Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tak mniej-więcej to ISO50=32 GOST, ISO 100=65 GOST, ISO200=130 GOST, ISO400=250 GOST. Zależność nie jest dokładnie liniowa, ale dla potrzeb foto wystarczy.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Bardzo dziękuję za podpowiedź.Lubię te stare aparaty.Chociaż często są bardzo proste w obsłudze to jednak warto zapytać o szczegóły kogoś mądrzejszego.Teoria to jedno,ale praktyka jest jednak ważniejsza.Starsze terminy bywają trudne do rozszyfrowania.Szczególnie jeśli źródła podają kilka definicji.Wtedy nie ma jak praktyczna porada.Dzięki.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Męczy mnie jedna sprawa, w moim kievie mam zamiast kasetki odbiorczej mam szpulkę, tak mi wygodniej. Tylko teraz tak sobie pomyślałem, że może to skutkować rysowaniem filmu? Jakie macie patenty na to?
Pozdrawiam
Piotr
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Pioter napisał/a:
może to skutkować rysowaniem filmu?
Nie powinno. Ja zawsze używałem do Kijewa 4 szpulki i nie miałem problemu. Kasetka jest wygodniejsza, bo nie trzeba przewijać powrotnie. W najnowszych Kijewach była szpulka zamocowana na stałe.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Oryginalna kasetka jest świetna, bo otwiera się przy zamykaniu tylnej ścianki i dzięki temu film swobodnie nawija się na szpulkę. Odpada przy tym konieczność przewiajania powrotnego, przez co film przechodzi przez szczelinę kasety tylko raz. Rysowanie filmu następuje najczęściej właśnie przy przeciąganiu przez szczelinę kasety, w której mogą się znaleźć ziarenka piasku. Jeśli się film zakłada na dworze, to przy powiewie wiatru zawsze coś tam wpadnie.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
To już jestem spokojniejszy, mam jeszcze jedno pytanie w moim jupiterze dojrzałem sporo włókien, pewnie grzyb. Gdzie mogę oddać obiektyw do czyszczenia i czy to ma sens ekonomiczny?
Pozdrawiam
Piotr
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie ma sensu oddawać tego specjalnie do czyszczenia. Wystarczy wysuszyć na słońcu. Trochę włókien zwykle nie przeszkadza, a czasami nawet pomaga – zmniejsza odblask wewnętrzny, a lekkie zmiękczenie (jeśli w ogóle wystąpi) wpływa korzystnie na plastykę. Nie będziesz przecież tym robić reprodukcji kreskowych. A jak ci bardzo przeszkadza, to po prostu kup jupitera bez grzyba.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Dzięki za pomoc, fajne są te stare aparaty, mam 3 fiedy, kieva i coś czuję, że to nie koniec.
Pozdrawiam
Piotr
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Czy jest jakaś konkretna literatura o Kievach/Contaxach po polsku?Zorka ma Żdżarskiego,a Kiev?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie słyszałem i nie widziałem.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mam tylko o Contaxie i tylko w ojczystym języku. Jak dokończę opracowywać reprodukcje, to mogę udostępnić pdf.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Szkoda,że nikt nic nie napisał w Polsce.Chociaż w sumie obsługa maszynki jest prosta,a reszta to ogólna teoria fotografii,jednakowa do stosowania z każdym modelem aparatu.Byłem ciekawy,po prostu,bo raczej mało jest konkretnych opisów.Nawet w sieci.Zaznaczam,że chodzi mi o informacje w naszym ojczystym języku,bo niestety obce znam jedynie szczątkowo.Chyba tylko po rosyjsku dałbym jakoś radę,bo parę lat byłem zmuszony uczyć się w podstawówce i dalej.Nic to.Dziękuję za odpowiedź.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
W moje ręce wpadł Jupiter 9 z 57 roku. Tak się zastanawiam jak kadrować bez dodatkowego wizjera. Szacuję, że mniej więcej połowa tego co widzę będzie widoczna na filmie?

Pozdrawiam
Piotr
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gdzieś było o tym niedawno. W skrócie: 32 GOST – 50 ISO, 65 GOST – 100 ISO, 250 GOST – 400 ISO.
Radzę sprawdzić działanie światłomierza w porównaniu z cyfrówką – na histogramie zwrócić uwagę na cienie, aby nie były obcięte.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
W moje ręce wpadł Jupiter 9 z 57 roku. Tak się zastanawiam jak kadrować bez dodatkowego wizjera.
Witam.Co do kadrowania Jupiterem 85 mm to wydaje mi się,że kadr będzie mniejszy o jeną trzecią od widoku dla standardowej 50-tki.Nie mam obiektywu 85mm za to jestem posiadaczem wizjera do tego zakresu i wydaje mi się,na oko,że wystarczy główne elementy kadru trzymać w pobliżu plamki dalmierza albo nawet pogodzić się z centralną kompozycją żeby na zdjęciu było widoczne to co potrzeba.Z szerokim szkłem Jupiter 12 jest łatwiej,ale to dość oczywista sprawa.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Można wszystko, zdając się na intuicję i mając potem przyjemność w wykrywaniu niespodziewanych efektów, jednak najwygodniej się pracuje z wizjerem uniwersalnym. Już samo patrzenie przezeń, to czysta przyjemność. Często używam go nawet z 50-ką.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Trzeba będzie się rozejrzeć za takim celownikiem, chociaż na razie jakoś sobie radzę. Zobaczymy co będzie widać na filmie.

Pozdrawiam
Piotr
 

catintheflat  Dołączył: 07 Sie 2009
olowek74 napisał/a:
Szkoda,że nikt nic nie napisał w Polsce.Chociaż w sumie obsługa maszynki jest prosta,a reszta to ogólna teoria fotografii,jednakowa do stosowania z każdym modelem aparatu.Byłem ciekawy,po prostu,bo raczej mało jest konkretnych opisów.Nawet w sieci.Zaznaczam,że chodzi mi o informacje w naszym ojczystym języku,bo niestety obce znam jedynie szczątkowo.Chyba tylko po rosyjsku dałbym jakoś radę,bo parę lat byłem zmuszony uczyć się w podstawówce i dalej.Nic to.Dziękuję za odpowiedź.



Odkopuję temat trupa....



Posiadam takową publikację własnego autorstwa jakby kto chciał do podglądu to zapraszam ;-)



http://speedy.sh/NKkV3/Kiev.pdf
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przeczytałem całość jednym tchem. Wszystko się zgadza, wspaniała robota. Wielkie gratulacje!
 

catintheflat  Dołączył: 07 Sie 2009
Dzięki :)
Nie ukrywam, że trochę mi zajęło zdobycie wiedzy a potem napisanie tego. Chciałbym tym się podzielić w jak najszerszym gronie ale za bardzo nie wiem jak.


Oczywiście można sobie kopiować i czytać do woli byleby nie zmieniać i wpisywać mnie jako autora :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach