diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
tatsuo_ki napisał/a:
cywilizacja wyparcia

raczej antycywilizacja
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
nie no cywilizacja, cywilizacja... tylko budowana na fundamencie odwróconej głowy i dywanu pod który się zamiata wszystkie trudne tematy...
Majowie, czy Aztekowie zjadali mózgi pokonanych przeciwników, a o ich cywilizacjach mówi się jak najbardziej...
poza tym dla mnie to jest smutne, że ludzie dla wygody i z lenistwa wolą nie znać prawdy, wolą odsuwać ją od siebie i się nad nią nie zastanawiać... dobrowolnie rezygnują z części własnego człowieczeństwa - świadomości...

[ Dodano: 2011-02-08, 23:31 ]
no i to tabu śmierci... tak jakby od rozmawiania o niej miała szybciej nadejść... nie wolno dotykać tematu, bo się jeszcze można nią zarazić... heeeloooł... śmiercią jesteśmy zarażeni w momencie poczęcia... im szybciej nauczymy się z nią żyć, tym dłużej pożyjemy szczęśliwi...
a że śmierć przybiera różną postać...
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
tylko dawniej ludzie w wiekszosci umierali w domu - w otoczeniu rodziny, calej rodziny wliczajac to dzieci od najmlodszego
umieralo sie jakos tak... godniej...?
teraz umierasz w szpitalu - najczesciej sam bo czesto nie chca dopuscic rodziny a o dzieciach juz nie mowiac
pamietam jak babcia (miala 98 lat) prosila zeby nie zostawiac jej w szpitalu bo chce umrzec w domu wsrod rodziny
pozatym co by ktos nie mowil o religii - dawala ona silne oparcie w takich chwilach
wierzylo sie ze to tylko jakis etap w istnieniu
a teraz lansuje sie latwe i przyjene zycie bez konsekwencji i bez moralego kregoslupa
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czy zdjęcie może być dowodem? Fotografia to oszustwo z założenia: pokazuje przecież tylko dany moment, chwilę, bez kontekstu, historii...
Bardzo znana historia:
http://www.moje-militaria...tion_photo.html
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dorota napisał/a:
jest to dokumentacja fotograficzna tamtych wydarzeń i na prawdę robi wrażenie.


Czytałaś link ojka?

jorge.martinez napisał/a:
Wprowadza on do dyskusji krytyczny wątek propagandowego wykorzystania fotografii


Nie wiem co gorsze: ignorowanie tych fotografii czy poddawanie ich w watpliwosc. Takie dylematy niszczą duszę...
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
wojtekk napisał/a:


Mój dziadek uciekał z Ukrainy i opowiadał mi o tych zbrodniach. Kto wie, czy nie odcisnęły się one na życiach Waszych bliskich. Tej świadomości warto nabyć. I niech mi nikt nie pisze, że to nie jest dobry moment albo forum. Na to moment zawsze jest tak samo zły i dobry.


Mieszkam przy granicy Ukraińskiej. Praca moja pozwala mi na spotykanie się z ludźmi, którzy będąc w wieku 15-25 lat cieszyli się młodością i wspólnym życiem na kresach Polski.
Razem z Ukraińcami spędzano święta, pobierali się, wspólnie pracowali itp.
Nastały czasy wojny.
Ukraińcom obiecano wolną Ukrainę, ale trzeba sobie wyczyścić ziemię. Słuchając wspomnień ludzi z tamtego okresu ciarki chodzą po plecach.
Za zgodą tych ludzi nagrywam ich wspomnienia. Są szokujące. Nie chcę przytaczać tego tu na forum, ponieważ są tak samo drastyczne jak zdjęcia prezentowane z tamtego okresu.

Też jestem za tym aby mówić o tym co było i delikatnie pokazywać to co ludzie ludziom zgotowali ...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
TM_Mich napisał/a:
Praca moja pozwala mi na spotykanie się z ludźmi, którzy będąc w wieku 15-25 lat cieszyli się młodością i wspólnym życiem na kresach Polski.
Razem z Ukraińcami spędzano święta, pobierali się, wspólnie pracowali itp.
Nastały czasy wojny.
Ukraińcom obiecano wolną Ukrainę, ale trzeba sobie wyczyścić ziemię. Słuchając wspomnień ludzi z tamtego okresu ciarki chodzą po plecach.
Za zgodą tych ludzi nagrywam ich wspomnienia. Są szokujące. Nie chcę przytaczać tego tu na forum, ponieważ są tak samo drastyczne jak zdjęcia prezentowane z tamtego okresu.

Też jestem za tym aby mówić o tym co było i delikatnie pokazywać to co ludzie ludziom zgotowali ...


Czy mozna z tym zatem zaznajomic sie gdzie indziej?
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Zaraz po szkole średniej zatrudniłem się jako archiwista w urzędzie gminy w małej miejscowości w Świętokrzyskiem.
Po dwóch tygodniach przerzucania paczek z dokumentami z kupy na kupę natrafiłem na coś :!:
Spać po nocach nie mogłem. Fotografie z wypadków, skutki cielesne okrutnych morderstw, relacje zdjęciowe z dziwnych przypadków chorób, jakieś dramatyczne zdjęcia z ulic gdzie ludzie uciekali przed konnymi itd.
Skrzętnie wszystko poukładałem w pudełkach, dzieląc datami i opisami spraw i kroki skierowałem do Wójta, aby poinformować o znalezisku. Pomyślałem wtedy iż to odkrycie jest ważne bo to część naszej małej historii i z pewnością będzie z tego jakaś wystawa o której dowiedzą się wszyscy w województwie.
Na drugi dzień pudełka zniknęły i zakaz miałem o czymkolwiek, komukolwiek wspominać :-/
Mocno mnie to wtedy podkurzyło, bo jak tak można decydować o losie historii członków społeczności której ten opasły wieprz przewodził :evil:

 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
wojtekk napisał/a:
Mój dziadek uciekał z Ukrainy i opowiadał mi o tych zbrodniach.

Od dziadka (od strony żony) też słyszałem co tam się wyrabiało (m.in. o piłowaniu). Mieszkał (i babcia też) gdzieś w okolicach Tarnopola.

A same zdjęcia dla jednych są tylko sensacją i epatowaniem śmiercią, dla innych mają również wartość dokumentalną. Temat jest delikatny i jak widać jego sedno czasami gdzieś ucieka, a zaczyna się jałowa dyskusja czy wolno czy nie wolno pokazywać tego na forum. Jeżeli tu nie wolno to gdzie? Że niby są dzieci? To żadne wytłumaczenie. W sieci są strony takie, że włos się na głowie jeży i to dopiero tam jest totalne epatowanie śmiercią tylko dla sensacji.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
TM_Mich napisał/a:
Za zgodą tych ludzi nagrywam ich wspomnienia. Są szokujące. Nie chcę przytaczać tego tu na forum, ponieważ są tak samo drastyczne jak zdjęcia prezentowane z tamtego okresu.


Za Alkosem - czy jest jakaś możliwość usłyszenia tych opowieści?
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Panowie. Dam znać.
Mam to na kasetach.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dziekuje, prosze o kontakt jakby co, chocby na PW.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Ja również. Dzięki.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
TM_Mich napisał/a:
Mam to na kasetach.
To trzeba by zdigitalizować.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Najgorsze jest to, że jako gatunek wciąż jesteśmy zdolni i gotowi do podobnych okrucieństw. Tego nie można traktować jako czasu przeszłego. A pokazywanie takich scen, to jedna z metod tworzenia/budzenia sumień.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sylwesto napisał/a:
A pokazywanie takich scen, to jedna z metod tworzenia/budzenia sumień.


A co jesli okaze sie, ze to manipulacja? Wtedy to metoda tworzenia przesadow i uprzedzen. I stajesz sie zupelnie nieswiadoma ofiara czyjejs zlej woli.

Najgorsze, ze kwestionowanie kazdego z takich dowodow zamieni cie w cynika, i to najgorszego sortu.

Wot, sytuacja bez wyjscia.
 

dorota  Dołączyła: 11 Wrz 2010
alkos napisał/a:
Czytałaś link ojka?

Tak, czytałam ale już po wysłaniu posta.

A co do sytuacji bez wyjścia, to chyba najlepiej czerpać wiedzę na takie tematy z wielu różnych źródeł i zachować otwarty umysł.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
alkos napisał/a:
A co jesli okaze sie, ze to manipulacja?


Nie może ona jednak wyjść poza granice tego, że to człowiek z premedytacją zrobił człowiekowi. Dla mnie to sprawa drugorzędna czy chodzi o UPA, SS, terrorystów róznej maści, band lokalnych watażków z maczetami... Mechanizm jest zawsze podobny: wzbudzanie nienawiści do innych i wykorzystywanie ich pragnienia posiadania kawałka ziemi, na której mogliby wybudować dom, świątynię, założyć rodzinę, mieć pracę, swoje obyczaje i święta.

Cieszą mnie jednak takie reakcje, jak choćby groźby bojkotu dyplomatycznego ze stronu UE po tym jak Heider dochodził w Austrii do władzy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sylwesto napisał/a:
Nie może ona jednak wyjść poza granice tego, że to człowiek z premedytacją zrobił człowiekowi.


No ale kurde, zrzucanie winy chorej psychicznie osoby na kogos innego - abstrahujac od innych win UPA - jest poteznie niesprawiedliwe. I to winy ktora pozbawiona okolicznosci szalenstwa staje sie dowodem na niewyobrazalne bestialstwo i wyrachowanie.

To tak jakby powiedziec, ze Stalin ponosi dodatkowo odpowiedzialnosc za Hiroszime. "Bo mogl". Po co? Oddajmy sprawiedliwość, także zbrodniarzom.

[ Dodano: 2011-02-09, 14:46 ]
sylwesto napisał/a:
Dla mnie to sprawa drugorzędna czy chodzi o UPA, SS, terrorystów róznej maści, band lokalnych watażków z maczetami...


A dla mnie BARDZO wazne jest ustalenie dokladnie kto, komu, co i dlaczego. Jesli z tego zrezygnujemy, wmanipulowanie kogokolwiek np. w terroryzm bedzie kwestia dwu spotow w newsach. I to tylko maly przyklad, jak latwo zasiac nienawisc komus, kto nie dba o weryfikacje faktow.
 
Yura  Dołączył: 03 Kwi 2010
TM_Mich, też jestem chętny.

dorota napisał/a:
A co do sytuacji bez wyjścia, to chyba najlepiej czerpać wiedzę na takie tematy z wielu różnych źródeł i zachować otwarty umysł.
Dlatego warto się zapoznać np z tym:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Egzekutor_(książka)
http://www.tvn24.pl/-1,16...,wiadomosc.html
http://forum.karta.org.pl/?page_id=359

Książka należy do tych "śmiesznie tanich", a warto ją poczytać, bo to jedna z naprawdę niewielu, jeśli nie jedyna, która pokazuje drugą stronę medalu...
http://ksiegarnia.karta.o...w&id=744&page=1

A jeśli ktoś by chciał zająć się samą refleksją na temat wojny, zabijania, mordów, to szczerze polecam filozofię Emmanuela Levinasa - najlepiej zacząć od "Całości i Nieskończoności"


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach