noorek  Dołączył: 23 Lis 2009
Makro mam zamiar kupić poźniej :-)

Teraz zaczytuję się wątkami na tym forum. Dotarłem nawet do wątku kolegi, który postanowił przeskoczyć do nikona. Głównie pojawiają się narzekania na AF i BF/FF, ale zapewne dotyczą starszych modeli. W końcu k-x ma 9 sensorów krzyżowych i możliwość korekcji BF/FF w puszce.
Czy na forum pentaxa są zaufani sprzedawcy/sklepy, którzy sprawdzają sprzedawany zestaw korpus+szkła pod kątem ew. BF/FF ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
noorek napisał/a:
W końcu k-x ma 9 sensorów krzyżowych

Większość cyfrowych lustrzanek Pentaksa tak miała, wyjątkami były tylko DL i K-m.

[ Dodano: 2009-11-23, 21:56 ]
noorek napisał/a:
Czy na forum pentaxa są zaufani sprzedawcy/sklepy, którzy sprawdzają sprzedawany zestaw korpus+szkła pod kątem ew. BF/FF ?

Owszem.
 

kaczor  Dołączył: 04 Lut 2008
noorek napisał/a:
Czy można liczyć na podpowiedź w kwestii obsługi AF bez potwierdzenia na który punkt ostrzy aparat?


W momencie złapania ostrości słychać piknięcie, a na dole w wizjerze obok informacji zapala się zielona kontrolka i świeci się dopóki jest ostro. Możesz wybrać tylko centralny punkt do ostrzenia, wtedy brak podświetlenia praktycznie nie przeszkadza, możesz wybrać ręcznie jeden z 11 punktów, który wybierasz widać na ekranie. Co do automatyki ostrości się nie wypowiem, bo nie uznaję tego typu wynalazków, bo czy aparat podświetli który punkt wybrał, czy nie to i tak jedna wielka ruletka ;-) .
Podsumowując, jeżeli ktoś świadomie korzysta z aparatu brak podświetlenia nie będzie wielką przeszkodą.
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
max shreck napisał/a:
Czy działa to podobnie jak np w Panasonicu G1, że przewidziane jest fabrycznie powiększenie w LV, czy też możemy sobie sami je wybrać i zaprogramować do szybkiego użytku poprzez programowalny przycisk?

W LV w K-7 przyciskiem INFO powiększasz widok: 2x, 4x, 6x, 8x, 10x, 1x, 2x... itd. Bardzo dobrze pracuje się z manualami na statywie.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
noorek napisał/a:
W końcu k-x ma 9 sensorów krzyżowych i możliwość korekcji BF/FF w puszce.

noorek korekcji FF/BF Kiks nie ma (pomijając tryb serwisowy). Ma to tylko K20D i K-7.
 
El_Filippo  Dołączył: 04 Paź 2008
Przepraszam za trochę off-topowe zapytanie, ale mam dylemat - co lepiej wybrać - K-x czy K20? Praca głównie w studio, zależy mi na jak najlepszej reprodukcji barw. Dużo się mówi o świetnej matrycy K-x i ja już głupieję. A aktualnie mam K200. . . i zakochałem się w nim :)
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
El_Filippo napisał/a:
Praca głównie w studio

Świetność matrycy K-x polega głównie na małej ilości szumów na wysokim ISO i dużej rozpiętości tonalnej, ale przy oświetleniu studyjnym niewielki z tego pożytek. Na plus K20 do studia: sterowanie zewn. lampami, złącze X-sync, ręczny balans bieli, ręcznie wybierany punkt AF, podgląd głębi ostrości, Pentax remote assistant.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
El_Filippo napisał/a:
Praca głównie w studio

GX-20
 
El_Filippo  Dołączył: 04 Paź 2008
A jak wygląda sytuacja z obsługą szkieł M42 zarówno dla K-x i Gx-20? :) Używam tylko M42 :)
Powiedzcie coś o kolorach i odzwierciedleniu ich, w K-x w stosunku do wcześniejszych modeli, np. K200D, K20D ? Ostatnio fotografowałem śliczne włoskie kapciuszki. Parszywy pstrokaty róż, wyszedł również pstrokato, ale na czerwono :(
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
El_Filippo napisał/a:
A jak wygląda sytuacja z obsługą szkieł M42 zarówno dla K-x i Gx-20?

Tak samo dobrze :-D
El_Filippo napisał/a:
Powiedzcie coś o kolorach i odzwierciedleniu ich

Nie wiem jak w K-x bo nie miałem go w rękach, ale matryca w K-7 (czyli podobnie jak w K20) ma problem z fioletami i magentami - przesuwa je w kierunku niebieskiego. NIezbędna jest korekta RAW-ów. Ale są do tego suwaki w LR. AFAIR K100 też podobnie przekłamywał. W codziennym fotografowaniu nie robi mi to różnicy, ale przy zdjęciach tkanin, które robię, gdzie ważne jest jak najdokładniejsze odwzorowanie barw, zabawa suwakami jest konieczna. Róże pewnie też wymagaja korekty.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
W K10 fiolety tez są inne ale tylko na wyswietlaczu.
W programie na kompie już jest ok.
Pstrykam na profilu adobe.
El_Filippo, k200 do studia ci wystarczy.
K 10 tez dobry.
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
(cytat).....W końcu k-x ma 9 sensorów krzyżowych i możliwość korekcji BF/FF w puszce.....

Przepraszam... ale jak to w końcu jest... K-x ma moźliwość korekcji BF/FF czy nie... jedni piszą że tak inni że nie. Czy ktoś z użytkowników może to potwierdzić ?!
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
K-X ma korekcję tyle ze w debug mode nie wiem jak K7 bo nie posiadam.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
k-7 tak jak k20d - normalnie w menu, korektę ogólną i szczegółową dla 20 obiektywów
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
W debug mode możemy skorygować układ AF ale jeśli jest taki sam problem z wszystkimi obiektywami. Jeśli jedno szkło ma FF a drugie BF to nic to nie da.Trzeba by zawsze po zmianie szkła uruchamiać debug mode i w menu wprowadzać korektę, którą musimy dla każdego szkła pamiętać. Ani to proste, ani szybkie, ani wygodne.
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
Makler napisał/a:
W debug mode możemy skorygować układ AF ale jeśli jest taki sam problem z wszystkimi obiektywami. Jeśli jedno szkło ma FF a drugie BF to nic to nie da.Trzeba by zawsze po zmianie szkła uruchamiać debug mode i w menu wprowadzać korektę, którą musimy dla każdego szkła pamiętać. Ani to proste, ani szybkie, ani wygodne.


Czyli K-x pamięta tylko jedno ostatnie ustawienie korekcji FF/BF i jeżeli jest problem back/front fokusa przy innym obiektywie to musimy uruchamiać ponownie debug mode aby wprowadzić nowe ustawienia. A poprzednie zostają wykasowane ? Czy tak ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
eurojacek, tak

możesz sobie na kartce zapisać
albo zapamiętać ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
eurojacek, nie jestem pewien, ale chyba jeszcze nie do końca zrozumiałeś, nic się nie kasuje. Jest tak jak napisał Makler, tzn. możesz wprowadzić tylko jedną, jedyną korektę dla wszystkich podpinanych szkieł i do tego musisz wejść do trybu serwisowego korpusu aby to zrobić. Jeśli masz dwa szkła, z których jedno ostrzy za blisko, drugie za daleko (FF/BF) to na K-x-ie tego nie ustawisz, musisz zdecydować, które szkło poprawiasz i jeśli jest na gwarancji, to je wysyłasz do skorygowania. Jeśli masz K-7 czy K20d to masz ten komfort, że możesz ustawić sobie sam korektę dla różnych szkieł w zwykłym menu.
W menu serwisowym ustawisz sobie korektę, jeśli taki sam (tej samej wielkości) problem FF/BF występuje ze wszystkimi Twoimi obiektywami.
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
...liczyłem w K-x na większe możliwości korekty BF/FF, opiszon;gebi - dziekuję
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
eurojacek napisał/a:
...liczyłem w K-x na większe możliwości korekty BF/FF


Ale to tylko entry-level. :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach