Yaner  Dołączył: 11 Sie 2008
Ups, należy chyba to traktować jako błąd, oby nie zamierzony. Mieć trzeba nadzieję, że to poprawią w następnym sofcie. W opisie firmware-u 1.10 nie było słowa o ograniczeniu funkcjonalności aparatu.
 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
dendrol napisał/a:
Ali napisał/a:
"Korekta obiektywu" nieaktywna (wyszarzona) jest tylko przy obiektywach do których taka korekta nie może mieć zastosowania (Innych producentów, poza Pentaxem). Po włożeniu obiektywu Pentaxa "korekta obiektywu" uaktywnia się.

Tak dla ścisłości to z pentaxami serii F też nie działa;)


Dzięki bardzo! No ja właśnie mam podpiętego standardowo Tamrona 17-50 2,8 i przed wgraniem nowego firmware opcja korekty obiektywu nie była wyszarzona... tak samo z Sigmą 70-300. Działało. Po wgraniu jest wyszarzona. Rzeczywiście jak podpiąłem kit z K100DS to opcja się uaktywnia... jednak nowy firmware ograniczył funkcjonalność lub od początku z innymi obiektywami dnie działała pomimo niewyszarzonej opcji... No nic zobaczymy co będzie w nowym firmware (jeżeli się w ogóle ukaże).

Pozdrawiam,
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Arkadiusz napisał/a:
jednak nowy firmware ograniczył funkcjonalność lub od początku z innymi obiektywami dnie działała pomimo niewyszarzonej opcji...
niewyszarzenie tej opcji z obiektywami innych producentów niż Pentax, to raczej babol, związany z niedokładną identyfikacją obiektywu

to dobrze, że to poprawili - ta opcja niewyszarzona dla nieobsługiwanego obiektywu może więcej popsuć (zadanie korekty dla źle zidentyfikowanego szkła) niż pomóc
 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
opiszon napisał/a:
Arkadiusz napisał/a:
jednak nowy firmware ograniczył funkcjonalność lub od początku z innymi obiektywami dnie działała pomimo niewyszarzonej opcji...
niewyszarzenie tej opcji z obiektywami innych producentów niż Pentax, to raczej babol, związany z niedokładną identyfikacją obiektywu

to dobrze, że to poprawili - ta opcja niewyszarzona dla nieobsługiwanego obiektywu może więcej popsuć (zadanie korekty dla źle zidentyfikowanego szkła) niż pomóc


Może to i racja...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Jeśli ta korekta działa dla szkieł Pentaxa jedynie, to nasuwają się dwa pytania:
- czy Pentax chce zniechęcić userów do używania kundelkowych szkieł przez ograniczenie opcji aparatu ?
- czy szkła Pentaxa (w odróżnieniu od kundli) są tak kompatybilne że wymagają mikroregulacji ? :shock:

Jak dla mnie trochę w plecy z tym zablokowaniem możliwości korekty dla niefirmowych szkieł :idea:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ale tak na zdrowy rozsądek

w jaki sposób Pentax ma robić korektę dla obiektywów 3cich firm :?:
chyba nie sądzisz, że będzie robił badania wad optycznych wszystkich obiektywów z cyfrowym interfejsem i na podstawie tego wgra do aparatów odpowiednie ustawienia dla takiej korekty

no dajże spokój
nikt tak nie będzie robił przecież

jak dla mnie, to trochę w plecy, gdyby istniała firma która wykonałaby taki myk - na pewno zwątpiłbym w zdrowy rozsądek ludzi tam pracujących

przecież to, że ta opcja została w końcu zablokowana, to wyjdzie tylko na dobre - przecież ona nie mogła nigdy działać dobrze dla "obcych" obiektywów

JackDeJack, chyba nie zrozumiałeś, o jakiej opcji jest mowa
nie o mikroregulacji AFa, tylko o korekcie wad optycznych (dystorsji i aberracji) układu optycznego
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
Osmiele sie przypomniec np o PS i innych programach ktore maja takie bazy danych , nie wydaje mi sie ze zajmowaly az tyle pamieci zeby je wykastrowac . Moza to samo uzyskac w postprocesie ale wtedy jezeli ktos robi tylko jpeg - no to ma problem :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nazirus2411 napisał/a:
Osmiele sie przypomniec np o PS i innych programach ktore maja takie bazy danych , nie wydaje mi sie ze zajmowaly az tyle pamieci zeby je wykastrowac .

przecież to nie chodzi o zajmowaną pamięć, skąd taka refleksja :-?
pyt:
1 - czy PS, Lightroom, etc jest tworzony przez producenta optyki bądź też aparatów :?:
2 - czy baza obiektywów jest kompletna

odp:
1 - nie
2 - nie

musisz pamiętać, że producentowi oprogramowania będzie zależało, żeby mieć taki feature dla jak największej liczby obiektywów, bo to jest jedna z wielu (ale jednak) cech wyróżniających dane oprogramowanie i takie bazy się po prostu opłacają

w przypadku producentów aparatów, którzy przy okazji produkują sami obiektywy, opłaca się jak najbardziej zawęzić taką bazę do szkieł swojej produkcji - dzięki temu szkła systemowe tego producenta mają dodatkowy atut


zresztą ja po prostu nie rozumiem, w jaki sposób taka firma mogłaby robić omawianą funkcjonalność dla obiektywów konkurencji - co innego firma trzecia, kompletnie nie związana - tak jak Adobe

to tak, jakbyście narzekali, że w salonie oficjalnego dealera Volkswagena nie sprzedają nowych aut Hyundaia :roll:
w auto-komisie "U Pana Ryśka" mogą mieć Volkswageny, Hyundaie, Toyoty, Peżoty, a nawet Łady
u oficjalnego dealera - no bez jajec - to jest biznes, a nie zabawa w piaskownicy
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
Absolutnie sie z toba nie zgadzam :evil: Argumentujesz zabranie jakiejs funkcji ( ukradkiem ) aparatu na zasadzie dyskusji o af w k5 . Jedni mieli i maja problemy ( i na zasadzie jak zaplacilem to ma dobrze dzialac ) to zadaja poprawy :-x . Inni bluzgali na tych pierwszych z roznych powodow , czasami bardzo dziwnych . I co ma do tego kto tworzy bazy danych szkiel ? Jak dla mnie to moze biedronka nawet robic . Nie korzystalem z tej funkcji i nie bede korzystal ale bardzo dziwnie sie to zbieglo w czasie z sprzedaza pentaxa , wychodzi na to ze licencja na taka baze danych przestala sie oplacac :evil: No i glowna sprawa - jak mozna nie uprzedzic ze funkcja ktora na wszelkich portalach byla uwazana za plus aparatu - zostanie zablokowana ? :roll:
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Męczy mnie ta krytyka Pentaxa i wyszukiwanie wlasciwie na siłe wad tego aparatu,gdybym był aż tak niezadowolony ,kupiłbym nikona,canona albo komórkę z 5 megapixelami do focenia.
pzykład'
prosze bardzo"
kupiłem kiedyś auto marki Mercedes-gówniano kupiłem więc psuło sie toto -sprzedałem bez żalu
i i od dawna auta marki mercedes omijam i jestem zadowolony.
Tak samo można zrobić z motocyklem,mikkrofalką czy komórką-komfort psychiczny gwarantowany :-P
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
zamach napisał/a:
Męczy mnie ta krytyka Pentaxa i wyszukiwanie wlasciwie na siłe wad tego aparatu,gdybym był aż tak niezadowolony ,kupiłbym nikona,canona albo komórkę z 5 megapixelami do focenia.
pzykład'
prosze bardzo"
kupiłem kiedyś auto marki Mercedes-gówniano kupiłem więc psuło sie toto -sprzedałem bez żalu
i i od dawna auta marki mercedes omijam i jestem zadowolony.
Tak samo można zrobić z motocyklem,mikkrofalką czy komórką-komfort psychiczny gwarantowany :-P


to chyba zamyka temat , nie ma sensu dbac o serwis , aby firma wywiazywala sie z zobowiazan ... lepiej zmienic firme , potem nastepna itd ... takie myslenie prowadzi do tego ze w pewnej chwili kupimy aparat z japoni , przy ktorym licznik napromieniowania zmieni sie w dzwonek - ale co tam , jak sie nie podoba to zmien firme ... :evilsmile:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nazirus2411, czytasz ze zrozumieniem to co zostało tu napisane wcześniej :?: czy może nie :?:
nic nie zostało zablokowane, zabrane, czy też podstępem wykradzione

po prostu załatano dziury, dzięki którym opcja była aktywna dla niektórych obiektywów firm 3cich, ale nigdy nie mogła działać poprawnie

wolisz iluzję, że coś działa i poprawia ci zdjęcie, a w rzeczywistości pogarsza je w pewien sposób (np prostuje dystorsję której nie ma, albo usuwa nieistniejące aberracje) :?:
ja wolę jeżeli wszystko działa poprawnie
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
opiszon napisał/a:
nazirus2411, czytasz ze zrozumieniem to co zostało tu napisane wcześniej :?: czy może nie :?:
nic nie zostało zablokowane, zabrane, czy też podstępem wykradzione

po prostu załatano dziury, dzięki którym opcja była aktywna dla niektórych obiektywów firm 3cich, ale nigdy nie mogła działać poprawnie

wolisz iluzję, że coś działa i poprawia ci zdjęcie, a w rzeczywistości pogarsza je w pewien sposób (np prostuje dystorsję której nie ma, albo usuwa nieistniejące aberracje) :?:
ja wolę jeżeli wszystko działa poprawnie


Sorki ale chyba nie zrozumiales sensu mojej wypowiedzi :-P Napisalem ze nie korzystam z tej funkcji , napisalem tez ze istnieja takie bazy danych , pentax reklamowal tez ze aparat ma takie mozliwosci ( czyli nie wgrywali sobie na oko danych obiektywow , tylko mieli wykupiona jakas licencje ) wykastrowal ta funkcje bez poinformowania i wyjasnienia - czyli co , wszystko jest ciaci , zaraz skonczy im sie licencja na kodek HD i co ?

I zeby nie bylo to nie mam nic do k5 , tylko bardzo nie lubie jak ktos mnie uszczesliwia na sile ... Dziwie sie koledze ze tlumaczy (dosyc zrozumiale zreszta ) :-P Tylko to nie kolega powinien wyjasniac co i jak , tylko pentax powinien opisac dzialanie tego softu :evil:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nazirus2411 napisał/a:
tylko pentax powinien opisac dzialanie tego softu

i opisał
od początku (k-7) było podawane że działa tylko ze szkłami DA, DFA
wraz z premierą k-7 silver wyszedł FW z obsługą FA Limitedów
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
nazirus2411 napisał/a:
pentax reklamowal tez ze aparat ma takie mozliwosci

Tylko ze szkłami firmowymi. Nie widziałem informacji, że funkcja działa z obiektywami firm trzecich.
nazirus2411 napisał/a:
wykastrowal ta funkcje bez poinformowania

Usunęli błąd w oprogramowaniu.
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
a niech wam bedzie :mrgreen: nawet nie wiedzialem ze pentax jest tak biedny ze te korekcje dotycza tylko szkiel pentaxa 8-) Zreszta wakacje , cos nudno na forum , kazdy temat jest na wage zlota ( nie mam co czytac w pracy ) 8-)
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
nazirus2411 napisał/a:
Zreszta wakacje , cos nudno na forum , kazdy temat jest na wage zlota ( nie mam co czytac w pracy ) 8-)

No to fajną masz fuchę :-B

No dobra korekcja, korekcja a używacie tego wogóle? ;-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
dendrol napisał/a:
używacie tego wogóle

Nie, bardzo spowalnia zapis zdjęć na kartę.
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
dendrol napisał/a:
nazirus2411 napisał/a:
Zreszta wakacje , cos nudno na forum , kazdy temat jest na wage zlota ( nie mam co czytac w pracy ) 8-)

No to fajną masz fuchę :-B

No dobra korekcja, korekcja a używacie tego wogóle? ;-)


A nieee... ja tam zwykly robol jestem , tylko jak sobie siade na sniadanku - to sobie lubie poczytac lopatycznie , i potem co tam sie dzieje na pentaxsie :mrgreen:

2 - a kto tego uzywa w k5 ? k5 to chyba bardziej raw ... a tam to ta korekcja to tak potrzebna jak kobiecie lekkich obyczajow majtki :mrgreen:
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Ja myślę, że sporadycznie ludziom się zdarza to włączyć bo od czasu do czasu ktoś narzeka na straaasznie powolny zapis zdjęć ;-)
I myślę, że jak ktoś skojarzy fakty to mu dystorsja i CA przestaje przeszkadzać ;-)

No a jak tam z tymi "tajnymi" poprawkami w nowym FW?
Spodziewałem się wysypu lepiej działających AFow, nie przepalających lamp i kto wie czego jeszcze, a tu cisza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach