Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Czyżby zatem zwykła superia 100 miała równać się velvii? (skoro ektar ma się równać) Główkuję w co się zaopatrzyc do Nepalu i skaczę już to superia, potem reala, podziwiany ektar i co..? znowu superia? hmmm....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
imho fujicolor/superia 200 dala rade

http://alkos.info/wp/category/africa

:mrgreen:
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Ej no, bardzo dała radę! Jednak u mnie stricte jakościowe zapotrzebowanie. Do reportażu w wiekszości to będzie cyfra (choć coraz częściej zastanawiam się czy ją brać wogóle - dodatkowe kg w Himalajach) Jakościowe setki stawiane w 80% na statyw a potem wielce prawdopodobne ogromne powiększenia na muzealną wystawę (jako anturage do czegoś tam). Slajdu nie chcę. Czy zatem superia 100 może dać radę w sensie ziarna, rozdzielczości, ostrości? Jeśli nie to co - reala czy jednak ten ektar? Ale marudzę ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Superia 100 bedzie super wyborem. Ektar da ci mniejsze ziarno, ale i mniejsza ostrosc, plus bardziej nasycone kolory.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
No właśnie te kolory coś mi nie leżą w ektarze. Ale przy syperwielkich skanach ziarno może okazać się problemem. Zatem skoro superia jest super to po co reala? nooo jest jeszcze reala superia...

Robilim kiedyś z superii 200 baner 2,5 na 5 m i wyszło jako tako (raczej byle jako) ale jako tło zdało egzamin. No ale tamto było robione kitowym zoomem nikona na zielonym programie. Ja będę miam emki stałki :lol:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
reala? nooo jest jeszcze reala superia...


To to samo.

Ekajana napisał/a:
Ale przy syperwielkich skanach ziarno może okazać się problemem.


Wlasnie sie nie moze okazac - pomysl o dystansie widza. Ziarno jest problemem w okolicach A3.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
alkos napisał/a:
To to samo

dlaczego zatem superia pozycjonowana jest amatorsko i znacznie mniej kosztuje?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
alkos napisał/a:
To to samo

dlaczego zatem superia pozycjonowana jest amatorsko i znacznie mniej kosztuje?


Superia 100 nie jest już produkowana, z materiałów 100 fuji zostały tylko Fujicolor 100 i Reala.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
zatem pozostaje superia reala na placu boju. Trudno bowiem się spodziewać by
guerilla napisał/a:
Fujicolor 100 i Reala
były porównywalnymi materiałami. Ale z drugiej strony - marketing. Można sobie wyobrazić, ze szacher macher i zwykła superia 100 stała się superią realą i jest po prostu sprzedawana drożej. Czyli może się okazać, że de facto przepłacanie za realę będzie daniem się nabić w butelkę. Ale to tylko dywagacje.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Reala kosztuje teraz ok.18-20 pln za 135. To jest przepłacanie, bo za 20 pln jest Kodak 160NC/VC albo Fuji 160S/C które są materiałem lepszym..

ale możliwe że to są chwilowe wahania cen w związku z kursami walut, tzn że z czasem reala wróci do ceny stanowiącej 50% materiałów profesjonalnych..
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ekajana, a na taką wyprawę jak planujesz robić wielkie wydruki to nie lepiej Ci średniaka wziąć? Jakość poprawi się dramatycznie, a taki 645n wcale nie jest jakiś przesadnie ciężki.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
To wynik kompromisu. Gdy pojadę stricte na delegację w konkretnym celu to mogę i taszczyć cały plecak sprzętu (i tak zwykle jest). Ale tutaj musi wystarczyć 35 mm i głowię się w co iwestowac mocno ograniczony budżet.

Jeśli reala teraz to to samo co kiedyś tania superia 100 a ta z kolei to praktycznie to samo co fujicolor 100 to pytanie powstaje czy różnica w cenie jest zasadna? ot takie dylematy ubogiego podróżnika...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
nie, superia reala to to co dawniej reala.

fujicolor to (na 90%) to samo co superia.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
A poza tym osobiście nie posiadam analoga większego niż 135 a do tego kolekcję szkieł. Sprzedawanie, kupowanie, wymienianie przerasta mnie nieco. Ot na próbę wystawiłęm zacny obiektyw serii K i nie poszedł. Co dopiero gdy przyszłoby wymieniać więcej sprzętu? Wiem, że niektórzy lubią giełdowy handel wysyłanie, przelewy... Ja nie :-?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ekajana, wiesz.. jednorazowo to bez sensu, ale na dłuższa metę jeśli robisz wielkie wydruki to imo ma to sens. Osobiście na wyprawę z perspektywą wielkich odbitek wziąłbym 645n + 45-85 + 80-160 lub 35 + 75 + 150. Niczego więcej nie trzeba :-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Tak, ale teraz jadę prywatnie a duże odbitki, czy wydruki, póki co, nie są gwarantowane (ale bardzo prawdopodobne). Jadąc tam zamierzam się poprostu poszlajać i pofocić (banalne landszafty i ludzi). No i za tą przyjemność sam muszę zapłacić. Jeśli pracodawca mnie wyśle, jak przed kryzysem było ustalone, to wówczas mogę dźwigać (ale i hotelować sie) tylko, że wówczas to jest zwykły dżob. Dlatego mały obrazek+dobry film jest tu optimum. Pytanie tylko jaki film...
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ja nie namawiam, tak zapytałem z ciekawości :-) EOT i dalej rozprawiajcie sobie o filmach ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
a ja jadę do Maroko i postanowiłem wziąć też Pentaxa 6x7 :-> jak robić zdjęcia to z rozmachem!
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Po poniższej lekturze:
http://photo.net/film-and-processing-forum/00UPZt
oraz alkosowych testach zdecyduję się chyba na realę. Jakiemuś tam forumowemu testerowi gfdzieś tam wyszło, że ektar dużo ostrzejszy od reali, ale cosik mnie to nie przekonało suma-sumarum.

[ Dodano: 2010-01-24, 14:56 ]
guerilla napisał/a:
jak robić zdjęcia to z rozmachem!

to też prawda. Ale ja nie mam 67 chyba, że mi Lipa pożyczy hehe. A na linhofa z roboty musiałbym karawanę nająć. No ale jadę sam więc teoretycznie mogę dźwigać, rozstawiać gdzie i kiedy chcę statywy aparaty. Nikt mnie nie będzie poganiał. Ale człowiek swoje lata ma i zastanawia się nad porzuceniem ciężkiej kadyszki nawet. Ach to lekkie micro 4/3 haha
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
Po poniższej lekturze:
http://photo.net/film-and-processing-forum/00UPZt
oraz alkosowych testach zdecyduję się chyba na realę.


Ja bym wziął w takim razie Portre 160NC, tyle samo kosztuje co Reala (w sumie zalezy od sklepu, ale we Wrocławiu mamy oba po 20pln..)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach