White  Dołączył: 31 Paź 2008
janek_wu, nikt tu nie polecał d60. Wsparcie jest dla D90.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
D60 polecaliśmy kilka lat temu.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Paradoksalnie radykalne zwiększenie ilości MP może być właśnie dobrym sposobem na redukcję szumu. Jeśli jest to lepiej wyrzucić go w jakąś nonoskalę daleko powyżej rozdzielczości optyki - praktycznie niewidoczną i dopiero odszumiać.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Nikon 3100 czy 3200 jeden pies, ale czym otworzyć NEF'a z tego ustrojstwa, bo Capture NX 2 w ogóle tego nie czyta, że nie wspomnę o lightroom czy camera raw :-?
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Nie tylko kolor zgapili. Zielony guzik też jest tylko u Nikona czerwony :mrgreen:
Mi w tym cudzie najbardziej podoba się podręcznik fotografii. Gdybym miał taki w Piątce,to w chwilach wolnych poczytałbym sobie to i owo ;-) ciekawe czy ten ficzer jest w postaci ebook readera,wtedy więcej książek o fotografii można by zainstalować.
Pokrętło trybów napakowane jak kółko programatora w mojej pralce. Już widzę reklamę 3200 w TV
-Jestem Nikon D3200,gdybym był pralką,doprałbym twoje białe skarpetki zanim byś zdążył wpaść w błoto.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
andybond, hehe, dobre, ale ja nadal nie wiem czym otworzyć NEF z teo aparatu, bo całe firmowe oprogramowanie nikona sobie z tym nie radzie :shock:
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
karmazyniello napisał/a:
ale ja nadal nie wiem czym otworzyć NEF z teo aparatu,

A jest opcja zapisu w DNG?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:
ale ja nadal nie wiem czym otworzyć NEF z teo aparatu

Próbowałeś konwersji do DNG za pomocą Adobe DNG Converter-a.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
andybond napisał/a:
A jest opcja zapisu w DNG?


Niet :-|

plwk napisał/a:
Próbowałeś konwersji do DNG za pomocą Adobe DNG Converter-a.


Nie, ale poszukam zaraz, dzięki.
Wiesz, coś nie halo z tymi informatykami z nikona żebym musiał grzebać w sieci za programem, bo ten dołączony do aparatu nie czyta zdjęć :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Potrzebny jest DNG Converter 7.1
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
karmazyniello napisał/a:
bo ten dołączony do aparatu nie czyta zdjęć :-/

No to na naszych oczach rodzi się nowa świecka tradycja-dedykowany soft nie jest dedykowany :mrgreen: Oby ta tradycja szerokim łukiem ominęła aparaty na "P"
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
andybond napisał/a:
-Jestem Nikon D3200,gdybym był pralką,doprałbym twoje białe skarpetki zanim byś zdążył wpaść w błoto.

Wiesz Andy, podczas ostatniego PPD w mojej bańce wykluła się koncepcja, że gdyby ten, intensywnie reklamowany ostanio w TV, Nikon był środkiem przeczyszczjącym, to zrobiłbyś kupke zanim zdążyłbyś o tym pomyśleć.
Producenci proszków do prania już zacierają ręce :mrgreen:
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
andybond napisał/a:
Oby ta tradycja szerokim łukiem ominęła aparaty na "P"


W pewien sposób już dotknęła. Wg specyfikacji, na które trafiłem, K30 ma soft Silkypix w starusieńkiej wersji 3.0. Te oszczędności(?) pewnie wymusiły zapis w DNG, a nie w PEF, bo tego by SP 3.0 juz nie otworzył... Praktycznie w ogóle nie będzie dedykowanego softu Pentaxa. Zobaczymy czy to wyjątek, czy już wkrótce reguła w wydaniu PRIC. DCU Pentaxa może nie zachwycał, ale był softem faktycznie dedykowanym do puszek P. Teraz, konkretnie w K30 na razie, już takowego nie ma.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Rafi napisał/a:
Te oszczędności(?) pewnie wymusiły zapis w DNG, a nie w PEF, bo tego by SP 3.0 juz nie otworzył...

To chyba lepiej, że format jest otwarty i współpracuje z każdą wywoływarką? Oszczędnością byłoby nie dodawanie żadnego programu, albo lepiej wersję demo jakiegoś Lr tudzież Aperture czy innego Capture1.

A fakt otwierania bądź nieotwierania PEFów to kwestia kilku bajtów nagłówka, sam tuningowałem sobie OS, żeby czytał PEFy z GX-1s, bo chociaż z DS2 potrafił, to z GXa już nie.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
no i?
Odniosłem się wyłącznie do dedykowanego softu bez sugerowania czy to lepiej, czy gorzej.

Że z każdą wołarką to lepiej, ale z drugiej strony, jeśli zrobisz tylko RAW, nie uzyskasz JPG takiego, jakiego dałaby bezpośrednio puszka. Z jednej strony więc lepiej, z drugiej jakby gorzej.
No i z PEFa zrobisz sobie DNG, ale w drugą stronę już nie. Jednak z braku softu dedykowanego potrzeby takowej nie będzie.

Czy DNG nie wymaga profili sprzętu i nie będzie potrzeby aktualizacji softu dla bardziej "precyzyjnej" obróbki? Będzie DNG "noname" bez aktualizacji profili aparatów i szkieł? Czy inaczej to wygląda przy zapisie w DNG niż w PEF? (bo tylko ten ostatni mam, jeśli RAW robię).
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Rafi napisał/a:
jeśli zrobisz tylko RAW, nie uzyskasz JPG takiego, jakiego dałaby bezpośrednio puszka

Od tego mam RAW+JPEG. Albo Instant JPEG from RAW - to taki programik wyciągający zaszyte JPEGi.

Rafi napisał/a:
w drugą stronę już nie

Tylko w jakim celu miałbym to robić? DNG robi się po to, żeby móc obrobić w programie nie wspierającym natywnych RAWów.

Rafi napisał/a:
Będzie DNG "noname" bez aktualizacji profili aparatów i szkieł?

W każdym DNG zapisywany jest ID aparatu i obiektywu, to tylko kwesta wywoływarki czy umie rozpoznać co z tym fantem dalej zrobić. W PEFach z resztą też tak jest, tyle że zmiana ID aparatu powoduje, że nagle plik staje się nieczytelny dla oprogramowania bez wsparcia tego modelu. W przypadku DNG nie zauważyłem takiego problemu.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
romeoad napisał/a:
Od tego mam RAW+JPEG

Jednak zdarzało się, że komuś miejsca na karcie brakowało. Osobiście nie mam RAW+jpg i przy ewentualnej zmianie będę brac tę możliwość pod uwage (choć teraz to już chyba standard). No i zaszyty jpg to jednak nie pełen jpg. Zresztą wiele "oglądarek" widzi jpegi zaszyte, a nie RAW.

romeoad napisał/a:
Tylko w jakim celu miałbym to robić?

U nas tez słychać opinie, że soft Pentaxa lepiej oddaje kolory niż inne wołarki. A dedykowanym Nikona wiele osób jest po prostu zachwyconych i tak samo uważa, że firmowe oprogramowanie daje lepsze efekty niż cokolwiek innego. Nie mnie oceniać czy mają rację. Na pewno kolory się różnią - tyle mogą powiedzieć na podstawie własnych doświadczeń.

romeoad napisał/a:
to tylko kwesta wywoływarki czy umie rozpoznać co z tym fantem dalej zrobić.

Czyli aby osiągnąć efekty bliższe temu, co przewidział producent (mniejsza z tym, które uznamy za lepsze), też wskazana jest aktualizacja oprogramowania. Zaś PEFa bez aktualizacji w ogóle byśmy nie otworzyli.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:
bo całe firmowe oprogramowanie nikona sobie z tym nie radzie


Apdejtuj sobie ViewNXa i Capture'a jesli masz.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rafi napisał/a:
No i z PEFa zrobisz sobie DNG, ale w drugą stronę już nie.

Adobe DNG Converter umożliwia dołączenie do DNG źródłowego RAWa więc jak ktoś bardzo chce to może mieć dostęp do PEFa.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Rafi napisał/a:
DCU Pentaxa może nie zachwycał, ale był softem faktycznie dedykowanym do puszek P.
Co nie przeszkadza, że od dość dawna był to soft oparty na Silkypixie. Wystarczyło popatrzeć na nagłówek podczas otwierania programu, lub zakładkę about. A więc nic nowego.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach