PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Meggido, e tam. Nie wmawiaj nam, że białe jest białe, a czarne jest czarne. ;-)
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Meggido, wszystko jest kwestią potrzeb. Ojciec ma gps+ telefon, ja tylko telefon. Nie muszę ładować dwóch urządzeń, pamiętać by zabrać gps z domu (telefon mam zawsze przy sobie), chować po dojechaniu do celu, itd itd.
A jeżeli wyświetlacz mam takiej samej wielkości to naprawdę jest dobrze :-)
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Mam HTC Trinity (P3600i) z softem TomToma i dziala jak talala. Wiec telefon plus GPS jest jak najbardziej ok. Nie wiem jak z mapami turystycznymi, ale probowalem Garmina XT i lipka byla (w koncu to PDA poprzedniej generacji).

Takze nie zgadzam sie ze zdaniem Meggido.
 

martino  Dołączył: 06 Paź 2009
Meggido,to nie tak.
Ludzie błędnie pojmują pojęcie telefon w dzisiejszych czasach.
Ludzie widzą reklamy takiej experii,touch hd,czy omni,potem chwila achów i ochów i decyzja kupna.
Kilka dni zabawy i kolejna decyzja,tym razem sprzedaży,wiem co piszę ,widziałem to wiele razy ;-)
Dlaczego ?
Większość smartfonów jest trochę uciążliwa do przeciętnego człowieka,kiedyś pda kupił tylko człowiek świadomy jego plusów i minusów,teraz wsadzono moduł gsm,dodano nakładki graficzne na windows i polukrowano marketingiem.
Przeciętny facet czy kobieta dostanie fajnego diamonda ,i podczas rozmowy będzie włączała dziesiątki aplikacji uchem,potem wali na serwis z pretensjami,że telefon muli,widziałem takie przypadki.
NIKT nie wytłumaczył przy kupnie ,że to w zasadzie nie telefon,a pda z funkcją gsm.
Nikt nie czyta manuali ,bo po co,nie blokuje ekranu,bo po co ?
Co do nawigacji,jeżeli to priorytet ,to nie kupujemy pierwszego lepszego modelu,tylko sprawdzamy w sieci co warto kupić.
Np. taka omnia nie powala z czułością.
Radekone,Tattoo, Magic, Hero są na androidzie ,więc odpadają.
Osobiście stawiam na htc hd2,możliwe ,że w najbliższym czasie też stanę się jego posiadaczem ;-)
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Re: Telefon z GPS
radekone napisał/a:
Potrzebuje telefon z dobrym odbiornikiem GPS, wbudowanym bo to ma byc na wypady w gory - nie bedzie mi potrzebny w aucie
W takim razie od razu możesz skreślić wszystkie GPS pozbawione kompasu elektronicznego - mówię z własnego doświadczenia. GPS bez kompasu nadaje się tylko i wyłącznie do auta ... do pieszej wędrówki/poszukiwań drogi GPS bez kompasu jest do D.

[ Dodano: 2010-02-13, 21:26 ]
l_uka napisał/a:
radekone napisał/a:
Potrzebuje telefon z dobrym odbiornikiem GPS, wbudowanym bo to ma byc na wypady w gory

moje skromne doświadczenie podpowiada, że wbudowany to niestety nie będzie dobry
A moje podpowiada że może być idealny.

[ Dodano: 2010-02-13, 21:28 ]
perl napisał/a:
przede wszystkim zwróć uwagę czy w telefonie jest GPS czy aGPS ;-)
Przede wszystkim pokaż mi telefon aGPS który jest "nie GPS" :] ... opcję wspomagania można wyłączyć.

[ Dodano: 2010-02-13, 21:30 ]
perl napisał/a:
Przemekbelch napisał/a:
Telefon mający aGPS ma też GPS.
Ale już w drugą stronę to nie działa. Więc napisałem to po to, bo właśnie na to należy zwracać uwagę.
Jasne,jasne. W takim razie jaki model komórki z GPS nie ma opcji assisted?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja to wszystko rozumiem. Każdemu wedle potrzeb. Dla mnie telefon z GPS jest zwyczajnie niewygodny. Mam takowy i używam jedynie jako GPS z AutoMapą, którą uważam za bardzo dobry wynalazek. A za telefon robi telefon Nokia 6300.
 

martino  Dołączył: 06 Paź 2009
Kuzyn Mygosin kompas jest przydatny,owszem,ale nie niezbędny,i tak nigdy nie idziemy gpsem przy twarzy nonstop wpatrując się w mapę.
Np. po postoju jaki problem jest zrobić kilka kroków by ustalić tracka ?
Chyba,że mówimy o kompletnym braku widoczności satelit ,i niemożności złapania fiksa,co oczywiście jest niemożliwe.

Edit.

Meggido,ale co jest niewygodne ?
Ta opcja po prostu tam sobie siedzi,nic nie wystaje,nic nie kłuje ani parzy ;-)
To ,że telefony są większe i mają duże wyświetlacze ?
Teraz większość tak wygląda.
 

Andre53  Dołączył: 31 Lip 2009
Jeśli myślisz na poważnie o zabawie z GPS musisz kupić telefon z systemem operacyjnym Windows Mobile lub Symbian. Ale są to smartphony z wyższej półki cenowej. Jednym z najtańszych ale całkiem niezłych jest Samsung Omnia Lite, na Allegro kosztuje od 550 zł.
Aparaty z GPS, bez systemu umożliwiają uruchamianie aplikacji w Javie, ale to badziewie.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
martino napisał/a:
Kuzyn Mygosin kompas jest przydatny,owszem,ale nie niezbędny,i tak nigdy nie idziemy gpsem przy twarzy nonstop wpatrując się w mapę.
Np. po postoju jaki problem jest zrobić kilka kroków by ustalić tracka ?
Używałeś kiedyś w praktyce GPS do wędrówki ?
 

martino  Dołączył: 06 Paź 2009
Tak,najwięcej w bieszczadach,w sumie to tylko posiłkowanie się namiarem od czasu do czasu,ale przydatne.
Acha, a kompas to noszę zwykły ;-)
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
Rozwiązania w telefonie dedykowane są do nawigacji samochodowej i w nawigacji pieszej słabo się sprawdzają, o ile ww mieście można się posiłkować danymi z nadajników GSM to już w górach nie za bardzo.

I tak
Samsung Omnia I do nawigacji samochodowej jest bardzo dobra, szczególnie jak się włączy AGPS (codziennie jakieś 150kB), ale np szukanie geocache to pomyłka a w lesie to zapomnij. GPS w komórce innych firm działają podobnie.

agps vs gps:
Podobno są telefony które nie przechowują efemeryd i tym podobnych danych - i muszą je pobrać z internetu lub z satelit co trwa bardzo długo (do 30min).
Niektóre gps na podstawie danych odebranych z satelit potrafią sobie niedokładnie wyliczyć i startują prawie od razu, (tak ma większość rozwiązań dedykowanych do samochodu) pomimo ze nie maja AGPS.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kuzyn Mygosi napisał/a:
A moje podpowiada że może być idealny.

idealny pod jakim względem? Polecam porównanie do jakiegokolwiek wysokoczułego odbiornika GPS - te wbudowane są po prostu kiepskie. Pod wieloma innymi względami, wbudowany odbiornik może być niezły.

Ktoś pytał o e52 - daje radę. Ten telefon ma bardzo szybki procek i mapy ovi chodzą naprawdę fajnie (mapa się nie przycina, natychmiastowe przeliczanie trasy). Natomiast bez wspomagania, fixa łapie stosunkowo długo, nie mówiąc o tym, że schowana gdzieś nisko w samochodzie lubi zgubić sygnał - tu objawia się właśnie słabość wbudowanego odbiornika gps (kiepska antena). Za to na plus można zaliczyć to, że ze wspomaganiem jest w stanie złapać fixa praktycznie od ręki i prawie wszędzie - pod dachem i gdzieś niedaleko od okna również.

Co do odbiorników na bth - no może i są mniej prądożerne, ale przecież transmisja bth też swoje zjada i w gruncie rzeczy wychodzi to chyba gorzej.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
l_uka napisał/a:
Co do odbiorników na bth - no może i są mniej prądożerne, ale przecież transmisja bth też swoje zjada i w gruncie rzeczy wychodzi to chyba gorzej.


Tu się nie zgodzę. Miałem to i to więc mam porównanie, pisałem już o tym tutaj na forum.
Wbudowany gps zdecydowanie szybciej rozładowywał mi baterię.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Re: Telefon z GPS
Kuzyn Mygosi napisał/a:
W takim razie od razu możesz skreślić wszystkie GPS pozbawione kompasu elektronicznego - mówię z własnego doświadczenia. GPS bez kompasu nadaje się tylko i wyłącznie do auta ... do pieszej wędrówki/poszukiwań drogi GPS bez kompasu jest do D.


Jakies sugestie co do modeli? :-)

Andre53 napisał/a:
Jeśli myślisz na poważnie o zabawie z GPS musisz kupić telefon z systemem operacyjnym Windows Mobile lub Symbian. Ale są to smartphony z wyższej półki cenowej. Jednym z najtańszych ale całkiem niezłych jest Samsung Omnia Lite, na Allegro kosztuje od 550 zł.
Aparaty z GPS, bez systemu umożliwiają uruchamianie aplikacji w Javie, ale to badziewie.


To juz wiem. Teraz tylko zastanawiam sie ktory konkretnie. Raczej HTC lub Nokia N. A aparat wezme sobie i tak w abonamencie.
 

martino  Dołączył: 06 Paź 2009
Radekone ,skoro przeczytałeś cały temat mniej więcej wiesz na czym stoisz.
Nokię bym sobie odpuścił,Tattoo, Magic, Hero,są na androidzie.
O preferowanym przeze mnie pisałem.
Acha,nikt nie wspomniał o jeszcze jednym minusie,nowe telefony są dosyć delikatne,szczególnie wrażliwe są ekrany,myślisz po co trekkingowe gpsy np. garmina są takie pancerne i gumowane ?
Pozostaje też wspomniana kwestia baterii.
 

Andre53  Dołączył: 31 Lip 2009
Używam trochę już dziś zabytkowego SPV M-650 (inaczej HTC Artemis), korzystałem z Auto Mapy i TomTom, ten drugi osobiście bardziej mi odpowiada. Mam baterię o zwiększonej pojemności w stosunku do oryginalnej (2500mAh). Przy pełnym naładowaniu wytrzymuje mi ok 12 godzin nieprzerwanej pracy GPS.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
No fakt, w mojej Trinity w samochodzie zawsze ladowarka jest podpieta. Kiedys na Antypodach jak mi sie spierniczyla samochodowa to laptop na siedzeniu kierowcy i HTC ssalo caly czas ;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
martino napisał/a:
Radekone ,skoro przeczytałeś cały temat mniej więcej wiesz na czym stoisz.
Nokię bym sobie odpuścił,Tattoo, Magic, Hero,są na androidzie.

No i wybor wydaje sie byc prosty: HD2 fajny jest tylko troche wielki. Druga opcja to Nokia N97 (ma cyfrowy kompas) i pewnie ktorys z tych dwoch szarpne. A zalezy to juz od tego, pod ktory system sa lepsze aplikacje i jak to wyjdzie cenowo (Nokia chyba taniej).
A jak mi gps wewnetrzny nie bedzie wyrabiac to sobie dokupie zewnetrzny odbiornik. Przy cenach garminowych gps'ow jednak wersja telefoniczna wydaje mi sie byc bardziej sensowna - to ma byc w koncu dodatek do mapy a nie odwrotnie.

Potrzebuje mapy polnocnej Szkocji bo to tam zwykle jezdze a miejscowy rzad wymyslil, ze od kwietnia 2010 brytyjska agencja od map bedzie udostepniac za darmo cyfrowe wersje dla kazdego (podobno im sie to bardziej oplaci!).
 

BuR-ToN  Dołączył: 18 Cze 2008
A ja porównując używany przeze mnie wcześniej odbiornik na bluetooth (Navibe chyba) i obecny wbudowany w Samsunga i550w z pełną świadomością polecił bym ten drugi. Garmin śmiga na nim aż miło. Co prawda sama obsługa mapy w tym telefonie jest problematyczne ze względu na trackballa ale jeśli nie chce się za dużo przewijać mapy tylko dotrzeć do wyznaczonego punktu/adresu to działa doskonale.
 
Mauros  Dołączył: 12 Lip 2007
radekone napisał/a:
ze od kwietnia 2010 brytyjska agencja od map bedzie udostepniac za darmo cyfrowe wersje dla kazdego (podobno im sie to bardziej oplaci!).

:shock: możesz podać jakieś źródło tego niusa?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach