Ile procent posiadanego sprzetu uzywasz "na co dzien"?
100%
11% Complete
12 (11%)
75%
22% Complete
24 (22%)
50%
25% Complete
27 (25%)
25%
41% Complete
44 (41%)
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
radekone napisał/a:
Exakta z Biotarem kosztuje konkretne pieniadze

radekone napisał/a:
Tessar 50/2.8 to chyba tez dobre obiektywy?

Tłumacżę wedle posiadanej wiedzy (praktycznej):
- Biotar to była najwyższa półka,Tessar o szczebel niższa siatłosiła (fe jakie brzydkie słowo);
- Exakta zawsze była drogim sprzętem, kosztowała gdy ja ją kupowałem około 5-ciu średnich pensji.
Ciekwostką było to, że na zachodzie Europy i w USA była relatywnie dużo droższa.Trzeba polować na dobry egzemplarz, bo to co ofertach, to zniszczony (wyeksploatowany) sprzęt.
Redakcje gazet miały na wyposażeniu te aparaty, więc nie oszczędzano ich.Pozdrawiam!
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A druga czesc mojego pytania? :-D

Dzieki za rady. Na brytyjskim ebayu jest tego sporo ale wlasnie duzo w kiepskim stanie.
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
radekone napisał/a:
Czyli na ktora sie czaic?
Chce jej zwyczajnie uzywac wiec wolalbym ta bardziej niezawodna

Trzeba uzbroić się w ciepliwość i szukać,czekać.Może się trafi coś od amatora (nie zawodowego fotografa).
Jeżeli w kiepskim stanie,to nie ma co sobie głowy zawracać,bo kto zrobi solidny przegląd i regulacje czasów migawki? Jeżeli trafi się - szukać należy w byłej DDR - bo tam było tego sprzętu sporo. Nie znam się na handlu internetowym ale można złożyć ofertę kupię i podać co Cię interesuje.
Próbować można odgrzebać post w tym temacie, o którym wspomniałem.Pisał kolekcjoner z USA (Polak tam mieszkający). Może uda się nawiązać z nim kontakt i wskaże źródło zakupów.Pozdrawiam!
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Ale model ktory? :-D
To jest dla mnie najwieksza zagadka.

[ Dodano: 2010-10-10, 12:46 ]
http://cgi.ebay.de/Exakta...=item20b4447f8f

http://cgi.ebay.co.uk/EXA...=item588a2dae4e
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Miałem kiedyś Pentacona FX lub FX3 z biotarem 58/2 i powiem szczerze że jakością zdjęć to się nawet nie umywał do tessara 50/2.8, czy pancolara 50/2
Światłosiła to nie wszystko.
A co do linków od Radekone...

... to już się zakochałem w tej srebrnej ślicznotce z 2go linku.
Może zalicytuję ;-)

Lupus
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
radekone napisał/a:
Ale model ktory

To jest ten sam model Exakta Varex II A. Gdybym ja miał wybierać, to na pewno ten z pierwszego linku,bo : obiektyw o lepszch parametrach,sprzedawca wydaje się być solidniejszym (kilka zdjęć przedmiotu).Pozostaje dla mnie zagadką jak działa przymykanie przysłony w tym obiektywie. Z tego co pamiętam,Exakta miała automatykę przysłony w obiektywie (a nie w korpusie aparatu - tak jak w pokazanym przeze mnie poprzednim linku).To należy wyjaśnić w drodze korespondencji ze sprzedawcą.
Może być tak (moje przypuszczenie),że przysłonę przymyka się przyciskiem umieszczonym na obiektywie - tak jak miały niektóre obiektywy ZSRR do Zenita.Drugi egzemplarz nie wzbudził u mnie zaufania (tylko jedno zdjęcie,zasłonięty filtrem obiektyw). Nad to pozostaje cena, bo nie ma porównania 27,00 zł do 29,95 Euro.Pozdrawiam!
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Tu chcę przedstawić poprzednika tych ślicznych Super Takumar'ów 135mm 3.5.

"Biały kruk" wśród Takumarów

Auto-Takumar 1:3.5/135 - 5 soczewek w 4-ech grupach, 8 listków przysłony, ostrzy od 1.8 metra.


auto-takumar 135-3.5 by dżejpi, on Flickr

Jednak wbrew napisowi "Auto" jest to pół automat (w porównaniu do późniejszych Super Takumar'ów).
Wybraną uprzednio przysłonę (mniejszą od pełmej dziury) należy naciągnąć dzwignią na obiektywie, ostrzy i kadruje się na pełnym otworze i dopiero naciśnięcie spustu migawki przymyka przysłonę.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
duroc napisał/a:
3.5/135 produkcji Pentaxa to ze wszechmiar ciekawe obiektywy. Jest ich chyba najwiecej odmian i wydaje się, że były, jak dotad, najdłużej produkowane, bo od lat '50 jeszcze do Asahiflexa do wersji F z lat '80.

Ostatnie szkło 135/3.5 było z serii M. W seriach A, F, FA były już 135/2.8 (i rodzynek A*135/1.8).
Oczywiście dzięki za uzupełnienie. Myślałem, że po zdobyciu książki Van Oostena znikną wszelkie niejasności. Niestety nadal odczuwam wielki niedosyt wiedzy. Pomimo tego, że ta książka jest niewątpliwie najlepszym, wydanym drukiem kompendium wiedzy o systemie gwintowym to jednak temat został przez autora (jak dla mnie) potraktowany zbyt powierzchownie. Marzy mi się wydanie drugie, uzupełnione o zdjęcia i opisy wszystkich odmian wszystkich szkieł. :-)

dżejpi napisał/a:
Auto-Takumar 1:3.5/135

Kurcze, masz ładniejszy egzemplarz od mojego. :-)
A oto z kolei jego przodkowie, cztery różne takumary 135/3.5 z przysłoną preselekcyjną:

Trzy szkła srebrno-czarne różnią się schematem i kolorem opisu, od prawej:
-Takumar 1:3.5/135 białe napisy na skali odległości, ostrzenie od 2 m (jest też na ostatnim zdj., po prawej),
-Takumar 1:3.5/135 niebiesko-żółte napisy na skali odległości, ostrzenie od 2 m,
-Takumar 1:3.5 f=135mm po numerze seryjnym widać, że jest najstarszy, białe napisy na skali odległości, ostrzenie od ok. 1,8 m (pomimo opisanej minimalnej odległości 2 m). Na ostatnim zdjęciu, po lewej stronie widać, że pierścień ostrzenia obraca się dalej, wysuwając tubus bardziej niż w nowszej wersji. Nie wiem czy to było zamierzone, czy jest to wada produkcyjna czy skutek późniejszego złego zmontowania np. po czyszczeniu (choć po obróceniu pierścienia do końca w przeciwną stronę zatrzymuje się on prawidłowo na nieskończoności).


 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
ebelbeb napisał/a:
Marzy mi się wydanie drugie, uzupełnione o zdjęcia i opisy wszystkich odmian wszystkich szkieł.
Myślę. że przy takich ludziach jak na tym forum, napisanie podobnej, nawet lepszej książki, nie byłoby pomysłem utopijnym...
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
ebelbeb, pamietasz jak ci kiedys wspominalem o tym takumarze, ktorego kiedys mialem? to jest wlasnie ten pierwszy z lewej. tylko moj byl w sporo lepszym stanie.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Po tym sprzęcie "cięższego" kalibru pora na coś lżejszego.
Po dzisiejszym wypadzie na pchli targ powiększyłem moje zbiory o najmniejszą lustrzankę Pentaksa.


Pentax auto 110 by dżejpi, on Flickr

Co ciekawe - w środku jest film wypstrykany do 20-tej klatki, baterie wyładowane zupełnie (na szcęście nie "wylały). Lapa błyska, winder kręci (niestety, zapięcie klapki baterii winderze uszkodzone). Spróbuję to uruchomić i dopstykać do końca.
Bardzo ciekaw jestem, co na kliszy (jeśli coś z tego da się wywołać).

Dada,
widzę, że na Roztoczu robiliście takim foty - masz już jakieś foty z tego sprzęta?
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
dżejpi, piękny zestaw i to z firmową torbą, zazdroszczę takich pchlich targów. :-)
Mój też ma film w środku, zrobiony chyba do 7 klatki, albo zrobiony cały ale do tej przewinięty. Baterie działają więc za kilka dni zabiorę go na miasto, dokończę film i później będę się martwił gdzie to wywołać i czy nie naświetlałem drugi raz tych samych klatek.
Całość jest zapakowana w obwolutę:

Po jej zdjęciu widać piękne, krwiste pudełko:

A wewnątrz siedzi sobie taki oto zestaw:

I na koniec porównanie wielkości z MZ-S, szczęka mi opadła gdy zobaczyłem jak filigranowy jest ten sprzęt, zdjęcia naprawdę tego nie oddają:

Kupiłbym ze 3 kilo filmów do niego ale nie znalazłem już ani jednego. :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ebelbeb napisał/a:
Kupiłbym ze 3 kilo filmów do niego ale nie znalazłem już ani jednego.

Poproś Dadę o przepis.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Czy to chodzi o tego typu filmy ?
http://cgi.ebay.com/110-F...=item3f03b32dd8
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chyba tak
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
W B&H-u ani Adoramie nie mają ... pozostaje ebay chyba tylko.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
plwk napisał/a:
ebelbeb napisał/a:
Kupiłbym ze 3 kilo filmów do niego ale nie znalazłem już ani jednego.

Poproś Dadę o przepis.

Wyrabia filmy w domowym zaciszu ? :-)

[ Dodano: 2010-10-19, 23:28 ]
wuzet napisał/a:
Czy to chodzi o tego typu filmy ?
http://cgi.ebay.com/110-F...=item3f03b32dd8

Tak, to właśnie takie.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
ebelbeb,
gratuluję, widzę, że nabyłeś bardzo ładny zestaw z filtrami i soczewkami powiększającymi.

W moim założyłem nowe baterie, wypstrykałem film do końca i obleciałem pobliskie laby - żaden nie woła już stodziesiątek.
Owszem, przyjmują - ale wysyłają gdzieś, skąd ma powrócic za ok. 10 dni.
Nadałem, no i pozostało teraz czekać.
Jeśli efekt będzie zadawalający to zakupię kilka filmów bo bardzo mi się ten aparacik podoba.

Tak, jak pisze wuzet, filmów jeszcze trochę do nabycia ew internecie. Gdzieś wyczytałem, że jakaś europejska firma ma wznowic produkcję.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
dżejpi napisał/a:
Gdzieś wyczytałem, że jakaś europejska firma ma wznowic produkcję.

O, wiesz coś więcej ? Żeby tylko rezultaty nie były tak fatalne jak polaroidów z imposible project.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
dżejpi, przy okazji sprawdze w B&H-u, czy wywoluja ten format filmu ... posialem gdzies ulotke, a na stronie nie maja informacjo o labie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach