Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
Miałem do czynienia z leasingiem i było dokładnie tak jak pisze piotr_w. Rat nigdy nie brałem, za to pośredniczę w umowach ratalnych jako sprzedawca. Stronami umowy jest z jednej strony bank, a z drugiej zawsze osoba fizyczna - czyli np. właściciel firmy, ale nigdy nie jest to firma. Jeżeli ktoś sobie życzy fakturę VAT to dostaje na całą wartość sprzętu, tak jakby płacił gotówką i wtedy w zależności od wartości, albo od razu wrzuca całość w koszty, albo amortyzuje. Rat nie wlicza w koszty. Myślę, że jeśli chciałbyś guerilla wrzucić raty w koszty działalości to powinieneś wziąć kredyt w banku i na zakupy udać się z gotówką - nie gwarantuję, że tak jest na 100% (nie jestem księgowym :-P ), najlepiej spytaj w swoim banku.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Misiek napisał/a:
powinieneś wziąć kredyt w banku

Dokładnie tak jest, w koszty są wliczane odsetki od kredytu.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
No i przy wszelkich umowach, gdzie stroną umowy jest bank, nie ma VATu, bo usługi finansowe są przedmiotowo zwolnione z VATu.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Zagłębiam się powoli w arkana podatkowe (usługi foto), ale mam jeszcze kilka pytań i wątpliwości. Zakładając, że osoba X otrzyma dotację na działalność z UP a średni dochód miesięczny to 2tys. zł (w okresie letnim więcej, ale w zimowym mniej) to jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać? Z tego co do tej pory ustaliłem:

Karta podatkowa:
- miesięczny podatek 281zł
- odliczamy składkę zdrowotną 225,38zł
- jeśli US zobaczy, że miesięcznie na konto wpływa np. 10tys. zł może mi nakazać przejście na inną formę opodatkowania dochodów?

Ryczałt:
- jakie jest oprocentowanie: 8,5% czy 17% dla usług fotograficznych portretowych i ślubów?
- odliczamy składkę zdrowotną i społeczną

Księga przychodów i rozchodów:
- podatek 19%?
- odliczamy składkę oraz koszty (paliwo, dvd, albumy, itp.)
- z definicji: można odliczyć wszystko co przyczynia się do zwiększenia dochodu - czyli np. mając studio w pokoju odliczamy media, czynsz, itp?
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Raynold1987 napisał/a:
Zagłębiam się powoli w arkana podatkowe (usługi foto), ale mam jeszcze kilka pytań i wątpliwości. Zakładając, że osoba X otrzyma dotację na działalność z UP a średni dochód miesięczny to 2tys. zł (w okresie letnim więcej, ale w zimowym mniej) to jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać? Z tego co do tej pory ustaliłem:

Karta podatkowa:
- miesięczny podatek 281zł
- odliczamy składkę zdrowotną 225,38zł
- jeśli US zobaczy, że miesięcznie na konto wpływa np. 10tys. zł może mi nakazać przejście na inną formę opodatkowania dochodów?

Ryczałt:
- jakie jest oprocentowanie: 8,5% czy 17% dla usług fotograficznych portretowych i ślubów?
- odliczamy składkę zdrowotną i społeczną

Księga przychodów i rozchodów:
- podatek 19%?
- odliczamy składkę oraz koszty (paliwo, dvd, albumy, itp.)
- z definicji: można odliczyć wszystko co przyczynia się do zwiększenia dochodu - czyli np. mając studio w pokoju odliczamy media, czynsz, itp?


Poszukaj księgowej, szkoda czasu się głowić.
 
luckyluk  Dołączył: 27 Kwi 2007
Raynold1987 napisał/a:
Zagłębiam się powoli w arkana podatkowe <cut>


Ryczałt - będziesz robił tylko ślubniaki i fotki dzieciakom? Jak tak to masz 17%.
Jak masz zamiar reklamowe itp. (większość fotek dla firm) to ryczałt odpada.

Księga przychodów - koszty to największy plus (zwłaszcza jak kupisz starego poldka albo seciaka van - vat odliczysz) - meble tylko te kupione na potrzeby pracy, z mediami to już nie tak lajtowo jak masz studio w domu, trochę liczenia z tym jest (całości nie wliczysz).

Jeśli zakładasz spadek dochodów zimą, to lepsza księga.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Oswój się z myślą o zakupie kasy fiskalnej bo 20tys szybko cię złapie :)

/moderator przypomina o 1 punkcje regulaminu/
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Do kasy wprowadzasz tylko klientów indywidualnych (osoby prywatne). Oczywiście gdy chcą paragon. Ale zbyt dużo kombinować nie można bo przecież musisz wykazać z czego żyjesz. Na firmy wystawiasz rachunki, faktury i tego nie wklepujesz do kasy, Ale te 20 kilo to i tak niewiele, więc raczej kasa Cię nie ominie. Pzdr.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Ech... a myślałem, że prowadząc kartę podatkową lub rozliczając się ryczałtem nie muszę mieć kasy... co za czasy... Co najgorsze po tysiąc zł najtańsze :cry:
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
powalos napisał/a:
Oczywiście gdy chcą paragon

Powiedz to skarbówce ;-)
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Raynold1987 napisał/a:
Ech... a myślałem, że prowadząc kartę podatkową lub rozliczając się ryczałtem nie muszę mieć kasy... co za czasy... Co najgorsze po tysiąc zł najtańsze :cry:


750zł zwrotu jest za kasę jak kupujesz pierwszą, ponoć teraz są problemy z zakupem bo brakło tych tanich.
 
Merle  Dołączył: 20 Gru 2012
Raynold1987, Jeśli dopiero zamierzasz otworzyć działalność to i tak kasa fiskalna to temat na przyszły rok. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do ewidencjonowania przychodu na kasie fiskalnej w roku podatkowym następującym po roku w którym przekroczył próg ogłoszony przez MF. W tamtym roku zrobili myk i obniżyli próg na 20 tyś, co ciekawsze to ogłosili to dopiero pod koniec roku.

Jeśli rozpoczniesz działalność w tym roku to jest jeszcze jeden myk, ten próg 20 tyś jest teraz liczony proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności w roku.

http://biznes.interia.pl/...iecznie,1835121

Jeśli zaczynasz przygodę z działalnością, US, ZUS i całą resztą ulubionych urzędów to podłączam się do rady kolegi z postów powyżej......wypisz sobie problemy co ich nie rozumiesz i udaj się po poradę do dobrego biura rachunkowego.

Podam przykład, kupujesz kase fiskalną i rejestrujesz ją w US, oni nadają ci numer tej kasy. Bajer polega iż należy ten numer nanieść w sposób trwały i nieusuwalny na obudowę kasy :-P , przyjrzyj się w sklepach, większość markera używa, co jest prawidłowe. Za brak takiego napisu na kasie jest słona kara, oj bardzo słona :evilsmile:
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Tanio i na dobry początek polecam portal np. Ifirma.pl - prowadzą księgowość oraz można ich męczyć pytaniami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach