l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Izbkp, to odtwarzasz backup na nowym NASie i po sprawie ;-)
 
sandman_fresh  Dołączył: 04 Lis 2011
co do tego ze dysk przenosny jak odpiety to sie nic nie stanie - pragne zdementowac plotke.. mialem taki dysk... po czasie sie okazalo ze cierpial na problemy ktore objawialy sie tym, iz czasami.. gubil dane ...:] dysk byl nowy uzywany tylko do backupow.... cale szczescie dane mam tez na plytach :)

p.s. ten qnap jest ciekawy... :)

p.s. 2
@alekw, tutaj jeszcze jeden qnap na szybko znaleziony, opcja tansza:
Dysk sieciowy QNAP TS-212
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
To i ja się dołączę do towarzystwa :mrgreen:
Używam NETGEARa ReadyNAS Ultra 2. Kupiłem go pod kątem postawienia serwera dla Squeezeboksa i jest to jego główne zadanie, przy okazji robi też za magazyn na różne różności. W środku póki co 2x2TB zakupione w czasach gdy dyski były tanie. Jak na razie działa to wszystko dość sprawnie. Dla samych "bekapów" to nie wiem czy bym coś takiego kupił, IMHO by się marnował, domena tych urządzeń to udostępnianie zasobów a nie tylko przechowywanie. Niby można wybrać jakiś tani model (pamiętam bodajże jakiegoś Zyxela za coś koło 200zł :?: ), ale może to zaowocować permanentnym wqrw... właściciela (a to transfer nie ten, a to dekodowanie strumienia się tnie, itp.)

Co do kwestii "a jak NAS się zepsuje?", to tak samno można się spytać "a jak dysk przenośny się zepsuje?, a jak płyta DVD się zestarzeje albo kot ją zje?" itp. itd. Nie ma 100% pewnych metod, jak dane są bardzo ważne to warto je mieć w kilku miejscach w razie czego.
NAS nie musi też hałasować bo nie trzeba go przecież trzymać np. w sypialni czy koniecznie obok komputera - byle sieć do niego doprowadzić, to może stać i w piwnicy. Dla dodatkowego zabezpieczenia można go jeszcze podłączyć do UPSa.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja rozwiązałem to tak, że kupiłem jakiegoś starego NAS-a (mogę poszukać modelu jak kogoś interesuje), mam tam dwa dyski 500GB w mirrorze i służy mi od kilku lat jako dysk sieciowy, również do tymczasowego gromadzenia zdjęć. Jednak do obróbki, kopiuję zdjęcia na dysk lokalny. Natomiast zdjęcia do archiwum, nagrywam na dwa różne DVD. Dzieki temu, że robię ostrą selekcję, krążków nie mam za dużo, a zdjęcia na których mi zależy, mam w trzech miejscach.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Ja zainwestowałem w takie coś:



i pudełka na dyski:



Rozwiązanie jest znacznie tańsze niż NAS, przy tym skalowane, bezpieczne bo i ważniejsze dane tym na większej ilości dysków je trzymam :)
ps. Za jakiś czas postaram się zabrać za szerszy opis i może jakieś testy.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
izbkp napisał/a:
Ja zainwestowałem w takie coś:

Obrazek

i pudełka na dyski:

Obrazek

Rozwiązanie jest znacznie tańsze niż NAS, przy tym skalowane, bezpieczne bo i ważniejsze dane tym na większej ilości dysków je trzymam :)
ps. Za jakiś czas postaram się zabrać za szerszy opis i może jakieś testy.


Ile takie cudo, bo coś takiego mi by odpowiadało. Ceny dysków wracają do normalności.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
kelus, ok 200 - zobacz np: TUTAJ.
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Alek: Osx z wbudowanym timemachine lub cos o odpowiedniej funkcjonalnosci na windowsa. Program sa robi backupu na określony dysk co jakiś czas (w określonych godzinach) backup, a jak nie będzie mógł bo dysku nie podpiołeś to wyskakjue monit, że nie udało się zrobić kopi. Jak tylko wykryje odpowiedni dysk to sam zaczyna robić backup.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
W windowsie jest opcja tworzenia kopii zapasowej a także obrazu systemu (kopia od Visty, obraz od Win 7).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A w Windows 8 niemal dokładny odpowiednik Time Machine - File History.
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
Rezygnuję z Freenasa. Za dużo miejsca (nie mogę postawić obok drukarki, żeby serwer wydruku dokoptować), za bardzo prądożerny...
Myślałem o Timecapsule (dysk, router z gigabitowym switchem, dualne wifi, printserver) ale drogie, tylko jeden dysk (jak padnie to pozamiatane) i znane kłopoty z przegrzewaniem się zasilacza (a kupować po to, żeby przerabiać to trochę bez sensu).
Zamówiłem sobie D-Linka DNS-320L (w pixmanii 330 pln)- ma dość ciekawe funkcje. Jak dojdzie (wysyłają z Francji), zdam relację.
Mój plan na bezpieczeństwo danych jest taki:
1. Lustrzany RAID-1 (to samo zapisywane na 2 HDD - jak jeden padnie, podmieniamy uszkodzonego i synchronizujemy ponownie dane).
2. Bezpieczne zasilanie (ochrona przeciwprzepięciowa w szafce rozdzielczej jest, listwa z warystorem, dodatkowo zasilanie przez UPS - maksymalnie obniżone ryzyko, że któryś dysk oberwie od strony zasilania np podczas burzy).
3. Netprotect na kablu sieciowym (jakby coś miało się wyindukować w kablu to wygasi).
4. Mam dostęp do kompa w innym budynku (po sieci domowej, mostem wifi). Tam co jakiś czas odpalę program do backupu, który porówna zawartość NAS-a z lokalnym folderemi i uzupełni różnicę. Tylko żeby to odpalić to dysk większy muszę dokupić. Docelowo chciałbym to zrobić z jednodyskowym NAS-em - może za jakiś czas doinwestuję rozwiązanie.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
No to zaszalałem, też zamówiłem tego DLinka + 2 Barracudy 2TB :-D
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Do mnie tez idzie :-D
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
A mój już działa. Spełnia wszystkie postawione mu wymagania :-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
alekw napisał/a:
A mój już działa. Spełnia wszystkie postawione mu wymagania :-)
Jak oceniacie glosnosc tego Dlinka?
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
cube007 napisał/a:
alekw napisał/a:
A mój już działa. Spełnia wszystkie postawione mu wymagania :-)
Jak oceniacie glosnosc tego Dlinka?


Słychać go, ale mój stacjonarny komputer jest głośniejszy. Jeszcze nie doszedłem do ustawień jakiegoś trybu uśpienia.

Nie sprawdzałem też dokładnie transferów, ale film po wifi spokojnie można obejrzeć.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
 
1080p?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach