makak  Dołączył: 31 Sie 2008
edredon napisał/a:

Skala odległości na obiektywie jest dla wąskiego i szerokiego kąta jednakowa, jeśli obiektyw kręci po zmianie ogniskowej to znacz, że ostrzy w innym miejscu.


opiszon napisał/a:
edredon, mylisz się :-)


Nie do końca. Bo wszystko wskazuje na to, że kitowy zoom DA 18-55 nie zmienia ostrości po zmianie ogniskowej. Gdy wyostrzy się precyzyjnie na długim końcu to po przejechaniu na szeroki jest idealnie ostro. I odwrotnie. Więc w przypadku kita skala odległości pierścienia ostrości jest miarodajna dla każdej ogniskowej.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
makak napisał/a:
Więc w przypadku kita skala odległości pierścienia ostrości jest miarodajna dla każdej ogniskowej.

Też tak uważam.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
makak, może być też tak, że na tak ciemnym obiektywie jak kit, nie widać tej zmiany punktu ostrości (lub przesunięcie mieści się w zakresie GO), tak samo jak często na 18-55 można nie zauważyć że aparat cierpi na BF/FF

pomaga w tym fakt, że na szerokim kącie gdzie obiektyw jest najjaśniejszy, GO jest duża, natomiast na wąskim końcu, gdzie GO powinna być płytsza, obiektyw jest już dość ciemny - f/5.6

no ale mogę się mylić, co do budowy Pentaxa DA 18-55
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Np na moich obu sigmach wyostrzenie na jednym końcu, przezoomowanie na drugi i ponowne ostrzenie wywołuje poprawkę. Na 50-150 po wyostrzeniu na jednym końcu i przezoomowaniu widać wyraźnie w wizjerze, że ostrość się rozjeżdża.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Ja sprawdziłem teraz na Kicie AL II. I jest tak jak pisałem, zmiana ogniskowej z 55 na 18 mm i w drugą stronę nie zmienia ostrości w wizjerze...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tylko kit nie 2.8 na całej długości.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
plwk napisał/a:
Tylko kit nie 2.8 na całej długości.

No tak, wiadomo. Ale nie mam z czym innym sprawdzić. :(
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Janusz Gdula napisał/a:
a sprawdziłem teraz na Kicie AL II. I jest tak jak pisałem, zmiana ogniskowej z 55 na 18 mm i w drugą stronę nie zmienia ostrości w wizjerze...

Dokładnie tak jest,tak samo mam w ARASCIE 80-200, natomiast w Tamronie 17-50 już nie. Mi pomaga ostrzenie na wieksze i bardziej kontrastowe obiekty.
Istotna jest dokładna kalibracja szkła,ale nie na kartke z bliska,to mi się kompletnie nie sprawdziło,kalibrowałem na płaski obiekt umieszczony na scianie jakies cztery metry ode mnie potem normalnie robiłem zdjęcia i obserwowałem czy obiektyw ma jeszcze jakies skłononasci do błędnego ustawiania ostrosci ,wyszło że jeszcze dosyc często zdarza mu się ostrzyc za obiektem więc jszcze dokonałem minimalnej korekcji aż uzyskałem kompromis w którym większoc zdjęc mam trafionych.
Wyszło mi z tego że maksymalnie dokładna kalibracja nie jest najlepszym pomysłem ,lepiej obserwowac jak obiektyw sprawuje się w "normalnym" fotografowaniu i stopniowo nanosic korekcje.

[ Dodano: 2010-05-16, 14:39 ]
Mysle że dobrym pomysłem jest zakup matówki z klinem,to naprawdę pomaga okreslic czy af trafił,do K-100 kupiłem chińczyka i spodobało mi się więc do K-7 zamówiłem już sporo lepszą.
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
o FF i BF można się martwić tylko przy niewielkich głębiach ostrości , czyli wtedy kiedy mamy blisko punkt ogniskowania od matrycy aparatu. 16 czy 20 milimetrami nie robi się fotek makro , czy portretów
Przy panoramach jest coś takiego jak GO ?, jeżeli tak to napewno ogromne
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
pikolo napisał/a:
o FF i BF można się martwić tylko przy niewielkich głębiach ostrości
mały BF/FF z niewielkiej odległosci zamienia się na kilkumetrowy przy większych odległosciach.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
aż popróbuję tej "techniki" na kicie :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach