Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
No to chyba wezmę tą tańszą.
Używam zawsze tylko jednego szkła - FA31/1.8, a nawet jeśli bym coś kiedyś zamierzał dokupić, to raczej nie będę celował w optykę ciemniejszą od f=8 :)
 
seboc  Dołączył: 09 Sie 2008
Z ciekawosci (i checi zakupu obiektywu manualnego w bliskiej przyszlosci) kupilem matowke podobna do tej:
http://blog.prairierimima...ing-screen.html

Pierwsze testy z obeiktywem tamron 17-50 2.8 - ok. Wydaje sie tez bardzo jasna. Cena 20€ wraz z przesylka z Chin.
Wiecej prob przeprowadze w najblizszych dniach / tygodniach. Dam znac.
 
0612  Dołączył: 21 Lip 2013
Witam, noszę się z zamiarem kupienia matówki z klinem do kx i mam lekki dylemat. Poczytałem sporo o funkcjonalności i problemach.
Nie znalazłem jednak nigdzie porównania i pragnę zapytać czy warto brać taką z klinem i rastrem powiedzmy normalnych wymiarów np: http://www.ebay.pl/itm/35...984.m1423.l2649

czy też lepiej wybrać "big eye" http://www.ebay.pl/itm/45...1f6507a1&_uhb=1

Chodzi o to czy "big" jest dobrym czy raczej złym rozwiązaniem i jak to się ma do ustawiania ostrości.
Wiem że to chinolki i nie jest to super klasa ale niestety fundusze są takie a nie inne.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Dawno mnie tu nie było ;-)

Te matówki z ebaja, a szczególnie fotki pokazują jak ciemne są te chinole za 20$.
Zwróć uwagę że patrzymy przez jasne szkło (chyba) a obraz jest ciemny jak diabli.
Różnica między klinem i resztą obrazu jest powalająca - porównaj sobie z Focussingscreen lub Katzeye.

Obawiam się ze ze szkłem f4 i więcej będzie mało uzyteczna.

BTW - tu macie porównanie FS i KE - wyniki raczej dziwią :shock:

Zadaj sobie pytanie czy lepiej wydać 100$ raz, czy wyrzucić w w błoto 20$ ?
Jak kupisz chińczyka to po porównaniu go z KE lub FS doznasz roztroju psychicznego :-P
 
0612  Dołączył: 21 Lip 2013
Przemyślałem, przeliczyłem, zamawiam jednak K-3 z FS, najwyżej będzie wojna w chacie i z miesiąc bez browarka. Bardzo dziękuję za sprowadzenie na ziemie. Jak to ktoś mądry powiedział "nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy", bo wiadomo, "kto tanio kupuje dwa razy kupuje".
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Jak ma być tanio i dobrze to sobie sam dotnij matówke ze starego analoga lub z ee-s do canona 5d
 
rafalps  Dołączył: 12 Sie 2013
 
Motyl napisał/a:
Jak ma być tanio i dobrze to sobie sam dotnij matówke ze starego analoga lub z ee-s do canona 5d


Potwierdzam :-)
Przeglądając temat nie natknąłem się na żadne informacje na temat matówki z ME-F, więc zamieszczam swoje doświadczenia.

Uszkodzonego Pentaxa ME-F kupiłem na znanym portalu aukcyjnym za 20zł. Wyjęcie matówki było banalnie proste w odróżnieniu od ME-Super, którego trzeba całego rozbierać. W ME-F wystarczyło tylko odkręcić dwie śrubki od strony mocowania obiektywu. Oryginalną matówkę z K-r obrysowałem na tej z ME-F tak, żeby zgadzały się środki. Następnie docierałem matówkę papierem ściernym, co trochę mi zajęło ;-) Na grubość pasowała do K-r idealnie, chociaż dopiero za trzecim razem ułożyła się tak, że można było prawidłowo potwierdzić ostrość i trafiać w punkt :mrgreen:

Jeśli chodzi o jasność (btw. podobno jest odrobinę jaśniejsza od tej ME-Super, ale nie miałem porównania) to jest odrobinę ciemniejsza od oryginalnej, w zależności od sytuacji wymaga korekty o 1/3EV lub 2/3EV. Dla mnie to dobra wiadomość, bo właśnie o tyle nie doświetlał mój K-r :-) Na A50/1.7 oraz na A28/2.8 ostrzy się super. W zupełności używalna do f4.0. Na f5.6 klin już ciemnieje, ale jak się na niego spojrzy pod odpowiednim kątem to jeszcze można używać (czyli nawet na kicie można używać).

Komfort ostrzenia na manualach poprawił się kolosalnie :-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Wszystkie matówki z klinem mają granicę na F5,6, potem kliny ciemnieją.
Do ciemniejszych obiektywów nie stosowano matówek z klinem a matówki z mikrorastrem lub podobne do tych jakie mamy w cyfrowkach.

Tu macie listę zgodności i przeznaczenia poszczególnych typów matówek do LX a były to jedne z najjaśniejszych matówek jakie możemy spotkać na rynku w róznych systemach.

 
luckyluk  Dołączył: 27 Kwi 2007
SC-26 jest specjalnie pod ciemne szkła. Na 5,6 jeszcze działa, od f8 pod pewnymi kątami zaciemnia mocno, powyżej f8 jest kapa.
 
seboc  Dołączył: 09 Sie 2008
> Obawiam się ze ze szkłem f4 i więcej będzie mało uzyteczna.

W mojej dokladnie jest jak piszesz. f4 to ostatnia wartosc przeslony, gdzie ostrosc jeszcze da sie ustawic, choc ciezko. Przy 4,5 cos jeszcze widac, ale nie mozna juz mowic o jakiejkolwiek precyzji.
Jednak ja potrzebuje matowki do bardzo jasnych obiektywow, wiec uwazam te 20€ (z przesylka z Chin czy Tajwanu) za dobrze wydane.
 
0612  Dołączył: 21 Lip 2013
Panowie na pewno macie rację, kupić i dorobić. Tanio i z efektem. Niestety nie każdy ma na tyle zdolności, ja na dodatek nie mam wcale matówki(długo by opisywać...), więc byłyby problemy z odrysowaniem, . No nic niedługo powinna być z fs, jakoś pogodziłem się już z wydatkiem.
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
Kilka słów o matówce z Minolty X700 z ebay-u (chyba jedyna oferta z tą matówką).
Kupione 2 szt, doszły po 12 dniach. Obydwie miały delikatną skazę na zewnętrznej części klina.
W porównaniu do matówki z Canona T70 dużo twardsza, cześć matowa mniej podatna na uszkodzenia. Piłowanie lepiej zacząć od krótszych boków dla lepszego chwytu.
Przy f 5,6 klin już ciemnawy ale można ostrzyć (na matówce z T70 przy tej przysłonie kliny jaśniejsze)
W K-5 środek matówki (środek klina) pokrywa się z potwierdzeniem ostrości, nie musiałem przesuwać środka.
Oczywiście nie obyło się bez ryski pod sam koniec piłowania. Jak najdą mnie chęci spróbuje przypiłować drugą.
 

klosov  Dołączył: 05 Mar 2013
Jeszcze raz "modzę" ten tekscik, a to dlatego, że już dawno chciałem się podzielić swoimi wrażeniami, a blog właśnie padł, i to co pisałem przed chwilą przeszło w niebyt. Uch! Więc, od nowa…

Rzecz dotyczy matówki z klinem ,w którą to jak wiadomo, NASZE Pentaxy nie są wyposażone.
Czy inne "wspaniałe" i "jedyne" systemy są wyposażone, nie wiem? Znawcą sprzętu nie jestem i nie zamierzam nim zostać. Swoją drogą ciekawe, że użytkownicy innych systemów wypowiadali się na tym blogu właśnie, jakby nie mieli gdzie?

Więc kupiłem sobie matówkę jakiś czas temu. FocusingSreen, a nie KatzEye, gdzie za każdą dodatkową opcję musiąlbym dopłacać. Wyniosło ciut taniej! Hehe.
Kupiłem do K-r, i pewnie wielu z was zdziwi się, że można inwestować w tak "lichy" sprzęt, ale ja uwielbiam tę swoją kamerkę (ponad 50 tys kliknięć i żadnych oznak zadyszki!), bo na lepszą mnie nie stać. Kosztowała (matówka) nieco ponad 100 baksów.
W ciągu dwóch dni przesyłka znalazła się w Warszawce, a następnie przez prawie dwa tygodnie wędrowała po Polszcze. Urząd Celny doliczył jeszcze 23 procent, mimo że na przesyłce, jak wół napisane było, że to gift (prezent). Norma w UE, ale nie w tym kraju, gdzie Urząd Celny i Straż Miejska uzupełniają budżetowe braki.

Tak czy siak: dotarła, zapłaciłem, zamontowałem i czy jestem zadowolony? O tak!
Używam manualnych szkieł i ten niewielki kawałek plastiku oddaje nieocenione usługi. W każdym przypadku pokrywa się ze wskazniami AF, a niekoniecznie odwrotnie. Nie mam żadnych problemów z fokusowaniem z tyłu lub przodu. A przecież szkła różne i coraz różniejsze. (Wybieram klin!)

Warto było? TAK! Inny rodzaj fotografowania!

klosov

http://www.pentaxforums.c...my-habitat.html

[ Dodano: 2013-09-02, 20:44 ]
Matewka napisał/a:
Czy ktoś z szanownych koleżanek/kolegów miał okazję porównać matówkę KatzEye z tą z FocusingScreen.com? Chciałbym wiedzieć czy różnica w cenie jest adekwatna do różnicy w jakości. Na focusingscreen.com matówkę z polami AF dostanę za $86 + $14 za przesyłkę, czyli $100 za całość. W katzeye za podobny zestaw zapłacę $175 (sic!). Czy warto?


Właśnie przed chwilą pisałem na temat róznicy między KatzEye a FocusinScreen. Ale za cholerę nie miogę znależć tego w tym blogu. Kicha jakaś.
 
0612  Dołączył: 21 Lip 2013
To ja też się pochwalę. Również kupiłem sobie matówkę z klinem z FS. Dotarła w 6 dni. Żadnych dodatkowych opłat mi nie doliczyli, pomimo kontroli celnej w Warszawce i Poznaniu (sam nie wiem dlaczego sprawdzali w dwóch miejscach ale naklejki z pieczątkami na kopercie nie kłamią i paczka ewidentnie była otwierana). Ja poprosiłem tych z FS aby wpisali niższą cenę w dokumentach i tak zrobili. Podana cena 30$, uniknąłem cła i podatku.
Co do samej matówki to powiem tak, - nie żałuję ani jednej wydanej złotówki- i dziękuję za doradzenie aby nie pchać się w tanie zamienniki.
Wiem że zakładając do K-x takie cudo to podwoiłem jego wartość ale cóż na nowy na razie brak kasy - są inne priorytety.
 

klosov  Dołączył: 05 Mar 2013
0612 napisał/a:
To ja też się pochwalę. Również kupiłem sobie matówkę z klinem z FS. Dotarła w 6 dni. Żadnych dodatkowych opłat mi nie doliczyli, pomimo kontroli celnej w Warszawce i Poznaniu (sam nie wiem dlaczego sprawdzali w dwóch miejscach ale naklejki z pieczątkami na kopercie nie kłamią i paczka ewidentnie była otwierana). Ja poprosiłem tych z FS aby wpisali niższą cenę w dokumentach i tak zrobili. Podana cena 30$, uniknąłem cła i podatku.
Co do samej matówki to powiem tak, - nie żałuję ani jednej wydanej złotówki- i dziękuję za doradzenie aby nie pchać się w tanie zamienniki.
Wiem że zakładając do K-x takie cudo to podwoiłem jego wartość ale cóż na nowy na razie brak kasy - są inne priorytety.


Och ty szczęsciarzu!
Że nie zapłaciłeś taxu!
A ja też nie załuję. Żadnej złotówki, żadnego grosza!
Więc jest nas przynajmniej dwóch!
Pstryk!

[ Dodano: 2013-09-02, 23:21 ]
luckyluk napisał/a:
SC-26 jest specjalnie pod ciemne szkła. Na 5,6 jeszcze działa, od f8 pod pewnymi kątami zaciemnia mocno, powyżej f8 jest kapa.


Ja już dzisiaj trochę o tych matówkach. Wymądrzać się nie będę, tym bardziej nie przyszło mi do głowy docinać matówki ze starszych puszek. Bałem się, lub czasu nie miałem. Czyli bałem się! Te nowe np. Focusin'Screen, albo KatzeEye mają "prawą" stronę pokrytą pierscieniami Fresnela, o ile dobrze termin pamiętam? Za KtzEye z taką "powłoką" trzeba dość sporo dopłacić, więc polecam adaptowane FocsinScrn. Taniej! W tej samej cenie za wszystkie layouty! Te Fresnele powodują większą jasność matówki, więc wgapiać można powyżej f8. Co wyżej to jednak trochę trudniej, fakt! A cały ten myk z tymi patternami (wzorkami) właśnie dla oka, a nie AF automatu z puszki.
Ps. Jak coś pomieszałem, to nie obraże się za sprostowania.

Pentax Rules, again!
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Przymierzam się do matówki z focusinscreen, tylko nie wiem, którą brać. K3 czy F6-A? Ktoś ma porównanie? Ta druga konkretnie droższa.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Przymierzam się do cięcia i pytanie, czy są gdzieś podane wymiary matówki do Pentaxa K7/K5 ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapewne gdzieś w tym wątku.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
plwk napisał/a:
Zapewne gdzieś w tym wątku.


chmm, sprawdzę jeszcze raz, ale nie znalazłem
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Oprócz szkieł jasnych używa się również i tych ciemnych, da się żyć z klinem zasłaniającym środek kadru powyżej F5.6? 8-)

Na co dzień i na wyjazdach używam przymkniętej *, jak światło jest słabsze lub zależy mi na płytkiej GO wrzucam stałki. Pytanie do użytkowników KatzEye i FocusinScreen - klin i raster czy sam raster :?: :roll:


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach