plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bogdan napisał/a:
Problem będzie chyba jeszcze z odp. umiejscowieniem z tyłu obiektywu aby po "zatrzaśnięciu" w aparacie prostokąt był ustawiony odpowiednio względem matrycy.

Położenie bagnetu po zatrzaśnięciu jest jednakowe w każdym obiektywie. Trzeba ustawić względem bagnetu.
Makler napisał/a:
Na pewno można zrobić mniejszą.

Można doświadczalnie dobrać najmniejszą poprawiającą kontrast a nie powodującą winiety.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
Nie wiem jak z odległością tylnej soczewki od matrycy vs od filmu, ale wymiar dla naszych matryc powinien być raczej mniejszy i na pewno wielkość tego okienka zależy od długości ogniskowej


Matryca np K100ds ma 23,5x15,7 mm.
Spróbuję na początek okienko 22x15mm dla np takumara SMC 1,4/50 oraz heliosa 44M-7.
Takumar 1:3,5/28 ma tylną soczewkę średnicy 13mm- inna konstrukcja, ciekawe jak tutaj "lata niepotrzebne" światło ?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Przy obiektywach z analogów do cyfrówek chodzi również o telecentryczność. Dlatego np. dobry do analogów Flektogon 20 mm w cyfrówkach sprawdza się nie za specjalnie. Poza tym tylna maska "działa" tylko na pełnych otworach obiektywów (do 4-5,6), a potem jej działanie jest już trudniej zauważalne.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Z kolejnych postow na olympusowym forum wynika, ze kwadratowa maska psuje bokeh: o tu
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Sebastian, Zwróć uwagę, że niektóre z tych postów dotyczą stosowania maski z przodu obiektywu.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
zdjęcia od lewej z maską prostokątną tylną i z prawej bez maski

Moze maska byla za mala :-/
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
odgrzeję kotleta: ktoś korzysta z tych masek? mogę się spodziewać poprawy ostrości dla ciemnych scen (np koncert) z 50mm dla przesłon 1,4 - 2,8? od jakiego wymiaru zacząć testy?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tak, ja, w szkłach M42 i innych niesystemowych do Olka i m4/3. Mam je w przejściówkach zamontowane. Wymiar prostokąta w masce powinien być mniej-więcej równy wymiarowi matrycy. Poprawy ostrości nie będzie, bo i skąd, natomiast poprawa kontrastu jest zauważalna.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Dada napisał/a:
poprawa kontrastu jest zauważalna.
Najbardziej przy dużych otworach przysłony. Ale i przy małych na oko widać poprawę. Przy pełnej dziurze nawet nie ma co porównywać obrazu bez maski i z maską.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach