużej mocy (ostatnią sesję robiłem na 1/16 mocy canona 430 EX II)
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
rbucz napisał/a:
Eldred, Metz 48 to świetna lampka w każdym systemie. Da się uzyskać obrót o jaki Ci chodzi. Muszę sprawdzić HSS, bo zdaje mi się, że działa nie tylko na wprost

Bardzo o to proszę ja tą lampą bawiłem się chwilkę, i aż wydawało mi się to niemożliwe, ale jednak hss działał tylko na wprost. Mam nadzieję, że to przypadłość tylko tego jednego egzemplarza, bo by mi bardzo psuło wizerunek tego produktu. Ale coś jest na rzeczy z lampami niesystemowymi, kolega ma lampę pierścieniową Sigmy do Canona i FPP działa ale po każdym przestawieniu parametrów np. przysłony czy ogniskowej trzeba na nowo włączyć. :shock:
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
E... Działa HSS niezależnie od położenia palnika. Oczywiście, najczęściej nie inne ustawienie niż na wprost nie będzie miało dużego sensu, bo chodzi zwykle o delikatne doświetlenie pierwszego planu. Ale działa.
A do mnie jedzie właśnie Metz 58 - chcę wykorzystywać drugi palnik - główny odbija światło od sufitu lub ścian, a mały doświetla cienie twarzy. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praktyce.

 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
rbucz napisał/a:
Działa HSS niezależnie od położenia palnika

No to muszę to sprawdzić jeszcze raz ale najprawdopodobniej lampa do serwisu, chyba że to specyfika współpracy z Sony.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
rbucz, to może byś się chciał pozbyć 48af-1? Jeśli tak, to proszę na PW ;-)
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Eldred, nie, chcę się pobawić świałem 2 lamp, nigdy tego nie robiłem. Jak mi nic ciekawego z tego nie wyjdzie, to pewnie "48" sprzedam, ale jeszcze nie teraz. Poszukaj, ja swją używaną w bdb stanie kupiłem za 600 zł, dokładnie za tyle sprzedałem ze stopką Pentaksa :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ok kolejne pytanie laika, czy coś takiego:
"Czas trwania błysku kontrolowanego [s]: 1/800 - 1/20.000"

Oznacza, że lampa ma synchronizację z krótkimi czasami migawki?
(cytat z opisu lampy Nissin Speedlite Di622)
 

Doktor_Vincent  Dołączył: 04 Lip 2009
Tak
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Doktor_Vincent, a jesteś tego pewien?, bo inne źródła podają że ta lampa nie ma czegoś takiego jak HSS.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dla mnie "czas trwania błysku" oznacza jak długo trwa błysk, a nie z jakimi czasami jest synchronizowany :roll:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
opiszon, dzięki! właśnie o to mi chodziło :-) :-B :-B
Czyli jednak najtańsza lampa z HSS'em do Canona to Metz 48 af-1 :->
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Eldred napisał/a:
opiszon, dzięki! właśnie o to mi chodziło

ale to tylko na mój gust, nie wiem jak to w Nissinie jest, choć zakres tych wartości nie wygląda jak parametry HSS
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Eldred, daj spokój z tym Nissinem. Psioczą na niego na CB.. Metz sprawdzony...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
rbucz, no wiem wiem, ale jakoś nigdzie nie mogłem znaleźć co oznacza ta pozycja w specyfikacji, wygląda mi jak coś co ma wprowadzić w błąd myląc się z HSS'em.

Swoją drogą ciągle mam ochotę zapytać na forum canona jaka jest najtańsza lampa z hss'em ale coś czuję że to właśnie ten Metz.
 
no_name  Dołączył: 01 Cze 2009
Zobacz jeszcze czy 430 ex (pierwsza wersja) nie wyjdzie taniej od Metz 48 af-1 .
Tylko że ciut słabsza i chyba ryjkiem nie kręci tak jak chcesz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach