Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
bEEf napisał/a:
brak czujnika zbliżeniowego, który by wyłączał ekran przy podniesieniu aparatu do oka.

Jakoś nie kojarzę, żeby którykolwiek Pentax to posiadał.
bEEf napisał/a:
wtedy nie ma podglądu parametrów poza wizjerem.
Jak w starym, dobrym analogu. :mrgreen:
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
bEEf napisał/a:
MRP napisał/a:
Warto jednak zauważyć, że elementy obudowy nowego Pentaksa wyglądają jakby były wykonane z tworzywa sztucznego

No bo są :)

Odkryłem rzecz, która mnie wkurza - brak czujnika zbliżeniowego, który by wyłączał ekran przy podniesieniu aparatu do oka. Świecący ekran przeszkadza, zwłaszcza gdy robimy zdjęcia w półmroku. Na szczęście da się go wyłączyć na stałe, ale wtedy nie ma podglądu parametrów poza wizjerem.


Nie wiem jak w K-50 ? ale w K-30 po ok 20 sek. sam się ekran wyłącza, jeśli nie naciskamy na żaden przycisk. Natomiast wystarczy lekko dotknąć przycisku spustu, by ekran przestawał świecić. Parametry ekspozycji ustawiamy na ekranie, dopiero do ostrzenia i kadrowania podnosimy do oka. Można to opanować :lol:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dada napisał/a:
Jakoś nie kojarzę, żeby którykolwiek Pentax to posiadał.

Pewnie nie, ale nie odnoszę się tu do innych korpusów, po prostu przydał by się taki czujnik.
Dada napisał/a:
Jak w starym, dobrym analogu.

Nie przesadzaj, korpusy z AF-em mają ekranik zazwyczaj :)
jaro63 napisał/a:
Nie wiem jak w K-50 ? ale w K-30 po ok 20 sek. sam się ekran wyłącza, jeśli nie naciskamy na żaden przycisk. Natomiast wystarczy lekko dotknąć przycisku spustu, by ekran przestawał świecić. Parametry ekspozycji ustawiamy na ekranie, dopiero do ostrzenia i kadrowania podnosimy do oka. Można to opanować

Tak samo jest w k-50.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
bEEf napisał/a:
korpusy z AF-em mają ekranik zazwyczaj
Nooooo. :-P W MZ-5n jest ekranik wielkości paznokcia-zamiast licznika. :mrgreen: W ME-F'ie nie ma żadnego, za to w *iście jest prawie jak telewizor. :mrgreen:
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Napisz bEEf czy działa u ciebie przycisk "OK" do ustawiania punktu AF? W K-x przyciskając można było ustawić punktowy, 5, 11 lub wybrać konkretny. Sprawdzałem w K-50 i się tego nie da ustawić, trzeba wchodzić przez menu, a może walnięta puszka :(
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
zuka68, jeśli przytrzymasz "ok" 1 sek, przełączy się w tryb wyboru punktów AF. Ponowne przyciśnięcie - powrót do wyboru funkcji (ISO itd). Trybu pracy AF chyba nie da się wybrać "na skróty", choć teraz nie mam puszki przy sobie, sprawdzę wieczorem.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
bEEf napisał/a:
zuka68, jeśli przytrzymasz "ok" 1 sek, przełączy się w tryb wyboru punktów AF. Ponowne przyciśnięcie - powrót do wyboru funkcji (ISO itd). Trybu pracy AF chyba nie da się wybrać "na skróty", choć teraz nie mam puszki przy sobie, sprawdzę wieczorem.


Jest tak jak mówisz, ale dłuższe przytrzymanie "OK" daje wybór punktu AF wybierając wcześniej w menu "Aktywne pole AF - Wybierz". W innych trybach "OK" nie działa i brak możliwości przechodzenia na inne tryby. W K-x bardziej mi się to podobało, niemniej dużo mi pomogłeś bo przynajmniej wiem jak teraz zmieniać punkt AF (tu działa szybciej), a oto najbardziej mi chodziło :-D :-B
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Fotopolis przeprowadziło TEST K-50 stwierdzając w podsumowaniu,iż "bez wątpienia lustrzanki wychodzą Pentaksowi najlepiej".
Niestety tylko lustrzanki ( choć w kolonoskopach podobno też byli nieźli) ;)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Cytat
nie inaczej jest z modelem K-50, który jest już poważniejszą propozycją niż amatorski K-30

To chyba dzięki obudowie :)
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Test niestety wykazał jedną mega wpadkę w tym korpusie (patrz podsumowanie) , wręcz strzał w kolano, który sprawi, że mało kto zainteresuję się tym modelem: "zbyt mocna sprężynka zwalniająca kartę pamięci". ;-)
 

babylock  Dołączył: 23 Maj 2007
Motyl napisał/a:
Test niestety wykazał jedną mega wpadkę w tym korpusie (patrz podsumowanie) , wręcz strzał w kolano, który sprawi, że mało kto zainteresuję się tym modelem: "zbyt mocna sprężynka zwalniająca kartę pamięci". ;-)


Poważna sprawa, dwa zbite kryształy i podbite oko :mrgreen:

Z drugiej strony ubaw po pachy, podziękować redaktorowi z działu humoru i techniki.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
babylock napisał/a:
Poważna sprawa, dwa zbite kryształy i podbite oko

Może wystrzeliło im przez okno jakąś niebywale drogą i zawierającą w dodatku cenną treść kartę. :evilsmile:
W sumie jest postęp nawet w tej dziedzinie - kiedyś, w starszych modelach puszek, były narzekania na ciasno wychodzącą kartę...
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ale to problemem były same karty - niektóre modele były ciut za szerokie. W mojej K-5, stare, niebieskie karty Goodrama wychodziły bez problemu. Białą (też Goodram) musiałem delikatnie przeszlifować papierkiem bo były problemy z wydobyciem karty ze slotu.

Szlifowanie karty
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
komtur napisał/a:
babylock napisał/a:
Poważna sprawa, dwa zbite kryształy i podbite oko

Może wystrzeliło im przez okno jakąś niebywale drogą i zawierającą w dodatku cenną treść kartę. :evilsmile:
W sumie jest postęp nawet w tej dziedzinie - kiedyś, w starszych modelach puszek, były narzekania na ciasno wychodzącą kartę...


To nie jest śmieszne....!
Mnie tak wystrzeliła karta mikro SD z nawigacji, kiedy za pomocą rysika resetowałem urządzenie w trakcie jazdy po autostradzie. Guziczek do resetowania był tuż obok gniazda karty. Dobrze że miałem zamknięte okno po stronie pasażera bo, Automapa by odleciała w siną dal. :-?

[ Dodano: 2013-09-08, 21:10 ]
michal5150 napisał/a:
Ale to problemem były same karty - niektóre modele były ciut za szerokie. W mojej K-5, stare, niebieskie karty Goodrama wychodziły bez problemu. Białą (też Goodram) musiałem delikatnie przeszlifować papierkiem bo były problemy z wydobyciem karty ze slotu.

Szlifowanie karty


Czy szlifując nie zmniejszałeś pojemności ? :mrgreen:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
jaro63 napisał/a:

Czy szlifując nie zmniejszałeś pojemności ? :mrgreen:

Hmm, całkiem możliwe. Od czasu tego szlifowania na kartę wchodzi coraz mniej zdjęć ;)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
True story z tą sprężynką. Pomny narzekań na forum, że w uszczelnionych Pentaxach karta trudno wyłazi i trzeba ja "pstryknąć", żeby lekko wysunęła się ze slotu, jak pstryknąłem, panie, to znalałem ją 5 metrów dalej ;-)
 

macKon  Dołączył: 04 Paź 2013
jestem szczęśliwym posiadaczem K-50 , karta San Disc Ultra Pro 32 Gb - najmniejszych problemów ze sprężynką nie zauważyłem ... albo wada pojedynczych egzemplarzy , albo moje sztuki są pozbawione wspomnianych atrakcji .
 

jarkus  Dołączył: 03 Wrz 2013
macKon, to dobra wiadomość!!!
Już miałem swoją kartę wazeliną przed włożeniem posmarować:)
 
JJ  Dołączył: 22 Maj 2007
Filmowanie w K-50
Czy ktoś porównywał jakość filmów w stosunku do K-x lub np. kamerki GoPro3Hero?
Mam wrażenie, że jakość filmów K-50 1080p (jakość ***) jest gorsza niż ta z K-X 720p (w obu kręcę używający Sigmy 10-20mm) oraz zdecydowanie gorsza od GoPro3 1080p.
Kompresja nawet przy najwyższej jakości jest bardzo mocna.

Jakie są wasze wrażenia?
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
niestety patrząc na video z K-30/50 też mam wrażenie że to krok w tył . Ale mało za mało jeszcze widziałem więc mogę się mylić.
JJ spróbuj zmniejszyć rozdzielczość do tej z K-x i porównaj wtedy. Mnie najbardziej przeszkadza Rolling shuter wcześniej w k-x i k-r jakoś tego nie zauważałem a tu mam wrażenie jest mega efekt.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach